خانه / خانواده (طلاق) / حق طلاق مرد

حق طلاق مرد

از نظر موازین شرعی اسلام و قانون جدید حق طلاق، وکالت در طلاق با مرد است، بنابراین مرد در هر زمانی که بخواهد، حق مطالبه طلاق از همسر خود را می‌تواند به دادگاه خانواده ارائه دهد. بنابراین بر اساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی «مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.»

در ادامه به بررسی بیشتر درباره حق طلاق مرد می‌پردازیم. همچنین برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاور حقوقی طلاق در مؤسسه حقوقی دادسو ارتباط برقرار کنید.

چرا حق طلاق با مرد است؟

بنابر آنچه در مقدمه بیان کردیم، مرد بر طبق ماده 1133 قانون مدنی می‌تواند با توجه به شرایط این قانون به دادگاه خانواده مراجعه کرده و درخواست طلاق همسرش را به قاضی دادگاه ارائه دهد. اما ابتدا باید تمام حقوق زن بعد از طلاق را پرداخت کند که حقوق زن در زمان طلاق عبارتند از:

مهریه

مهریه یکی از اساسی ترین حقوق زن بوده که از زمان عقد نکاح زن مالک آن می‌شود و هر زمان که بخواهد حق مطالبه مهریه خود را دارد. مرد نیز بر طبق قانون موظف به پرداخت مهریه همسر خود است. بنابراین اگر درخواست طلاق از طرف مرد باشد، مرد باید مهریه را به طور کامل بپردازد. به این صورت که مهریه اگر عند المطالبه باشد، مرد باید تمام مهریه همسر خود را پرداخت کند.

اما اگر مهریه زن عندالاستطاعه باشد، باید توانایی مالی مرد برای پرداخت مهریه اثبات شود. بنابراین اگر مرد استطاعت مالی داشته باشد، باید مهریه زن را به طور کامل پرداخت کند. در صورت اثبات عدم توانایی پرداخت مهریه زن به طور کامل، مهریه توسط قانون گذار برای مرد قسط بندی می‌شود.

نفقه ایام گذشته

نفقه بر طبق قانون یکی دیگر از حق و حقوق زن بوده که مرد موظف به پرداخت هزینه‌های ضروری برای زندگی نظیر خوراک، پوشاک، مسکن و غیره است. بنابراین اگر مرد در طول زندگی مشترک از پرداخت نفقه به همسر خود خودداری کند، زن بر اساس قانون مدنی می‌تواند درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده ارائه دهد.

اجرت المثل

بر طبق ماده ۳۳۶ قانون مدنی «چنانچه زوجه کارهایی را که شرعاً بر عهده وی نبوده و عرفاً برای آن کار اجرت المثل باشد به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می‌دهد.»

تصنیف اموال

یکی از شروط ضمن عقد نکاح، شرط انتقال تصنیف دارایی و اموال مرد است. به این صورت که اگر درخواست طلاق از طرف مرد باشد باید هر آنچه از مال و دارایی که بعد از ازدواج بدست آورده را با همسر خود تقسیم کند.

بخشش مهریه برای حق طلاق

زن همچنین با بخشش مهریه برای حق طلاق می‌تواند با همسر خود توافق کرده و در عوض گرفتن وکالت در طلاق، مهریه خود را به همسرش بذل و بخشش کند. وکالت در طلاق به این صورت است که مرد به اراده و اختیار خود، حق طلاق را به همسرش واگذار می‌کند. یکی از بزرگ ترین مزایای دادن حق طلاق به زن این است که زن بدون رضایت و حضور مرد، به همراه وکیل طلاق به دادگاه خانواده مراجعه کرده و درخواست طلاق و جدایی را به قانون گذار ارائه می‌دهد.

در چه مواردی زن حق طلاق دارد؟

بر طبق قانون مدنی و شرعی، حق طلاق با مرد است اما بر اساس قانون حمایت از خانواده نیز زن می‌تواند با دلایل محمکه پسند و قانونی درخواست طلاق از همسر خود را به دادگاه خانواده تقدیم کند.

به این صورت که اگر ادامه زندگی مشترک برای زن غیر قابل تحمل و طاقت فرسا باشد، زن می‌تواند برای رهایی و جدایی به دادگاه خانواده مراجعه کند. قانون گذار با بررسی دلایل قانونی و محکمه پسند زن برای طلاق، حکم طلاق زن را صادر می‌کند. بنابراین در پاسخ به این سؤال که در چه مواردی زن حق طلاق دارد؟ می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم.

  • ترک کردن زندگی مشترک توسط مرد بدون هیچ عذر موجهی به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب
  • اعتیاد مرد به مواد مخدر و مشروبات الکلی
  • محکومیت مرد به پنج سال حبس یا بیشتر از آن
  • سوء رفتار و ضرب شتم غیرقابل تحمل از طرف مرد
  • ابتلای مرد به بیماری روحی، روانی و جسمی صعب العلاج
  • عدم پرداخت نفقه زن
در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

حق طلاق برای زن خوب است یا بد؟

در پاسخ به این سؤال که آیا حق طلاق برای زن خوب است یا بد، باید بگوییم که زن با داشتن حق طلاق از طرف همسر خود می‌تواند بدون حضور شوهر و رضایت او، به همراه وکیل پایه یک دادگستری برای طلاق و جدایی اقدام کند. وکالت در طلاق علاوه بر اینکه برای زن مزایایی به همراه دارد، همچنین دارای معایبی نیز است. معایب حق طلاق برای زن این است که زن علاوه بر اینکه می‌تواند بدون حضور مرد برای طلاق اقدام کند، همچنین حق مطالبه تمام حق و حقوق خود اعم از مهریه، نفقه و غیره را در هنگام طلاق دارد و مرد موظف به پرداخت کامل حقوق زن خواهد بود.

ابطال حق طلاق

ابطال حق طلاق زن از طرف مرد در صورتی امکان پذیر است که وکالت در طلاق در زمان عقد نکاح، به زن داده نشده باشد یا مرد در حالتی حق طلاق را به زن داده باشد که از نوع وکالت بلاعزل نباشد. همچنین در مورد سلب حق طلاق از مرد بر طبق قانون مدنی و قوانین شرعی اسلام، حق طلاق با مرد بوده و حتی اگر مرد وکالت در طلاق را به همسر خود بدهد، این حق از مرد سلب نمی‎شود.

بنابر آنچه در این مقاله از مجله حقوقی دادسو بیان کردیم، بر طبق قانون مدنی حق طلاق با مرد است اما قبل از اقدام برای طلاق همسر خود، باید حق و حقوق او را پرداخت نماید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چرا حق طلاق با مرد است و طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق؟ با مشاوران حقوقی و وکلای این مجموعه در ارتباط باشید.

سوالات متداول

حق طلاق مرد چیست؟

حق طلاق مرد به این منظور است که مرد با توجه به ماده 1133 قانون مدنی می‌تواند درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده تقدیم کند اما قبل از درخواست طلاق باید حق و حقوق زن نظیر مهریه، نفقه و غیره را به طور کامل پرداخت کند.

مزایای دادن حق طلاق به زن چیست؟

زن بر طبق قانون حمایت از خانواده با داشتن وکالت در طلاق، بدون نیاز به حضور و رضایت همسر خود در تمام مراحل اداری و قضایی با وکیل طلاق حضور پیدا کرده و برای طلاق و جدایی اقدام کند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

آیا دادسو مجوز دارد؟

دادسو تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. امکان رؤیت این مجوزها قبل از عقد قرارداد با دادسو وجود دارد.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *