طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه

طلاق به دلیل عسر و حرج

در قانون ایران با توجه به این که حق طلاق برای مرد است، زن تنها در شرایط خاصی می‌تواند درخواست طلاق دهد. زنان برای این که بتوانند طلاق بگیرند باید دلایل موجه و منطقی به دادگاه ارائه دهند و تنها در وجود بروز برخی شرایط می‌توانند از همسر خود جدا شوند. یکی از این موارد طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه است.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

طلاق عسر و حرج چیست؟

در قانون فقه اسلامی عسر یعنی کاری که فرد را به سختی و تنگنا بیندازد به طوری که انجام دادن یا تحمل آن برای او سخت باشد. طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه نیز به همین قانون اشاره دارد. زمانی زن می‌تواند برای طلاق عسر و حرج اقدام کند که اقدامات شوهرش باعث شده تا زندگی او از شرایط عادی خارج شده باشد و همین امر باعث بروز سختی‌ها و مشکلات متفاوتی شده باشد.

شاید در گذشته برخی می‌گفتند که وظیفه زن تنها تحمل کردن است اما با توجه به این قانون نکته مذبور، امری غلط است. در زندگی مشترک مرد نمی‌تواند هر کاری که دلش خواست انجام دهد و زن تنها تحمل کند. این کار ظلم است و قانون اجازه بروز این اتفاق را نمی‌دهد. اولین نکته ‌ای که در طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه باید به دادگاه ثابت شود، وجود سختی‌ها و مشکلاتی است که ادامه زندگی را بسیار سخت و یا غیر قابل تحمل می‌کند.

اگر ادعای زن در این خصوص در دادگاه ثابت شود دیگر نیازی به رضایت شوهر برای طلاق وجود ندارد و دادگاه حکم طلاق را صادر خواهد کرد. باید بدانید که اگر مرد بخواهد در برابر حکم دادگاه مقاومت کند و همسر خود را پس از حکم طلاق ندهد، دادگاه به صورت غیابی این کار را انجام خواهد داد.

موارد قابل استناد در طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه

همانطور که گفتیم برای این که بتوان طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه را دریافت کرد، باید به دادگاه ثابت کرد که سختی‌های بسیاری وجود دارند. این سختی‌ها به موارد متفاوتی اشاره دارند و دادگاه تنها یک ادعای ساده و بدون مدرک را قبول نمی‌کند.

در قانون تمام موارد مربوط به طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه مشخص نشده و ممکن است علاوه بر مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، اثبات موارد دیگری نیز باعث صدور حکم طلاق شود.

موارد قابل استناد در طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه

از مهم ترین مواردی که دادگاه به استناد آن حکم به طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه می‌دهد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • غیبت طولانی مدت برای شش ماه متوالی و پشت سر هم و یا نه ماه متناوب در یک سال (باید بدانید که در صورتی که این غیبت با دلیل موجهی مانند کار یا درمان همراه باشد، دادگاه آن را به عنوان مدرک برای طلاق قبول نخواهد کرد.)
  • اعتیاد زوج به یکی از انواع مشروبات الکلی یا مواد مخدر که به اساس زندگی و خانواده خلل وارد می‌کند. همچنین امتناع یا عدم امکان الزام زوج به ترک پس از تشخیص پزشک نیز از دیگر مواردی است که می‌توان توسط آن برای دریافت طلاق عسر و حرج اقدام کرد.
  • محکومیت قطعی به 5 سال حبس یا بیشتر از آن
  • ضرب و شتم و رفتارهای سو مستمر که با توجه به وضعیت زن قابل تحمل نباشد.
  • ابتلا زوج به بیماری‌های صعب العلاج روانی یا ساری که زندگی مشترک را مختل می‌کند.

یکی از مواردی که در موارد گفته شد به آن اشاره نشده اما با استناد به آن می‌توان از دادگاه درخواست طلاق کرد، ترک نفقه است. در صورتی که مرد نفقه را پرداخت نکند و همین امر باعث بروز سختی در زندگی شود، زن می‌تواند با استناد به آن درخواست طلاق کند.

مهریه در طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه

در بسیاری از مواردی که زن برای گرفتن طلاق اقدام می‌کند، پس از طلاق مهریه ‌ای به او تعلق نمی‌گیرد. اما در طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه این نکته صدق نمی‌کند.

در این نوع طلاق زوجه می‌تواند علاوه بر این که طلاق می‌گیرد، سایر حقوق قانونی خود مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل و موارد دیگر را دریافت کند. البته بسیاری از زنان در این مواقع از مهریه خود می‌گذرند تا روند با سرعت بیشتری به پایان رسد و آن‌ها از این سختی بسیار رهایی پیدا کنند.

مهریه در طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه

درست است که در قانون حق طلاق به مرد داده شده اما در برخی شرایط زن می‌تواند درخواست طلاق دهد. یکی از این موارد زمانی است که او در سختی و مشقت فراوانی قرار داشته باشد. به این نوع طلاق، طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه می‌گویند. در این نوع طلاق زن باید به دادگاه ثابت کند که مرد باعث بروز سختی‌های بسیاری در زندگی شده است.

مواردی مانند ترک طولانی مدت خانه بدون دلیل موجه، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، سوء رفتار و ضرب و شتم، محکومیت قطعی به حبس برای مدت 5 سال یا بالاتر و ابتلا به بیماری‌های صعب العلاج روحی از جمله نکاتی است که اثبات آن‌ها در دادگاه باعث می‌شود قاضی حکم طلاق را صادر کند.

نمونه دادخواست طلاق به علت عسر و حرج

در این بخش یک نمونه دادخواست طلاق به علت عسر و حرج را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم، تا بهتر بتوانید برای این نوع از طلاق اقدام کنید.

ریاست محترم دادگاه خانواده شهر …………

باسلام

احتراماً به استحضار می‌رسانم این‌جانب ………….. در تاریخ ………….. مطابق سند نکاحیه …………….. در دفتر ازدواج شماره ……… شهر …………………. با خوانده دعوا ازدواج کرده‌ام و حاصل زندگی مشترک 23 ساله ما 2 فرزند به اسامی 1) ………. 22 ساله و 2) ………………… 18 است.

متأسفانه از ابتدای زندگی با همسرم هیچ‌گونه تفاهمی با هم نداشته و حتی در جزئیات زندگی نیز با هم اختلاف‌نظر اساسی داریم که در طول زندگی مشترک همیشه صبر پیشه کرده و به دلیل وجود فرزندان و آینده ایشان زندگی مشترک را تحمل کرده‌ام.

در حال حاضر که فرزندانم بالغ و رشید شده‌اند، دیگر ادامه زندگی برای من غیرقابل تحمل شده است، لذا با بخشیدن کل مهریه خود که عبارت است از مبلغ …………. ریال تقاضای صدور حکم طلاق را دارم.

سوالات متداول

معنی طلاق به دلیل عسر و حرج چیست؟

عسر و حرج به معنی سختی و مشقت فراوان است و زن در صورتی که در شرایط سخت و بدی قرار داشته باشد، می‌تواند به ارائه مدارک به دادگاه تقاضای طلاق داشته باشد.

چه مواردی در دادگاه برای گرفتن طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه قابل قبول است؟

ترک طولانی مدت خانه بدون دلیل موجه، ضرب و شتم، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی و بیماری‌های صعب العلاج روحی و روانی از جمله مواردی است که دادگاه با استناد به آن‌ها حکم به جدایی می‌دهد.

آیا در طلاق به دلیل عسر و حرج زوجه می‌تواند مهریه خود را دریافت کند؟

در طلاق به دلیل عسر و حرج تمام حقوق قانونی زن مانند مهریه، اجرت المثل و نفقه قابل دریافت است.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

5/5 - (7 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *