مدارک لازم برای اجرا گذاشتن مهریه کدامند؟

مدارک اجرا گذاشتن مهریه

مهریه یکی از حقوق مالی زن است و زوجه می‌تواند به محض جاری شدن صیغه عقد یا نکاح آن را از همسرش مطالبه کند. خانم می‌تواند با مدارک لازم برای گرفتن مهریه اقدام کند.

برای اجرا گذاشتن مهریه داشتن سند ازدواج، شناسنامه و کارت ملی نیاز است. در این مطلب قصد داریم مدارک لازم برای اجرا گذاشتن مهریه را به شما توضیح دهیم. در صورتی که قصد گرفتن مهریه را دارید پیشنهاد می‌کنیم حتما با وکیل مهریه یا کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

مدارک لازم برای گرفتن مهریه

برای اجرا گذاشتن مهریه لازم است که مدارک لازم برای دریافت مهریه را آماده کنید. اما برای اجرای مهریه چه مدارکی لازم است؟ مدارک لازم برای گرفتن مهریه شامل موارد زیر است:

 • ارائه قباله یا سند ازدواج
 • شناسنامه زوجین و کپی برابر اصل آن
 • کارت ملی زوجین و کپی برابر اصل آن
 • دادخواست دریافت مهریه
اجرا گذاشتن مهریه چیست

چه مهریه‌ ای قابل اجرا گذاشتن است؟

همه مهریه‌ها را نمی‌توان اجرا گذاشت! بنابراین زن قبل از اینکه مهریه‌اش را از همسرش دریافت کند و شرایط اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق یا با طلاق را بشناسند، لازم است زوجه بداند که چه مهریه‌ای را می‌توان اجرا گذاشت.

 • مهریه‌ای قابل اجرا گذاشتن است که ارزش مالی داشته باشد و بتوان به صورت قانونی برای دریافت آن اقدام کرد.
 • مهریه باید مقدار مشخصی داشته باشد و معین باشد تا زن بتواند آن را اجرا بگذارید.
 • مهریه باید قابل انتقال باشد و مرد بتواند آن را به همسرش منتقل کند.
 • ازدواج باید مشروع و قانونی باشد تا زن بتواند برای اجرا گذاشتن مهریه اقدام کند.

روش اجرا گذاشتن مهریه

اگر زوجین برای طلاق توافقی اقدام کرده باشند، از قبل تمام شرایط دریافت و پرداخت مهریه یا بخشش آن را مشخص کرده‌اند؛ بنابراین وکیل مهریه تنها برای مشخص شدن تکلیف زوجین برای جدایی آن‌ها را همراهی می‌کند.

اما در صورتی که طلاق یک طرفه مطرح شده باشد، زن باید از طریق روش‌های زیر برای اجرا گذاشتن مهریه و دریافت آن اقدام کند.

 • اجرا گذاشتن مهریه از طریق اجرای ثبت
 • اجرا گذاشتن مهریه از طریق شورای حل اختلاف
 • اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه
روش اجرا گذاشتن مهریه

اجرا گذاشتن مهریه با دادسو

هر زوجی شرایط خاصی را برای ازدواج در نظر می‌گیرند. یکی از این شرایط تعیین میزان مهریه و شرایط پرداخت آن توسط مرد است. اگر مرد مبلغ یا مال مشخصی مانند سکه، ملک و… را برای مهریه تعیین کرده باشد، قانون این امکان را برای زوجه در نظر گرفته که هر زمانی که بخواهد برای دریافت مهریه اقدام کند.

برای اجرا گذاشتن مهریه بهتر است با کمک وکیل مهریه دادخواست خود را تنظیم کنید، سپس با ارائه این درخواست به دادگاه می‌توانید مهریه خودش را دریافت کند. وکیل علاوه بر این که گرفتن مهریه و توقیف اموال آقا را سریع‌تر انجام می‌دهد؛ نیازی به حضور شما در هیچ یک از مراحل هم نیست.

سوالات متداول

مدارک لازم برای اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق چیست؟

برای دریافت مهریه بدون طلاق یا با طلاق مدارکی که باید ارائه دهید یکسان است.

آیا ارائه مدارک لازم برای اجرا گذاشتن مهریه الزامی است؟

بدون ارائه مدارک نکاح مانند سند ازدواج زوجه نمی‌تواند ادعایی برای دریافت مهریه داشته باشد؛ بنابراین آماده کردن مدارک ازدواج و ارائه آن‌ها الزامی است.

اجرا گذاشتن مهریه چقدر زمان می‌برد؟

با توجه به شرایطی که زوجه دارد، اجرا گذاشتن مهریه می‌تواند حدود دو تا سه ماه یا بیشتر زمان نیاز داشته باشد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.3/5 - (27 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *