میزان دیه لب چقدر است؟

دیه لب
لب‌ها یکی از عناصر زیبایی چهره افراد محسوب می‌شوند و در صورتی که یکی از لب‌ها یا هر دو آن‌ها صدمه دیده باشند، علاوه بر زیبایی تکلم فرد هم دچار تغییر می‌شود. به همین خاطر است که جراحت‌های عمدی یا سهوی که به لب وارد می‌شوند دارای دیه هستند. دیه آسیب‌های لب با توجه به شدت جراحت و قابل‌ترمیم بودن یا نبودن آسیب وارد شده مشخص می‌شود. برای کسب اطلاعات کامل و دقیق درباره میزان دیه لب و نحوه محاسبه آن در شرایط مختلف، با وکلای حقوقی موسسه دادسو از طریق واتساپ در تماس باشید. مشاورین دادسو اطلاعات کامل و دقیق را درباره نحوه دریافت دیه و چگونگی محاسبه آن در اختیارتان قرار می‌دهند.

میزان دیه لب چقدر است؟

برای تعیین میزان دیه لب ابتدا باید شدت آسیب وارد شده مشخص شود. در صورتی که جراحت وارده موجب از بین رفتن لب‌ها شده باشد، دیه آسیب دیدن لب به طور کامل در نظر گرفته می‌شود؛ اما، در صورتی که جراحت وارده موجب پارگی لب‌ها یا کبودی آن‌ها شده بشد، مبلغ دیه لب متفاوت خواهد بود. در ادامه میزان دیه برای آسیب‌ها و جراحت‌های مختلفی که به لب‌ها وارد می‌شود توسط دادسو ارائه شده است. با کمک این راهنما بهتر می‌توانید میزان دیه لب را با توجه به شدت جراحت وارد شده به این عضو بدن مشخص کنید. برای کسب اطلاعات درباره دیه سایر اعضای بدن مانند دیه لاله گوش یا دیه شکستن بینی می‌توانید از وب سایت دادسو کمک بگیرید.

دیه از بین بردن لب

میزان دیه‌ای که از بین بردن هر دو لب در نظر گرفته شده به میزان یک دیه کامل است؛ بنابراین در صورتی که شدت جراحت وارده به اندازه‌ای باشد که لب بالا و پایین فرد از بین برود، کسی که مرتکب این کار شده باید به اندازه یک دیه کامل به شخص آسیب دیده بپردازد. در صورتی که لب بالا از بین برود، دیه لب بالا برابر به نصف دیه کامل است. برای دیه لب پایین هم همین موضوع صدق می‌کند و در صورتی که لب پایین از بین برود باید نصف دیه کامل پرداخت شود. اگر آسیب وارد شده موجب از بین رفتن لب به طور کامل نشده باشد و فقط قسمتی از لب از بین رفته باشد، دیه‌ای که در نظر گرفته می‌شود به اندازه دیه از بین رفتن لب به طور کامل است؛ یعنی در صورتی که فقط بخشی از لب پایین یا لب بالا از بین رفته باشد، برای هر لب نصف دیه کامل در نظر گرفته می‌شود.
دیه از بین بردن لب
دیه از بین بردن لب

دیه جمع شدن لب

مطابق ماده 608 قانون مجازات اسلامی، در صورتی که به موجب حادثه‌ای عمدی یا سهوی لب‌های فردی جمع شود و به موجب این جمع شدگی لب‌ها دندان‌های فرد نمایان شده باشد یا نشده باشد، دیه به شخص تعلق خواهد گرفت. مبلغ دیه جمع شدن لب طبق ارش تعیین می‌شود و قاضی با بررسی نظر پزشک قانونی درباره شدت جراحت وارده مبلغ این دیه را مشخص خواهد کرد.

دیه پارگی هر دو لب

طبق ماده 610، قانون مجازات اسلامی، پارگی لب‌ها به صورتی که دندان‌ها مشخص شود مشمول پرداخت یک سوم دیه کامل می‌شود. در صورتی که پارگی قابل بهبود باشد و بعد از آن اثری از عیب وارد شده به لب مشخص نباشد، مبلغ دیه‌ای که باید پرداخت شود یک پنجم دیه کامل خواهد بود. همچنین، دیه پارگی یکی از لب‌ها برابر با یک ششم دیه کامل است و در صورتی که جراحت وارد شده بهبود پیدا کند، دیه پارگی لب برابر با یک دهم دیه کامل خواهد بود. اگر پارگی لب به خاطر اشتباهات پزشکی رخ داده باشد، باید ابتدا شکایت علیه پزشک را تنظیم کنید و سپس با کمک وکلای حقوقی پرونده دریافت دیه را پیگیری کنید. همچنین اگر مشکل لب مربوط به عمل زیبایی باشد، باید شکایت علیه پزشک زیبایی انجام گیرد.

دیه فلج شدن یا سست شدن لب

در صورتی که لب‌ها یا یک لب در اثر جراحت یا آسیب وارده دچار سستی یا فلجی شده باشد و به موجب این اتفاق لب حتی موقع خنده هم حرکت نکند، دو سوم دیه یک لب یا 160 میلیون تومان دیه در سال 1401 به فرد آسیب دیده تعلق خواهد گرفت. اگر آسیب وارد شده به لب‌ها موجب فلج شدن یا سستی یکی از لب‌ها شده باشد، مبلغ دیه‌ای که به فرد آسیب دیده تعلق می‌گیرد برابر با یک سوم دیه فلج شدن دو لب یا 53 میلیون تومان خواهد بود.
بر اساس ماده 709 قانون مجازات اسلامی در صورتی که جراحت وارد شده به لب‌های فرد موجب خونریزی شده باشد، دیه دامیه به وی تعلق خواهد گرفت.

دیه بخیه لب

دیه بخیه لب به صورت یک مبلغ ثابت تعیین نشده است و با توجه به شدت جراحت توسط قانون‌گذار تعیین می‌شود. مطابق ماده 709 قانون مجازات اسلامی، جراحت‌ها و صدماتی که به سر و صورت وارد می‌شوند شامل دیه حارصه یا دامپه می‌شوند. در صورتی که جراحت وارد شده به لب‌ها از نوع حارصه باشد و خراشیدگی لب بدون خونریزی و کبودی اتفاق افتاده باشد، مبلغ دیه‌ای که برای فرد مشخص می‌شود یک صدم دیه کامل یا مبلغ 6 میلیون تومان است. اما در صورتی که جراحت وارده به لب‌ها موجب خونریزی شدید یا خفیف شده باشد و آسیب به گوشت رسیده باشد، باید دیه دامپه لب پرداخت شود. دیه جراحت دامپه لب برابر با دو صدم دیه کامل یا 12 میلیون تومان است.
دیه بخیه لب
دیه بخیه لب

دیه کبودی لب

دیه صدمه دیدن لب که موجب کبودی لب شده باشد توسط مرجع قانونی مشخص می‌شود. برای تعیین مبلغ این دیه باید شخصی که آسیب دیده به پزشکی قانونی مراجعه کند تا شدت آسیب مشخص شود. بعد از اعلام نظر پزشکی قانونی، دادگاه مبلغ دیه جراحت وارده که موجب کبودی لب‌ها شده را مشخص خواهد کرد. برای کسانی که از دنیا رفته‌اند اما به آن‌ها دیه تعلق گرفته هم امکان پیگیری دیه توسط وراث وجود دارد. با مطالعه مطلب انحصار وراثت دیه چگونه است؟ در بلاگ دادسو می‌توانید درباره این موضوع اطلاعات به دست بیاورید.

وکیل دیه و مشاوره حقوقی دیه

برای محاسبه دیه جراحت یا صدمات وارد شدن به لب یا سایر اعضای بدن نیاز به دانش حقوقی یا کمک مشاوره حقوقی دیه دارید. شما می‌توانید با مراجعه به بلاگ دادسو درباره مواردی از قبیل دیه گوش و یا دیه بینی و دیه کج شدن بینی اطلاعات کافی به دست آورید. وکلای حقوقی درباره قوانین دیه و نحوه محاسبه و دریافت دیه شناخت کامل دارند. با کمک وکلای حقوقی موسسه دادسو می‌توانید درخواست دریافت دیه را تنظیم کرده و آن را به دادگاه ارائه کنید. وکلای دادسو تا دریافت دیه و مازاد آن همراه با فرد آسیب دیده خواهند بود و پرونده دیه را به نتیجه می‌رسانند.

سوالات متداول

1) آیا دیه پارگی لب پایین و لب بالا متفاوت است؟ مبلغی که برای دیه پارگی لب بالا یا پایین در نظر گرفته شده با هم یکسان است. 2) دیه‌ای که برای از بین رفتن لب در نظر گرفته شده چقدر است؟ میزان دیه از بین رفتن هر لب برابر با نصف دیه کامل است. 3) دیه پارگی هر دو لب در حالتی که دندان‌ها نمایان شود چقدر است؟ در صورتی که هر دو لب پاره شده باشد و دندان‌ها نمایان شود، مبلغ دیه برابر با یک سوم دیه کامل یعنی 200 میلیون تومان خواهد بود.
4.4/5 - (9 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
15 پاسخ
 1. سلام چندروز پیش یک نفر با مشت زده لب بالا ازداخل پاره شده لب پایین تاول زده وسیاه شده لصه ام هم باد کرده جسارتن پزشکی قانونی چقد دیه مینویسه

  1. سلام، وقت بخیر
   تشخیص میزان دیه به عهده کارشناس دادگاه است.

 2. سلام عرض ادب من لبم ۷ تا بخیه خورده تو تصادف هم از بیرون بخیه خورده هم از داخل تقریبا چند درصد دیه برام میزنن؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   تشخیص میزان دیه به عهده کارشناس دادگاه است.

 3. سلام خسته نباشید من توسط پدرم تنبیه بدنی شدم که تعدادی مشت به صورتم برخورد کرد و داخل لبم یک مقدار فرورفتگی که سفید رنگ هستش و اطرافش که سیاه هست ایا میتونم شکایت کنم؟

 4. سلام، من بعد از کاشت ایمپلنت به عصب چانه ام آسیب وارد شد به صورتی که الان بعد حدود ۲سال هنوز احساس سر بودن در مقداری از لب و چانه دارم دکتر از همان روز اول گفت خوب میشه ولی نشد، آیا برای دریافت دیه میتونم اقدام کنم و به چه عنوان باید شکایت تنظیم کنم.
  ممنون میشم کامل راهنمایی بفرمایید.

 5. سلام من ۲۱ساله دختر هستم تصادف کردم لب پایینم سه تا بخیه خورده سرم سه تا بخیه خورد شکایت کنم حدودا چقدر دیه میتوانم بگیرم

  1. سلام، وقت بخیر
   تعیین میزان دیه به عهده کارشناس دادگاه است.

 6. با عرض سلام خسته نباشید بنده در کارگاه چوب بری در حال برش چوب منجرب حادثه شدم میخواستم بدونم دیه چقدر است متن نظریه اداره پزشکی قانوتی ۱جوشگاه جراحت دامیه در قسمت داخلی لب تحتانی۲شکستگی حدود ده درصد از قسمت نمایان دندان پیشین طرفی سمت چپ فک تحتانی رویت شد۳براساس مندرجات پرونده بیمارستان در زمان بستری جراحت دامیه در قسمت لب فوقانی نیز داشته است

 7. ئزشک زیایی به لب و زبان من اسیب زده. برای دیه لب می تونم اقدام کنم؟

  1. سلام؛ وقت بخیر
   بله می‌توانید برای گرفتن دیه لب اقدام کنید. برای راهنمایی بیش‌تر با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *