عده طلاق زن باردار

عده طلاق زن باردار

در مدت عده بعد از طلاق رجعی زوج می‌تواند مجدداً به همسرش برگردد، بدون اینکه نیاز به جاری شدن صیغه طلاق باشد. همچنین زن می‌تواند در طول این مدت (حدود 100 روز) در منزل شوهرش اقامت داشته باشد؛ و از او نفقه دریافت کند.

با وجود شفافیت قانون مدنی درباره عده زن بعد از طلاق، هنوز سؤالات زیادی در این باره توسط افراد مختلف مطرح می‌شود. یکی از این سؤالات شرایط عده زن باردار است. البته در صورت نیاز به شناخت کافی قوانین و شرایط طلاق زن باردار از طریق واتساپ می‌توانید از وکلای حقوقی موسسه دادسو کمک بگیرید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

عده چیست؟

بر اساس ماده ۱۱۵۰ قانون مدنی ایران، عده به مدت زمانی گفته می‌شود که زن پس از طلاق و جدایی از همسرش یا فسخ نکاح امکان ازدواج با فرد دیگری را ندارد. بنابراین در صورتی که زن مدت نکاح را بذل کرده و از همسرش جدا شود، یا اینکه زوجه به خاطر اتمام مدت صیغه فسخ نکاح یا طلاق از زوج جدا شده باشد؛ تا زمانی که قانون به عنوان عده در نظر گرفته نمی‌تواند با فرد دیگری ازدواج و وصلت کند.

مدت زمانی که برای عده در نظر گرفته می‌شود برابر با سه ماه یا سه طهر زنی است که عادت ماهانه را تجربه می‌کند. پس از این زمان، عده زن به پایان می‌رسد و مشکلی برای ازدواج مجدد زوجه با فرد دیگر وجود نخواهد داشت.

عده چیست؟

 عده طلاق زن

اگر زن به خاطر طلاق از همسرش مجبور به نگه داشتن عده شود؛ لازم است که حدود 100 روز عده را نگه دارد؛ و پس از سه بار تجربه عادت ماهانه و پاک شدن می‌تواند مدت تعیین شده برای عده را تمام شده بداند.

در طول این مدت هرگونه عقد و ازدواجی زوجه داشته باشد باطل است؛ و زن نمی‌تواند بلافاصله بعد از طلاق به عقد و ازدواج مرد دیگری دربیاید. البته در شرایط خاص مانند یائسه بودن زوجه یا باکره بودن زن نیازی به نگه داشتن مدت زمان مشخص شده به عنوان عده نیست.

 عده زن باردار چقدر است؟

مدت زمانی که برای عده زن باردار در نظر گرفته شده با عده‌ای که برای زن در دوران غیر بارداری تعیین شده متفاوت است. در واقع اگر زوجه باردار باشد، طبق قانون باید به مدتی که از دوران بارداری تا وضع حمل او تعیین شده عده نگه دارد.

به طور کلی زن اگر در ماه اول بارداری باشد، مدت زمانی که برای عده او در نظر گرفته می‌شود برابر 8 ماه است؛ اما در صورتی که زوجه در انتهای بارداری و ماه آخر آن باشد، زن تنها لازم است که یک ماه عده نگه دارد؛ و پس از آن منعی برای ازدواج با فرد دیگری نخواهد داشت.

اگر زن در دورانی که باردار است یا عادت ماهانه را تجربه می‌کند از همسرش جدا شود، طبق قانون مدنی باید زوجه به مدت سه طهر عده نگه دارد.

در طول مدتی که برای عده زن باردار تعیین شده، زوج باید هزینه زندگی یا نفقه زن را به طور کامل بپردازد. همچنین زن می‌تواند در طول این مدت در منزل همسرش بماند و مرد نمی‌تواند او را از این کار منع کند. وضعیت نفقه زوجه بعد از تولد فرزندش طبق قانون تعیین خواهد شد.

جمع بندی

اگر فردی در دوران بارداری از همسرش جدا شود، یا اینکه زن در طول مدت عده متوجه شود که باردار است؛ لازم است که زوجه تا پایان دوران بارداری و وضع حمل عده نگه دارد. در این دوران کلیه مخارج و هزینه زن بر عهده همسرش خواهد بود؛ و مرد موظف است شرایط مناسبی را برای زندگی و گذران زندگی زن فراهم کند.

سؤالات متداول

مدت زمان عده چقدر است؟

مدت زمان تعیین شده برای عده به اندازه سه طهر یا سه بار پاک شدن از عادت ماهانه زوجه است.

آیا زن باردار باید عده نگه دارد؟

زن باردار موظف است تا پایان وضع حمل و به دنیا آمدن فرزندش عده نگه دارد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *