خانه / مهریه / پرداخت نکردن مهریه

پرداخت نکردن مهریه

پرداخت نکردن مهریه

به محض جاری شدن صیغه عقد مرد موظف است مهریه‌ای که به صورت عندالمطالبه تعیین شده را به زن بپردازد. با توجه به اینکه مهریه جزء حقوق قانونی زن است، مرد هر دلیلی برای پرداخت نکردن مهریه بیاورد توسط مراجع قانونی پذیرفته نمی‌شود و نمی‌تواند حقوق مالی زن را از او سلب کند. اگر مرد توانایی مالی برای پرداخت مهریه به طور کامل را نداشته باشد، قانون امکان تقسیط بدهی را برای او فراهم کرده است؛ اما در صورتی که مرد به اندازه مهریه مشخص شده تمکن مالی داشته باشد، باید مبلغ مهریه یا مال برابر با آن را به زن تسلیم کند.

در این مطلب درباره شرایط عدم پرداخت مهریه و حکمی که برای این موضوع صادر می‌شود اطلاعات کاملی را ارائه کرده‌ایم. برای دریافت راهنمایی بیشتر در این زمینه می‌توانید با وکلای حقوقی موسسه دادسو از طریق واتساپ در تماس باشید.

شرایط عدم پرداخت مهریه

اگر مهریه به صورت عندالمطالبه تعیین شده باشد، مرد موظف است به محض اجرای دادخواست تامین مهریه کل مبلغ تعیین شده را به زن بپردازد؛ اما به صورت کلی مبلغی که معمولا برای مهریه تعیین می‌شود از میزان توانایی مالی مرد بیشتر است؛ و زوج برای اینکه مهریه را بپردازد دچار مشکل می‌شود. در این شرایط زوج می‌تواند درخواست اعسار را برای قسط بندی مهریه به دادگاه ارائه کند. سپس دادگاه این درخواست را بررسی می‌کند و در صورت اثبات عدم تمکن مالی مرد برای پرداخت مهریه آن را قسط بندی خواهد کرد.

اگر مرد توانایی مالی کافی برای پرداخت مهریه زن را داشته باشد و آن را نپردازد، یا اینکه زوج با وجود پذیرفته شدن اعسار و قسط بندی مهریه نسبت به پرداخت آن کوتاهی کند، زن می‌تواند حکم جلب مهریه را بگیرد و اموال و دارایی‌های مرد را به عنوان مهریه توقیف کند.

شرایط عدم پرداخت مهریه

حکم عدم پرداخت مهریه

در صورتی که مرد توانایی مالی پرداخت مالی مهریه را دارد و از پرداخت حقوق زن اجتناب می‌کند، زوجه می‌تواند درخواست توقیف اموال مرد برای مهریه را به دادگاه ارائه کند. دادگاه پس از دریافت این درخواست لیست اموال منقول و غیرمنقول مرد را بررسی می‌کند؛ و میزان مهریه را از روی این اموال برای زن تعیین خواهد کرد.

طبق قانون جدید مهریه، وصول مهریه تا 110 سکه شامل حبس می‌شود و زن می‌تواند برای این مبلغ مهریه قرار جلب مرد را دریافت کند. در شرایطی که زن دادخواست تامین مهریه را به دادگاه ارائه کند، مرد می‌تواند تا 30 روز درخواست اعسار از پرداخت مبلغ تعیین شده را به دادگاه تسلیم کند. اگر با درخواست اعسار مهریه موافقت شده باشد، مرد می‌تواند مهریه را به صورت قسطی به زن بپردازد.

البته لغو قرار جلب مهریه در صورت صدور حکم اعسار موقتی است؛ و اگر مرد از پرداخت اقساط مهریه اجتناب کند، زن می‌تواند دوباره برای او حکم جلب بگیرد. حکم جلب مهریه فقط تا 110 سکه قابل اجرا است و این حکم توسط دادگاه صادر می‌شود؛ بنابراین در صورتی که مبلغ مهریه بیشتر از این مقدار باشد یا اینکه حکم توسط مراکز ثبت و … صادر شده باشد، قرار جلب توسط نهادهای قانونی قابل اجرا نخواهد بود.

برای قسط بندی مهریه باید مرد به جز مستثنیات دین، اموال و دارایی دیگری نداشته باشد؛ در غیر این صورت مهریه از دارایی‌های مرد پرداخت می‌شود.

قسط بندی مهریه

در اجرای حکم درخواست تامین مهریه زوجه چند شرط برای پرداخت مهریه در نظر گرفته شده است. اگر مرد تمکن مالی کافی داشته باشد، تا 10 روز فرصت دارد که مهریه زن را برای طلاق بپردازد؛ اما در اغلب مواقع مرد توانایی مالی برای پرداخت تمام مهریه یا بخشی از آن را ندارد. در این مواقع درخواست اعسار یا تقسیط مهریه مطرح می‌شود. با ارائه درخواست اعسار از مهریه ظرف 30 روز پس از اجرای حکم تامین مهریه، زوج می‌تواند مهریه را به صورت تقسیط شده به زوجه بپردازد.

البته برای تقسیط بدهی مهریه باید حکم قسط بندی مهریه توسط دادگاه تایید شود و مبلغ هر قسط مهریه و تاریخ سررسید پرداخت آن تعیین شده باشد. مبلغ پیش‌قسط و اقساط تعیین شده برای مهریه باید به طور کامل توسط مرد پرداخت شود، در غیر این صورت زن می‌تواند برای جریمه عدم پرداخت مهریه و دریافت حکم جلب زوج اقدام کند. همچنین، با توجه به اینکه تقسیط بدهی فقط یک بار قابل انجام است، در صورت دیرکرد و صدور حکم جلب مجدد، زوج نمی‌تواند مجدداً درخواست اعسار از پرداخت مهریه را به دادگاه ارائه کند.

قسط بندی مهریه

شرایط رفع توقیف اموال آقا برای مهریه

تا زمانی که مرد نسبت به پرداخت مبلغ بدهی مهریه اقدام نکند اموال او تحت توقیف خواهد بود و رفع توقیف اموال آقا برای مهریه اجرا نمی‌شود؛ اما پس از تسویه مهریه و پرداخت کامل آن، مرد می‌تواند برای رفع توقیف اموال منقول و غیر منقول خودش که توسط وکیل مهریه مصادره شده اقدام کند. البته اموالی که برای مهریه توقیف می‌شوند نمی‌توانند جزء مستثنیات دین باشد؛ و زن نمی‌تواند تمام دارایی‌های مرد را توقیف کرده و زندگی را برای او مشکل کند.

از جمله مستثنیات دین می‌توان به منزل مسکونی محل زندگی، اثاثیه مورد نیاز برای رفع حوائج ضروری زندگی، کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی، آذوقه به اندازه گذران زندگی، تلفن مورد نیاز زوج، ابزار و تجهیزات کسب و کار مرد و مبلغ مورد پرداخت برای اجاره منزل مسکونی یا محل کار اشاره کرد.

سخن پایانی

شرایط عدم پرداخت مهریه توسط قانون‌گذار تعیین می‌شود و اگر مرد از پرداخت این بدهی اجتناب کند، دادگاه حکم جلب را برای او صادر خواهد کرد. برای اینکه بتوانید مهریه را به طور کامل دریافت کنید، یا اینکه قسط بندی مهریه را به موقع انجام دهید و دچار مشکل در پرداخت آن نشوید، نیاز به شناخت قوانین حقوقی مهریه دارید. وکیل مهریه برای پیش برد این پرونده در اسرع وقت همراه شما است، و تا رسیدن به نتیجه مطلوب همراهی‌تان می‌کند.

سوالات متداول

در چه صورتی مهریه قسط بندی می شود؟

اگر مرد تمکن مالی کافی برای پرداخت مهریه را نداشته باشد می‌تواند درخواست اعسار را برای قسط بندی مهریه به دادگاه ارائه کند.

عدم پرداخت اقساط مهریه چه تبعاتی دارد؟

اگر مهریه یا اقساط مهریه به موقع پرداخت نشود مشمول جریمه و حکم جلب مهریه خواهد شد؛ و مرد تا زمان پرداخت بدهی مالی‌اش حبس می‌شود.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

22 پاسخ
 1. سلام بنده نه کارخوبی دارم ونه و درآمدی هیچ‌ملک یاماشینی هم بنامم ندارم خانمم میخاد میخام برم مهریموبزارم یجا ۳تاسکه همزمان باید بدی واقعن همچین چیزی هست توقانون

 2. سلام باتشکر از شما، آیا کسی که محکوم به پرداخت سه عدد سکه پیش قسط و هر هشت ماه یک سکه شده ودر حال حاضر در زندان می باشد، برای خروج از زندان علاوه بر پرداخت پیش قسط به ضامن هم نیاز دارد؟

 3. سلام وقت بخیر در درخواست اعسار آیا پیش پرداخت هم باید پرداخت کرد یا بدون پیش پرداخت و از دم قسط مهریه رو پرداخت میکنیم؟

 4. با سلام اگر چند سال پیش مهریه قسط بندی شده باشد بعد پرداخت نکنی بعد دوسه سال بشه ۸سکه باز میتونیم پیش قسط رو کمتر کنیم

 5. سلام وقت بخیر. شوهرم با هم دستی خانواده اش غیر قانونی داره از کشور خارج میشه چطور من میتونم مهریه ام رو بگیرم آیا می‌شود از خانوادش گرفت. ممنون

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که پدر شوهر ضامن مهریه شده باشد می توانید.

 6. سلام
  اگر مرد مهریه را ب هردلیلی نتونست بده بعد بره زندان وقتی حبسش تمام شد چ می‌شود ؟؟میشه کامل بگید ممنون میشم

  1. سلام، وقت بخیر
   به میزان مهریه زندان بریده می شود بعد از گذراندن دوره حبس آزاد می شود.

 7. سلام من ۱۶۰ سکه مهریه برا خانوممه الان تا مرحله اجراییه رفته ایا زندان دارد

 8. سلام.دادگاه زوجه را ناشزه دانسته و الزام به تمکین داده..زوجه تقاضای مهریه
  کرده و نتوانسته هزینه دادخواست مهریه را واریز کند و زوجه دادخواست عجز بخاطر اعسار را به دادگاه. داده….سوال این است. دادگاه اعسار زوجه را رد کرده و دادخواست مهریه را بخاطر پرداخت نکردن هزینه دادرسی دادخواست مهریه باطل اعلام کرده است..ًحالا زوجه از شهرستانی دیگر ، دادخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی مهریه را تقدیم دادگاه کرده…. چطوری میتوانم اثبات کنم که عین این دادخواست قبلا از طرف دادگاه دیگری ابطال و رای به نفع مرد صادر شده است؟

 9. اگر اقساط پرداخت نشه اموالی که جز مستثنیات دین قرار گرفته هم توقیف میشه ؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر مستثنیات دین توقیف نمی شود.

 10. سلام من در دادگاه محکوم شدم وبرایم قسط کردن مهریه اول ۵ سکه باید یکجا و ۸ ماه یه سکه بدم که اصلا توان ۵ سکه از روی هم ندارم باید چکار کنم

 11. سلام خانوم من مهریه اش ۱۱۴بود که ۵۰عدد رو بخشیده و باقی مونده رو درخواست داده که توانش رو ندارم یک جا پرداخت کنم امکان قسطی پرداخت کنم رو ماهیانه دارم تا دو یا سه میلیون

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید درخواست قسطی شدن مهریه را داشته باشید.

 12. باعرض سلام
  حکم پرداخت مهریه مربوط به سال ۹۹بوده بعد از معوق شدن پرداخت مهریه
  سال ۴۰۲پرداخت شده آیا بعد از پرداخت.تاخیردر پرداخت شامل دیرکرد می‌شود.وچگونه میشه نشود پرداخت کرد.
  ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *