هزینه استرداد جهیزیه در سال ۱۴۰۲

هزینه استرداد جهیزیه
هزینه استرداد جهیزیه با چه کسی است؟ جهیزیه به زوج امانت داده می‌شود و حق استفاده آن در دست زوجه قرار دارد. در نتیجه پس از طلاق، جهیزیه باید به صاحبش بازگردانده شود. به‌همین دلیل در هنگام عروسی، سیاهه‌ای از وسایلی که عروس به‌عنوان جهیزیه با خود آورده نوشته می‌شود که در دست خانواده عروس قرار دارد و پس از طلاق، زوج موظف است وسایل را مطابق با سیاهه بازگرداند. سیاهه سندی عادی است که به‌امضای داماد و چند شاهد می‌رسد تا نشان دهد زوجه دقیقا کدام اموال را با خود به‌همراه آورده است. در برخی مناطق، رسم بر این است که داماد، اقلامی را تهیه کند که گاهی آن را در لیست جهیزیه ذکر می‌کنند اما در هنگام طلاق، چنانچه ثابت شود، این وسایل را زوج تهیه کرده، زوجه امکان جابجایی آن را ندارد. همچنین وسایل جدید جز جهیزیه محسوب نمی‌شوند. هزینه حمل این وسایل با چه کسی است؟
هزینه استرداد جهیزیه در سال 1400
هزینه استرداد جهیزیه در سال 1400

استرداد جهیزیه چیست؟

در ایران رسم بر این است که عروس هنگام رفتن به خانه بخت، وسایل زندگی را با عنوان جهیزیه همراه خود ببرد. از این‌رو چنانچه روند زندگی دچار اختلال شود و زوجین راه‌حل طلاق را در پیش بگیرند، لازم است که وسایلی که عروس همراه خود آورده استرداد شود که این زمان طبق توافق زوجین، پس از جاری شدن صیغه طلاق صورت می‌گیرد. اصولا خانم می‌تواند مانند همسر خود، هر تصرفی را در اموال خود انجام دهد اما اگر سیاهه‌ای تهیه شده باشد، لازم است که تغییرات آن در سندی اعمال شود. برای جلوگیری از دعوای استرداد جهیزیه، لازم است که در ابتدا سیاهه‌ای تهیه شده و جزییات اموال در آن یادداشت شود. سیاهه می‌تواند تنها به امضای داماد برسد اما چنانچه اثر انگشت نیز در آن ثبت شود، اعتبار بیشتری پیدا خواهد کرد.

هزینه استرداد جهیزیه با چه کسی است؟

بازگرداندن جهیزیه هزینه زیادی در بر ندارد و روند آن کاملا ساده و بدون تشریفات است. به‌این منظور تنها لازم است زوجه سیاهه یا فاکتور خرید را به دادگاه ارائه کند تا در مدت یک تا دو ماه بتواند جهیزیه خود را بازستاند. با این‌حال هزینه بسته بندی، جمع آوری، حمل و انتقال جهیزیه بر عهده زوجه است و معمولا طبق تعرفه در حدود 3.5 درصد ارزش کل مال می‌شود. این مقدار در سال 1400 براساس نرخ کرایه و بسته‌بندی در شهرهای مختلف، متفاوت است.

کارشناسی استرداد جهیزیه

استرداد جهیزینه زمانی صورت می‌گیرد که زوجین تمایلی به ادامه زندگی نداشته باشند. به‌همین دلیل زوجه درخواست استرداد وسایل را دارد. گاهی ممکن است این اقدام از سوی آقا صورت بگیرد و از دادگاه بخواهد که جهیزیه استرداد شود. در این شرایط چنانچه خانم رضایت به بازگشت جهیزیه ندهد، وسایل نزد یک فرد امین باقی می‌ماند . هزینه استرداد جهیزیه برحسب شرایط احتمالا با زوج خواهد بود. چنانچه مبلغ جهیزیه زیر 20 میلیون تومان باشد، استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف مورد بررسی قرار می‌گیرد اما در غیر این‌صورت در صلاحیت دادگاه خانواده است. تعیین مبلغ بر عهده کارشناس است.
کارشناسی استرداد جهیزیه
کارشناسی استرداد جهیزیه
در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

مدت زمان بازگرداندن جهیزیه

روند استرداد جهیزیه با داشتن سیاهه یا مدارک معتبر، چندان طولانی نیست و معمولا در مدتی کوتاه رسیدگی می‌شود. به‌این منظور تنها لازم است زوجه، سیاهه را به دادگاه تقدیم کرده و در مدت یک تا 2 ماه جهیزیه خود را پس بگیرد. این مدت در شرایط تعطیلی و نابه‌سامان ممکن است تا 3 ماه به‌طول انجامد.

طلاق توافقی و استرداد جهیزیه

طلاق توافقی معمولا با رضایت طرفین و توافق بر تمامی مسائل صورت می‌گیرد. با این‌حال ممکن است که خانم نگران اتلاف جهیزیه پس از ترک منزل باشد. در طلاق یک جانبه، لازم است خانم پس از خروج از منزل درخواست استرداد را به دادگاه بدهد و چنانچه خدشه‌ای بر وسایل وارد شود، آقا ملزم به پرداخت خسارت است. البته این به‌شرطی است که ثابت شود آسیب دیدگی به‌دلیل فرسودگی نیست و پس از روند جدایی و به‌عمد صورت گرفته است. اگر زوجه براساس سیاهه درخواست استرداد جهیزیه را بدهد و زوج با طلاق موافق باشد، مکلف به بازگرداندن جهیزیه می‌شود. برای استرداد جهیزیه، لازم است که زوجه اظهارنامه‌ای را تقدیم دادگاه کند. و برای جلوگیری از ایجاد خسارت، از یک وکیل کمک بگیرد. در انتها با پرداخت هزینه استرداد جهیزیه می‌تواند آن را به مکان موردنظر انتقال دهد.

اعتراض به پس دادن جهیزیه

چنانچه مرد به دلایل مختلف حاضر نباشد جهیزیه را استرداد دهد یا جایگزینی برای آن تهیه کرده باشد، در چنین شرایطی مرد می‌تواند با ارائه دلیل، عدم استرداد جهیزیه را خواستار شود. اعتراض در مدت 20 روز در دادگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
اعتراض به پس دادن جهیزیه
اعتراض به پس دادن جهیزیه

جمع بندی: هزینه استرداد جهیزیه در سال 1400

گاهی زوجین به‌دلایل مختلف در زندگی خود دچار اختلاف شده و تصمیم به جدایی می‌گیرند. در این شرایط لازم است که تکلیف برخی امور مانند حضانت، نفقه، مهریه و هزینه استرداد جهیزیه مشخص شود. در ایران معمولا رسم بر این است که خانواده عروس، سیاهه‌ای را از داماد دریافت می‌کنند که نشان می‌دهد زوجه چه وسایلی را با خود آورده است و داماد آن را امضا می‌کند. چنانچه تصمیم بر جدایی باشد، زوجه با ارائه سیاهه می‌تواند برای بازگرداندن جهیزیه اقدام کند که معمولا در مدت یک تا 2 ماه پس از طلاق انجام می‌شود. هزینه بسته بندی، جمع آوری و حمل بار با زوجه است. سوالات متداول: [su_accordion][su_spoiler title=”استرداد جهیزیه چیست؟” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” anchor_in_url=”no” class=””] در ایران رسم بر این است که وسایل خانه را خانم تهیه کند و با عنوان جهیزیه به زندگی مشترک ببرد. جهیزیه جز اموال خانم به‌شمار می‌رود که حق تصرف در آن را دارد. بنابراین چنانچه زوجین قصد طلاق داشته باشند، زوجه باید درخواست استرداد وسایل را به دادگاه تقدیم کند.[/su_spoiler] [su_spoiler title=”بازگشت جهیزیه چقد زمان می‌برد؟” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” anchor_in_url=”no” class=””] به‌طور معمول بین یک تا 2 ماه ولی در شرایط خاص ممکن است تا سه ماه به‌طول انجامد. [/su_spoiler] [su_spoiler title=” در طلاق توافقی وسایل به چه کسی تعلق دارد؟ ” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” anchor_in_url=”no” class=””] در طلاق توافقی تمام امور به‌صورت توافقی صورت می‌گیرد اما معمولا وسایل تهیه شده برای خانم درنظر گرفته می‌شود. [/su_spoiler] [su_spoiler title=” هزینه استرداد جهیزیه چقدر است؟ ” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” anchor_in_url=”no” class=””] این هزینه شامل بسته بندی و حمل می‌شود که بر عهده خانم است و معمولا هزینه چندان زیادی در بر ندارد. [/su_spoiler][/su_accordion]
4.5/5 - (4 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

2 پاسخ

  1. ۴ ساله که در خونرو بسته و نمیزاره استرداد جهیزیه رو انجام بدیم.
    خسته شدم. اشتباه کردیم همرو از پسر خاله همسرم گرفتیم و فاکتور به نام همسرمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *