مجازات هک اینستاگرام

مجازات هک اینستاگرام

مجازات هک اینستاگرام چیست؟ کسانی که در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند و می‌خواهند مانع از هک شدن اکانتشان و سوءاستفاده از آن شوند با این سؤال مواجه می‌شوند. البته کسانی که به هر دلیلی پیج اینستاگرام آن‌ها هک شده و از داده‌هایشان در این شبکه اجتماعی سوءاستفاده شده هم می‌خواهند با مراحل قانونی شکایت هک اینستاگرام آشنا شوند.

در این مطلب دادسو جرم هک اینستاگرام و نحوه طرح شکایت برای این جرم را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جرائم رایانه‌ای می‌توانید با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

جرم هک پیج اینستاگرام چیست؟

رونق گرفتن اینترنت و ظهور شبکه‌های اجتماعی باعث شده که افراد زیادی از این پلتفرم‌ها استفاده کنند. با توجه به اینکه اینستاگرام به عنوان یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در جهان شناخته می‌شود، افراد زیادی در آن حساب کاربری دارند و با هدف راه‌اندازی کسب و کار یا ارتباط با دوستان و آشنایان خودشان از این بستر استفاده می‌کنند.

طبق قانون جرائم رایانه‌ای، هک کردن اینستاگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی و دسترسی به داده‌ها و اطلاعات دیگران جرم است. بنابراین در صورتی که شخصی به طور غیرمجاز به داده‌های پیج اینستاگرام فرد دیگر دسترسی پیدا کند به عنوان مجرم شناخته می‌شود و برابر با قانون با او برخورد خواهد شد.

مجازات هک پیج اینستاگرام

بر اساس ماده یک و 12 قانون جرائم رایانه‌ای، در صورتی که فردی به طور غیرمجاز به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده دسترسی پیدا کرده یا آن‌ها را برباید، مجازاتی برابر با 91 روز تا یک سال حبس یا پرداخت جزای نقدی از 500 هزار تومان تا 2 میلیون تومان و یا هر دوی این موارد خواهد بود.

یعنی در صورتی که فردی پیج اینستاگرام دیگری را هک کرده یا اطلاعات پیج او را برباید، مطابق با موارد تعیین شده در ماده 1 و ماده 12 قانون جرائم رایانه‌ای مجازات خواهد شد.

مطابق ماده 13 جرائم رایانه‌ای، هرکس به طور غیرمجاز از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو کردن، ایجاد یا متوقف کردن داده‌ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مـال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند، علاوه بر رد مال شامل مجازاتی برابر با حبس از یک تا 5 سال یا جزای نقدی از 2 میلیون تومان تا 10 میلیون تومان یا هر دو این موارد خواهد شد.

این مجازات برای تحصیل وجه یا مـال یا منفعت و… (برای خود یا دیگری) در نظر گرفته شده است. در صورتی که پس از هک پیج اینستاگرام مواردی مانند اخاذی، تهدید و… انجام شود نیز مجازات جداگانه‌ای برای فردی که مرتکب این جرم شده در نظر گرفته می‌شود.

نحوه شکایت و رسیدگی به جرم هک اینستاگرام

برای شکایت هک پیج اینستاگرام لازم است که مراحل زیر را انجام دهید.

 • مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی جهت ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه ثنا
 • تنظیم شکواییه هک شدن پیج اینستاگرام با کمک وکیل
 • آماده کردن مدارک هویتی و … جهت ارائه به مرکز رسیدگی به جرم
 • ارسال شکواییه به دادسرا جهت انجام تحقیقات و اثبات جرم هک شدن پیج اینستاگرام
 • صدور حکم نهایی توسط دادگاه در صورت بروز تخلف
 • ارسال حکم به بخش اجرای احکام جهت رسیدگی به جرم

دسترسی به داده‌های شبکه‌های اجتماعی دیگران جرم است و در صورت هک پیج اینستاگرام و… با فرد خاطی برخورد خواهد شد.

مراحل شکایت به پلیس فتا برای هک اینستاگرام

برای پیگیری سریع‌تر و رسیدگی به پرونده هک اینستاگرام می‌توانید از طریق پلیس فتا نیز اقدام کنید. در این شرایط لازم است که ابتدا وارد سایت مربوط به پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir شده و مراحل زیر را انجام دهید. لازم به ذکر است که پس از ثبت هک پیج اینستاگرام در سایت پلیس فتا، باید مراحل اثبات این موضوع را طبق شرایط اعلام شده در فوق از طریق دادگاه پیگیری کنید.

 • وارد شدن به سایت پلیس فتا به آدرس ذکر شده و کلیک روی گزینه ورود در قسمت چپ صفحه
 • ثبت‌نام در سایت پلیس فتا و وارد شدن جهت ثبت تخلف
 • انتخاب گزینه تخلف شبکه‌های اجتماعی
 • درج اطلاعاتی مانند استان، شهر، نوع تخلف و آدرس پیج هک شده در بخش‌های تعیین شده
 • ثبت شکایت و مراجعه به دادسرا جهت رسیدگی به جرم
جرم هک پیج اینستاگرام چیست

نمونه شکواییه هک اینستاگرام

برای تنظیم شکواییه هک اینستاگرام لازم است که از وکیل جرائم رایانه‌ای کمک بگیرید. با این وجود یک نمونه شکواییه هک اینستاگرام را در ادامه جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

ریاست محترم دادسرای………….

احتراماً به استحضار می‌رساند:

این‌جانب…… فرزند……، به کد ملی……….، صاحب پیج اینستاگرامی به آدرس ………… بوده و از این پیج برای ارائه کسب و کار خویش به صورت مجازی در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی استفاده می‌کنم.

متاسفانه مشتکی‌عنه در مورخ…/…./…. پیج مذکور را هک کرده و با دسترسی غیرمجاز به داده‌های صفحه آن، اقدام به کلاه‌برداری از مشتریان این‌جانب کردند و به آبرو و اعتبار بنده صدمه زده‌اند. لذا به موجب ثبت این شکواییه، از آن مقام محترم تقاضای رسیدگی و صدور حکم مجازات در خصوص جرم مورد شکایت به شرح آنچه رفت مستدعی است.

جمع بندی

هک کردن پیج اینستاگرام و دسترسی به داده‌ها و اطلاعات دیگران و ربودن این اطلاعات جرم است و با فرد خاطی برابر با قانون جرائم رایانه‌ای برخورد خواهد شد. در صورتی که با مشکلاتی مانند هک پیج اینستاگرام یا آدرس سایر شبکه‌های اجتماعی خودتان و نشر اکاذیب مواجه شده‌اید، با وکلای متخصص دادسو در ارتباط باشید، تا بتوانید پرونده شکایت خودتان را بهتر به نتیجه برسانید.

سؤالات متداول

مجازات هک کردن پیج اینستاگرام چیست؟

هک پیج اینستاگرام جزای نقدی و حبس را طبق قانون در پی خواهد داشت.

نحوه شکایت از جرم هک شدن پیج اینستاگرام چگونه است؟

برای اعلام هک شدن پیج اینستاگرام و شکایت از مجرم باید درخواستتان را از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی ثبت کرده و از طریق دادسرا این موضوع را پیگیری کنید.

راه‌های تشخیص اینکه اینستاگرام هک شده چیست؟

از طریق بخش Settings، قسمت Security و بخش login activity می‌توانید متوجه شوید که چه کسانی جز شما وارد پیج اینستاگرامتان شده‌اند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.6/5 - (11 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *