خانه / عمومی / انواع وکیل

انواع وکیل

انواع وکیل

وکلای پایه یک دادگستری به واسطه تحصیل و تخصصی که در این زمینه دارند، پرونده‌های طلاق، قراردادها، ساخت‌وساز و… را بر عهده می‌گیرند. وکلای متخصص در این حوزه با تجربه‌ای که در زمینه پرونده مورد نظر دارند، به متقاضیان کمک می‌کنند تا امور مد نظرشان را با کمترین مشکل و در اسرع وقت به سرانجام برسانند.

در این مطلب از موسسه حقوقی دادسو به سراغ معرفی انواع وکیل در ایران رفته‌ایم. موسسه حقوقی دادسو در هریک از زمینه‌های مختلف از جمله خانواده، ملکی، انحصار وراثت و… دارای وکیل متخصص است که می‌تواند پرونده شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سرانجام برساند.

در صورتی که به وکیل پایه یک دادگستری نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو از طریق تلگرام، واتساپ و یا تماس در ارتباط باشید.

وکیل پایه یک دادگستری کیست؟

وکیل پایه یک دادگستری به فردی گفته می‌شود که مدرک تحصیلی رشته حقوق را دارد و چهار سال در این زمینه در دانشگاه تحصیل کرده است. این شخص پس از تمام شدن تحصیلاتش باید در آزمون وکالت پذیرفته شده باشد.

سپس دوره 18 ماهه کارآموزی را بگذارند. بعد از آن، باید کارآموز وکالت آزمون‌های تشریحی و شفاهی در نظر گرفته شده را با موفقیت پشت سر بگذارد، تا واجد شرایط دریافت پروانه وکالت شود.

انواع وکیل پایه یک دادگستری

با توجه به اینکه فرد خودش برای قبول پرونده وکالتش توسط یک وکیل اقدام کرده، یا اینکه وکیل شخصاً یا توسط دادگاه برای قبول پرونده متقاضی اقدام کرده است، وکلای دادگستری را می‌توان به صورت وکیل انتخابی، وکیل معاضدتی، وکیل تسخیری و وکیل اتفاقی دسته‌بندی کرد.

دسته بندی وکلا

انواع وکیل پایه یک دادگستری

برای اینکه بتوانید وکلای متخصص در حوزه‌های مختلف را انتخاب کنید و پرونده حقوقی خودتان را به وکیل مناسبی بسپارید، لازم است که انواع وکلای فعال در زمینه‌های مختلف را بشناسید. در ادامه انواع وکیل پایه یک دادگستری را جهت آشنایی بیشتر معرفی کرده‌ایم.

وکیل حقوقی

وکیل حقوقی فردی است که متقاضیان او را به عنوان نماینده خودشان برای انجام امور حقوقی انتخاب می‌کنند. این وکیل با توجه به حیطه اختیاراتی که دارند می‌تواند در مراجع قضایی یا غیر قضایی به جای فرد حاضر شود.

وکلای حقوقی دانش گسترده و زیادی در زمینه مسائل حقوقی و قوانین مختلف دارند و می‌توانند پرونده‌های گوناگون مطرح شده در زمینه‌های قضایی و غیر قضایی را بر عهده بگیرند؛ اما به طور معمول، وکلای پایه یک ترجیح می‌دهند به طور متمرکز در دو یا چند زمینه فعالیت کنند تا بتوانند با تمرکز و کیفیت بهتری پرونده‌هایی که بر عهده دارند را به سرانجام برسانند.

وکیل خانواده

یکی از موضوعات حقوقی که پرونده‌های زیادی درباره آن مطرح می‌شود، دعاوی خانوادگی است. وکیل خانواده به قوانین و مقررات حوزه خانواده مسلط است و پرونده‌های فعال در این زمینه را انجام می‌دهد.

اعضای خانواده معمولاً برای سهولت در رسیدگی به امور خانوادگی به وکیل خانواده وکالت محضری می‌دهند. پس از انجام مراحل وکالت محضری در دفتر ثبت‌اسناد رسمی، وکیل خانواده به جای موکل یا موکلانش در دادگاه یا مراجع ذیصلاح حاضر می‌شود و امور حقوقی مربوطه را به سرانجام می‌رساند.

برای انجام امور حقوقی مانند طلاق، حضانت فرزند، انحصار وراثت، انعقاد قرارداد و مهاجرت لازم است که از وکلای متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید.

وکیل ملکی

خرید و فروش املاک نیز باید طبق قوانین حقوقی انجام شود. برای اینکه مالک و سازنده و خریدار و فروشنده املاک بتوانند معاملات مد نظرشان را با حداکثر سود انجام دهند، لازم است که از یک وکیل متخصص در این زمینه کمک بگیرند.

وکیل ملکی به قوانین حقوقی املاک تسلط دارد و به موکلینش راهنمایی‌های لازم برای خرید و فروش یا ساخت‌وساز را ارائه می‌کند. حتی فردی که قصد فعالیت در زمینه املاک و مستقلات را دارد می‌تواند به وکیل متخصص در این زمینه برای انجام امور قانونی وکالت دهد

وکیل حقوقی

وکیل دیه

با توجه به اینکه محاسبه دیه طبق شرایط تعیین شده توسط قوه قضایی انجام می‌شود و شدت جراحت در محاسبه این عدد تأثیرگذار است، لازم است که افرادی که نیاز به دریافت یا پرداخت دیه دارند از وکلای متخصص در این زمینه کمک بگیرند.

وکیل دیه با قوانین محاسبه دیه طبق نرخ روز و در ماه‌های حرام آشنایی کامل دارد؛ بنابراین با کمک وکلای دیه پرونده‌هایی که در این زمینه وجود دارند با سرعت بیشتری به سرانجام می‌رسند و طرفین دعوا دچار اختلافات طولانی نخواهند شد.

وکیل امور قراردادها

قرارداد بخشی از زندگی همه افراد را تشکیل می‌دهد و هر فردی معمولاً در طول حیات خودش یک یا چند بار برای عقد قرارداد با فرد یا سازمانی منعقد می‌کند.

برای نوشتن قرارداد باید نکات و جزییات را به دقت مورد بررسی قرار دهید، تا در صورتی که مشکلی در مدت زمان انجام کار رخ داد بتوانید از حقتان دفاع کنید. همچنین در صورتی که لازم است قراردادی را امضا کنید، باید با ابعاد کامل قرارداد تنظیم شده آشنا باشید تا مشکلات حقوقی گریبان گیرتان نشود.

وکیل امور قراردادها با وجود شناختی که درباره پیچ و خم و جزییات نحوه تنظیم قراردادها دارد، به افرادی که نیاز به انعقاد قرارداد دارند کمک می‌کند تا مفاد قرارداد را بررسی کنند و به هیچ عنوان پای قراردادهایی که یک طرفه و به زیان آن‌ها تنظیم شده را امضا نکنند.

وکیل شرکت‌ ها

شرکت‌ها شخصیت حقوقی دارند و برای انجام اموری مانند استخدام نفرات و … باید شرایط و قوانین حقوقی موجود در این زمینه را بشناسند. همچنین هر شرکتی در طول انجام فعالیتش با توجه به اینکه از نوع تضامنی، سهامی عام یا سهامی خاص است، با مشکلات ریز و درشتی در بین شرکای داخلی یا شرکای تجاری مواجه می‌شود.

در این شرایط تنها وکیل شرکت است که می‌تواند برای حل و فصل مشکل به مالکان کسب و کار کمک کند. در واقع وکیل شرکت همراه با دیگر اعضای فعال در کسب و کار جهت پیشبرد بهتر اهداف تعیین شده همراه است و مشکلات حقوقی که در عملکرد مناسب شرکت تاثیرگذار است را برطرف می‌کند.

وکیل شرکت ها

وکیل انحصار وراثت

افرادی که دنیا را ترک می‌کنند و فوت می‌شوند معمولاً اموالی را از خودشان به جا می‌گذارند. این اموال به عنوان ارث شناخته می‌شوند و پس از تکمیل مراحل انحصار وراثت، وراث می‌توانند سهم‌الارث مشخص شده را دریافت کنند. در صورتی که یک یا چند نفر از وراث راضی به تقسیم ارث نشود، یا اینکه وارثی غایب یا جنین باشد، تقسیم ارث ممکن است به یک فرایند زمان‌بر و فرسایشی تبدیل شود.

در این مواقع می‌توانید از وکیل انحصار وراثت برای انجام امور مربوط به تحریر و تقسیم ترکه کمک بگیرید. وکلای انحصار وراثت به تمام نکات حقوقی مهم انحصار وراثت آگاه هستند و پرونده‌های فعال در این زمینه را در کمترین زمان به سرانجام می‌رسانند.

وکیل چک و سفته

چک و سفته حکم پول نقدی را دارند که یک طرف معامله به طرف دیگر پرداخت می‌کند. در واقع به محض اینکه دارنده چک یا سفته آن را به اجرا بگذارد، بانک مبلغ مورد نظر را از حساب فردی که این اسناد را به طرف مقابل تسلیم کرده برداشت کرده و به حساب دارنده سفته یا چک واریز می‌کند.

اگر چک یا سفته توسط فرد دیگری به نام یک نفر صادر شده باشند، یا اینکه فردی که چک و سفته را دریافت کرده موفق به وصول آن‌ها نشده باشد و نیاز به طرح شکایت باشد، لازم است که متقاضی با وکیل چک مشورت کند.

وکیل چک و سفته

وکیل چک و سفته با پیچیدگی‌ها و شرایط صدور و وصول چک و سفته آشنا است و به افرادی که در این زمینه مشکل دارند کمک می‌کند تا مشکلات خودشان را برطرف کنند.

وکیل مهاجرت

مهاجرت یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های زندگی هر فرد یا خانواده‌ای محسوب می‌شود. کسانی که قدم در این راه دشوار و پرتلاطم گذاشته‌اند لازم است که از وکلای متخصص در این زمینه کمک بگیرند. وکیل مهاجرت با قوانین و شرایط اقامت در کشور مقصد آشنا است و به متقاضیان کمک می‌کند تا از راه قانونی پروسه مهاجرتشان را پیش ببرند.

جمع بندی

با وجود اینکه وکلای پایه یک دادگستری تخصص کافی جهت پذیرش پرونده‌های حقوقی مختلف را دارند، ترجیح می‌دهند در یک یا چند زمینه کار کنند و با کسب تجربه در این زمینه‌ها موکلین خودشان را به بهترین نحو جهت پیشبرد پرونده‌های طلاق، انحصار وراثت، امور قراردادها و… راهنمایی کنند.

سوالات متداول

انواع وکیل در قانون کدامند؟

وکلای حقوقی پس از اخذ پروانه وکیل پایه یک دادگستری می‌توانند به عنوان وکیل انتخابی، وکیل تسخیری، وکیل سازمانی یا شرکتی و… فعالیت کنند.

آیا شناخت انواع تخصص وکیل‌ها مهم است؟

برای اینکه وکیل مناسبی را برای پرونده حقوقی مد نظرتان انتخاب کنید، لازم است که انواع وکیل‌ها را به همراه تخصص آن‌ها بشناسید.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

یک پاسخ
  1. با سلام احترام خدمت شما بزرگوار واقعا ممنونم عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *