شرایط طلاق در دوران عقد

شرایط طلاق در دوران عقد

گاهی مواقع ممکن است زوجین از همان ابتدای شروع زندگی مشترکشان دچار اختلاف شوند و دیگر ادامه زندگی مشترک برای آن‌ها ممکن نباشد.

اگر ازدواج در سن پایین انجام شده باشد، زوج به فکر تهیه مسکن و امکانات اولیه برای شروع زندگی نباشد و دوران عقد بیش از حد طولانی شود یا اینکه زوج و زوجه به خاطر اختلافات فرهنگی و خانوادگی دیگر قادر به ادامه زندگی در کنار هم نباشند، زن و مرد می‌تواند قبل از شروع زندگی مشترکشان از هم جدا شوند.

در این مطلب انواع طلاق در دوران عقد و شرایط طلاق در دوران عقد را بررسی کرده‌ایم. اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید، با وکلای دادسو از طریق واتساپ یا تماس تلفنی در ارتباط باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

انواع طلاق در دوران عقد

برای طلاق در دوران عقد روش‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه انواع طلاق در دوران عقد را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

 شرایط طلاق توافقی در دوران عقد

در طلاق توافقی زن و مرد روی حق و حقوقی که زن دارد توافق می‌کنند؛ و معمولاً زوجه تمام مهریه‌اش یا بخشی از آن را برای طلاق به همسرش می‌پردازد. البته در صورتی که زوج تمکن مالی کافی برای پرداخت مهریه را داشته باشد می‌تواند حقوق زن در زمان طلاق یا مهریه همسرش را بپردازد و سپس به صورت توافقی جدا شوند.

اگر زوجه باکره باشد، مهریه‌ای که به او در دوران عقد تعلق می‌گیرد نصف است. در واقع زوجه در شرایط طلاق دختر باکره در دوران عقد می‌تواند تنها مالک نیمی از مهریه خودش باشد. همچنین نفقه و اجرت‌المثل به زن تعلق نمی‌گیرد.

در طلاق توافقی اگر زوجه باکره باشد امکان رجوع مرد پس از طلاق وجود نخواهد داشت؛ بنابراین اگر زن در دوران عقد باکره باشد و گواهی پزشکی قانونی هم این موضوع را تأیید کند، طلاق بین زوجین از نوع طلاق بائن خواهد بود. همچنین چون زوجه باکره است نیازی به نگه داشتن عده ندارد و می‌تواند بلافاصله ازدواج کند.

اما در صورتی که بین زوج و زوجه رابطه زناشویی وجود داشته باشد، مرد موظف است کل مهریه زن را بپردازد و زن باید سه ماه پس از طلاق عده نگه دارد. همچنین در این نوع طلاق زن می‌تواند در طول عده از بخشش مهریه رجوع کند یا اینکه مرد برای زندگی مشترک دوباره به سمت زن برگردد و طلاق باطل شود.

شرایط طلاق توافقی در دوران عقد

 شرایط طلاق در دوران عقد از طرف مرد

در صورتی که طلاق در دوران عقد به درخواست مرد باشد، باید زوج کلیه حقوق مالی همسرش را بپردازد و سپس برای جدایی اقدام کند. اگر زوجه باکره باشد نیمی از مهریه به او تعلق می‌گیرد؛ و در صورتی که زوجین وارد رابطه زناشویی در دوران عقد شده باشند باید مرد کل مهریه زن را بپردازد.

اگر مرد شرط تصنیف اموال را موقع عقد امضا کرده باشد، باید نیمی از اموالش را که بعد از عقد به دست آورده به زوجه بدهد. البته در شرایطی که مرد بتواند ثابت کند دلیل جدایی و طلاق آن‌ها در دوران عقد سوء رفتار زوجه است، شرط تصنیف اموال اجرا نخواهد شد.

برای جدایی و طلاق از طرف مرد در دوران عقد لازم است که زوج تأیید گواهی عدم سازش را از دادگاه دریافت کرده و آن را برای جاری شدن صیغه طلاق ارائه کند.

شرایط طلاق در دوران عقد از طرف مرد

شرایط طلاق از طرف زن در دوران عقد

شرایط طلاق از طرف زن در دوران عقد با شرایط طلاق زوجه بعد از ازدواج یکسان است؛ یعنی زن برای جدایی پس از عقد یا ازدواج باید دلیل ارائه کند. از جمله دلایلی که زوجه می‌تواند برای جدایی در دوران عقد ارائه کند می‌توان به عسر و حرج یا مشقت بار بودن زندگی مشترک، مفقودالاثر شدن زوج، حبس مرد یا برقرار بودن یکی از شروط 12 گانه عقد اشاره کرد.

البته اگر زن حق طلاق را داشته باشد، قانون جدید حق طلاق این امکان را به زوجه می‌دهد که بدون نیاز به ارائه دلیل از همسرش در دوران عقد جدا شود.

در صورتی که زن قصد جدایی در دوران عقد را داشته باشد و زوجین شرط تصنیف اموال را امضا کرده باشند، زوجه نمی‌تواند نیمی از اموال مرد که بعد از عقد به دست آورده را تصاحب کند؛ زیرا این شرط فقط برای طلاق از طرف مرد قابل قبول است.

همچنین در صورتی که زن باکره باشد، مهریه‌ای که به او تعلق می‌گیرد نصف خواهد بود و زوجه نمی‌تواند با ارائه دلیل و اعلام عسر و حرج کلیه مهریه خودش را از زوج طلب کند.

 در نهایت، در این شرایط پس از طلاق زن نیاز به نگه داشتن عده ندارد و می‌تواند با مراجعه به سازمان ثبت‌احوال شناسنامه جدید با حذف نام همسرش را بگیرد.

اگر زوجین در دوران عقد رابطه زناشویی داشته باشند، زوج باید تمام مهریه زن را برای طلاق بپردازد.

مدارک لازم برای طلاق در دوران عقد

اگر زوج و زوجه تصمیم به جدایی در دوران عقد بگیرند، لازم است که ابتدا با یک وکیل حقوقی برای تنظیم درخواست طلاق مشورت کنند. سپس باید زوجین مدارکی که برای طلاق در دوران عقد لازم است را آماده کرده و برای جدایی به دادگاه ارائه کنند.

مدارکی که برای طلاق در دوران عقد باید به دادگاه ارائه شوند عبارتند از:

  • اصل شناسنامه زوجین و کپی برابر اصل آن‌ها
  • اصل عقدنامه و کپی برابر اصل آن
  • اصل کارت ملی زوجین و کپی برابر اصل آن
  • گواهی بکارت صادر شده توسط پزشکی قانونی
  • وکالت‌نامه حق طلاق زن
  • توافق‌نامه زوجین برای مهریه و… برای طلاق توافقی
  • دادخواست طلاق تنظیم شده توسط زوجین
  • گواهی عدم سازش دریافت شده توسط زوج
  • نظر مشاور و داور برای طلاق

اگر قصد جدایی در دوران عقد را دارید و می‌خواهید پرونده طلاقتان را در کمترین زمان به سرانجام برسانید؛ وکلای موسسه حقوقی دادسو همراهتان هستند. وکلای دادسو پرونده‌های طلاق زیادی را با موفقیت به سرانجام رسانده‌اند و به زوجین کمک می‌کنند تا بدون مشکل مسیر زندگی‌شان را از هم جدا کنند.

سوالات متداول

آیا مرد باید تمام مهریه زن را برای طلاق در دوران عقد بپردازد؟

اگر زوجه باکره باشد و بین زوجین رابطه زناشویی برقرار نشده باشد، زوج تنها موظف است نیمی از مهریه زن را برای جدایی بپردازد.

در چه شرایطی تصنیف اموال موقع طلاق قابل اجرا است؟

اگر مرد برای طلاق در دوران عقد اقدام کرده باشد شرط تصنیف اموال قابل اجرا خواهد بود.

4.6/5 - (5 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

یک پاسخ

  1. سلام بنده یک سال عقد کردم متاسفانه حرف روز اول ازدواج من کلا خانوم قبول کردن بعد گذشت چند ماه گفتن خیر من نمیام خونه پدری من دو طبقه هست و قرار بود در طبقه بالا زندگی کنیم بنده فقط ماشین از خودم دارم کارمند هستم حالا بعد گذشت چند ماه خواسته های ناقبول از من دارند که فراهم کردن شرایط سخت برای من داره حالا که درخواست برای من آمده پرداخت نفقه از طرف خانوم حالا من رابطه زناشویی اصلا نداشتم حالا میخواستم بدونم شرایط مهر چطوره و نفقه جریانش چی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *