طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق

طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق

برای توضیح درباره اینکه طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق باید هر کدام را به صورت جداگانه مورد بحث قرار دهیم. طلاق توافقی یا طلاق با داشتن حق طلاق هر دو از روش‌های ساده‌ی اقدام برای طلاق هستند. در ادامه هر کدام را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

فرم درخواست مشاوره

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی به نوعی از طلاق گفته می‌شود که خانم و آقا هر دو نفر راضی به طلاق هستند و سر موضوعاتی مانند مهریه، نفقه، حضانت فرزند و استرداد جهیزیه به توافق رسیده‌اند. در گذشته خانم و آقایی که قصد طلاق به صورت توافقی را داشتند باید به دفتر ثبت طلاق مراجعه کرده و توافقات خود را مکتوب می‌کردند تا طلاق انجام شود. برای طلاق توافقی چه باید کرد؟

بر اساس قوانین جدید طلاق توافقی که وضع شده مراحل انجام طلاق توافقی به صورت کامل تغییر کرده است. برای طلاق توافقی خانم و آقا هم می‌توانند خودشان اقدامات لازم را انجام دهند و هم به یک وکیل طلاق توافقی وکالت دهند. در صورتی که خودشان قصد اقدام داشته باشند باید در سامانه تصمیم ثبت نام کنند. سپس برای شرکت در جلسات مشاوره وقت بگیرند.

بعد از شرکت در این جلسات که حدود دو تا چهار ماه زمان می‌برد اگر گواهی عدم امکان سازش را دریافت کنند، می‌توانند دادخواست طلاق توافقی را ثبت کنند. بعد از ثبت دادخواست نوبت رسیدگی پرونده مشخص می‌شود که حدود دو ماه زمان می‌برد. در این جلسه خانم و آقا باید هر دو نفر در دادگاه حضور پیدا کنند و به قاضی دلیل طلاق را توضیح دهند و توافقات خود را مکتوب کنند.

در صورت تائید قاضی دادنامه طلاق صادر می‌شود. در صورت عدم تائید ایشان ممکن است پرونده به شورا ارجاع شود. زمان انجام طلاق توافقی بدون وکیل بین ۶ تا ۹ ماه است.

توافق‌نامه طلاق توافقی

برای توضیح درباره اینکه طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق ، باید به توافقات مکتوب شده در طلاق توافقی بپردازیم. خانم و آقایی که قصد طلاق به صورت توافقی را دارند باید سر موضوعاتی مانند مهریه، نفقه، حضانت فرزند و استرداد جهیزیه توافق کنند.

برای مهریه و نفقه می‌توانند توافق داشته باشند که خانم همه حق و حقوق مالی خود را می‌بخشد، همه آن را دریافت می‌کند یا قسمتی را بخشیده و قسمت دیگر را دریافت می‌کند. در رابطه با موضوع حضانت فرزند می‌توانند مطابق سن قانونی حضانت پیش روند. به این صورت که حضانت قانونی دختر تا ۷ سالگی با مادر و از ۷ تا ۹ سالگی با پدر است.

حضانت قانونی فرزند پسر تا ۷ سالگی با مادر و از ۷ تا ۱۵ سالگی با پدر است و بعد آن از مدار حضانت خارج می‌شوند. اگر زوجین توافقی غیر از این موضوع که به مصلحت فرزند باشد، داشته باشند دادگاه به آن احترام می‌گذارد. در خصوص موضوع استرداد جهیزیه هم توافقات زوجین قابل اجرا است.

طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق
طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق

حق طلاق چیست؟

تا این قسمت مقاله در خصوص طلاق توافقی توضیح دادیم و برای مشخص شدن موضوع طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق ، باید درباره حق طلاق نیز توضیح دهیم. همان‌طور که می‌دانید به صورت قانونی حق طلاق با مرد است که می‌تواند این حق را در قالب یک وکالت‌نامه (در دفتر ثبت اسناد رسمی) یا مکتوب شده در سند ازدواج به خانم واگذار کند. زمانی که خانم حق طلاق دارد می‌تواند به جای آقا به یک وکیل پایه یک دادگستری وکالت دهد تا در امور اداری طلاق حضور پیدا کند.

شروط مهم حق طلاق

وکالت در طلاق یا همان حق طلاق برای این‌که کامل و قابل استناد باشد باید دارای سه شرط زیر باشد:

 • بلاعزل باشد. یعنی دارای تاریخ مشخص نباشد تا خانم در هر زمان بتواند بدون نیاز به حضور و رضایت آقا برای طلاق اقدام کند.
 • حق توکیل به غیر داشته باشد. تا خانم بتواند به جای آقا به یک وکیل پایه یک دادگستری وکالت دهد تا در مراحل اداری حضور پیدا کند.
 • حق اسقاط در تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی داشته باشد. تا بلافاصله بعد از صدور دادنامه خانم بتواند به دفتر ثبت طلاق مراجعه کند.

طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق

با توجه به این‌که تا این قسمت مقاله درباره طلاق توافقی و حق طلاق مطالعه کردیم می‌توانید به این سوال پاسخ دهیم که طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق ؟ باید بدانیم که موضوع طلاق توافقی و طلاق با داشتن حق طلاق کاملا متفاوت از یک‌دیگر هستند . بسته به این‌که خانم و آقا قصد داشته باشند برای امور طلاق خود وکیل بگیرند متفاوت است.

فرض کنید خانم و آقا هر دو نفر راضی به طلاق هستند اما قصد ندارند وکیل برای انجام این‌کار داشته باشند. در این صورت ممکن است تا ۹ ماه زمان نیاز باشد تا دادنامه را دریافت کنند.

یا در حالت دیگر ممکن است خانم حق طلاق داشته باشد اما فقط به جای آقا وکیل بگیرد و یک وکیل برای انجام پرونده فعالیت کند. در این صورت هم زمان انجام پرونده طولانی می‌شود.

وکیل برای طلاق توافقی

فرقی نمی‌کند که شما حق طلاق داشته باشید یا هر دو نفر راضی به طلاق باشید. اگر به وکلای پایه یک دادگستری متخصص برای انجام امور طلاق خود وکالت دهید پرونده شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون نیاز به حضورتان در هیچ مرحله‌ای انجام می‌شود. پیگیری مراحل طلاق توافقی بدون وکیل ممکن است زمان‌بر باشد. در صورتی که حق طلاق دارید یا هر دو نفر راضی به طلاق هستید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا مشاوره رایگان دریافت کنید.

برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است؟ بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است؟

مدارک مورد نیاز طلاق

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی به شرح زیر است:

 • شناسنامه زوجین
 • تصویر کارت ملی خانم و آقا
 • وکالت در طلاق (در صورتی که حق طلاق دارید)
 • سند ازدواج (امکان تهیه رونوشت وجود دارد)
 • توافق‌نامه زوجین

نتیجه گیری

برای پرداختن به این موضوع که طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق ، تعاریف طلاق توافقی و طلاق با داشتن حق طلاق را مورد بررسی قرار دادیم. در صورتی که شما به وکلای متخصص حقوق خانواده وکالت دهید، پرونده شما در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود و به صورت کلی طلاق با داشتن حق طلاق و طلاق توافقی در بعضی موارد می‌توانند متفاوت باشند.

سوالات متداول

شرایط طلاق توافقی چیست؟

اولین و مهم ترین شرط طلاق توافقی، تفاهم زوجین برای طلاق است. همچنین آقا و خانم باید در سر تمام مسائل مشترک زندگی مانند مهریه، حضانت فرزندان، نفقه و … به توافق برسند.

آیا با دادن حق طلاق به زن، حق طلاق مرد باطل می شود؟

خیر، حق طلاق با مرد است و در صورتی که مرد وکالت طلاق به خانم بدهد باز هم حق طلاق از وی سلب نمی شود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

۴.۵/۵ - (۱۸ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

4 دیدگاه برای “طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام
   تفاوت چندانی در روال انجام کار وجود ندارد و طلاق توافقی و طلاق با داشتن حق طلاق به یک اندازه زمان می برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید