هزینه افراز ملک مشاع

هزینه افراز ملک مشاع

هنگامی که مالکان یک ملک مشاع تصمیم به تفکیک ملک و تعیین سهم خود می‌گیرند، باید مراحلی را دنبال کنند و هزینه افزار ملک مشاع با توجه به عوامل مختلف متغیر خواهد بود. در این مطلب به توضیح این موضوع می‌پردازیم.

با عقد قرارداد با مؤسسه حقوقی دادسو و سپردن کارها به وکیل ملکی صفر تا صد کار افراز ملک مشاع بدون دردسر انجام خواهد شد.

افراز ملک مشاع چیست؟

هنگامی که یک ملک مشاع باشد، چندین مالک وجود دارند که هر کدام سهمی در آن دارند. افراز ملک مشاع به معنی جدا کردن سهم هر مالک از زمین است. به نحوی که هر مالک می‌داند کدام قسمت از ملک در مالکیت او قرار دارد و بدون دردسر می‌تواند آن را تغییر و انتقال داده یا بفروشد.

جالب است بدانید که افراز ملک به یکی از دو حالت داوطلبانه و اجباری انجام می‌شود. در حالت اختیاری و داوطلبانه، همه مالکان به توافق رسیده و اسناد و مدارک را گردآوری می‌کنند. پس از اینکه اداره ثبت اسناد و املاک تأیید کرد، پیگیر تفکیک ملک هر مالک خواهند شد. اما در حالت اجباری، دادگاه و مقامات قضایی آن را پیگیری می‌کنند.

دلیل نیاز به افراز ملک مشاع

هنگامی که ملک مشاع باشد، مالکان نمی‌توانند درک واضحی از سهم خود، موقعیت مکانی و ارزش مالی آن داشته باشند. در صورتی که بخواهند تغییر در ملک بدهند، باید رضایت تمام مالکان را به دست آورند. پرداخت هزینه‌های تغییرات در ملک بر عهده تمام مالکان خواهد بود.

علاوه بر این موارد، برای انتقال ملک یا حتی فروش بخش معینی از آن با مشاجره و نارضایتی میان افراد همراه خواهد بود. به همین دلیل اگر افراز ملک انجام شود، چالش‌های هر مالک به طرز قابل توجهی کاهش خواهند یافت.

آماده کردن سند رسمی ملک مشاع

برای اینکه مالکیت هر فرد در ملک مشاع به طور دقیق تعیین شود، باید کار تنظیم سند رسمی ملک مشاع را انجام داد. این نکته بعد از الزام تبدیل قولنامه به سند تک برگ که در آذر ماه 1402 تصویب شد، اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

اگرچه همانطور که اشاره کردیم، داشتن سند رسمی برای ملک مشاع، به مالک کمک خواهد کرد که سهم خود را به طور دقیق در زمین بدانند. انجام این کار هم مراحل و هزینه‌های غیر دارد که نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشی کرد.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه پرونده های ملکی پاسخ داده شده است.

ملک غیر قابل افراز

در ابتدا شاید به این موضوع فکر کنید که هر ملک مشاعی قابل افراز شدن است و بدون دردسر به فروش خواهد رفت. تنها باید هزینه افزار ملک مشاع را پرداخت و مراحلی را دنبال کرد. اما باید بگوییم که املاکی هستند که به دلایلی مانند ابعاد نامناسب، محدودیت‌های قانونی و معماری خاص قابل افراز نخواهند بود.

تقسیم مالکیت به دلیل اینکه ارزش تمام قسمت‌های ملک با هم برابر نیستند، کار دشواری است. به همین دلیل دریافت دستور فروش ملک غیر افراز با چالش‌های بسیاری مواجه خواهد شد. در این شرایط باید از وکیل پایه یک دادگستری راهنمایی گرفت تا دادخواست قضایی را تنظیم کند و دادگاه دستوری برای فروش افراز ملک مشاع ارائه دهد.

روش ثبت درخواست افراز و رسیدگی به آن

هنگامی که افراد بخواهند درخواست افراز ملک مشاع را ارائه دهند، باید مدارکی را گردآوری کنند. این مدارک شامل فرم تقاضای افراز املاک مشاع، سند رسمی ملک یا برگه استعلام اتمام جریان ثبتی، مدارک هویتی درخواست دهنده، مشخصات مالک‌ها، تقسیم نامه با وجود توافق مالکان مشاع و مدارکی دیگر می‌شوند.

پس از گردآوری مدارک، برای ثبت درخواست افراز باید مراحل زیر را دنبال کرد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

ثبت درخواست افراز

برای اینکه درخواست قانونی افراز ملک مشاع را ثبت و پیگیری کرد، باید فرم تقاضای افراز ملک مشاع را از اداره ثبت دریافت کرد. آن را تکمیل نموده و مجدداً به اداره ثبت ارائه نمود.

بررسی درخواست از سوی کارشناس ثبتی

هنگامی که درخواست و مدارک به کارشناس اداره ثبت تحویل داده شود، مورد بررسی قرار می‌گیرد. در حقیقت، هنگامی که در سامانه اداره ثبت اسناد و املاک، ثبت درخواست به طور کامل انجام شود، رکورد آن به دست کارشناس به ثبت می‌رسد، در این حالت باید مدارک را بررسی کند تا کار وارد مراحل بعدی شود.

معاینه ملک در صورت تأیید کارشناس ثبتی

اگر کارشناس ثبت تأیید کند که ملک مشاع قابل افراز است، کار وارد مرحله بعد می‌شود. در مرحله جدید، کارشناسی باید به ملک مشاع سر بزند و آن را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهد. در هنگام بررسی، مالکان نیز حضور دارند.

نقشه برداری دقیق

هنگامی که کارشناس در حضور مالکان زمین مشاع، بررسی‌های لازم را انجام داد، از نقشه بردار سازمان ثبت اسناد و املاک درخواست می‌کند که برای تعیین مشخصات دقیق زمین و تهیه نقشه دقیق آن اقدام کند. نقشه بردار گزارش دقیقی آماده می‌کند و آن را به اداره ثبت اسناد تحویل می‌دهد.

پاسخ اداره ثبت به درخواست

کارشناس ثبتی، هنگامی که گزارش کارشناس بررسی کننده و توضیحات نقشه بردار را دریافت کرد، پاسخ نهایی را به درخواست افراز اعلام می‌کند. این درخواست به مالکان ارسال می‌شود و آنها نیز می‌توانند به این پاسخ اعتراض بزنند.

اجرای دستور افراز

پس از اینکه جواب نهایی به مالکان تحویل داده شود، اگر رضایت همگی جلب شده باشد، طبق دستور پیش می‌روند. در غیر این صورت، تعیین سهم هر مالک بر اساس قرعه تعیین خواهد شد.

افراز ملک مشاع چقدر هزینه دارد؟

اکنون این سؤال وجود دارد که هزینه افراز ملک مشاع چقدر است؟ اما عدد دقیقی را نمی‌توان در پاسخ به این سؤال داد. در حقیقت عوامل مختلفی وجود دارند. این عوامل عبارتند از:

  • اندازه و نوع ملک مشاع: هرچه ملک بزرگ‌ تر، معماری پیچیده تر و امکانات متنوع تری داشته باشد، هزینه افراز آن بیشتر خواهد شد.
  • هزینه ثبت: هزینه‌هایی که بابت ثبت درخواست و دعاوی ملکی پرداخت می‌شوند، با توجه به ارزش مالکیت و مواردی از این قبیل متغیر خواهند بود.
  • قیمت ملک: ارزش مالی ملک در گذر زمان متغیر است. همین نکته در متغیر بودن هزینه افراز ملک مشاع اثرگذار است.
  • هزینه خدمات وکالت: اگر مالکان برای پیگیری افراز ملک، از خدمات حقوقی وکیل ملکی بهره مند شوند، باید هزینه این نوع خدمات را نیز بپردازند.
افراز ملک مشاع چقدر هزینه دارد

بهترین وکیل ملکی برای افراز ملک مشاع

اگر شما هم قصد دارید که برای افراز ملک مشاع اقدام کنید اما با مراحل کار، مدارک و جوانب حقوقی کار آشنا نیستید، می‌توانید با مؤسسه حقوقی دادنیک ارتباط برقرار کرده و در یک جلسه برای عقد قرارداد وکیل ملکی اقدام کنید.

به این ترتیب از خدمات بهترین وکیل ملکی برای افراز ملک مشاع بهره مند خواهید شد. شما می‌توانید صفر تا صد کار را به وکیل پایه یک دادگستری بسپارید که تجربه و تخصص کافی را برای این فرآیند دارد.

جمع بندی

در این مطلب شما را با افراز ملک مشاع، مدارک و مراحلی که این کار دارند، آشنا کردیم. درباره هزینه ملک مشاع نیز توضیح دادیم که عواملی مانند اندازه و نوع ملک مشاع، قیمت ملک، هزینه ثبت و هزینه خدمات حقوقی در تعیین مبلغ نهایی آن مؤثر هستند.

شما با عقد قرارداد با مؤسسه حقوقی دادسو، می‌توانید از خدمات وکیل ملکی برای افراز ملک مشاع بهره مند شوید.

4.3/5 - (6 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *