همه چیز درباره مسدودی حساب چک برگشتی

مسدودی حساب چک برگشتی

چک بر اساس قانون، به نوشته ای گفته می‌شود که صادر کننده آن به بانک، دستور می‌دهد تا همه یا بخشی از پول موجود در حساب را به مالک چک، بپردازد. برای صدور چک، صادر کننده باید به مواردی نظیر نوشتن متن چک به صورت دقیق و بدون قلم خوردگی، نوشتن مبلغ چک به عدد و حروف، نوشتن تاریخ چک به عدد و حروف، نوشتن محل صدور چک و امضای چک توجه کند.

اگر هر کدام از این موارد روی چک دچار خط خوردگی شود، صادر کننده چک باید پشت چک، کلمه یا عدد درست را نوشته و امضا کند.

در این مقاله از مجله حقوقی دادسو قصد داریم مسدودی حساب چک برگشتی را مورد بررسی قرار دهیم. بنابراین با ما همراه باشید و برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه وکیل چک برگشتی یا راهنمای شکایت از چک برگشتی با وکلا و کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

چک برگشتی چیست؟

بر طبق قانون جدید صدور چک، صادر کننده چک باید در تاریخ قید شده در چک به میزان مبلغ نوشته شده در چک، در حساب بانکی خود موجودی داشته باشد. بنابراین اگر چک در تاریخ نوشته شده به میزان لازم موجودی نداشته باشد، صاحب چک، چک را برگشت زده و از طریق قانون، مراحل شکایت برای چک برگشتی را انجام می‌دهد. به این دسته از چک‌ها، علاوه بر چک برگشتی، چک بلامحل نیز گفته می‌شود.

همه چیز درباره چک برگشتی

مسدودی حساب چک برگشتی

بر طبق ماده 5 قانون صدور چک، برای مسدودی حساب چک برگشتی اگر صاحب چک به بانک مراجعه کرده و با مشکل کافی نبودن موجودی صادر کننده چک رو به رو شود. از بانک درخواست کرده که باقی مانده پول در حساب آن شخص را برای وی واریز و در قبال آن، یک گواهی برای مبلغ باقی مانده از چک صادر کند.

همچنین اگر صاحب چک با مشکل عدم موجوی حساب صادر کننده چک در بانک مواجه شود، باید یک گواهی برای عدم پرداخت چک در زمان مقرر شده از بانک دریافت کند.

بانک با صدور گواهی عدم پرداخت چک، کسری مبلغ چک را در سامانه یکپارچه بانک مرکزی و سامانه محچک، ثبت کرده و بعد از دریافت کد رهگیری، آن را در گواهی عدم پرداخت، درج می‌کند. در ادامه، عدم موجودی یا کافی نبودن موجودی حساب صادر کننده چک که در سامانه بانک مرکزی، ثبت شده، به صورت آنلاین، به همه بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری کشور اطلاع رسانی می‌شود.

در مرحله بعد، بعد از 24 ساعت، تمام بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری، موظف به مسدود کردن موجودی صادر کننده چک خواهند بود. در این صورت کلیه حساب‌های صادر کننده چک مسدود می‌شوند.

همچنین بر طبق قانون صدور چک برای شخص صادر کننده که چک او برگشت خورده، امکان دریافت دسته چک تا زمان رفع سوء اثر چک برگشتی وجود ندارد.

قانون جدید صدور چک چیست؟

قانون صدور چک یکی از قوانین جدید تصویب شده در عرصه مبادلات بانکی بوده که بر طبق این قانون، صادر کننده چک موظف به ثبت چک است. همچنین صادرکننده چک باید در زمان ثبت چک و تاریخ سررسید چک، مبلغی به میزان وجه چک در حساب بانکی خود داشته باشد.

اگر صادر کننده چک در تاریخ نوشته شده روی چک، در حساب خود موجودی نداشته باشد، مبلغ چک از سایر حساب‌های بانکی او پرداخت شده و همه حساب‌های او مسدود می‌شود.

بنابراین بر اساس قانون چک صیاد، تمام چک‌ها به ‌صورت یکپارچه صادر می‌شوند. نکته مهم دیگر در قانون جدید صدور چک، صدور اجراییه است که صدور اجراییه موجب صرفه‌ جویی در وقت و هزینه‌های صاحب چک می‌گردد.

شرایط رفع مسدودی چک برگشتی

 • یکی از شرایط رفع مسدودی چک برگشتی، گذشت مدت 3 سال از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت چک است.
 • شرط دوم برای رفع مسدودی چک برگشتی این است که در مدت 3 سال از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت وجه چک، هیچ گونه شکایت حقوقی و کیفری، از سمت مالک چک، علیه صادرکننده چک برگشتی، صورت نگیرد.

رفع مسدودی حساب چک برگشتی

 • تأمین موجودی
 • ارائه لاشه چک برگشتی به صادر کننده، بعد از پرداخت وجه چک به صاحب جک
 • ارائه رضایت‌ نامه محضری صاحب چک به بانک
 • واریز مبلغ چک به حساب جاری و مسدود کردن آن به مدت 12 ماه
 • ارائه نامه رسمی از مرجع صالح، مبنی بر اتمام عملیات اجرایی در خصوص چک برگشتی
 • ارائه حکم قضایی، مبنی بر برائت ذمه صاحب حساب در خصوص چک برگشتی
 • گذشت 3 سال از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت چک برگشتی

رفع مسدودی حساب چک بدون لاشه چک

زمانی که امکان ارائه لاشه چک، به بانک برای رفع مسدودی حساب چک بدون لاشه چک، برای صادر کننده وجود ندارد، صادر کننده چک با استفاده از مواردی نظیر:

 • دریافت رضایت‌ نامه محضری از صاحب چک با واریز مبلغ چک
 • واریز مبلغ چک به حساب جاری و مسدود نمودن آن به مدت 12 ماه
 • ارائه حکم قضایی مبنی بر برائت ذمه صاحب چک برگشتی

 می‌تواند برای رفع مسدودی حساب چک بدون لاشه چک، اقدام کند.

شکایت از چک ثبت نشده

برگشت زدن چک صیادی ثبت نشده، برای صاحب چک، امکان پذیر نیست زیرا بر طبق قانون جدید صدور چک، بانک‌ها از ارائه گواهی عدم پرداخت و برگشت زدن چک‌ ثبت نشده در سامانه صیاد باید خودداری ‌کنند. بنابراین شکایت از چک ثبت نشده در سامانه صیاد به این صورت است که به علت اینکه چک به سند عادی مبدل شده، صاحب چک با مراجعه به دادگاه حقوقی می‌تواند برای مطالبه وجه بر علیه صادر کننده چک، اقدامات لازم را انجام دهد.

مفقودی چک

برای مفقودی چک باید مراحل اعلام مفقودی چک طی شود. به این صورت که ابتدا صاحب چک به بانک مراجعه و گواهی عدم پرداخت چک را دریافت و به مراجع صالح (شورای حل اختلاف و دادسرا) مراجعه کند. در مرحله بعد، گواهی مفقودی صادره و برگه اعلام شکایت از چک مفقود شده را به بانک ارائه دهد. در نهایت مراجع صالح یا دادسرا مفقودی بودن چک را احراز کرده و چک مفقود شده را ابطال ‌کنند.

مفقودی چک برگشتی

مهلت برگشت زدن چک

بر طبق ماده 11 قانون جدید صدور چک «در صورتی که دارنده چک تا شش ماه از تاریخ صدور چک برای وصول آن، به بانک مراجعه نکرده و ظرف شش ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت، شکایت کیفری خود را مطرح نکند، دیگر حق شکایت نداشته و صرفاً برای مطالبه وجه چک برگشتی می‌تواند به شیوه حقوقی اقدام نماید.»

بنابراین مهلت برگشت زدن چک از طریق بانک، 6 ماه از تاریخ صدور چک است و باید ظرف مهلت 6 ماه بعد از دریافت این گواهی، در دادگاه، اقامه دعوی شود. همچنین اگر چک در محل صدور آن پرداخت شود، صاحب چک ظرف مدت 15 روز و اگر در محل دیگری صادر شده باشد، ظرف مدت 45 روز از تاریخ صدور چک باید به بانک مراجعه کرده و وجه چک را مطالبه کند.

در غیر این صورت صاحب چک امکان استفاده از مزایای تجاری چک نظیر اقامه دعوی علیه ضامن، صادر کننده چک و تأمین خواسته بدون پرداخت خسارت احتمالی را نخواهد داشت.

مؤسسه حقوقی دادسو با بهره گیری از بهترین وکلا و وکیل چک برگشتی در زمینه مسدودی حساب چک برگشتی به کاربران خود، بهترین خدمات را ارائه می‌دهد، بنابراین برای راهنمایی و مشاوره در این زمینه با این مجموعه در ارتباط باشید.

سوالات متداول

چک برگشتی چیست؟

چک برگشتی به چکی گفته می‌شود که صادر کننده آن در حساب بانکی خود موجودی لازم برای صدور چک را نداشته باشد که در این صورت چک برگشت می‌خورد.

مهلت برگشت زدن چک تا چه زمانی است؟

بر طبق قانون در صورتی که دارنده چک تا 6 ماه از تاریخ صدور چک برای وصول آن، به بانک مراجعه نکرده و ظرف 6 ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت، شکایت کیفری خود را مطرح نکند، حق شکایت ندارد و تنها برای مطالبه وجه چک برگشتی، می‌تواند به صورت حقوقی اقدام کند.

1.7/5 - (481 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
52 پاسخ
 1. سلام، من چک داشتم و پول در حساب نبوده و چک برگشت شده، مبلغی کم شده بابت صدور گواهینامه عدم پرداخت چک. من بعد از چند دقیقه حساب رو پر کردم. الان مرحله بعدی چیه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   مراجعه کنید به بانک و درخواست باز شدن حساب را بدهید.

 2. سلام
  بعد از ۱۲ ماه که مبلغ چک برگشتی توی حساب بلوکه میشه،دقیق دقیق همون تاریخ سال بعد میشه برداشت کرد،
  و برای من نکته مهمش اینجاست که بعد یک سال باید به بانک مراجعه کنیم یا خودکار سیستم مبلغو جلوشو باز میکنه تا با گوشی یا عابر بانک به کی دیگه ای انتقال داد

 3. سلام من یک چک صادر کردم برگشت خورده وحدود ۳ماه از تاریخ چک گذشته الان پول رو کامل پرداخت کردم ولی چک بنام من برنمیگرده که ببرم وحسابم رو بازم مینوسه چکluckشده میشه راهنمایی کنید

  1. سلام، وقت بخیر
   باید به بانک مربوطه مراجعه کنید.

  2. سلام باید چک به اسم هر کس بر بانک بگه مبلغش پرداخت کرده از قفلی درش بیاری

 4. سلام من سال ۹۸یه چک دادم به کسی از۹۸تابه حال چک رونگه داشته به بانک هم نبرده الان ۲هفته میشه برده برگشت زده الان حسابهام مسدودشده رفتم مبلغ ودادم گفتم لاشه چک وبده میگه باید۵برابرمبلغ وبایدبدی چک وبدم چیکاربایدکرد

  1. پول و بهش نده برو بانک اندازه مبلغ چک برگشتی بریز تو حساب و بگو بابت چک برگشتی مسدود کنند بعد حسابت باز میشه و چک رفع سو میشه بدون نیاز به لاشه چک

 5. سلام یه چک پارسال از یکی که خودش صاحب چک نبوده گرفتم به تاریخ چک رفتم برای گرفتن گفتن چک از طریق قضایی قفل شده و شخصی هم که من ازش چک رو گرفتم متواریه
  من چجوری میتونم به پولم برسم؟

 6. سلام چک که برگشت خورد سریعا باید از سایر حساب های صاخب چک به حساب کسی که جک تو دستش واریز بشه نکه ۶ماه دیگه کسی که چک کشیده باید صریعا پول مردم داد

 7. سلام من ۵ /۱۵چک داشتم بانک رفاه برگشت خورده بعد نه روز مبِلغ چک زدم حساب ساعت شیش بانک ۵۰۰تومن از حسابم برداشت و اس مسدود زده

 8. سلام
  ۱۲ سال قبل چک قدیمی در رابطه با معامله ای دادم که امانت بوده ولی در چک قید نشده و حامل بدون تاریخ
  طرف فوت کرده و ورثه برگشت زده اند و بانک کلیه حسابهای مرا مسدود کرده حتی حقوق بازنشستگی و پیامکی که آمده موجودی حساب برای تامین چک از حساب شما برداشت میشود
  اول اینکه آن چک امانت بوده آیا بانک در مقام قاضی و قضاوت است که چک را از حقوق ماهانه ام کسر کند؟
  و
  دوم اینکه در جایی خوانده ام حتی صدور کیفرخواست مانع دریافت حقوق از متشاکی یا متهم نمیشود
  پس چگونه است که بانک میخواهد بدهی ای که من ندارم پرداخت کند؟
  آیا میتوانم از بانک شکایت کنم؟

  خواهشمندم تمام موارد را پاسخ دهید
  سپاسگزارم

  1. داداش بانک کاری نداره شما بابت چی چک رو دادی و چک سندی لازم الپرداخت هست
   حالا اگر بابت امانت دادی باید توی چک می نوشتید بابت امانت که بتونی وقتی چک برگشتی زده شد بری دادگاه شکایت کنی از طرف که چک امانت و برگشت زده درواقع خیانت در امانت کرده که البته اونهم میاد دادگاه و اگر سندی داشته باشه که شما و ….

 9. سلام من چکم برگشت خورده ولی فوری پولو واریز کردم امروز چک پاس شد یعنی یه روز بعدش حالا حسابم رو مسدود کردن کی باز میشه ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   مدت زمانش به بانک بستگی داره. از بانک پیگیری کنید.

   1. سلام خسته نباشید من از کسی چک صیادی ثبت شده گرفتم الان وقت پاس شدن چکه چک مسدوده لطفا راهنمایی کنید

    1. سلام، وقت بخیر
     لطفا با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید تا شمارو راهنمایی کنیم.

     1. سلام امروز چک داشتم یادم رفت چکم برگشت خورده ولی بعدظهرحسال زدم آیا بازم مسدود میشه

     2. سلام، وقت بخیر
      بستگی به این دارد که دارنده چک اقدام کرده باشد یا خیر
      در صورتی که حسابتان مسدود شد به بانک مراجعه کنید تا راهنماییتون کنن

   2. سلام من دوروزه پیش چک داشتم نتونستم تکمیل کنم دیشب مبلغ چک رو واریز کردم امروز حسابم مسدود شده آیا لازمه که برای برداشت دوبرابر مبلغ چک توی حساب باشه

    1. سلام، وقت بخیر
     یک رضایت محضری از حامل چک گرفته و مبلغ چک را هم به بانک بدهید، یک سری مراحل دارد که به بانک مراجعه کنید به شما توضیح میدهند.

 10. من چکم برگشت خورده بعد رفتم چک رو با برگه برگشتی رو از طرف گرفتم ولی تو سامانه صیاد طرف چک رو به حسابم برنگردانده است باید چیکار کنم الان هم طرف جواب تلفنم رو نمیده

 11. سلام خسته نباشید بنده چک داشتم پول هم توی حسابم بوده و در روز چک برداشت شده الان صاحب چک ب من میگه حسابت مسدود شده چک پول نشده دلیل چی میتونه باشه ؟

  1. یا شاکی داری یا مشکل پلیس فتا یا سازمان ثبت اسناد

 12. سلام‌من‌به‌دوستم‌سه‌تا‌چک‌‌دادم‌گفت‌برای‌خرید‌خونه‌لازم‌دارم‌بعدن‌متوجه شدم، برده‌نمایشگاه ‌ماشین‌چکهارو‌نقد‌کرده، ‌‌‌‌یکی‌از‌چکها‌برگشت‌خورده‌بعدن‌شکایتم‌نکرده‌حسابم‌تقریبن‌‌از‌بانک‌ملی‌سپه‌.شهر‌مسدود.کر‌میکنن‌ولی‌اون‌موجودی‌که‌داشتم‌اون‌موقع‌مسدوده‌چکار‌کنم

 13. سلام اگر هنگام ثبت چک ،چک عودت داده بشه چه کاری باید انجام بدم

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که هنگام ثبت چک، چک عودت داده شود، باید ابتدا با صاحب حساب بانکی خود تماس بگیرید و از وضعیت حساب خود و موجودی آن اطمینان حاصل کنید. در صورتی که مبلغ چک از حساب شما کسر شده است، به بانک مراجعه کنید و مشکل را اطلاع دهید.

 14. سلام حساب جاری از طرف قانون مسدود بشه امکان ثبت جدید چک هست؟

   1. این که شدهمش ازبانک سوال کنیدپس شماچی میدونین خودمون میدونیم بایدازبانک بپرسیم

    1. سلام، وقت بخیر
     اطلاعات مربوط به بانک رو ما نمی تونیم پاسخ بدیم دوست عزیز
     می دونید باید از بانک بپرسید خب به بانک مراجعه کنید دیگه 🙂

     1. زحمت میکشی، نمیدونستیم باید به بانک مراجعه کنیم

     2. خواهش می کنم، موفق باشید

    2. درود ، بله من هم با شما موافقم دوست عزیز ، قرار شد اینجا راهنماییمون کنن ولی مثل اینکه یه ربات پاسخگو گذاشتن که همش تایپ می‌کنه از بانک بپرسید

     1. سلام، وقت بخیر
      دوست عزیز ما فقط می تونیم در خصوص مسائل حقوقی راهنماییتون کنیم، کارمند بانک نیستیم و در خصوص مسائل مربوط به بانک نمی تونیم راهنماییتون کنیم چون ممکنه اطلاعات اشتباه منتقل بشه!
      مواردی که گفته شده به بانک مراجعه کنید یا حل مشکل در بانک انجام می شود و یا باید از کارمند بانک سوال پرسیده شود.
      سپاس از همراهی شما، تا جایی که در توانمون باشه سعی می کنیم راهنماییتون کنیم 🙂

 15. سلام بنده چکم برگشت خورد بعد یه روزهاس شده الان چرابانک به مبلغ چکم حسابم مسدود کرد تاچند روز باید مسدود باشد

 16. سلام من بصورت امانت درتاریخ ۹۸/۸ دوتاچک پیش طرف گذاشتم اورفته برگشت زده بعدن از اون مبلغ بیشترتوحسابم موجودبودنگرفته وهیچ یک حسابهایم بجزاین حساب بسته نیست چندماه پیش رفتم کارتم راتمدیدکنم بانک تمدیدنکردگفت حسابت مسدوده چکارکنم متشکرم ازلطفتون

  1. سلام چک من پنجشنبه برگشت خورد حسابم توبانک ملی قفل شده میخام پول رابحساب بریزم بایدچکارکنم

 17. بادرود،الان مدت۹سال است کلیه حسابهای همسرم،بدلیلعدم پرداخت دیه وچکبرگشتی مسدوده،ازجمله یارانه،ومن نیز از دریافت یارانه محروم شدم،چقدربایدصبرکنیم تاحسابهابازشوند

  1. سلام، وقت بخیر
   تا زمانی که مشکل برطرف شود و دیه پرداخت شود حسابها مسدود می مانند.

 18. سلام من چکم برگشت خورده بعداز برگشت چک مبلغ رابه حسابم واریز کردم اما بانک بابت مبلغ چک حسابم رادمان بانک مسدود کرده من بازهم به حسابم مبلغ چک راواریز کردم طرف چک برگشت خورده راوصول کرده حالا حساب مانده من تاچه زمان قابل برداشت است ممنونتونم

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

   1. چک ملی کسری داشته برگشت شده و مبلغ چک در حساب صادرات مسدود شده و و چک دوباره رفته بانک و وصول شده ولی هنوز حساب صادرات من مسدود است

    1. سلام من چکم برگه خورده البته چک قدیمی الان بانک حسابم مسدود کرده البته چک هم وصول شده الان تا کی باید بخشی از حسابم که بسته باز میشه

     1. سلام، وقت بخیر
      مدت زمان بسته بودن حساب بانکی شما به میزان مبلغ چک برگشتی و قوانین و مقررات بانکی بستگی دارد. برای بررسی وضعیت حساب بانکی خود و زمانی که بسته می‌شود، بهتر است با بانک خود تماس بگیرید

    2. به بانک صادرت بخش چکاوک بگید با کدملی صاحب حساب از حالت lock چک رو دربیاره و به شعبه دسته چک اعلام کنید رفع انسداد بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *