دیه گردن

دیه گردن

گردن یکی از اعضای مهم بدن انسان است و سر را روی بدن نگه می‌دارد. در واقع وجود گردن است که به ثابت نگه داشتن سر یا چرخاندن آن به اطراف کمک می‌کند؛ و دید خوبی از محیط و سنجش شرایط اطراف برای فرد فراهم می‌کند.

در صورتی که به خاطر جرائم عمد یا غیر عمد به این بخش از بدن فرد ضربه وارد شود؛ و این ضربه موجب آسیب دیدگی گردن شود، فردی که موجب شکستگی کردن، کج شدن گردن و… شده باید طبق قانون دیه نقص عضو یا صدمه وارد شده را بپردازد.

اگر گردن بشکند فرد ممکن است حتی در بلع و جویدن غذا نیز دچار مشکل شود و زندگی طبیعی برای او تغییر کند. در این شرایط کسانی که با مشکل شکستگی گردن مواجه شده‌اند می‌توانند برای دریافت دیه کامل یا حد ارش تعیین شده توسط قاضی اقدام کنند.

در این مطلب دادسو صفر تا صد دیه گردن را مورد بررسی قرار داده‌ایم. اگر برای دیه سایر اعضای بدن مانند دیه بینی نیاز به دریافت راهنمایی دارید، از طریق واتساپ و تلگرام می‌توانید با مشاورین دادسو در ارتباط باشید.

دیه شکستن گردن و کج شدن آن

اولین موضوعی که در بخش دیه گردن مورد بررسی قرار می‌گیرد شکستن گردن و کج شدن آن است. اگر فردی به خاطر آسیب وارد شده به دیگری موجب شکستن گردن او شود و گردن فرد مجروح در اثر شکستگی کج شده باشد، با توجه به باقی ماندن اثر شکستگی و خم‌شدگی مبلغ دیه متفاوتی توسط قانون تعیین می‌شود.

در حالت اول با شرط باقی ماندن حالت شکستگی و کج شدگی گردن و عدم بهبود آن، فردی که مرتکب این حادثه شده باید یک دیه کامل یا 600 میلیون تومان را در سال 1401 به طرف مقابل بپردازد؛ اما در صورتی که شکستگی و خم‌شدگی گردن قابل بهبود باشد و پس از دوره درمان این مشکل تا حدی برطرف شده باشد، قاضی طبق حد ارش میزان دیه گردن را مشخص می‌کند. پس از اعلام حد ارش و تعیین دیه گردن، فردی که آسیب را به گردن دیگری وارد کرده باید مبلغ دیه را بپردازد.

دیه شکستن گردن و کج شدن آن

دیه شکستن گردن بدون خمیدگی گردن

اگر صدمه وارد شده به گردن به اندازه‌ای باشد که شکستن گردن بدون خمیدگی باشد، مبلغ دیه‌ای که برای این مشکل تعیین می‌شود مبلغ متفاوتی خواهد بود. طبق قانون مجازات اسلامی، دیه شکستن گردن بدون خمیدگی گردن بر اساس حد ارش و طبق نظر قاضی تعیین می‌شود.

در واقع قاضی پرونده با توجه به میزان آسیبی که به گردن فرد وارد شده و شرایط شکستگی گردن و ترمیم‌پذیر بودن یا نبودن آن، مبلغ دیه گردن را تعیین می‌شود. پس از مشخص شدن حد ارش برای شکستن گردن باید فردی که باعث این مشکل شده دیه اعلام شده را به طور کامل به فرد مقابل بپردازد.

بر اساس ماده 626 قانون مجازات اسلامی، اگر شکستن گردن و خم شدن گردن صورت گرفته باشد و این مشکل بهبود پیدا نکند، مبلغ دیه‌ای که برای گردن در نظر گرفته می‌شود برابر یک دیه کامل خواهد بود.

دیه ناقص شدن گردن و مشکل در بلع

اگر شکستگی و خم‌شدگی گردن به نحوی باشد که فرد آسیب دیده پس از طول درمان در بلع و جویدن غذا مشکل داشته باشد، دیه ناقص شدن گردن به او تعلق خواهد گرفت. در واقع هر آسیبی که به گردن وارد شود و در فرایند غذا خوردن فرد و جویدن و بلع غذا برای او مشکل ایجاد کند مشمول دریافت دیه خواهد بود.

دیه ناقص شدن گردن نیز بر اساس حد ارش تعیین شده توسط قاضی مشخص می‌شود؛ و قاضی پرونده با توجه به شدت آسیب وارده و بهبود یا عدم بهبود آن دیه گردن را تعیین می‌کند.

دیه ناقص شدن گردن و مشکل در بلع

سخن پایانی

انسان موجودی آسیب‌پذیر است و هر فردی در طول زندگی ممکن است با حوادث مختلفی مواجه شود. اگر این حوادث موجب وارد شدن صدمه به یکی از اعضای بدن مانند گردن شوند، فردی که مرتکب این موضوع شده باید طبق قانون مجازات اسلامی به طرف مقابل دیه بپردازد.

برای تعیین دیه باید میزان آسیب وارد شده به عضو بدن و درمان‌پذیر یا ناپذیر بودن آن مشخص شود. برای اینکه درباره نحوه محاسبه دیه اطلاعات کامل‌تری کسب کنید می‌توانید از وکیل دیه حقوقی موسسه دادسو کمک بگیرید.

سؤالات متداول

دیه شکستن گردن بدون کج شدن آن در سال 1401 چقدر است؟

مبلغ دیه شکستن گردن بدون کج شدن آن طبق حد ارش تعیین شده توسط قاضی مشخص خواهد شد.

دیه خمیدگی گردن در سال 1401 چقدر است؟

اگر خمیدگی گردن بهبود پیدا نکند، باید دیه کامل پرداخت شود؛ و در صورت بهبود خمیدگی گردن دیه طبق حد ارش مشخص خواهد شد.

دیه آسیب دیدن گردن و مشکل در بلع غذا چقدر است؟

دیه ناقص شدن گردن و مشکل در جویدن و بلع غذا توسط دادگاه و طبق حد ارش مشخص می‌شود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.6/5 - (20 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
12 پاسخ
 1. تصادف کردم سه تا از دیسک های گردنم زده بیرون چقدر دیه تعلق میگیره

  1. سلام، وقت بخیر
   تعیین میزان دیه به عهده کارشناس دادگاه است.

 2. باسلام،بنده سال۹۵تصادف کردم
  گردنم شکست،نقص عضوشدم و پلاتین جای مهره گردنم هست،میخواستم ببینم دیه به نرخ روز بهم تعلق میگیره؟وتقریباچقد میشه باتشکر ازراهنماییتون

  1. سلام، وقت بخیر
   بله دیه به نرخ روز پرداخت می شود.
   تعیین میزان دیه به عهده کارشناس دادگاه است.

 3. با عرض سلام گردنم با توجه به شرایط کاریم در یک مهره دیسک و در دو مهره آرتروز شدید گرفته و دست راستم و سه تا از انگشتاش بی حس شده الان از کارخانه بیرونم میکنن آیا میتونم برای دیه شکایت کنم فعلا دکتر گفته نباید اجسام سنگین بردارم و گردنم را به مدت زیاد پایین نگه دارم واگر نه باید عمل بشم

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که در اثر اتفاق آسیب دیده باشید و بیمه نشده باشید می توانید برای دیه اقدام کنید.

 4. دیه شکستن گردن که ۲۰ درجه به سمت جلو خم شده باشد و بهبود نیابد چقدر است
  با تشکر

   1. با سلام، در مورخ ۱۸ ,۵. ۱۴۰۱تصادف کردم مهره گردنم ترک برده و پشتم ترک برده امسال قراره دیه بدن چقدر است

    1. سلام، وقت بخیر
     تعیین میزان دیه به عهده کارشناس دادگاه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *