طلاق زن به دلیل نازایی

یکی از دلایلی که زوجین را تا مرحله جدایی و طلاق پیش می‌برد نازایی یا ناباروری زوجه است. در صورتی که زوجین یک سال یا بیشتر است که ازدواج کرده‌اند، اما صاحب فرزندی نشده‌اند و دلیل این موضوع نازایی زن باشد، مرد می‌تواند به خاطر نازایی همسرش را طلاق دهد.

همچنین در صورتی که مرد صاحب فرزندی نشود، زوجه می‌تواند موضوع طلاق به دلیل عقیم بودن مرد را مطرح کند. در این مطلب از دادسو شرایط و مراحلی که برای طلاق به دلیل نازایی زن وجود دارد را ارائه کرده‌ایم. در صورتی که برای طلاق از طرف مرد نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر دارید، با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

شرایط طلاق به دلیل نازایی زن

بر اساس ماده 1133 قانون مدنی، مرد می‌تواند هر زمانی که اراده کند حقوق مالی همسرش را پرداخته و او را طلاق دهد. بنابراین، چون مرد نیازی به ارائه دلیل برای طلاق ندارد، لازم نیست که ناباروری زوجه در مراجع قانونی ثابت شود.

همچنین با توجه به اینکه ناباروری و … باعث از بین رفتن حق و حقوق زن نمی‌شود،  شرایط طلاق از طرف مرد به صورت یک طرفه با طلاق زوجه به خاطر ناباروری یکسان خواهد بود.

 مراحل طلاق به دلیل نازایی

پس از اثبات نازایی زن توسط آزمایش‌های انجام شده و اطمینان از ناباروری زوجه، زوجین موظف هستند مراحل طلاق را برای جدایی انجام دهند. برای پیش بردن سریع‌تر این مراحل می‌توانید از وکیل پایه یک دادگستری کمک بگیرید. در ادامه مراحل طلاق از طرف مرد به دلیل نازایی را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

  • ثبت‌نام در سامانه تصمیم طلاق و انتخاب طلاق از طرف مرد
  • شرکت کردن در جلسات مشاوره قبل از طلاق و دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق
  • تنظیم و ثبت دادخواست طلاق از طریق یکی از شعب دفتر خدمات الکترونیک قضایی
  • پرداخت تمام حقوق مالی زن از جمله مهریه، نفقه، اجرت‌المثل و…
  • دریافت گواهی عدم امکان سازش از دادگاه
  • مراجعه به محضر برای جاری کردن صیغه طلاق

مهریه زن در طلاق به دلیل نازا بودن

پس از اتمام نکاح زن مالک مهریه‌ای که در سند ازدواج درج شده خواهد بود. با توجه به اینکه نازا یا سالم بودن زن تاثیری در شرایط پرداخت حقوق مالی زوجه مانند مهریه، نفقه، نحله و… ندارد، برای طلاق به دلیل نازایی باید مرد کلیه حقوق مالی همسرش را پرداخت کرده و سپس برای جدایی اقدام کند؛ بنابراین حتی در صورت نازا و نابارور بودن زن نیز مهریه به او تعلق می‌گیرد.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

وکیل برای طلاق به دلیل نازایی

با وجود اینکه طلاق از طرف مرد نسبت به طلاق از طرف زن ساده‌تر است، اما وکیل طلاق با تمام قوانین و مقررات طلاق از طرف مرد آشنایی کامل دارند و به زوج کمک می‌کند تا وضعیت حق و حقوق مالی زن را به طور دقیق تعیین تکلیف کرده و در کمترین زمان پرونده خودش را به نتیجه برساند.

جمع بندی

هر زوجی برای جدایی دلایل خاص خودشان را دارند. یکی از مواردی که موجب طلاق زن و مرد می‌شود نازایی یا ناباروری زوجه یا زوج است؛ یعنی زن یا مرد به خاطر عدم توانایی باروری طرف مقابل مدارک لازم را آماده کرده و مراحل طلاق را طی می‌کنند.

برای به نتیجه رساندن پرونده طلاق می‌توانید از وکلای پایه یک دادگستری کمک بگیرید. وکلای حقوقی موسسه دادسو سابقه طولانی در زمینه انجام پرونده طلاق از طرف مرد را دارند. برای اینکه بتوانید پرونده خودتان را بدون نیاز به مراجعه حضوری و در کمترین زمان به سرانجام برسانید، با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در تماس باشید.

سؤالات متداول

اگر زن بچه‌دار نشود مرد می‌تواند ازدواج مجدد کند؟

با توجه به شرایط زن و مرد، باید زوج به صورت قانونی برای انجام این کار اقدام کند.

راه‌های طلاق دادن زن بدون مهریه چیست؟

در صورتی که زن مهریه خودش را به همسرش بخشیده باشد، یا اینکه مرد استطاعت مالی برای پرداخت مهریه نداشته باشد، مرد می‌تواند مهریه همسرش را موقع طلاق نپردازد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.8/5 - (43 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *