طلاق توافقی بدون وکیل چقدر طول میکشد؟

طلاق توافقی بدون وکیل چقدر طول میکشه؟
انجام مراحل طلاق توافقی و طلاق با داشتن حق طلاق
بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین ۱۰ تا ۳۰ روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ و تلگرام
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید

وجود وکیل در پروسه طلاق توافقی، یکی از راه‌هایی است که طرفین بدون برخورد با مشکلات عجیب و غریب قضایی و طولانی‌تر شدن روند آن، می‌توانند کار خود را به سرانجام برسانند. مدت زمان طلاق توافقی در صورت داشتن یا نداشتن وکیل می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

در صورتی که وکیل نداشته باشید ابتدا باید در سامانه تصمیم ثبت نام کنید و منتظر نوبت جلسه مشاوره باشید. پس از گذراندن ۴ الی ۶ جلسه مشاوره که بیش از ۳ ماه زمان می برد، باید دادخواست طلاق توافقی دهید. گذراندن جلسات دادگاه هم ممکن است طولانی شود و طلاق توافقی بدون وکیل ممکن است بین ۶ الی ۹ ماه زمان ببرد.

اما در صورتی که وکیل متخصص داشته باشید، بدون نیاز به حضور شما در هیچ مرحله‌ای و در مدت ۱۰ الی ۲۰ روز طلاق توافقی شما انجام می‌شود. برای اطلاعات بیش‌تر و مشاوره با وکیل طلاق توافقی با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

فرم درخواست مشاوره

مراحل طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی یکی از پاسخ‌های ما نسبت به این سوال است که مدت زمان طلاق توافقی بدون وکیل چقدر طول میکشد؟ برای آشنایی بیشتر، باید بدانید که مراحل زیر به ترتیب انجام خواهد شد:

 1. توافقین طرفین بر سر موضوعاتی مانند نفقه، مهریه، حضانت فرزندان و…
 2. ثبت نام در سامانه تصمیم و ثبت اطلاعات زوجین و غربالگری
 3. شرکت در جلسات مشاوره بهزیستی و اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق
 4. ثبت دادخواست طلاق به صورت توافقی
 5. احراز بارداری یا عدم بارداری زوجه از طریق انجام آزمایشات پزشکی و استناد آن در دادگاه
 6. شرکت در جلسات متعدد دادگاه
 7. احراز دریافت گواهی عدم امکان سازش
 8. در نهایت مراجعه به دفتر طلاق برای جاری شدن صیغه و مهر زدن شناسنامه‌ها

مدت زمان طلاق توافقی بدون وکیل

همانطور که گفته شد، وجود وکیل نه تنها می‌تواند اشتباهات زوجین را در ارائه ادله و مدارک کاهش دهد، بلکه آن‌ها می‌توانند بدون حضور در جلسات دادگاه، از نحوه طی شدن پروسه طلاق توافقی خود آگاه شوند. بنابراین اگر همچنان مصمم هستید تا از وکیل استفاده نکنید، باید در تمام جلسات غربالگری، مشاوره و دادگاه شخصاً حاضر باشید.

 جدا از این موارد نیز باید در سامانه تصمیم ثبت نام کنید و وقت مشاوره خودتان را دریافت کنید که معمولاً دو ماه پس از ثبت نام نهایی، وقت به طرفین داده می‌شود و هر کدام از آن‌ها بین ۴ تا ۶ جلسه مستمر در مراکز بهزیستی جهت مشاوره حضور فیزیک داشته باشند.

سپس طرفین باید با مدارک هویتی و سند ازدواج به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق خودشان را ثبت کنند. در دو جلسه متفاوت همچنین باید تکلیف امور مالی  و توافقات خودشان را انجام دهند تا گزارش آن به صورت مکتوب به دست دادگاه برسد.

با تعیین وقت از سوی دادگاه و مراجعه در جلسات متعدد، اخذ برگه عدم امکان سازش صادر می‌شود که منجر به طلاق طرفین در دفترخانه ثبت ازدواج و طلاق خواهد شد. به صورت کلی مدت زمان طلاق توافقی بدون وکیل حدود ۶ الی ۹ ماه به طول می‌انجامد.

مدارک لازم برای طلاق توافقی

زوجین باید چنین مدارکی را برای ثبت طلاق توافقی داشته باشند تا مدت زمان طلاق توافقی بدون وکیل مشخص شود:

 • شناسنامه زوجین
 • کارت ملی طرفین
 • سند ازدواج و در صورت در دسترس نبودن آن، رونوشت آن باید از دفترخانه تهیه شود

نمونه متن دادخواست طلاق توافقی

در دادخواست که برای طلاق توافقی به ثبت می‌رسد، باید خواهان، خوانده، خواسته، دلایل و منضمات مشخص شود. در قسمت خواسته معمولاً طلاق به صورت توافقی یادداشت می‌شود و مدارکی مانند شناسنامه زوجین، کارت ملی زوجین و سند ازدواج ضمیمه آن خواهد شد. چه طلاق از طرف زن و چه طلاق از طرف مرد باشد، چنین متن دادخواستی ارائه خواهد شد:

ریاست محترم دادگاه‌های خانواده تهران

با سلام

احتراماً اینجانبان بر طبق کپی مصدق عقدنامه پیوست از مورخ…. در عقد نکاح دائم یکدیگر هستیم که به دلیل عدم تفاهم اخلاقی تمایل به جدایی و طلاق داریم. لذا از محضر محترمتان صدور گواهی عدم امکان سازی (طلاق توافقی) مورد استدعا است.

طلاق توافقی با وکیل چقدر طول می کشد؟

به هر حال همانطور که گفته شد مدّت زمان طلاق توافقی بدون وکیل بسیار طولانی است و بدون حضور وکیل طلاق توافقی، بین ۶ تا ۹ ماه درگیر پرونده دریافت حکم عدم امکان سازش خواهید بود. در صورتی که اگه پرونده شما با دادسو باشد ظرف مدت ۱۰ الی ۲۰ روز طلاق انجام شده و نیازی به حضور شما در هیچ یک از مراحل نیست.

سوالات متداول

طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

این موضوع بستگی به این دارد که وکیل داشته باشید یا خیر؛ بدون وکیل متخصص طلاق بین ۶ الی ۹ ماه زمان می برد و با داشتن وکیل ظرف مدت بسیار کمتری (۱۰ الی ۲۰ روز) طلاق انجام می شود.

شرکت در جلسات مشاوره طلاق توافقی الزامی است؟

در صورتی که وکیل متخصص طلاق داشته باشید احتیاجی به حضور شما در جلسات مشاوره نیست.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

۴.۹/۵ - (۹ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید