طلاق‌نامه چیست؟

برگه طلاق نامه اساسا یک سند رسمی است. در این سند اطلاعات مربوط به واقعه طلاق ثبت شده و در اختیار زوجین یا مراجع قرار می‌گیرد. سند طلاق دربردارنده اطلاعاتی از طلاق همچون مشخصات زوجین، نوع طلاق، تاریخ وقوع طلاق و شروط ضمنی آن است.

نامه یا برگه طلاق توسط دفترخانه‌ای که ثبت طلاق در آن انجام گرفته است صادر می‌شود. این برگه برای اموری همچون ازدواج مجدد و یا استخدام‌های دولتی ضروری‌ست. برای اطلاعات بیشتر و دریافت پاسخ جامع به اینکه برگه طلاق نامه چیست در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

برگه طلاق نامه چیست؟

طلاق‌نامه یک سند رسمی است و درست مثل سند ازدواج،‌ جزییات وضعیت تاهل شما را بصورت شرعی و قانونی مستند می‌کند. ثبت طلاق و دریافت برگه طلاق‌نامه از منظر قانونی و حقوق اجتماعی برای اموری همچون ازدواج مجدد و استخدام رسمی در جمهوری اسلامی ایران الزامی‌ است.

طلاق یک موضوع شرعی‌ست که بصورت قانونی نیز باید ثبت شود. شرع اسلام می‌گوید که طلاق‌دهنده باید بالغ، عاقل و مختار بوده، صیغه طلاق صریح و مستقیم خوانده شود و دو نفر شاهد جاری شدن صیغه طلاق باشند؛ سند طلاق پس از رعایت این موازین و با ثبت کردن اطلاعات دیگری همچون نوع طلاق، زمان طلاق و شروط ضمن آن جزییات واقعه طلاق را از روش قانونی ثبت و ضبط می‌کند.

مراحل گرفتن برگه طلاق‌نامه

برگه طلاق‌نامه پس از جاری شدن صیغه طلاق بین زوجین و ثبت رسمی این واقعه در دفاتر ثبت، بعنوان آخرین مرحله از انواع طلاق قابلیت صدور دارد.

پروسه طلاق با مراجعه یه یک دفتر ثبت و ارسال دادخواست طلاق آغاز می‌شود، سپس روند قانونی دادرسی انجام می‌شود، جلسات مشاوره برگزار شده و پس از توافق و تعیین تکلیف حقوق مالی زوجه و صدور گواهی عدم سازش توسط دادگاه، زوجین برای ثبت طلاق خود مجددا بایستی به یک دفتر ثبت طلاق مراجعه کنند. در این مرحله می‌توان برای صدور طلاق‌نامه به همان محضری که صیغه طلاق در آن جاری شده درخواست داد.

برگه طلاق‌نامه معمولا توسط زن درخواست می‌شود اما مرد نیز می‌تواند رونوشتی از این سند را از همان دفترخانه دریافت کند.

برگه طلاق‌نامه چگونه صادر می‌شود؟

سند طلاق یا برگه طلاق‌نامه صرفا پس از نهایی شدن طلاق و جاری شدن خطبه طلاق میان زوجین صادر خواهد شد. پس از طی مراحل قانونی طلاق و دریافت برگه عدم امکان سازش از دادگاه و مراجعه به دفاتر ثبت طلاق، فرآیند شرعی طلاق جریان گرفته و طلاق میان آن‌ها جاری می‌شود. در این مرحله به درخواست طرفین برگه طلاق نیز توسط همان مرجع صادر می‌شود.

مدارک لازم برای صدور سند طلاق نامه

برای صدور این سند به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • اصل و یا کپی برابر اصل عقدنامه ازدواج
 • اصل و کپی شناسنامه زوج و زوجه
 • اصل و کپی کارت ملی طرفین
 • توافقنامه حضانت، مهریه، نفقه و سایر حقوق مالی زوجه
 • گواهی عدم بارداری زوجه

دریافت سند یا برگه طلاق از دفترخانه البته بدون هزینه نیست. هزینه ثبت طلاق چه از نوع رجعی و چه از نوع بائن در سال ۱۴۰۱ طبق تعرفه‌ای که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تعیین کرده مبلغ ۵۰۰ هزار تومان است. درصورتی که قصد دریافت کپی برابر اصل از این سند را داشته باشید مبلغ ۵۰ هزار تومان از شما دریافت خواهد شد.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

دلیل اهمیت طلاق نامه

همانطور که گفتیم برگه یا سند طلاق صرفا پس از ثبت طلاق صادر خواهد شد؛ اولین دلیل اهمیت آن نیز این است که طلاق‌نامه گواهی ثبت طلاق بحساب می‌آید. ثبت طلاق در ایران الزامی بوده و عدم ثبت آن عواقبی همچون اعمال ضمانت اجرا را بدنبال خواهد داشت.

وضعیت تاهل از جمله موضوعاتی‌ست که شفافیت آن برای احقاق حقوق مدنی ضروری است. طلاق‌نامه موید وضعیت طلاق شما و تشریح کننده‌ی جزییات آن برای مراجع مختلف است. تعویض شناسنامه یا گرفتن المثنی، ازدواج مجدد، دریافت روادید، اثبات وضعیت تاهل در سایر کشورها و استخدام در ارگان‌های دولتی نیازمند ارائه طلاق‌نامه یا سند طلاق است. این سند قرار است در آینده صرفا بصورت الکترونیکی در دسترس باشد.

نمونه طلاق نامه

دفترخانه موظف است طلاق‌نامه را با در نظر گرفتن شش جزء اصلی تنظیم و صادر کند. این شش جزء شامل اطلاعات طلاق‌دهنده، اطلاعات طلاق داده شده، نوع طلاق، امضاء زوجین، امضاء شهود و امضاء سردفتر است.

در بخش اول و دوم مشخصات فردی زوجین یادداشت می‌شود. نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، محل صدور، تاریخ تولد و محل سکونت از جمله‌ی اطلاعات این بخش است.

سپس در بخش سوم نوع و نوبت طلاق مشخص می‌شود. یعنی قید می‌شود که طلاق از نوع خلعی بوده یا بائن، طلاق توافقی بوده یا غیابی و برای چندمین نوبت است که میان زوجین طلاق جریان گرفته است. در این بخش وضعیت حضانت فرزندان و مهریه زوجه نیز قید می‌شود.

در بخش پایانی تمامی طرفین طلاق این سند را بایستی امضا کنند. زوجین، شهود و سردفتر. شهود طلاق بهتر است از آشنایان زوج یا زوجه باشند. این سند پس از ثبت، نزد همان دفترخانه باقی می‌ماند تا در زمان اضطرار قابل دسترسی باشد.

سوالات متداول

سند طلاق یا برگه طلاق نامه چیست؟

طلاق‌نامه یک سند رسمی است. در این سند اطلاعات ضروری درمورد طلاق همچون مشخصات زوجین،‌ نوع طلاق، زمان طلاق و شروط ضمنی آن قید می‌شود.

آیا دریافت برگه طلاق نامه ضروری است؟

ثبت طلاق امری الزامی است و برگه طلاق پس از ثبت طلاق قابل دریافت است. داشتن این سند برای اموری همچون صدور شناسنامه المثنی، تعویض شناسنامه، ازدواج مجدد و یا استخدام‌های دولتی الزامی است.

هزینه دریافت برگه طلاق نامه چقدر است؟

مبلغ مصوب سازمان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای صدور طلاق‌نامه از هر نوع در سال ۱۴۰۱، پانصدهزار تومان است. هزینه دریافت رونوشت این سند ۵۰ هزار تومان تعیین شده.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.5/5 - (10 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
2 پاسخ
 1. باسلام وقت به خیر
  قبل از برگه طلاق در جلسه دادگاه وضعیت مهریه و حضانت مشخص شده و هر دو امضا کردیم هنوز دفتر طلاق برای ثبت رسمی نرفتیم با توجه به تهدید مهریه رو بخشیدم الان پشیمونم راهنمایی میفرمایید

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که بخشش مهریه به صورت رسمی انجام شده باشد قابل بازگشت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *