تفاوت انحصار وراثت محدود و نامحدود چیست؟

تفاوت انحصار وراثت محدود و نامحدود

انحصار وراثت محدود و نامحدود

به تقسیم قانونی اموال متوفی بین وراث ایشان بر اساس نسبت آنها و وصیت نامه متوفی انحصاور وراثت گفته می‌شود تفاوت انحصار وراثت محدود و نامحدود از عمده پیچیدگی های روال انجام پرونده های انحصار وراثت است. برای انجام انحصار وراثت نیاز به دریافت گواهی انحصار وراثت است.

این گواهی بسته به میزان اموال به جا مانده از متوفی به دو دسته گواهی انحصار وراثت محدود و نا محدود تقسیم می‌شود. در این مقاله در رابطه با اشخاص ذینعع در دریافت گواهی انحصار وراثت محدود و نا محدود، تفاوت این دو، مدارک لازم برای صدور این گواهی و… توضیح می‌دهیم.

اشخاص ذی نفع در انحصار وراثت محدود و نامحدود

به صورت کلی که وراثث قانونی متوفی می‌توانند برای دریافت این گواهی اقدام کنند. وراثت قانونی به سه طبقه تقسیم می‌شوند که طبقه اول شامل همسر، فرزند، پدر و مادر و نوه متوفی می‌شود. طبقه دوم را پدر بزرگ، مادر بزرگ، خواهر، برادر و فرزندان آنها تشکیل می‌دهد. در طبقه سوم عمه، عمو، دایی، خاله و فرزندان آنها قرار دارند.

به غیر از این دسته بندی اشخاص دیگری نیز ذی نفع در تقسیم اموال هستند. اگر متوفی طلبکاری داشته باشد، با تشخیص رسمی وراث دیگر آن فرد جز اشخاص ذی نفع حساب می‌شود. اگر متوفی در وصیت نامه خود نام شخصی غیر از وراث را برده باشد، ایشان هم در دسته بندی اشخاص ذی نفع قرار می‌گیرند. فردی که از اثبات وراثت فرد دیگر نفع می‌برد هم ذی نغع در تقسیم ترکه است.

‌طبق ماده ۳۶۰ قانون امور حسبی:

در صورتی که وراث متوفی یا سایر اشخاص ذینفع بخواهند تصدیق انحصار وراثت تحصیل کنند در خواست‌نامه کتبی مشتمل بر نام و‌مشخصات در خواست‌کننده و متوفی و ورثه و اقامتگاه آنها و نسبت بین متوفی و وارث تنظیم نموده به دادگاه تسلیم می‌نماید.
آگهی انحصار وراثت در روزنامه بیشتر بخوانید: آگهی انحصار وراثت در روزنامه

انحصار وراثت محدود چیست؟

برای فهمیدن تفاوت انحصار وراثت محدود و نامحدود بهتر است هر کدام از آن ها را تعریف کینم. همان طوری که گفتیم گواهی انحصار وراثت به دو نوع محدود و نامحدود تقسیم میشود که یکی از تفاوت‌های آنها در میزان اموال به جا مانده از متوفی است. اگر ارثی که متوفی برای ورثه به جا می‌گذارد ارزشی برابر با پنجاه میلیون تومان یا کمتر از آن باشد، وراث باید برای دریافت گواهی انحصار وراثت محدود اقدام کنند. این نوع از انحصار وراثت عملا کاربردی برای تقسیم اموال بین وراث ندارد به دلیل این که میزان ارث بسیار کم است.
راهنمای دریافت گواهی فوت و نمونه گواهی فوت بیشتر بخوانید: راهنمای دریافت گواهی فوت و نمونه گواهی فوت

انحصار وراثت نا محدود چیست؟

با توجه به تعریف انحصار وراثت محدود اگر میزان دارایی‌های به جا مانده از متوفی ارزشی بیشتر از پنجاه میلیون تومان داشته باشد باید گواهی انحصار وراثت نامحدود دریافت کرد. برای دریافت گواهی انحصار وراثت نامحدود زمان طولانی‌تری نیاز است چرا که مراحل اداری بیشتری دارد.

انحصار وراثت محدود و نامحدود
انحصار وراثت محدود و نامحدود

تفاوت ها

همان طوری که در پاراگراف‌های قبل مطرح کردیم یکی از اصلی ترین تفاوت‌های این دو در میزان اموال به جا مانده از متوفی است که اگر کمتر از سه میلیون تومان باید محدود و بیشتر از آن مبلغ نامحدود انجام می‌شود.

تفاوت دیگر انحصار وراثت محدود و نامحدود در انجام مراحل اداری است. برای هر دو مدارک مشابهی نیاز است ولی انحصار وراثت نا محدود یک مرحله بیشتری دارد که در آن با تائید شورای حل اختلاف باید در یکی از روزنامه‌های انحصار وراثت  کثیر الانتشار لیست وراث به همراه میزانی که ارث می‌برند چاپ شود تا اگر ورثه دیگر وجود دارد ظرف یک ماه خود را معرفی کند.

اگر متوفی در روستا زندگی کند و وراث ایشان نیز ساکن روستا باشند، به جای چاپ آگهی در روزنامه کثیر الانتشار، آگهی را در دید عموم مردم روستا قرار می‌دهند.
توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه بیشتر بخوانید: توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه

مدارک مورد نیاز

مدارکی که برای دریافت این دو نوع گواهی نیاز است مشابه هم می‌باشد که شامل موارد زیر می‌شود:

 •  شناسنامه باطل شده متوفی توسط ثبت احوال به همراه گواهی فوت ایشان
 •  استشهادیه محضر که شامل اسامی وراث می‌باشد که توسط دو فردی که وراث را می‌شناسند به امضا رسیده است.
 •  گواهی مالیاتی که برای دریافت آن باید وراث لیست اموال منقول و غیر منقول متوفی را به اداره مالیات تحویل دهند.
 •  کپی و اصل مدارک شناسایی وراث
 •  وصیت نامه قانونی و مورد تائید متوفی (در صورتی که نوشته باشد)
اموال معاف از مالیات بر ارث بیشتر بخوانید: اموال معاف از مالیات بر ارث

تبدیل انحصار وراثت محدود به نامحدود

به تکرار این مورد پیش آمده که وراث در ابتدا انحصار وراثت محدود را انجام داده‌اند و بعدا به هر دلیلی متوجه شدند که باید انحصار وراثت نامحدود انجام دهند.

برای این کار باید یکی از وراث یا وکیل‌شان به شوای حل اختلافی شهری که آخرین محل سکونت متوفی بوده مراجعه کنند و مدارک مبنی بر دریافت گواهی انحصار وراثت نامحدود را تحویل دهند. همانطور که گفتیم مراحل انحصار وراثت نامحدود طولانی تر است.

در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تفاوت انحصار وراثت محدود و نامحدود داریدمی‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در تماس باشید تا به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید و یا به صفحه وکیل انحصار وراثت مراجعه نمایید.
در صورت عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث چه باید کرد؟ بیشتر بخوانید: در صورت عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث چه باید کرد؟

 

 

 

برای دریافت نکات تکمیلی این مطلب، لطفا ایمیل خود را وارد نمایید.

8 دیدگاه:

 1. برادر من فوت شده و هیچی به نامش نبوده. انحصار وراثت محدود کافیه؟ مرسی از مزالب مفیدتون

  1. سلام.
   بله. در صورتی که ماترک متوفی کمتر از ۵۰ میلیون تومان باشد، انحضار وراثت محدود کفایت می کند.

 2. الان پس پدر من چون دو تا خونه و یک ماشین و یک زمین زراعی داشته باید انحصار وراثت نامحدود انجام بدیم . درسته؟

  1. سلام
   بله. چون ماترک باقی مانده از متوفی بیش از ۵۰ میلیون تومان است باید انحصار وراثت نامحدود تقاضا شود

 3. پدر من قبل فوت همه چی رو زده به نام مادرم. و الان هیچی به نامش نیست. انحصار وراثت محدود باید بگیریم؟

 4. سلام برادرم فوت کردند وپدرم مهریه خانومش پرداخت کرده والان یک خونه به نام برادرمرحومم هست بازهم خانمش سهم داره یانه دفترقضایی رفتم پروانه انحصار وراثت نوشته مشکلی نداره دیگه خانومش ادعای جدیدی نکنه

  1. سلام
   در صورتی که همسر برادرتون در دفتر ثبت اسناد رسمی اقرار به دریافت مهریه کرده اند دیگر از ماترک متوفی نمی تونن مهریه رو وصول کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Download

please insert information

گفتگو در واتساپ