ملاقات با فرزند به چه صورت است؟

ملاقات با فرزند
در این مقاله قرار است درباره ملاقات با فرزند بعد از طلاق صحبت کنیم. ملاقات فرزند موضوع متفاوتی نسبت به حضانت فرزند است. حضانت به معنای نگهداری و تربیت فرزند است که بعد از جدایی یا طلاق زوجین بسته با توافق یا نظر دادگاه مشخص می‌شود. وقی حضانت بر اساس توافق خانم و آقا به یکی از طرفین داده شد، والد دیگر باید حق ملاقات با فرزند را داشته باشد. امکان عدم ملاقات والدی که حضانت فرزند را بر عهده نداره، به هیچ وجه نیست و ایشان در هر صورت (حتی داشتن فساد اخلاقی) باید فرزند خود را تحت مراقبت خاص ملاقات کنند ولی امکان کاهش زمان ملاقات یا تغییر مکان ملاقات وجود دارد.

 ماده 1174 قانون مدنی:

در صورتی که به علت طلاق یا به هر جهت دیگر، والدین فرزند در یک منزل سکونت نداشته باشند، هر یک از والد که طفل تحت حضانت او نمی باشد، حق ملاقات با فرزند خود را دارد.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

تفاوت ملاقات با فرزند و حضانت فرزند

همان طور که گفتیم حضانت فرزند با ملاقات متفاوت است. بعد از طلاق یکی از زوجین باید حضانت فرزند را بر عهده بگیرد. در صورتی که طلاق توافقی باشد، دادگاه به توافقات خانم و آقا احترام می‌گذارد و خودشان تصمیم گیرنده حضانت فرزندشان هستند. ولی در صورتی که طلاق از طرف خانم یا طلاق از طرف آقا باشد و بر سر این مورد به توافق نرسند باید طبق قانون سن حضانت پیش بروند.
سن قانونی حضانت فرزند دختر به این صورت است که تا 7 سالگی با مادر و از 7 تا 9 سالگی با پدر می‌باشد. بعد از 9 سالگی از مدار حضانت خارج می‌شود. سن قانون حضانت پسر تا 7 سال با مادر و از 7 تا پانزده سالگی با پدر است. بعد از آن خودش تصمیم می‌گیرد که ادانه زندگی را با پدر یا مادر زندگی کند.
ولی با توجه به این که حضانت با یکی از والدین است، والد دیگر حق ملاقات با فرزند خود را دارد. فرض کنید خانم و آقا صاحب دختری 5 سال هستند و از هم جدا زندگی می‌کنند. قرار است حضانت فرزند با مادر باشد ولی پدر ایشان این حق را دارد که بسته به نظر دادگاه و مصلحت کودک یک یا دو روز در هفته فرزند خود را ملاقات کند. حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: حضانت فرزند در طلاق توافقی به چه صورت است؟

مکان ملاقات با فرزند

برای تعیین ملاقات با فرزند یکی از مهم‌ترین نکات توجه به مصلحت کودک است. در گذشته ملاقات در محیط کلانتری صورت می‌گرفت که تاثیر منفی در  روحیات فرزند می‌گذاشت. بعد از این موضوع تدبیری در این راستا سنجیده شد که فضایی مناسب با روحیات فرزند برای ملاقات فراهم شود تا والدی که ملاقات با ایشان نیست بتواند در محیطی مناسب با کودکش وقت بگذراند.
بر اساس ماده 68 آیین اجرایی قانون حمایت از خانواده: در اجرای تبصره ماده ۴۱ قانون رئیس کل دادگستری استان موظف است در هر حوزه قضائی، محل یا محل‌هایی را با فضای متناسب با روحیات اطفال با همکاری و استفاده از امکانات و منابع انسانی سازمان بهزیستی و ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بهداشت و درمان یا سایر مراکز ذیربط با تعداد کافی مددکار اجتماعی (بویژه زنان) و درصورت نیاز، مامور انتظامی، جهت ملاقات والدین با اطفال اختصاص دهد.
مکان ملاقات با فرزند

تعیین زمان ملاقات والد با فرزند

یکی از مهم ترین موضوعات بعد از طلاق تعیین زمان ملاقات با فرزند است. نکته مهم در این موضوع در نظر گرفتن مصلحت کودک در زمان و مکان ملاقات است. یعنی مدت زمان ملاقات نباید خیلی کم و یا خیلی طولانی باشد. کم بودن مدت ملاقات می‌تواند باعث کمبود محبت دریافتی فرزند از والد باشد و طولانی بودن مدت ملاقات می‌تواند کودک را در وضعیت سردرگمی قرار دهد. در صورتی که والدی که حضانت فرزند با ایشان است به هر دلیلی خواستار کاهش زمان ملاقات فرزندش با والد دیگر است باید به همراه مدارک (کارت ملی، شناسنامه، سند ازدواج یا رونوشت آن، حکم طلاق) با  دلایل محکمه پسند دادخواستی مبنی بر کاهش زمان ملاقات تنظیم و تقدیم دادگاه کند. باید به این نکته هم توجه داشته باشید که درخواست کاهش ملاقات کودک با دلایل محکمه پسند قابل قبول است. برای مثال عنوان کردن آسایش روحی کودک یا صلاحیت نداشتن والد (فساد اخلاقی یا نداشتن مکان مناسب برای ملاقات) گواهی عدم بارداری برای طلاق بیشتر بخوانید: گواهی عدم بارداری برای طلاق

ملاقات با فرزند قبل از طلاق

زمانی که خانم و آقایی که فرزندی دارند قصد طلاق پیدا می‌کنند ممکن است مدت زمان زیادی را سپری کنند تا تکلیف حضانت فرزندشان مشخص شود. این مدت می‌تواند تا چند ماه زمان ببرد. پس تکلیف فرزند در این مدت چه می‌شود؟ در این مدت خانم و آقا می‌توانند با یکدیگر مذاکره و به توافق برسند. در صورت اینکه اختلاف به حدی بود که خودشان نتوانستند این موضوع را مشخص کنند، باید به دادگاه مراجعه کنند و دادخواست مبنی بر ملاقات با فرزند قبل از طلاق تنظیم و تقدیم دادگاه کنند. مراحل طلاق توافقی بیشتر بخوانید: مراحل طلاق توافقی

ملاقات با فرزند قبل از طلاق

ممانعت از ملاقات با فرزند

اگر والدی که حضانت با ایشان است از ملاقات فرزند با والد دیگر جلوگیری کند مرتکب جرم شده و باید مجازات شود چون تحت هیچ شرایطی امکان منع ملاقات والد با فرزندش وجود ندارد.

ماده ۴۰ قانون حمایت خانواده:

هرکس از اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت طفل استنکاف کند یا مانع اجرای آن شود یا از استرداد طفل امتناع ورزد، حسب تقاضای ذینفع و به دستور دادگاه صادرکننده رای نخستین تا زمان اجرای حکم بازداشت می‌شود.

ماده ۴۱ قانون حمایت خانواده:

هرگاه دادگاه تشخیص دهد توافقات راجع به ملاقات، حضانت، نگهداری و سایر امور مربوط به طفل برخلاف مصلحت او است یا در صورتی که مسئول حضانت از انجام تکالیف مقرر خودداری کند و یا مانع ملاقات طفل تحت حضانت با اشخاص ذی ‌حق شود، می‌تواند در خصوص اموری از قبیل واگذاری امر حضانت به دیگری یا تعیین شخص ناظر با پیش‌بینی حدود نظارت وی با رعایت مصلحت طفل تصمیم مقتضی اتخاذ کند.
تبصره: قوه قضائیه مکلف است برای نحوه ملاقات والدین با طفل ساز و کار مناسب با مصالح خانواده و کودک را فراهم نماید.
آیین‌نامه اجرائی این ماده ظرف شش‌ماه توسط وزارت دادگستری تهیه می‌شود و به تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد. طلاق در دوران کرونا به چه صورت است؟ بیشتر بخوانید: طلاق در دوران کرونا به چه صورت است؟ مدارک لازم برای دادخواست ملاقات فرزند :
 1. کارت ملی
 2. شناسنامه،
 3. سند ازدواج یا طلاق نامه

نفقه کودک در زمان ملاقات

نفقه کودک چه حضانت با پدر باشد و چه نباشد و تحت هر شرایطی با پدر و در صورت فوت پدر با جد پدری (پدربزرگ) است. پدر وظیفه دارد خوراک و پوشاک و دیگر موارد معیشتی کودک را فراهم کند. در صورت فوت پدر و پدربزرگ مادر مسئول پرداخت نفقه کودک تا زمانی که کودک منبع مالی داشته باشد است.

نمونه دادخواست درخواست ملاقات موقت با کودک

با سلام ؛ با احترام به اطلاع شما می رساند: اینجانب ……………………. در تاریخ ………………….. در دفترخانه …………….. با خوانده …عقد زوجیت دائم منعقد نموده ایم و حاصل این ازدواج …………. تعداد فرزند دختر / پسر ………….. ساله می‌باشد . اما به دلیل اختلافات خانوادگی در تاریخ ……………….. به موجب طلاق نامه ……………….. از هم جدا شده / جدا از هم زندگی می‌کنیم و حضانت فرزند / فرزندان مشترک به عهده خوانده دعوا می‌باشد. اما ایشان با ممانعت از ملاقات اینجانب با فرزندان ، سبب بروز ناراحتی‌‌های فراوان برای اینجانب و فرزند مشترک را فراهم آورده است و امکان ورود خسارات معنوی جبران ناپذیری برای آینده فرزند غیر قابل انکار است. لذا با توجه به فوریت امر ، تقاضای صدور دستور موقت مبنی بر اجازه ملاقات با فرزند مشترک و اجرای آن قبل از ابلاغ به خوانده محترم را به موجب مواد ۳۱۰ لغایت ۳۲۵ قانون آیین دادرسی مدنی را دارم. قرارداد الکترونیک چیست و چگونه تنظیم می شود؟ بیشتر بخوانید: قرارداد الکترونیک چیست و چگونه تنظیم می شود؟

سوالات متداول

 1. آیا می توان والدین را از ملاقات با فرزند محروم کرد؟
خیر؛ والدین حق ملاقات با فرزند خود را دارند و نمی‌توان آن‌ها را از ملاقات با فرزند محروم کرد.
 1. اگر والدین بر مکان و زمان ملاقات با فرزند توافق نداشته باشند؟
اگر والدین درباره نحوه ملاقات با فرزند به توافق نرسند، دادگاه به موضوع رسیدگی می‌کند.
2.2/5 - (388 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

105 پاسخ

 1. سلام .میشه بگید بعد از ۹ سالگی دختر چی میشه؟
  از مدار حضانت ک خارج شد چه اتفاقی میوفته ؟؟بچه ۹ ساله من ک حتی اجازه نداره با من تلفنی حرف برنه چه طوری بتونم ملاقات بگیرم ازش؟؟اینقدرررر از خانواده پدرش میترسه جرات نداره جلو اونا به من بگه مامان

  1. سلام، وقت بخیر
   بعد از ۹ سالگی فرزند خودش میتونه انتخاب کنه که با پدر زندگی کنه یا مادر
   برای دیدن و ملاقات با فرزند هم از طریق دفترخدماتی می توانید اقدام کنید.

 2. سلام من الان پدر و مادرم سه سال هست از هم جدا زندگی میکنند
  و من سه سال هست مامانم رو ندیدم و می‌خوام مامانم می‌خوام ببینم بابام نمیزاه و من اینجا دارم ذجر میکشم و می‌خوام برم پیش مامانم چیکار کنم؟؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   مادر می تواند درخواست ملاقات با فرزند داشته باشد و یا در صورتی که پدر صلاحیت نگهداری ندارد درخواست سلب حضانت دداشته باشند.

 3. من پدرم آدم نرمالی نیست و اینکه من نمیخوام ببینمش سنمم بالایه ۱۸ساله آیا راه حلی هست برای ملاقات نکردن باهاش

  1. سلام، وقت بخیر
   از مدار حضانت خارج شده اید و می توانید ایشان را ملاقات نکنید.

 4. سلام من دوتا پسره ۷ و ۱۰ ساله دارم که مادرشون طلاق گرفته و ازدواج کرده و بچه ها نمی‌خوان مادرشون رو ببینن مادره اونا هم تقاضای ملاقات به بجه هارو از طریق قانون کرده بچه ها هم دوست ندارن روی اونو ببین جهت اطلاع من به بچه ها نگفتم که نرید پیشه مادرتون خودشون نمی‌خوان برن آیا دادگاه میتونه اونارو به اجبار بفرسته برای ملاقات ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام، وقت بخیر
   ملاقات حق والدین است و از نظر قانونی ایشان می توانند با فرزندان ملاقات کنند.

 5. سلام حق طلاق دارم وتاچند روز دیگر صیغا طلاق جاری میشه اما همسرم برلی ملاقات باپسرش زمان تعین نکرد ومیگه درصورتی زمان ملاقات تعین میکنم که در دفترخانه بهم تعهدبدی ازدواج مجدد نداشته باشی یا اگرازدواج کردی حضانتت باطل بشه

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که حق طلاق شما کامل است یک وکیل به جای آقا باید بگیرید وکیل به جای مرد در تمام مراحل حاضر می شود و نیازی به حضور مرد نیست اصلا.

 6. سلام دختر من ۱۲ سالشه تا حالا میرفت و پدر رو در خانه پدربزرگش ملاقات می کرد ولی الان یکسال هست که بخاطر بدرفتاریهای خانواده پدری و پدر نمیخواد اونا رو ببین و از من حمایت میخواد و اونا اظهارنامه دادن و درخواست ملاقات دادند چیکار باید بکنم ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   دختر از ۹ سالگی دیگر در مدار حضانت نیست وخودش می تواند تصمیم بگیرد که پدر را ملاقات نکند.

 7. سلام
  خانمم ۵۰ روز قهر کرده.
  درخواست دادگاه ملاقات داده
  هم فرزند زیر ۷ و هم بالای ۷ سال دارم.
  آیا میتوانم کلا مانع ملاقات وی شوم.
  اگر جلسات مشاور نروم چه میشود؟
  آیا در دوران قهر و دور از هم زندگی کردن برای فرزند زیر ۷ سال میتواند حضانت بگیرد؟ یا وقت ملاقات؟

  1. سلام، وقت بخیر
   فرزند زیر ۷ سال حضانتش با خانم است تا ۷ سالگی
   جلسات مشاوره هم در صورتی که وکیل داشته باشید می توانید نروید.

 8. سلام خسته نباشید فرزندم یک سال و هشت ماهش بود پدرش دوزید واز مرز غیرقانونی خارج ب پاکستان شد من خدم رفتم پاکستان بچمو پس گرفتم حضانت هم گرفتم الان یک ماه میشه پدرش اومده دادخواست فرزند داده آقای قاضیم رای صادر کردن ب کلانتری بیایند وساعت ۸صبح فرزندم را بدم بعد عصر ساعت ۱۷ برم دنبالش خاهش میکنم راهنمایی کنین چکار کنم میترسم فرزندمو دوباره ببره پاکستان

  1. سلام، وقت بخیر
   در موارد نادر مثل اعتیاد شدید پدر می توانید درخواست کنید که ملاقات با فرزند انجام نشود.

 9. سلام فرزندم دو سالشه و همسرم حکم ملاقات ۱۲ ساعت در هفته گرفته بود ولی با توجه به اینکه دو ماه بچه رو برده بود و خبری از خودش نداد من با حکم ورود به منزل بچه رو ازش گرفتم و حکم ملاقات دو ساعت در هفته تو کلانتری رو دارم این حکم و قبول نداره و رفته برای همون ۱۲ ساعت اجرائیه گرفته آیا این اشتباه دادگاه بوده که به حکم جدید توجه نکرده اجرائیه داده یا اینکه ایشون میتونه حکم قبلی رو پیگیری کنه و حکم دو ساعت ملاقات رو نادیده بگیره؟ یکبار هم به کلانتری اومد و امضا کرد ولی بعد اون رفته اجرایی ۱۲ ساعت رو گرفته درصورتیکه حکم دو ساعت و خودم دستی بردم همون شعبه که ۱۲ ساعت بهش داده بودن تو پرونده گذاشتم چطور اجرایی برا حکم قبل تونسته بگیره؟

 10. سلام آیا رفتن به مدرسه دلیلی برای تغییر ملاقات توافق شده بین زوجین هست ؟ آیا قاضی به صرف اینکه بچه مدرسه اش شروع شده حکم به کاهش روزهای ملاقات میده با اینکه مادر و پدر هر دو در این محله زندگی میکنن و مادر هم میتونه بچه شو به مدرسه ببره ..در ضمن مادر ازدواج مجدد هم نکرده..تعداد روزهای ملاقات برای مادر سه روز هفته است فعلا

  1. سلام، وقت بخیر
   ملاقات با فرزند برای والد دیگر تقریبا ۲ روز در هفته است و همه این مسائل را قاضی تصمیم می گیرد و امکان نظر دادن برای ما وجود ندارد

 11. سلام دختر من ۹ سال ونیم هستش منو پدرش ۹ سال پیش از هم جدا شدیم پدرش ما رو ترک کرد ورفت خارج از کشور دخترم پدرش رو ندیده ونمی شناسه اما پدرش ملاقات میخواد اما دخترم به هیچ وجه راضی نیست که اون رو ببینه دخترم میتونه شخصا تصمیم بگیره که ببینمش یا نه؟
  پدرش میتونه شکایت بکنه وبه اجبار حق ملاقات بگیره ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   دختر بعد از ۹ سال از دایره حضانت خارج شده و می تواند تصمیم بگیرد که پدر را ملاقات نکند.

 12. من از همسرم جدا شدم به خاطر اینکه توافقی طلاق بده حضانت بچه هامو گرفت ولی چون پسرم ۴ سالشه خودش هم اعتیاد به شیشه داره وبیکار هست آیا میتونم حضانت بچمو بگیرم دادگاه هم رفتم شکایت کردم ولی اصلا نیومده آیا میتونم کاری کنم دارم از دوری بچم دیوونه میشم

 13. از نظر من زن یامرد مشگل نداشته باشند طلاق خوب نیست این وسط بچه ها اسیب میبینند زوجی که بچه داشته باشند قانون طلاق جمع کند اگر ایراد نداشته باشند

 14. سلام من پسرم تازه به دنیا اومده برای دخترم قبلا حکم ملاقات گرفته آقا اما مادرشون هم علیرغم اینکه در حکم نبوده میاوردن برای دیدار که موجب دعوا های شدید میشد میخاستم ببینم میشه قبل از این که آقا برای این یکی بچه هم حکم بگیره من خودم اقدام کنم و ضمن کنم که بعد چهل روزگیش و فقط پدر بچه حق دیدار داره؟

  1. سلام، وقت بخیر
   فقط پدر یا مادر حق ملاقات با فرزند را دارند و باقی اعضای خانواده حق ملاقات ندارند.

 15. سلام حسین هستم
  ۴ساله از همسرم جدا شدم من از دادگاه حق ملاقات گرفتم حضانت به همسرم دادم تا هفت سال ولی الان چند ماه بچمو برداشته رفتهیه شهر دور مانع ملاقات با بچه شدم دلم برای بچه ام خیلی تنگ شده باید چکار کنم

  1. سلام، وقت بخیر
   در دفتر خدمات قضایی می توانید درخواست ملاقات با فرزند ثبت کنید تا رسیدگی شود.

 16. سلام
  تشکر میکنم نسبت به راهنمایی و پاسخگویی اندیشمندانه سوالات افراد جامعه…..
  سوال این حقیر این است که خواهر بزرگ بنده بصورت توافقی طلاق گرفتند،دارای دودختر که شوهر ایشان امضا و اعلام کردند درصورتیکه که مهریه ،نفقه،اجرت المثل را ببخشد حضانت و نگهداری را کامل به ایشان بدهند و نفقه فرزندان را هرماه بمقدار معلوم واریز کنند ،الاایحال طی سه سال گذشته هیچ گونه نفقه ای پرداخت نکردند هیچ ،یکی از دختران را پیش خود برده و ارتباطش را کاملاً قطع کرده است…. آیا باوجود اینکه خواهرم تمام مهریه و غیره را بخشیده بجهت اینکه فرزندان پیش او باشد لطف می‌فرمایید راهنمایی بفرمایید درصورتیکه راهکاری وجود دارد ممنونم از شما دوستان گرامی خداوند متعال عمر با عزت و رحمت عطا بفرمایند انشاالله….

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که در ازای مهریه و… حضانت را بخشیده باشند نمی توانند از فرزند نگهداری کنند و حضانت با مادر است.
   به دفتر خدمات قضایی مراجعه نمایید.

 17. سلام. من چند سالی هست که از همسرم جدا شدم و دختر ۱۱ ساله دارم. و مجدد ازدواج کردم. همسر سابقم چند سالی است که اجازه دبدار فرزند رو بهم نمیده. مبخوام از طریق قانونی اقدام کنم. اگر به دادگاه مراجعه کنم برای پدر دخترم اختاریه ای چیزی ارسال میشه؟ یا به چه صورت به شکایت من رسیدگی میشه؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام، وقت بخیر
   دختر ۱۱ ساله از دایره حضانت خارج شده است و خودش انتخاب می کند با چه کسی زندگی کند.
   از طریق دفتر خدمات قضایی اقدام کنید احضاریه برای ایشان ارسال میگردد.

 18. سلام
  پسری دارم ده ساله و حضانتش بامن است . مادرش در هنگام ملاقات براش بسیار خرج میکنه .
  پسرم پرخاشگر شده نسبت به من ، چون بنده کارگر هستم ‌و نمی توانم مانند مادرش براش هرچی خواست بخرم .
  خسته شدم راهنمایی کنید
  تشکر

 19. با سلام و عرض ادب
  من تهران بودن خانمم سمنان.چشممو دور دید مفت مفت بمن خیانت کرد… بابت این موضوع ازش شکایتی نکردم و به خدا واگذارش کردمو روز قیامت و خانم فاطمه زهرا…وکیل گرفتم و غیابی طلاقش دادم حضانت هردوپسرم رو که الان یکی پنج سالشه و یکی ده ساله رو هم گرفتم..حق ملاقاتشون ۳۴ساعت در ماه هست در واقع از ساعت ۹ صبح پنجشنبه تا ساعت ۱۹ جمعه آخر هر ماه..موضوع خیانت برای بچه هام خصوصا بزرگتره الان خیلی روشن شده و میگه دیگه باهاش نمیرم حتی کوچکتره هم این حرفو میگه..می خواستم بدونم اگر بچم هام به مادرشون بگن ما دیگه نمیریم باهات آیا مادرش میتونه بزور ببره؟ و آیا قانون به حرف بچه هام احترام میذاره یا نه میگن حکم باید اجرا بشه و بچه ها نمیتونن تصمیم بگیرن؟؟!! پسر بزرگم حتی میگه اگه منو ببره خودمو میکشم..میگه از ماشین خودمو میندازم بیرون..یا از پشت بام میپرم پایین..یا با چاقو رگ دستمو میزنم..این موضوع مغزمو خراب کرده خوابو خوراک ندارم..همون پسر بزرگم دیابتم داره که این مسائل استرس زیادی بهش وارد کرده…ضمن اینکه مادرشون گفت می خوام حضانت بچه ها رو ازت بگیرم..دلیلشم اینه که میگه من بیکارم که نیستم یا توی خونه پدرم زندگی میکنمو یه سری توهمات بی پایه و اساس..لطفا این موضوعات رو زودتر واسم توضیح بدید چون چند روز دیگه مادرشون میاد..باتشکر

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که بچه ها تمایلی به دیدن مادر نداشته باشند نمی توان آن ها را به ملاقات اجبار کرد.

 20. با سلام بنده از شوهرم جدا شده ام حضانت بچه را به من داده تا حالا بچه شو ندیده الان که ۶ سالشه تا حالا نفقه پرداخت نکرده و به همین دلیل حکم جلب گرفته ام و با این شرایط درخواست ملاقات کرده من چطور بچه ام را به اون بسپارم که حتی یکبار پدرش را ندیده و بچه تو شناسنامه پدرش ثبت نشده دادگاه چطور اجازه ملاقات به پدری که حتی برای ترخیص از بیمارستان و ثبت نام پسرش مراجعه نکرده جق ملاقات می‌دهد پدری که تا هفته گذشته بخاطر سرقت سریالی کیف قاپی زندان بوده و آزاد شده است خواهشمندم راهنمایی کنید پ
  چطور میتونم از ابن کابوس خلاص بشوم تهدید به سرقت بچه هم گرده

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 21. سلام
  خانم من در طول دوران زوجیت سابقه مصرف قرص روانگردان و همچنین رابطه نامشروع داشته (و قابل اثبات هم هست)، و هنوز طلاق جاری نشده آیا میشه حضانت فرزند(زیر۷سال) رو ازش سلب کنم؟

 22. سلام پسرم ۷ سالشه حضانتش دست پدرشه ۷ماه که ما ندیدیمش اجازه حتی یک زنگ نمیزاره حالا شکایت کردیم دوهفته یک بار از چهارشنبه تا جمعه به ما داد او اعتراض زده چه میشه ایا حق بااون میشه میگه بچه مدرسه میره روحیش خراب میشه اما بچه دوست داره با ماباشه ما فقط زنگ بزنیم دیدنشو میخواهیم چه کنیم اعتراض زده ایا حرف اون میشه

  1. سلام، وقت بخیر
   نمی توان به طور دقیق گفت جواب اعتراض ایشان چه می شود و به نظر قاضی بستگی دارد.

 23. باسلام

  من چندسالی میشه طلاق گرفتم از پدر بچه م ولی با تهدید نمیزاره ببینمش الان من چندساله دخترمو ندیدم مگه توخواب ببینمش
  خیلی اذیت شدم خیلییی. میگه اگ بری دادگاه بهشون بگی هم تورو همه بچه رو میکشم

  1. سلام، وقت بخیر
   می توانید برای گرفتن حضانت و یا ملاقات با فرزند اقدام کنید.

 24. سلام وقتتان بخیر
  همسرم مبتلا به پارانوئید بوده و قصد جدایی دارم در این بین فرزند مشترکی داریم ۲۰ ماهه و شیر خوار، که قاضی پرونده بدون در نظر گرفتن این دو مورد و مصلحت کودک و با دادن رای مبنی بر اینکه پدر میتواند فرزند مشترک را حدود ۳۰ ساعت یعنی از ساعت ۲ روز پنجشنبه تا ۸ شب روز جمعه پیش خودش ببرد، موجب شده که من و پسرم بسیار آسیب دیده و تحمل این قضیه برایمان دشوار است و من بارها از طرف قاضی مورد تهدید قرار گرفته که در صورت مقاومت و مخالفت با رای دادگاه با افزایش وقت ملاقات و سلب حضانت روبرو میشوم
  حال از شما درخواست راهنمایی دارم که چگونه میتوان رای دادگاه را با وجود بی انصافی قاضی و اجرانکردن عدالت عوض کرد

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

  2. اگر پارانوئید داره میتونید حکم مهجوریتش رو بگیرید، چند نفر کارشناس روانپزشکی بررسیش میکنن و اگر حکم مهجوریت بدن شما با همون حکم میتونین طلاق بگیرید، درباره حضانت بچه و ملاقات رو نمیدونم

 25. سلام همسرم مبتلا به پارانویید بوده و تصمیم به طلاق دارم پسر ۲۰ ماهه و شیرخواری دارم و متأسفانه قاضی پرونده با دادن حکمی مبنی بر اینکه پدر حق دارد فرزند مشترک را به مدت ۲۰ ساعت با خودش ببرد بی عدالتی خود را ثابت کرد و خواهش و تمنای من و لایحه های وکیلم بدون جواب ماند ،آیا راه دیگری وجود دارد که رای را عوض کرد چون تحمل این موضوع برای من و پسرم غیر ممکن و بسیار عذاب اور است و باعث آسیب به من و فرزندم شده

 26. سلام و خسته نباشید
  من الان چهار ماه پسرمو ندیدم یعنی هر با خواستم ببینم مادرش نزاشته یا مخفی کرده و الان چهار ماه در حال طلاق هستیم و مهریه را نصفش را دادم و بقیه حضانت کامل فرزند ۵ساله ام دادم اما دیگه نزاشتم بچه رو ببینم و در حال طلاق هستیم امکانش هستش من سلب حضانت کنم و فرزندم رو بگیرم از مادرش یا رهی هستش بعد هفت سالگی حداقل حضانتشو بگیرم

  1. سلام، وقت بخیر
   برای سلب حضانت باید دلیل مناسب داشته باشید.
   همچنین حضانت فرزند پسر از ۷ سالگی تا ۱۵ سالگی که از دایره حضانت خارج می شوند با پدر است.

 27. دختری۱۰ساله دارم.حضانت او با من بوده،برای ملاقات همسرم اجرائیه گرفته بوده.اکنون کودک از حضانت خارج است چون به سن بلوغ رسیده است،ایا اجرائیه هنوز اعتبار دارد یا کودک خودش میتواند در خصوص ملاقات تصمیم بگیرد؟

  1. سلام، وقت بخیر
   از دایره حضانت خارج شده اند و خودشان تصمیم میگیرند با چه کسی زندگی کنند.

 28. قانون درست رعایت می شد من ۴ سال از فرزندم دور نمیماندم که پدرش ذهنش بچه رو علیه من خراب کنه ۴ سال منع ملاقات کرده نه بازداشتش کرده و نه مجرم محسوب میشه فقط ۱ م جریمه اونم به خزانه دولت شد .

 29. من ۴ ساله بچمو نزاشته ببینم قانونم هیچ کاری نتونست انجام بده بچه ۱۳ ساله شده و با پدرش هست . نه بازداشتی نه چیزی فقط ۱ میلیون جریمه به خزانه دولت پرداخت کرد

 30. سلام خسته نباشید من یک دختر یکساله وسه ماه دارم شوهرم خارج از کشور هستن ایا پدربزگش میتواند درخواست دیدار فرزندم را بکند؟

  1. سلام، وقت بخیر
   حق ملاقات با پدر است و تا زمانی که ایشان زنده باشند خیر

 31. با عرض سلام و خسته نباشید در حکم دادگاه گفته شده زوجه بابت ملاقات فرزند مشترک هر هفته پنج شنبه ها از ساعت ۱۰ صبح لغایت ۶ غروب روز جمعه حق ملاقات خواهد داشت میخواستم بدونم زوجه اجازه داره از پنج شنبه تا جمعه فرزند رو با خودش به محل اقامتش ببره ؟ یا میتونه تو این ساعات فقط چند ساعت فرزند رو ببینه ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   تصمیم گیری در این موارد بر اساس نظر قاضی تعیین می شود.

 32. سلام از همسرم طلاق توافقی گرفتم حضانت به مادرش دادم یک روز تو تماس تلفنی تهدید کردم که بلای سر بچه میارم ….وصدام ضبط کرده میتونم از ملاقات بچه جلوگیری کنه توضیح بدین

 33. سلام وقت بخیر
  من ۶ماهه که ازدواج کردم وهمسرم ازدواج قبلی داشته حاصل این ازدواج یک دختر دوساله است اماازاونجایی که حضانت دخترتا۷سالگی بامادره و همسر قبلیه شوهرم دریک شهر دیگ زندگی میکنه
  همسرم چندبار صحبت کرد که به صورت توافقی دخترشوببینه امابه توافق نرسیدن و اون خانم میگ که ازطریق راه قانونی اقدام کنید و داداگاهم درهفته ۴ساعت ملاقات حضوری داده از اونجایی ک فاصله شهرهامون خیلی زیاده این تایم اصلا نمیصرفه ولی لازم به ذکره ک بگم اون خانم صلاحیت نگهداری بچرو نداره ومتاسفانه هیچ مدرکی برای اثبات نداریم و مشکل دیگ اینکه این خانم مشکل بیماری پنیت یاهمون پانیک رو داره همسرم وکیل داره ولی خب هیچ اقدام کارسازی انجام نمیده مامیخایم حداقل درماه یک هفته دختر پیش مابمونه باید چیکارکنیم

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که ثابت کنید مادر صلاحیت حضانت فرزند را ندارد می توانید سلب حضانت کنید. در غیر این صورت باید طبق نظر دادگاه برحسب ساعت مشخص شده با فرزند ملاقات داشته باشید و یا با مادر به توافق برسید.

 34. باسلام آیا بعد طلاق پسر و عروس پدر بزرگ و مادر بزرگ پدری حق ملاقات نوه را دارد؟

 35. سلام.دو روز در هفته من با پسرم که ده ساله ست ملاقات دارم ولی فرزندم دور از چشم پدرش تلفنی بی طاقتی میکنه و میگه من دوس دارم بعضی وقتا بیام دیدنت ولی همسرم اونو وادار میکنه که در محضر اجرای احکام و کلانتری بگه دوس ندارم مامانمو ببینم.
  تکلیف چیه من چیکار کنم

  1. سلام، وقت بخیر
   تعداد روزهای ملاقات با فرزند با نظر قاضی مشخص می‌شود.

 36. باسلام.یک سال و نیم هست از همسرم جداشدم.پسره سه ساله دارم که پدرش حق حضانت دائم رو دربرابر طلاق دادن از من گرفتن.ایشون یک سال و نیم هستش اجازه ملاقات نمیدن.طبق قانون اگر هریک از طرفین ۳بار اجازه ملاقات ندهند حق حضانت از ایشون سلب میشه.اگر بنده هم اثبات کنم باوجود حق طلاق درقِبال حضانت این موضوع شامل بنده نیز میشود؟

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 37. سلام و خسته نباشید…ی پسر ۸ماهه دارم ک موقعی ک دوماهش بود همسرم باهام دعوا کرد و تصمیم گرفت منو ب منزل پدریم ببره و طلاقم و بده ک تو راه شروع ب پرخاشگری و ضرب و شتم خودم و بچم میکنه و تهدید ب قتل میکنه و من چون شاهدی نداشتم و همیشه حرفاهایش را انکار میکنه مجبور ب ضبط صدا شدم ک متوجه شد و تمام وسایل و گوشی ک صدا ضبط کردم و ازم گرفت بدون پول تو خیابون وسط چله زمستون رهامون کرد ک حتی من از جمجمه بچم سونو گرفتم و صورتش رو چنگ انداخت و زخمی کرد و شکایت کردم ک قاضی صدا رو ازش خواست ولی کاملا ویرایش شده تحویل داد وتوی دادگاه اقرار کرد ک خودم رو کتک زد ولی بچه رو ن..بعداز ۶ماه ک ن خرجی داده برای بچه حتی پولای خودمم دزد و نزاشت ک برا بچم خرج کنم و هیچ سراغی نگرفت از بچه درخواست ملاقات داره اونم دو روز در هفته ولی چون شخص بسیار بی فرهنگ و بد دهنی هست ک حتی توی دادگاهم بهم توهین وفحاشی کرد حاضر نیستم ملاقات طولانی باشه و دوروز در هفته چ کاری میتونم بکنم؟ و ایا ب جز خودش خانوادش هم می تونن بیان ملاقات بچه؟اگه میتونن من چیکار کنم ک ازشون سلب ملاقات کنم چون خانوادش هم از خودش بد دهن تر و بی فرهنگ ترن.

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 38. سلام پسر من ۴ سال و نیمه هست، هفته ای ۲۴ ساعت با پدرش ملاقات داره که توی این یکسالی که هفته ای یکبار می‌ره پیش پدرش یکی از پسر عمه هاش که حدود ۱۳ یا ۱۴ ساله هست به جاهای خصوصی پسرم دست میزاره و پسرم میاد این مورد را به من میگه من این موضوع را که می‌شنوم داغون میشم و همش میترسم خدایی نکرده غلط بدتری نکنه، به پدرش که گفتم زیر بار نمیره و میگه تو حرف دهن بچه میزاری و الان رفته درخواست افزایش ملاقات داده، توراخدا راهنمایی کنید من چیکار کنم که ملاقات پسرم با پدرش بیشتر نشه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 39. سلام خسته نباشید؛همسربنده۲ماه است ترک منزل کرده ودوبار برای دیدن بچه امده ولی برای من بعد از هر دیدارکه بافرزند داشته دادخواست دیدار با فرزند زده وبنده هر دوبار دفاعیه زدم وبرای بار سوم این دادخواست برای من امده ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 40. سلام وقت بخیر
  ۴ سال پیش طلاق توافقی گرفتیم و الان دخترم ۱۱ داره، حضانت با پدر هست و اجازه ملاقات نمیده، آیا برای این سن هم‌میتونم دادخواست ملاقات فرزند بدم؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   بعد از ۹ سالگی فرزند دختر خودش تصمیم میگیرد که با کدام والدش زندگی کند.

   1. سلام وقت بخیر دخترمن ۹سال داره می خواد با من زندگی کنه ولی پدرش جلوشو گرفته ونمیذاره اونم از پدرش میترسه چکار کنم؟؟؟

    1. سلام، وقت بخیر
     دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید برای گرفتن حضانت فرزندتان

     1. سلام خسته نباشید.
      من ۲تا دارم در سن های ۱۳و۱۱دخترهام پیش پیش،خودن هستن و با مادرشون ملاقات ندارن به دلیل پرخاشگری و بد دهنی. من پسرم ۸سالشه و حضانتش با خودم ولی هفته ای ۲روز پیش مادرش میره و اخلاقش عوض میشه خانواده همسر خلافکار هستند و پدرشون معتاد هست و پیش بچم مواد مصرف میکنن و همسرمم قلیان مصرف میکنن پسر من مشکل ریوی داری وقتی میره پیش مادرش حالش بد میشه.همسر سابقه۲تا پرونده ضرب و شتم هم دارن. چجوری می تونم ملاقات رو کم کنم؟؟؟

     2. سلام، وقت بخیر
      در صورتی که بتوانید اثبات کنید که فرزند آسیب می بیند می توان زمان ملاقات را کم کرد و یا حق ملاقات را گرفت از مادر

   2. سلام من همسرم بعد از ترک منزل فرزندم رو
    به بهزیستی انداخت و با درست کردن استشهاد کاذب کار تحویل گرفتن فرزندم را فوق العاده سختتر کرد و حال با وجود اینکه شوهر گرفته که محرم کرده و در جایی ثبت نکرده است و اکنون بدون اطلاع من و مخفیانه شروع به گرفتن بچه کرده این در حالی است که ایشان اصلا به مسائل اخلاقی پایبند نبوده و موضوع ذکر شده اثباتش کار سختی است من مدتی برای تهمت شکستن دستش برای اولین بار زندان رفتم برای گرفتن فرزندم باید چیکار کنم با شرایط وحشتناکی که ایشان دارد چه باید کرد به خدا اکنون بالغ بر ۴سال است که تنها زندگی میکنم و دیگر هیچ زنی را نمیتوانم بپذیرم و از زندگی بیزار شده ام لطفا بگید باید چیکار کنم

    1. سلام، وقت بخیر
     لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

  2. باسلام
   بدلیل اختلاف من با همسرم ما دارای دو فرزند مشترک هستیم که دختر بزرگم حضانت ش با من است ودختر کوچکم دوساله است من کرج زندگی میکنم وخانومم سنندج قرار ملاقات به دختر کوچکم هفته ای دو ساعت اونم شنبه ها ودختر بزرگم چون مدرسه میره نمیتونه خواهرش رو ببینه میشه اعتراض کرد حداقل ماهی دو سه روز از دادگاه ملاقات گرفت چون واقعا دخترام از دوری هم آسیب میبینند

   1. سلام، وقت بخیر
    لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 41. باسلام .من دوتا دختر دوقلو دارم .سه ساله .سه سال پیش خودم بودن و حدود سه ماه پیش به خاطر اینکه بتونم از همسرم جدا بشم توافق کردیم و من حضانت بچه هارو به اون اقا دادم و اون هم حق طلاق رو به من داد .طبق توافقی ک تو دفترخونه صورت گرفت هردوماه یکهفته بچه ها میتونن پیش من باشن .الان یکماه و یکهفته هست ک بچع ها رفتن پیش پدرشون و باتوجه به اینکه ما فاصلمون خیلی دوره و من قزوینم و اونا شیراز ،من و بچه ها احتیاج داریم ک همو ببینیم حتی دورادور و اون اقا فقط دوبار گذاشته ک من ویدیوکال کنم بابچه ها .من واقعا این شرایط برام طاقت فرساست .هیچ راهی نیست که بشه من بیشتر بابچه هام درارتباط باشم ؟؟از راه قانونی نمیتونم کاری کنم یا هیچ حقی دراینباره من ندارم ؟؟لطفا کمکم کنید🙏

  1. سلام، وقت بخیر.
   پرونده شما میتواند پیچیده باشد. با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به طور دقیق شما را راهنمایی کنند.

  2. سلام خسته نباشید تونستید بچه هاتونو ملاقات کنید از چه کاری وارد شدید منم دقیقا مشکل شمارو دارم

 42. با سلام من فرزند پسری ۶ سال و سه ماهه دارم که حدود ۵ سال از پدرش جدا شدم پدر هیچ گونه نفقه و ملاقات فرزند نیامده و حالا با یه دستور موقت می خواد بچه را ببیند که به گفته خودش اگر بچه را ببرد دیگر برنمیگرداند ( به دلیل اختلافات داخلی)، فرزندم هیچگونه رغبتی حتی به دیدن پدر ندارد و هم اکنون کلاس اول هست. من چگونه می توانم از ضررهای روحی و روانی برای پسرم جلوگیری کنم؟ آیا می توانم روی دستور موقت درخواست مشاور کنم؟ و یا با یه دادخواست کیفری مبنی بر ترک انفاق مانعی برای بردن فرزندم ایجاد کنم؟ با تشکر

  1. سلام، وقت بخیر.
   اگر فرزند شما هیچ تمایلی به دیدن پدر ندارد میتوانید درخواست مشاوره کرده و مانع دیدار شوید. اگر قاضی تشخیص دهد که پدر برای فرزند زیان آور است رای به سلب حضانت از پدر میدهد.

   1. البته قاضی می تواند سلب حضانت صادر نماید ولی هیچ قانونی حق ملاقات فرزند را نمی‌تواند صادر نماید و یک پدررا از حق ملاقات فرزند منع نماید….

   2. مادرها اینقدر از پدرها لولو می‌سازند و بچه هارو شستشوی مغزی میدند ک فقط ی بهانه ای بدست بیاورند .پدرها هم نامردی کنند و هیچ نفقه ای پرداخت نکنند

 43. سلام
  من تصمیم دارم از همسرم جدا بشم ، از نظر من صلاحیت نگهداری دختر یکساله منو نداره ، و چون تا ۷ سالگی حضانت با مادره من نمیخوام دخترم پیش مادرش باشه . قانونی چه کاری میتونم انجام بدم که حضانت با من باشه ؟
  ممنون از تیم موفق دادسو

  1. سلام.
   همانطور که گفتید حضانت فرزند تا ۷ سالگی با مادر هستش مگر در مواردی که مادر خود به والد دیگر وکالت در حضانت فرزند به صورت رسمی واگذار کند و یا پدر عدم صلاحیت مادر برای نگهداری فرزند را در محصر دادگاه ثابت کند. دلایلی مانند اعتیاد و …

   1. نمیخواهم پدری که به دختر بزرگترش قصد تجاوز داشته اجازه ملاقات دختر کوچکم را بدهم و میترسم ، دخترم هم بخاطر کتک هایی که از پدرش خورده چشمانش انحراف پیدا کرده لطفا مرا از این ترس کشنده نجات بدید. آیا راهی هست؟ آخر این ماه قرار ملاقات فرزند را شوهرم درخواست کرده، نمیخواهم این موجود کثیف و متجاوز و خطرناک را ببینم و دختر کوچکم رو در اختیارش بذارم. کمکم کنید ار این کابوس

    1. سلام، وقت بخیر.
     شما باید عدم صلاحیت آقا رو در دادگاه با توجه به مدارک و شواهد به اثبات برسانید که حق ملاقات از ایشان ساقط شود.

   2. سلام من یه پسر ۴ساله دارم که با خانومم اختلاف داریم ویه ماهی میشه از هم جدا زندگی میکنیم ومن یک ماه است فرزندم را نمیبینم چند بار هم به خانومم زنگ زده ام جواب نداده پیام فرستاده ام که بچه رو ملاقات کنم بازم جواب نداده.. و فامیل های هر دومونو هم فرستاده ام نزاشته من ببینم پدر زنم گفته من بچه رو نمیدم.. من الان چیکار کنم لطفاً راهنمایی کنید
    ممنون از تحریریه دادسو

    1. سلام، وقت بخیر
     در صورتی که طلاق گرفته اید به صورت قانونی باید برای حضانت یا ملاقات با فرزند اقدام کنید.

   3. سلام .من حضانت دو تا فرزندم بر عهده دارم. در نامه دادگاه ملاقات ماهانه چند ساعت زده..ولی هر وقت یچه ها خواستن با پدرشون تفریح رفتن.ولی بچه ها پدرشون میخوان که حداقل یک شب پیشش بخوابند. و اینکه خودم هم به یه روز استراحت در هفته نیاز دارم‌ . من میتونم شکایت کنم؟و تحت چه عنوانی؟که زمان ملاقات افزایش پیدا کنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *