طلاق بدون حضور زوجین چگونه است؟

طلاق توافقی بدون حضور زوجین
 • طلاق بدون حضور زوجین چگونه است؟

به طور کلی طلاق به سه دسته طلاق توافقی، طلاق یک طرفه از جانب خانم و طلاق یک طرفه از جانب آقا تقسیم می‌شود. در طلاق توافقی خانم و آقا بعد از توافق بر سر موضوعاتی مانند مهریه، نفقه، حضانت فرزند و دیگر موضوعات به توافق می‌رسند و باز هم با توجه به توافقات‌شان به وکیل مراجعه می‌کنند تا طلاق توافقی بدون حضور زوجین پیش رود.

طلاق یک طرفه از جانب خانم به دو صورت انجام می‌شود. وقتی خانم وکالت در طلاق از سمت آقا داشته باشد می‌تواند با استناد به آن وکالت در طلاق برای انجام این کار اقدام کند. برای انجام طلاق به این صورت، لازم است که وکالتی که خانم دارد دارای سه شرط باشد. به صورت بلاعزل باشد، حق توکیل به غیر داشته باشد و حق اسقاط در تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی را داشته باشد.

مورد دومی که در طلاق از جانب خانم وجود دارد این است که حق طلاق ندارد ولی با استناد به یکی از شروط ۱۲گانه‌ی سند ازدواج می‌تواند کارهای طلاق خود را پیش برد. برای مثال وقتی آقا اعتیاد زیان آور داشته باشد، بیماری روحی یا جسمی لاعلاج داشته باشد، به مدت شش ماه نفقه پرداخت نکند، به مدت پنج سال محکوم به زندان شود و ….

طلاق یک طرفه از سمت آقا به این صورت است که به هر دلیلی می‌تواند برای طلاق اقدام کند. البته باید نفقه، اجرت المثل و مهریه خانم را پرداخت کند.
در همه مواردی که عنوان کردیم امکان این وجود دارد که هر کدام از طرفین که تمایل به شرکت در پروسه طلاق ندارند، به جای خود وکیل گرفته تا طلاقشان با سرعت بیشتر انجام شود.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

عدم حضور زوج در امور طلاق

همانطور که گفتیم خانم در دو صورت داشتن حق طلاق و یا استناد به شروط ۱۲ گانه‌ی سند ازدواج می‌تواند برای طلاق اقدام کند. زمانی که خانم وکالت در طلاق داشته باشد باید به جای آقا وکیل گرفته تا به جای ایشان در مراحل طلاق حضور داشته باشد، در واقع تنها حالتی است که وجود وکیل الزامی می‌باشد. برای این که طلاق بدون حضور زوجین انجام شود، خانم اید برای خود هم یک وکیل متخصص طلاق انتخاب کند.

اگر خانم وکالت در طلاق از سمت همسرش را در زمان عقد نگرفته باشد، می‌توانند به برای انجام کارهای طلاق به دفتر ثبت اسناد مراجعه کنند و آقا وکالت را به خانم بدهد. همچنین آقا می‌تواند بدون دادن وکالت به خانم، وکالت انجام امور طلاق خود را به یک وکیل طلاق توافقی بدهد تا به جای آقا پروسه طلاق را انجام دهد.
حدود اختیارات وکیل در طلاق توافقی بیشتر بخوانید: حدود اختیارات وکیل در طلاق توافقی

عدم حضور زوجه در امور طلاق

برای انجام این نوع از طلاق خانم می‌تواند وکالت نامه‌ای تنظیم کند و انجام امور طلاقی خود را هم به همسرش بسپارد که به جای خانم وکیل بگیرد و هم به طور مستقیم وکالت را به وکیل پایه یک دادگستری بدهد.
گواهی عدم بارداری برای طلاق بیشتر بخوانید: گواهی عدم بارداری برای طلاق [aparat id=’RS8ma’]

طلاق توافقی بدون حضور زوجین

مرحله و پیش نیاز اولیه در طلاق توافقی  این است که خانم و آقا سر همه موارد مربوط به طلاق به توافق برسند. بعد از به توافق رسیدن می‌توانند برای انجام طلاق بدون حضور زوجین ، اقدامات لازم را انجام دهند.

ولی در صورتی که بخواهند کارهای طلاق‌شان بدون حضور خودشان انجام شود باید ابتدا به دنبال وکیل پایه یک دادگستری که متخصص طلاق باشد بگردند. وکیلی که چندین ماه یک بار پرونده طلاق را انجام دهد ممکن است سرعت و تخصص درستی در انجام این امور نداشته باشد. پس به سراغ وکیل پایه یکی می‌رویم که به صورت تخصصی امور طلاق و به خصوص طلاق توافقی را انجام می‌دهد.

وقتی به وکیل مراجعه کردید باید توافقات خود را به ایشان گفته تا براساس گفته‌های شما توافقنامه طلاق توافقی و وکالت نامه تنظیم شود. بعد از تنظیم وکالت نامه باید به دقت توسط موکلین خوانده و بررسی شود. برای مثال در وکالت نامه قید شود که خانم مهریه خود را به صورت کامل بخشیده و پرداخت مهر بر ذمه آقا نمی‌باشد.

فقط بهتر است بدانید در طلاق توافقی بدون حضور زوجین نیاز است که هم خانم و هم آقا وکیل داشته باشند و یک وکیل به صورت قانونی نمی‌تواند وکالت هر دو را قبول کند. بعد از دادن وکالت فقط نیاز است که خانم یک بار به ازمایشگاه مراجعه و آزمایش عدم بارداری برای طلاق را انجام دهد.

وکیلی که وکالت طلاق شما را بر عهده دارد باید به دادگاه مراجعه و برای شروع این پروسه اقدام کند و به جای شما در تمام جلسات دادگاه حضور پیدا کند.
برای طلاق توافقی چه باید کرد بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه باید کرد

طلاق بدون حضور زوجین
طلاق بدون حضور زوجین

خواندن صیغه طلاق بدون حضور زوجین

بعد از انتخاب هر کدام از سه نوع طلاق و طی کردن پروسه مربوط به آن توسط وکیل باید حکم طلاق را برای شما از دادگاه بگیرد. وقتی شما حکم طلاق را دارید تا سه ماه باید به یکی از دفاتر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه کرده تا صیغه طلاق جاری و در شناسنامه‌هایتان مهر طلاق زده شود.

در صورتی که تمایل به حضور در دفتر ازدواج و طلاق را ندارید وکیل شما می‌تواند به جای شما در این مرحله هم حضور پیدا کند و مراحل طلاق شما را به اتمام برساند. فقط باید توجه داشته باشید که اختیار انجام این کار را در وکالت نامه به ایشان داده باشید.
طلاق در دوران عقد چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق در دوران عقد چگونه است؟

مدارک لازم برای طلاق توافقی

به طور کلی برای طلاق بدون حضور زوجین ، شما باید مدارکی مانند شناسنامه آقا، شناسنامه خانم، کارت ملی هر دو طرف سند ازدواج (در صورت مفقود شدن سند ازدواج تهیه رونوشت ضروری است) ، وکالت نامه‌ای برای تعیین و تکلیف شدن مهریه و نفقه، آزمایش عدم بارداری خانم، آزمایش بکارت (در صورتی که در دوره عقد هستند) را برای انجام امور طلاق خود داشته باشید و مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی را حمع آوری کنید.

وقتی قرار بر این است که طلاق بدون حضور زوجین اتفاق بیفتد پس به این معناست که وکیل به جای خانم و اقا باید حضور داشته باشد. با توجه به این موضوع وکالت نامه‌ی معتبری که حدود اختیارات وکیل را به صورت شفاف مشخص کرده باشد ضروریست.

از آنجایی که باید تکلیف نفقه، مهریه و حضانت فرزند به صورت کامل مشخص شود پس در وکالت نامه باید این موارد را نیز در حدود اختیارات وکیل قرار داد تا در دادگاه تعیین و تکلیف شود.
برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است؟ بیشتر بخوانید: برای طلاق توافقی چه مدارکی لازم است؟

۴.۹/۵ - (۸ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

10 دیدگاه برای “طلاق بدون حضور زوجین چگونه است؟

 1. ساجدی گفته:

  من مایل به طلاق بدون حضور زوجین هستم. شما وکیل من می شید؟ اصلا وقت ندارم حضور داشته باشم. چیکار باید کنم/؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   بله می توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 2. خانم هاشمی گفته:

  خدا خیرتون بده. من و همسرم دیگه اعصاب تحمل کشمکش و دادگاه و … رو نداریم. سه سالم هست که جدا شدیم. فقط کارای حقوقیش و قانونیش مونده. الان طلاق بدون حضور زوجین واقعا کار خیلی خوبیه. ما فقط بیاییم دفتر شما کافیه دیگه؟ ثنا هم داریم

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام
   خانم هاشمی، وقتتون بخیر
   برای شروع فقط کافیست که با شماره های دادسو تماس بگیرید، تا همکارانمان برایتان وقت جلسه حضوری تنظیم کنند. لازم به ذکر است که نیازی به حضور شما در هیچ مرحله ای زوال طلاق توافقی نیازی نیست

 3. مریم فرهودی گفته:

  مرسی از تیم خوبتون. مشاوره تلفنی خیلی خوبی می دین. من با یه آقا صحبت کردم اسمشون یادم نیست. خیلی عالی مشورت دادن بهم. قراره با همسرم صحبت کنم و ایشالا مزاحمتون بشیم

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام
   می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۱۳۲۰۸۹ و ۰۹۱۰۱۳۹۸۶۱۲ از طریق تماس و واتس اپ در ارتباط باشید، تا همکاران ما راهنماییتان کنند.

 4. صیفی گفته:

  من زنگ زدم با خانم شهبازی صحبت کردم. خیلی خوب راهنمایی کردن. واقعا ممنونم. فردا هم وقت دارم که حضوری بیام. خیلی ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید