عواقب ترک منزل توسط مرد

ترک منزل توسط مرد

انجام مراحل طلاق توافقی بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین 15 تا 30 روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید یا روی دکمه های زیر کلیک کنید.

ترک منزل توسط مرد؛ عواقب قانونی آن

ترک منزل توسط مرد یکی از موضوعات پرتکرار در مباحث حقوقی خانواده است و پس از شروع یک زندگی مسئولیت بین زن و شوهر تقسیم می‌شود و هریک نقش و وظیفه خود را انجام می‌دهند. هر فردی که به بلوغ برای ازدواج رسیده باشد به خوبی وظایف خود را می شناسد و برای پیشبرد زندگی تلاش می‌کند.

اما گاهی آقا به پختگی لازم نرسیده و از انجام مسئولیت هایش شانه خالی می‌کند و خانه و همسر و فرزندش را رها می‌کند. در نبود آقا مسئولیت ها بر گردن همسر او می افتد و خانم باید بار مسئولیت بیشتری را تحمل کند.

خانمی که منبع درآمدی ندارد هم در مورد تامین مایحتاج و هم تربیت فرزندان دچار مشکل می‌شود. از این رو قانون برای خانم حقی در نظر گرفته است تا در صورت ترک منزل آقا بتواند از طریق قانون به مراجعه قضایی شکایت کند که در ادامه بررسی شده است.

عواقب ترک منزل توسط مرد

در صورتی که آقا خانه خود را ترک کند و از مسئولیت خویش شانه خالی کند خانم با مراجعه به دادگاه می‌تواند خواستار بازداشت، پرداخت نفقه و مهریه، ممنوع الخروج شدن آقا و زندان باشد.
[readmore]3301[/readmore]

ترک منزل توسط مرد
ترک منزل توسط مرد

دلایل ترک منزل توسط شوهر و نحوه طرح دعوا

ازدواج مجدد

قانون تنها در صورتی به آقایان اجازه ازدواج مجدد را داده است که بتوانند عدالت را رعایت کنند. برقراری عدالت شامل موارد مادی مانند پرداخت نفقه مساوی و سایر وظایف زناشویی به میزان یکسان است که کار آسانی به نظر نمی‌رسد.از این رو مردی که منزل خود را به دلیل ازدواج مجدد ترک کرده محکوم است زیرا نتوانسته عدالت را رعایت کند.

در چنین شرایطی خانم می‌تواند به دادگاه مراجعه کرده و تامین دلیل بگیرد و اگر ثابت شود آقا بدون داشتن دلیل موجه خانه خود را ترک کرده است، نفقه را با وجود داشتن توانایی مالی پرداخت نمی‌کند یا از عهده مخارج بر نمی آید؛ خانم می‌تواند شکایتی تحت عنوان ترک نفقه به دادگاه تقدیم کند و در صورت اثبات شوهر خود را زندانی کند.

تامین دلیل در زمانی انجام می‌شود که احتمال می‌رود دلایل موجود ممکن است در آینده از بین برود یا دسترسی به آن با مشکل مواجه شود.

همچنین خانم می‌تواند با طرح ترک نفقه با توجه به وضعیت مالی شوهر خود از دادگاه تقاضای تعیین نفقه را داشته باشد. اگر آقا از پرداخت نفقه سرباز زند و به حکم دادگاه عمل نکند حق طلاق به خانم داده می‌شود. البته برای اثبات این موضوع خانم باید مراحل سختی را پشت سر بگذارد و شاهدی برای گفته های محکمه پسند خود داشته باشد.

مجهول المکان بودن شوهر

در صورتی که آقا منزل خود را ترک کرده و محل سکونت او مجهول باشد خانم می‌تواند از دادگاه درخواست طلاق غیابی کند. در این مورد نیاز به حضور مرد نیست ولی باید ثابت شود که مرد مدت مشخصی منزل خود را ترک کرده است.
[readmore]3401[/readmore]

وضعیت مهریه در صورت ترک خانه توسط شوهر

چنانچه مردی منزل خود را ترک کرده و از دادن نفقه خودداری کند به صورتی که خانم در مشقت و عسر افتاده باشد خانم می‌تواند به دادگاه مراجعه کرده و با توجه به حق توکیلی که در شرایط ضمن عقد به او داده شده درخواست طلاق داده و مهریه خود را دریافت کند.

خانم برای گرفتن مهریه باید اموال شوهر خود را به دادگاه معرفی کند و در صورتی که آقا اموالی نداشته باشد تا زمان پرداخت مهریه ممنوع الخروج می‌شود. در صورتی که در این مدت خانم از آقا مالی پیدا کند می‌تواند به دادگاه معرفی کند تا اموال مرد توقیف شده و مهریه خانم پرداخت شود.
[readmore]3431[/readmore]

 

۴.۹/۵ - (۱۱ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به دکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

11 Responses

    1. سلام، وقت بخیر.
     اگر همسر شما بیشتر از ۶ ماه منزل را ترک کرده باشد، شما میتوانید برای طلاق اقدام کنید.

 1. سلام ،شوهرم بمدت یکسال و ٣ ماه هست که خانه را ترک کرده اما نفقه را من و فرزندان را تا حدی به کارت واریز میکند .نمیدانم در کجاسکونت دارد ولی هر از گاهی به خانه مادرش سری میزند .اینکه ترک کرده اصلا مهم نیست چون با بودنش ما اصلا امنیت نداشتیم ولی موضوع من اینست که اگر بخواهم پاسپورت بگیرم چه راه قانونی دارم ؟ بعضی مواقع چندین ماه هم به خانه مادرش سری خم نمیزند و به تلفن هم جواب نمیدهد .ممنون ار راهنمایی تون

  1. سلام، وقت بخیر.
   می توانید درخواست طلاق غیابی بدهید و بعد از آن برای پاسپورت اقدام کنید.

 2. سلام شوهرم ۴ماه خونه ترک ولی من هنوزاقدام به طلاق نکردم بعد۶ماه میخوام اقدام کنم میخواستم بدونم بعد۶ماه دادگاه حق طلاق به من میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید

مشاوره مراحل انحصار وراثت به صورت آنلاین و بدون نیاز به جلسه حضوری

مشاوره حقوقی رایگان با کارشناسان حقوقی دادسو

فاطمه شهبازی

محیا بابایی

محیا بابایی

فاطمه شهبازی