مجازات شرب خمر

مجازات شرب خمر

در این مقاله می خواهیم به تعریف جرم شرب خمر و مجازات آن در قوانین ایران بپردازیم و مواردی از قبیل مجازات شرب خمر برای بار اول، مجازات شرب خمر در حال رانندگی و مجازات شرب خمر برای افراد زیر سن قانونی را مورد بررسی قرار دهیم و همچنین به مواردی مثل مجازات اعدام در شرب خمر، جریمه نقدی در شرب خمر و راه های تخفیف، عفو یا بخشودگی شرب خمر اشاره می کنیم.

حکم شرب خمر برای بار اول 

مجازات شرب خمر یا همان شراب خواری در صورت اثبات با اقرار یا شهادت 2 مرد عادل ، ۸۰ ضربه شلاق است این مجازات برای بار اول، دوم و بار سوم یکسان است و حکم آن برای بار چهارم اعدام می باشد .

در شرب خمر مجازات حبس و شلاق و جزای نقدی با توجه به عمل ارتکابی مجرم از سوی قاضی رسیدگی کننده تعیین میگردد.

 در صورت عدم اقرار و صرفاً مثبت بودن تست الکل، مجازات شلاق برای شرب خمر در نظر گرفته نمی‌شود و منوط به مجازات تعزیری یا همان حبس و جزای نقدی خواهد شد. و تنها مرجع اثبات کننده تست الکل پزشکی قانونی میباشد نه کلانتری.

پس زمانی که تست الکل در کلانتری یا حین رانندگی توسط پلیس مثبت شود برای اثبات جرم شرب خمر اعتباری ندارد.

جریمه نقدی شرب خمر

در شرب خمر تنها در زمانی که فرد به اتهام حمل و نگهداری مشروبات الکلی دستگیر شود، مجازات آن 6 ماه تا 1 سال حبس و 74 ضربه شلاق و جزای نقدی است.

پرداخت جزای نقدی به طور معمول معادل ۵ برابر ارزش عرفی (تجاری) مشروبات الکلی که از شخص گرفته شده، می باشد.

مجازات جزای نقدی به نفع دولت است و ماهیتا با دیه متفاوت است و به جهت پرداخت جزای نقدی و دریافت شماره حساب می توانید به اجرای احکام محل رسیدگی به جرم شرب خمر مراجعه کنید.

بدل جزای نقدی چیست ؟ زمانی که شخص به پرداخت جزای نقدی محکوم می شود می توان با درخواست مرتکب از قاضی اجرای احکام، جزای نقدی را به حبس تبدیل کرد. به این شکل که هر۱۰۰ هزار تومان یک روز حبس محسوب می شود ولی میزان حبس نمی تواند از حداکثر مجازات آن جرم تجاوز کند.

شرب خمر چیست؟ بیشتر بخوانید: شرب خمر چیست؟

شرب خمر اعدام

همانطور که میدانید مجازات جرم شرب خمر در صورت اثبات با اقرار خود فرد یا شهادت دو مرد عادل، 80 ضربه شلاق است یعنی اگر شما نزد قاضی به شرب خمر اقرار نمایید به هشتاد ضربه شلاق محکوم خواهید شد و این مجازات در صورت اثبات، در مرتبه اول،دوم و سوم یکسان است ولی اگر برای بار چهارم این جرم اثبات شود و هر بار 80 ضربه شلاق اجرا شده باشد، مجازات شرب خمر برای بار چهارم اعدام است.

در صورت دستگیری به اتهام شرب خمر بهتر است حتما با یک وکیل متخصص در زمینه امور کیفری و شرب خمر مشورت کنید و ما در دادسو کنار شما هستیم تا با ارائه بهترین راه حل حقوقی از ایجاد سو پیشینه کیفری برای شما جلوگیری کنیم.

مجازات شرب خمر در حال رانندگی

اگر فردی از مشروبات الکلی و مواد مخدر یا مواد روانگردان در زمان رانندگی یا قبل از آن استفاده کرده باشد، در صورت اطلاع پلیس راهنمایی رانندگی، خودرو توقیف و به پارکینگ منتقل می شود.

بعد از آن پرونده برای رسیدگی به دادسرا فرستاده می شود و بعد از طی کردن روال اداری و قضایی خاص جرم شرب خمر پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه صالح برای رسیدگی ارسال می شود. در صورت محکومیت معمولا خودرو به مدت دو ماه در پارکینگ متوقف خواهد بود و بعد از آن می توان روال رفع توقیفی خودرو را انجام داد.

مجازات گرفتن مشروب در ماشین ، شش ماه تا یک سال حبس و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی مشروب کشف شده است و ارتباطی با میزان الکل موجود در نوشیدنی الکلی ندارد.

وکیل شرب خمر در این زمینه به شما کمک خواهد کرد که با توجه به قوانین جدید کیفری حکم برائت بدون درج در سابقه کیفری شما از دادگاه اخذ شود، شما می توانید با کارشناسان دادسو برای مشاوره رایگان در ارتباط باشید.

مجازات شرب خمر برای افراد زیر سن قانونی

در قانون مجازات اسلامی مصوب سال 92 برای سن بلوغ پسر و دختر تعریف متفاوتی ارائه کرده است.اطفالی که از لحاظ شرعی بالغ هستند (سن بلوغ شرعی برای دختر 9 سال و برای پسر 15 سال تمام قمری است) اما زیر 18 سال سن داشته باشند، حد و قصاص برای آنها اجرا نمی شود، به عبارت دیگر شرب خمر در افراد زیر 18 سال مجازاتی از جمله شلاق ندارد.

معمولا در کمال عقل و رشد اطفال زیر 18 سالی که مرتکب جرم شده اند، شبهه وجود دارد و اگر دادگاه نیز این شبهه را داشته باشد، مجازات حدود و قصاص برای آنها اجرا نمی شود یعنی اصلا به این مجازات محکوم نمی شوند. همچنین اطفال مبرا از مسئولیت کیفری هستند. بر اساس مصوبه جدید قانون مجازات اسلامی، مجازات های تعزیری برای افراد زیر 18 سال با مجازات های تعزیری افراد بالای 18 سال متفاوت است.

اگر شرب خمر توسط افراد زیر 18 سال باشد، در دادگاه اطفال به موضوع رسیدگی می شود و حکم صادر می شود.

تخفیف مجازات شرب خمر

در ارتباط با شرب خمر دادگاه نمی‌تواند کیفیت، نوع و میزان مجازات آن را تغییر دهد یا مجازات آن را کم و زیاد یا تبدیل یا حذف کند، مگر این که متهم توبه کند یا تحت شرایطی مورد عفو قرار گیرد.

توبه کردن، می‌تواند تخفیف در مجازات شرب خمر یا مصرف مشروبات الکلی را به همراه داشته باشد. البته باید گفت هر توبه ‌ای شامل تخفیف نمی‌شود. توبه در جرایمی که دارای مجازات حدی است مثل شرب خمر، اگر قبل از اثبات صورت گیرد، باعث تخفیف در مجازات مصرف مشروبات الکلی می شود. قانون گذار در قانون جدید تاکید کرده است که اگر جرم با اقرار ثابت شود، در صورت توبه، مرتکب پس از ارتکاب جرم، دادگاه می تواند عفو مجرم را از رئیس قوه قضائیه درخواست کند.

مجازات شرب خمر
مجازات شرب خمر

بخشودگی جرایم مشروبات الکلی

شرب خمر یا با شهادت یا اقرار ثابت می شود مثبت بودن تست الکل دلیل بر اثبات شرب خمر نیست و در صورت درخواست تخفیف مجازات، کاهش یا تبدیل بستگی به نظر قاضی خواهد داشت.

با توجه به نبود ادله اثباتی علیه شما، قانونا مشمول قرار منع تعقیب خواهید شد و مجازاتی برایتان در نظر گرفته نمی شود. اما به هر حال چنانچه به مرجع قضایی فراخوانده شوید، باید حضور یافته و از اتهام انتسابی نسبت به خود دفاع کنید که بهتر است در مراحل قضایی یک وکیل متخصص همراه خود داشته باشید تا با اطلاع از قوانین جدید به تبرئه شدن شما کمک کند.

تیم دادسو با مجرب ترین وکلا و کارشناسان در کنار شما خواهد بود تا حکم برائت از دادگاه برای شما گرفته شود.

شرایط عفو شرب خمر

در صورتی که برای جرم شرب خمر قاضی حبس در نظر گرفته باشد، پس از گذشت یک سوم از حبس (حدود یک ماه) می توانید تقاضای آزادی مشروط را از دادگاه بخواهید ولی مدت ۳۳ روز را  باید حتما در حبس بگذرانید.

و تحت شرایطی هم می توانید درخواست مرخصی منتهی به آزادی نمایید و حتما برای گرفتن آن با نظر قاضی وثیقه برای شما در نظر گرفته می شود.

در ارتباط با بخشش در مورد شرب خمر،توبه یکی از راه های عفو و بخشش است که البته باید گفت هر توبه ای شامل تخفیف نمی شود.

توبه در جرایمی که دارای مجازات حدی است مثل شرب خمر اگر قبل از اثبات صورت گیرد باعث تخفیف در مجازات می شود که باید قبل از دادرسی توبه نامه به شعبه رسیدگی کننده ارائه داده شود.

شرب خمر سو پیشینه

در جرایمی مثل شرب خمر در صورتی که دادگاه ادله کافی برای اثبات این جرم نداشته باشد، حکم به برائت می دهد که در این صورت هیچ گونه سابقه کیفری و سو پیشینه برای شما به وجود نمی آورد و حتی در جرایمی مثل حمل و نگهداری مشروبات الکلی اگر قاضی حکم به جزای نقدی دهد باز هم هیچ گونه سو پیشینه کیفری برای شما ثبت نخواهد شد.

در صورت اثبات جرم شرب خمر و اجرای حکم شلاق به مدت ۲ سال سوءپیشینه موثر در سجل کیفری شما به دنبال خواهد داشت که شما میتوانید با راهنمایی گرفتن از یک وکیل متخصص از چنین اتفاقی جلوگیری نمایید .

برای مشاوره حقوقی رایگان در زمینه شرب خمر با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط  باشید.

4.9/5 - (217 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

36 پاسخ

 1. سلام
  پسر من در شهری مرزی سرباز هست و ۱۰ روز پیش با لباس سربازی در حین مستی خارج از پادگان توی پارک با دوستاش دستگیر کردند . و یک شهر دیگه ای هست و گویا بار اولش هم نبوده . و برای من هم امکان ندارد که به دنبال کارهای قانونیش برم فقط به من میگه با فیش حقوقی یا وثیقه آزادم کن. و من هم هیچکدوم رو ندارم. مجازاتش چی میشه ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 2. سلام من سرباز وظیفه هستم و مشروب را از دستم از محل خدمت گرفته ان می خواستم ببینم چه مجازاتی برایم میگیرند

  1. سلام، وقت بخیر
   از نظر قوانین نظامی اطلاعی نداریم اما از لحاظ کیفری مجازات شرب خمر ۸۰ ضربه شلاق است.

 3. سلام من برای بار دوم شرب خمر دستگیر شدم دفه اول تبرعه شدم ولی این بار ثابت شد ایا بجز شلاق حبسم بهم میدن؟

 4. سلام.خسته نباشید من و به جرم شرب و خمر دستگیر کردن و بعد وثیقه گزاشتم اومدم بیرون تا الان دوبار رفتم دادگاه قاضی گفت پرونده می‌ره تهران باز برمیگرده احتمالا شلاق هم بخوری خواستم ببینم میشه اعتراض کرد شلاق و که عفو بخوره؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 5. سلام یکی از دوستان رو به جرم شرب خمر گرفتن و بعد از اقرار دوم که محکوم شد به شرب خمر در دادگاه کیفری با توجه به توبه قرار موقوفی تعقیب صادر شد و اعلام شد در رای که در صورت اثبات تظاهر به توبه حد ملغی سقوط و مجازات اجرا خواهد شد…
  الان بعد دوسال باز به جرم شرب خمر ایشون رو گرفتن میخواستم بدونم پرونده قبلی هم اجرا میشه یا نه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   با توجه به این رأی قبلی مختومه نشده این احتمال وجود دارد که پرونده قبلی هم اجرا شود.
   جهت کسب اطلاعات بیش‌تر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

   1. دوست عزیز من ی سوال پرسیدم خدمتتون ولی مث این که تایید نکردید لطفا جوابش و بهم بگید ممنون

    1. سلام، وقتتون بخیر
     ممنون میشم سوالتون رو دوباره مطرح کنید. حتما پاسخ داده میشه 🙂

 6. سلام خسته نباشید ممنون میشم جوابم و بدید منو رفیقمو چند روز پیش به جرم شرب خمر گرفتن چون باعث برهم زدن نظم عمومی بودیم و شاکی داشتیم شاکیمون تو کلانتری رضایت داد و مارو فرستادن دادگاه پیش قاضی چون بار اولمون بود قاضی پروندمون گف بنویسیم درخواست تعلیق داریم و توبه میکنیم بعد من با وثیقه ۴۰میلیونی و رفیقم با وثیقه ۲۰تومن نقد ازاد شدیم میخواستم ببینم الان حکم ما چی میشه با این چیزی که نوشتیم شلاق میدن یان بخشیده میشیم و چند ماه طول میکشه که حکممون بیاد ممنون و این که سابقه ای درست شد بعد چند وقت از سیستم کلان پاک میشه ممنون میشم جوابم و بدید

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 7. سلام وقت بخیر منو واسه شرب خمر گرفتن حکمم ۸۰ضربه اومده اگ اعتراض بزنم ممکنه بشکنه لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام، وقت بخیر
   نمی توان جواب قطعی داد برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 8. سلام خسته نباشید منو ب جرم شرب خمر گرفتن بار اولمه تو عروسی دادن حکمم چیه راهنماییم کنید لطفا فردا دادگاه اخریمه

 9. سلام وقتتون بخیر
  دیشب همسر من رو در حین رانندگی با تست مثبت الکل ۱۷۱ گرفتن
  الان ممکنه براش سوپیشینه بشه؟ جریمه میکنه قاضی؟

  1. سلام وقت بخیر
   مجازات شرب خمر در صورت محکومیت ۸۰ ضربه شلاق هستش که تا دو سال در سوپیشینه ایشان باقی خواهد ماند.

 10. سلام وقت بخیر من برای بار دوم ب جرم رانندگی در مستی دستگیر شدم میخ لستم ببینم چه مجازاتی برام در نظر گرفته میشه و ماشینم چند روز توقیف میشه؟

 11. سلام وقت بخیر من و ب جرم نظاع عمومی و شرب خمر و درگیری بامامور و حمل صلاح سرد دستگیر کردن ولی فقط جرم من شرب خمر بوده و هیچ کدوم از جرایم و مرتک نشدم بار اولمم هست ک دستگیر میشم چ کار باید بکنم؟؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   باید شما در جلسه بازپرسی وکیل داشته باشید که بتونند از شما دفاع کنند.

   1. سلام وقتتون بخیرمن سیزده به در همین امسال تصادف کردم با موتور که رانندش خودم بودم بعد مدارک همه چی داشتم هم گواهینامه هم بیمه نامه بعد تو پرونده من خورده که من مشروب خوردم ولی همون شب که منو بردن پزشک قانونی تِست از من گرفتن تِستم منفی بود الان امروز بعد شیش ماه برام ابلاغ اومد رفتم دادگاه چهار طبقه دادگاه اولم انقلاب بود الان انتقال دادن چهار طبقه رفتم بازپرس گفت هم جریمه داره هم شیش ماه زندانی واسه زندانیم چیزی نگفت ولی واسه جریمم گفت ۲۰درصد ما کم میکنیم ۲۵درصد هم اجرایه احکام کم می‌کنه واسه جریمه ولی واسه حبسم چیزی نگفتواسه جریمم گفت ۲۷ملیونه تعلیق میخوره میشه ۱۳ملیون بعد. باز ما ۴۵درصد کم میکنیم از این سیزده تومن
    بعد یه چیز دیگه که من چهار سال پیش تقریبا از من موتور گرفتن بعد گواهینامه نداشتم گفتن که یه سال برات تعلیق می‌زنیم تا گواهینامت بگیری بعد که گواهینامت آوردی پروندت بسته میشه چهار سال پیش هم همین جرمم بوده دیگه چیزی نبودهسابقه زندان و اینا هم ندارم دستتون درد نکنه یه راهنمایی میکنین ممنون🖤

 12. سلام وقتبخیر،بنده را به جرم شرب خمر دستگیر کردن برای بار سوم
  دوبار مجازات ۸۰ضربه شلاق دادن
  برای بارسوم حکم صادره چیست.
  آیابنده توبه نامه ارائه کنم قبل از صدور حکم موثر است.
  مممون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام، وقت بخیر.
   مجازات شرب خمر برای بار سوم ۸۰ ضربه شلاق هستش و در خصوص توبه نامه اگر توبه شما توسط قاضی احراز و ثابت بشه بله مجازات از شما ساقط خواهد شد.

 13. سلام خسته نباشد من رو به جرم معدوم کردن مشروبات الکلی گرفتن یک سال حبس تعزیری دادن به نظر اعتراض بزنم قابل بخشش هست تا حالا سابقه ندارم

 14. سلام من رو به جرم معدم کردن مشروبات الکلی گرفتن و یک سال حبس تعزیری دادن اعتراض بزنم شکسته میشه یانه بار اولم هست

  1. سلام، وقت بخیر.
   سلام باید دفاعیاتی انجان بدهید که منحجر بشود به تخفیف مجازات در مرجله تجدید نظر خواهی.

   1. سلام خسته نباشید
    دوست بنده رو برای بار دوم درحال رانندگی با تست الکل ۴۷گرفتن گواهینامه ام نداره ۱۰۰میلیون وثیقه بریدن الانم فرستادنش زندان باید چ کار کرد؟

    1. سلام، وقت بخیر
     لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما رو راهنمایی کنند.

     1. سلام بنده با یه ماشینی تصادف کردم و زنگ زد افسر راهنمایی اومد متوجه بوی مشروب شدن و به کلانتری بردن و تست مثبت ۱۵شده و من رضایت شاکی رو گرفتم و پیش دادیار مصرف لیدوکایبن را گفتم آیا امکان تبرئه وجود دارد ؟؟

     2. سلام، وقت بخیر
      لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا بهتر شما را راهنمایی کنند.

 15. سلام ، من رو دیشب حوالی شهرک غرب پلیس دستگیر کرد و تست الکلم مثبت شد و ماشینم توقیف شد و پرونده رفت کلانتری.الان میخوام بدونم مجازات شرب خمر برای من چیه؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   مجازات شرب خمر بستگی به متغیر های متفاوتی دارد، که باید به صورت تخصصی بررسی شود. برای اطلاعات بیشتر با همکاران ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *