هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن

هزینه وکیل طلاق از طرف زن

طلاق و جدایی ممکن است به درخواست یکی از زوجین یا هر دو آن‌ها ثبت شود. اگر زن درخواست طلاق را داشته باشد، باید دلیل محکمه‌پسندی را برای جدایی به دادگاه ارائه کند. چون حق طلاق در کشور ما با مرد است؛ و زوجه تنها در صورتی که دلیلی برای جدایی داشته باشد می‌تواند درخواست طلاق یک طرفه را ثبت کند. اگر طلاق از طرف زن ثبت شود، تمام هزینه‌های مربوط به درخواست طلاق، ثبت طلاق و جاری شدن صیغه طلاق در محضر بر عهده زن خواهد بود؛ بنابراین قبل از اینکه درخواست طلاق یک طرفه مطرح کنید باید درباره هزینه‌های طلاق از طرف زن مانند هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن اطلاعات به دست بیاورید. برای دریافت خدمات مشاوره طلاق و دریافت راهنمایی درباره هزینه‌های طلاق توافقی و راه های طلاق از طرف، از طریق واتساپ با وکلای موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

دلایل دادخواست طلاق از طرف زن

زن می‌تواند به خاطر عدم پرداخت حق و حقوقش یا سختی زندگی با همسرش و عسر و حرج درخواست طلاق دهد. پس از اینکه زن دلیل خودش را برای طلاق یک طرفه اعلام کرد، دادگاه مرد را برای بررسی پرونده احضار می‌کند. در صورتی که مرد در طول مدت زمان مشخص شده از سمت دادگاه حاضر نشود؛ دادگاه حکم طلاق را صادر می‌کند و زن می‌توان یک طرفه از همسرش طلاق بگیرد. از جمله دلایلی که از نظر دادگاه برای طلاق یک طرفه زن قابل قبول هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اعتیاد شدید مرد
 • ابتلا مرد به امراض مقاربتی یا ناتوانی جنسی مرد
 • نپرداختن نفقه ۶ ماه یا بیشتر
 • عدم تهیه مسکن توسط مرد
 • اثبات خیانت مرد توسط زن
 • ازدواج مجدد مرد بدون رضایت همسرش
 • سوء رفتار مرد
 • بلاتکلیف رها کردن زن
 • ترک کردن زندگی توسط مرد به مدت ۶ ماه
 • درخواست رابطه جنسی غیرمتعارف
 • عدم سلامت روانی یا جسمانی مرد

برای اینکه به دادخواست طلاق از طرف زن رسیدگی شود، باید دادخواست توسط زوجه یا وکیل او تنظیم شده و در دفاتر الکترونیکی خدمات قضایی ثبت شود.

دلایل دادخواست طلاق از طرف زن

لیست هزینه‌ها برای طلاق از طرف زن

برای اینکه دادگاه به دادخواست طلاق از طرف مرد یا طلاق از طرف زن رسیدگی کند، لازم است که زوج یا زوجه هزینه‌هایی که برای ثبت دادخواست طلاق، دادرسی و رسیدگی به پرونده و… در نظر گرفته شده را بپردازند. در پرونده‌هایی که طلاق از طرف زن مطرح می‌شود، علاوه بر هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن لازم است که زوجه مبالغ زیر را هم بپردازد.

 • هزینه تنظیم دادخواست طلاق از طرف زن
 • هزینه ثبت دادخواست طلاق در دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی
 • هزینه دادرسی طلاق به درخواست زن
 • هزینه کپی برابر با اصل کردن مدارک شناسایی زن و عقدنامه
 • هزینه داوری ارجاع شده از طرف دادگاه طلاق
 • هزینه جلسات مشاوره قبل از طلاق
 • هزینه اعتراض به آراء دادگاه بدوی و تجدید نظر (در صورت وجود اعتراض)
 • هزینه ثبت طلاق در دفترخانه و جاری شدن صیغه طلاق

هزینه وکیل در طلاق به درخواست زن

رسیدگی به پرونده طلاق از طرف زن با سختی‌ها و پیچیدگی‌های بیشتری نسبت به طلاق توافقی و طلاق از طرف مرد همراه است. به همین دلیل است که هزینه وکیل طلاق توافقی با هزینه‌ای که برای طلاق یک طرفه زن در نظر گرفته می‌شود متفاوت خواهد بود. در پرونده‌هایی که طلاق از طرف زن مطرح می‌شود چند موضوع مهم باید در نظر گرفته شوند. آیا مرد راضی به طلاق است یا خیر، آیا زن دلیل محکمه‌پسندی برای طلاق دارد یا نه؛ و اینکه آیا زن قصد دارد با دریافت مهریه طلاق بگیرد، یا اینکه با بخشیدن مهریه و حقوق خودش درخواست طلاق داده است.

هزینه وکیل در طلاق به درخواست زن

همچنین در شرایطی که زن حق طلاق داشته باشد؛ پرونده طلاق یک طرفه با راحتی بیشتری همراه خواهد بود؛ اما در صورتی که زن حق طلاق نداشته باشد و مرد هم از طلاق دادن زن امتناع کند، وکیل طلاق با شناختی که از قوانین دارد و تجربه‌هایی که از سایر پرونده‌های طلاق به دست آورده، به پیشبرد بهتر پرونده طلاق کمک خواهد کرد.

سخن پایانی

وکلای موسسه حقوقی دادسو تاکنون پرونده‌های زیادی را در زمینه طلاق یک طرفه و طلاق توافقی به سرانجام رسانده‌اند؛ و توانسته‌اند به افراد زیادی برای پیشگیری از اتلاف زمان و صرف هزینه زیاد در زمینه طلاق کمک کنند. جهت دریافت راهنمایی بیشتر درباره طلاق و هزینه وکیل طلاق از طرف مرد یا زن ، با مشاورین موسسه دادسو در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

هزینه دادخواست طلاق از طرف زن در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

با توجه به اینکه دادخواست طلاق توسط عریضه‌نویس تنظیم شود یا وکیل مبلغ آن متفاوت خواهد بود.

چرا هزینه وکیل طلاق به درخواست زن بیشتر از سایر روش‌ها است؟

با توجه به اینکه در طلاق از طرف زن نیاز به ارائه دلیل و اثبات آن برای جدایی وجود دارد، پرونده طلاق با سختی و پیچیدگی بیشتری همراه خواهد بود و هزینه آن بیشتر می‌شود.

آیا حتماً باید زن برای طلاق دلیل ارائه کند؟

چون در ایران حق طلاق با مرد است، زن بدون داشتن دلیل یا حق طلاق نمی‌تواند از همسرش جدا شود.

۴.۸/۵ - (۱۳ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

4 دیدگاه برای “هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن

 1. اسی گفته:

  سلام. بنده حق طلاق دارم. اگر بخوام از شوهرم جدا بشم. هزینه وکیل و دادگاه چقدر میشه؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 2. زهرا گفته:

  سلام وقت بخیر
  من ۳۴ساله و صاحب یک دختر ۹ ساله هستم
  با همسرم حدود ۱۰ سال زندگی کردم که البته از اول هم مشکل داشتیم. ایشون متادون مصرف می‌کرد..خونه نمیومد و دنبال رفیق بازی و رابطه با خانم ها بود.. شغل داشت ولی حاضر به پرداخت هزینه نبود.. بعد از ده سال من از خونه ای که اجاره شو خودم میدادم بیرونش کردم. ایشون رفت شهرستان و من مهر ۹۸ درخواست نفقه ومهریه کردم.. سقف نفقه ی دخترم رو ۳۰۰ و خودم رو ۴۰۰ تعیین کردن. و قرار شد ایشون ملزم به پرداخت بشن.. که فقط یک بار در بهمن ماه بصورت دو قسط پرداخت کردن و بلافاصله رفتن خونه ی پسرعموشون رو توی یه بخش دور افتاده به دادگاه معرفی کردن و گفتن خانمم نمیاد سر زندگیش.. درصورتی که زندگی ما یکی از شهرهای تهران بود و کارشون هم اتوبان باکری.. ولی خب کارو رها کردن و با شاهد و کلک تونستن اون خونه رو بعنوان خونه ای که من توش نمیرم معرفی و در نهایت گواهی عدم تمکین بگیرن.. مهریه ی من سیصد سکه و ۱۰ مثقال طلا هست.. از بهمن ۹۸ تا حدود ۶ ماه بعد ک نفقه به من تعلق می‌گرفت چیزی ندادن حتی نفقه ی دخترم هم پرداخت نکردن.. و من از سال ۹۸ تا الان تنها زندگی میکنم به همراه دخترم.. آیا با وجود اون عدم تمکین و شرایطی که من دارم امکان طلاق خلع وجود داره؟ من به جایی رسیدم که هیچی نمیخوام.. فقط میخوام از این بلاتکلیفی و عذاب خلاص بشم.. اگه این امکان باشه پروسه طلاق چقدر طول میکشه؟ و اینکه میتونه ازم چیزی بیشتر از مهریه مطالبه کنه؟ مهر ماه میشه ۴ سال زندگی جدا از هم و توی این چهارسال حتی یکبار دخترشو ندیده.. متاسفانه من نتونستم اعتیادش رو ثابت کنم..ولی مهریه رو اقدام کردم که قاضی سالی یک سکه تعیین کرد.. و البته قسط اول و دومش گذشته و یک ریال پرداخت نکرده من این مدت هزینه وکیل نداشتم.. الان باید چیکار کنم؟ از دیدن دوبارش میترسم و میخوام تمام کارهام توسط وکیل انجام بشه.. ممنون میشم راهنماییم کنین

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بابت اتفاقات تلخی که توضیح دادید متاسفیم.
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید که به صورت کامل شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید