حکم جلب چک صیادی

حکم جلب چک صیادی

حکم جلب چک صیادی را چطور می‌توانیم دریافت کنیم؟ این سؤال را اغلب افرادی که درگیر امور مالی مرتبط با دریافت چک هستند مطرح می‌کنند؛ زیرا در طی سال‌های اخیر زیرساخت‌های ارائه چک توسط بانک‌ها تغییرات زیادی داشته و روند دریافت چک، اجرا گذشتن چک و دریافت حکم جلب برای آن مانند روال قبل انجام نمی‌شود.

در این مطلب دادسو، شرایط شکایت از چک برگشتی را برای دارندگان و گیرندگان چک صیادی به طور کلی ارائه کرده‌ایم. در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه دارید، با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سامانه صیادی چیست؟

سامانه صیادی به سامانه‌ای گفته می‌شود که به صورت یکپارچه برای صدور چک طراحی شده است. این سامانه با متمرکز کردن درخواست‌های دسته‌چک، امکان سنجش اعتبار صاحب حساب و امضا را جهت ممانعت از اینکه اشخاص دارای سابقه بد و بدون اعتبار دسته‌چک داشته باشند فراهم می‌کند. همچنین، در این سامانه به هر برگ چک، یک شناسه یکتا برای رهگیری بهتر اختصاص داده شده است.

سامانه صیادی چیست

چک صیادی چیست؟

چک صیادی توسط سامانه صیادی برای افرادی که شناسایی و اعتبار سنجی شده‌اند صادر می‌شود. دسته‌چک صیادی شامل اطلاعات و مشخصات دارنده چک بوده و شناسه استعلام آن به عنوان بارکد روی چک ذکر شده است. در نتیجه احتمال سوء استفاده‌های احتمالی از چک‌های صیادی بسیار کمتر خواهد بود.

برگشت زدن چک به چه صورت است؟

 طبق قوانینی که برای برگشت زدن چک وجود دارد، در صورتی که صادر کننده چک در موعد تعیین شده نسبت به پرداخت وجه درج شده در آن اقدام نکند، دارنده چک می‌تواند آن را از طریق بانک برگشت بزند.  بر اساس ماده 5 قوانین جدید صدور چک، شرایطی که برای برگشت زدن چک در نظر گرفته شده به شرح زیر است.

  • چک‌های فاقد شماره رهگیری در مراجع قضایی و ثبتی ترتیب اثر داده نخواهد شد.
  • حتماً باید انطباق یا عدم تطابق امضای صادرکننده با نمونه امضای موجود در بانک باید توسط بانک تأیید شود.
  • بانک موظف است فوراً نسخه دوم گواهی برگشت چک را به آخرین آدرس موجود صاحب حساب نزد بانک ارسال کند تا به صادرکننده چک اطلاع داده شود.
  • نام، نام خانوادگی و آدرس کامل دارنده چک نیز باید روی مشخصات گواهی برگشت چک درج شود.

شکایت از صادر کننده چک صیادی باید طبق قوانین جدید چک انجام شود، تا دادگاه به دادخواست رسیدگی کرده و برای فرد دارنده چک حکم جلب صادر کند.

شکایت کیفری برای دریافت حکم جلب چک برگشتی

در صورتی که صادر کننده چک هیچ اقدامی برای جبران ضرر مالی فردی که چک را دریافت کرده و پرداخت مبلغ درج شده در چک انجام ندهد، گیرنده چک می‌تواند با کمک وکیل چک برگشتی امور حقوقی مربوط به حکم جلب چک صیادی را انجام دهد. حتماً باید این موضوع را در نظر داشته باشید که برای شکایت کیفری علیه صادر کننده چک صیادی مدت زمان مشخصی در نظر گرفته شده و به دادخواست‌هایی که خارج از مدت تعیین شده ارسال شوند رسیدگی نخواهد شد.

بر اساس قانون چک برگشتی، از تاریخ پرداخت چک تا 6 ماه فرصت در نظر گرفته شده تا فرد چک را برگشت بزند. در غیر این صورت امکان شکایت کیفری و قرار منع تعقیب را نخواهد داشت. همچنین، طبق قوانین جدید چک برگشتی، از تاریخ برگشت چک تنها 6 ماه فرصت دارید تا با یکی از دادگاه‌ها ارتباط گرفته و شکایتتان را برای چک صیادی و دریافت حکم جلب صادر کننده انجام دهید.

در صورت عدم مراجعه و شکایت در مهلت تعیین شده، امکان تعقیب کیفری سلب شده و تنها حق شکایت حقوقی برای فرد گیرنده چک وجود خواهد داشت. با شکایت حقوقی امکان دستگیری یا حبس صادرکننده چک بسیار مشکل‌تر خواهد شد.

شکایت کیفری برای دریافت حکم جلب چک برگشتی

قوانین جدید چک برگشتی در دریافت حکم جلب

یکی از مهم‌ترین موارد و ضمانت‌های لازم الاجر بودن چک امکان صدور حکم جلب برای صادر کننده چک برگشتی است. برای جلب فردی که چک برگشتی صادر کرده دو نوع حکم وجود دارد. حکم سیار یا حکم دستگیری سیار در شرایطی صادر می‌شود که موقعیت مکانی فرد صادر کننده چک مشخص نباشد. طبق این حکم در هر شرایطی و شهری که فرد رؤیت شده باشد امکان جلب او وجود خواهد داشت.

در حکم بازداشت یا حکم جلب عادی مکان و آدرس فرد مشخص است و طبق قوانین چک ضمانت، فردی که تحت تعقیب قرار گرفته از طریق پلیس منطقه مورد نظر بازداشت خواهد شد.

حتماً این موضوع را در نظر داشته باشید که مدت اعتبار دستور جلب چک صیادی توسط قاضی تعیین می‌شود و در صورتی که فرد در مدت تعیین شده بازداشت نشده باشد، حکم جلب باید تمدید شود. همچنین، با توجه به اینکه اخذ حکم جلب از طریق شکایت کیفری راحت‌تر است، کسانی که می‌خواهند حکم جلب چک صیادی را دریافت کنند باید در مدت تعیین شده برای شکایت کیفری اقدام کنند.

سخن پایانی

بازداشت کردن فردی که چک صیادی صادر کرده و در موعد مشخص نسبت به پرداخت وجه آن اقدام نکرده تحت شرایط خاصی انجام می‌شود. وکیل چک برگشتی با کلیه قوانینی که برای برگشت زدن چک و صدور حکم جلب و بازداشت فرد صادر کننده چک وجود دارد آشنا است. با کمک وکلای متخصص این حوزه می‌توانید در کمترین زمان نسبت به دریافت حکم دادگاه اقدام کنید.

سؤالات متداول

شکایت چک برگشتی چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان شکایت از چک برگشتی با توجه به شناخت فرد از قوانین چک و مراحل تنظیم و ارائه دادخواست صدور حکم جلب برای فرد صادر کننده چک متغیر خواهد بود.

آیا لغو حکم جلب چک برگشتی ممکن است؟

صادر کننده چک می‌تواند با ارائه دلایل و مستنداتی مانند به روز نبودن تاریخ صدور چک یا عدم وجود تاریخ در چک نسبت به لغو حکم جلب صادره اقدام کند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

5/5 - (22 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
2 پاسخ
  1. برای وکیل برای حکم جلب چک صیادی چه کاری باید بکنم؟

    1. سلام، وقت بخیر
      لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *