خانه / ارث و انحصار وراثت / نحوه تقسیم ارث مادر و ارث مادر به فرزندان

نحوه تقسیم ارث مادر و ارث مادر به فرزندان

قانون جدید ارث مادر به فرزندان

تقسیم ارث مادر به فرزندان تفاوتی با تقسیم ارث پدر ندارد و ورثه پسر دو برابر ورثه دختر ارث می برد. یعنی در صورتی که مادر فوت کرده باشد، پسر دو سهم و دختر یک سهم می برد. تقسیم ارث طلا هم دقیقا بر همین منوال است و پسر دو برابر دختر از طلای مادر ارث می برد.

در این مقاله قرار است درباره قانون جدید ارث مادر به فرزندان و سهم الارث مادر به فرزندان توضیح دهیم. در خصوص انحصار وراثت مادر باورهای اشتباهی وجود دارد که به تمام این موارد می‌پردازیم. برای آشنایی با نحوه تقسیم ارث مادر بین فرزند پسر و دختر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

فراموش نکنید در صورتی که قصد تقسیم ارث دارید، وکیل متخصص انحصار وراثت با اطلاع دقیق از قوانین تقسیم ارث در ایران می‌تواند به شما کمک زیادی بکند و پرونده را در مدت زمان کم‌تری انجام دهد. همچنین نیازی به حضور شما در هیچ مرحله‌ای نیست و وکیل همه مراحل را انجام می‌دهد. برای اطلاعات بیش‌تر با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

مراحل انحصار وراثت مادر

چه وکیل برای انحصار وراثت داشته باشید و چه نه باید مراحل زیر را برای تقسیم ارث مادر به فرزندان طی کنید. فقط توجه داشته باشید در صورتی که خود وراث قصد انجام این کار را دارند، نیاز به حضور تمام وراث در همه مراحل نیست و حضور یکی از آن‌ها یا وکیل‌شان کافی است.

 1. در مرحله اول باید گواهی فوت متوفی از ثبت احوال به صورت آنلاین یا حضوری دریافت شود.
 2. یکی از وراث یا وکیل آن‌ها باید به همراه مدارک هویتی وراث و گواهی فوت به شورای حل اختلاف شهری که آخرین محل زندگی متوفی بوده، مراجعه کنند.
 3. وراث باید به همراه دو نفر شاهد (از آشنایان متوفی باشند) به دفتر ثبت اسناد مراجعه کرده تا وراث تائید شوند و استشهادیه انحصار وراثت را دریافت کنند.
 4. به همراه مدارک هویتی و استشهادیه باید مجدد به شورای حل اختلاف مراجعه و دادخواست گواهی انحصار وراثت را ثبت کنند.
 5.  مالیات بر ارث متوفی را محاسبه و برگه مالیاتی را دریافت کنند.
 6. درنهایت باید در جلسه دادگاه حضور پیدا کنند تا گواهی انحصار وراثت صادر شود.

ارث مادر چگونه تقسیم میشود؟

ارث مادری چگونه تقسمی میشود؟ قانون ارث از مادر تفاوتی با قانون ارث از پدر ندارد. بعضی افراد بر این باور هستند که اگر مادر فوت کند و دو فرزند دختر و پسر داشته باشد، اموال مادر بین دو فرزند به صورت مساوی تقسیم می‌شود.

در حالی که این یک قانون کلی است که پسر در هر حالت دو سوم فرزند دختر ارث ببرد. در شرایطی که خانمی فوت کند و فرزند داشته باشد، میزان ارث فرزند از مادر متفاوت است که در ادامه بررسی می‌کنیم.

قانون ارث از مادر

اگر متوفی ابوین نداشته و یک یا چند اولاد داشته باشد ترکه به طریق ذیل تقسیم میشود:

سهم الارث فرزندان از مادر در قانون مدنی

 • ‌اگر فرزند منحصر به یکی باشد خواه پسر خواه دختر تمام ترکه به او می‌رسد.
 • ‌اگر اولاد متعدد باشند ولی تمام پسر یا تمام دختر ترکه بین آن‌ها بالسویه تقسیم می‌شود.
 • ‌اگر اولاد متعدد باشند و بعضی از آن‌ها پسر و بعضی دختر، پسر دو برابر دختر سهم می‌برد.
 • در صورتی که زن دارای فرزند خوانده باشد، براساس تقسیم ارث فرزند خوانده‌، چنانچه نام او در شناسنامه ثبت شده باشد، صاحب ارث نخواهد بود.

سهم الارث فرزند دختر از مادر

سهم الارث فرزندان از مادر (دختر) بسته به این که وراث دیگری دارد یا خیر، به شرح زیر است:

 • اگر مادر یک فرزند دختر و یک فرزند پسر داشته باشد، فرزند پسر دو برابر فرزند دختر ارث می‌برد.
 • اگر مادر فقط یک فرزند دختر داشته باشد همه اموال به دختر می‌رسد.
 • اگر خانمی که فوت کرده یک فرزند و مادر داشته باشد یک ششم اموال به مادر ایشان و چهار ششم به فرزند دختر می‌رسد. یک ششم باقی مانده تقسیم بر 5 می‌شود که مجدد یک پنجم به مادر و چهار پنجم به فرزند دختر می‌رسد. اگر چند فرزند دختر داشته باشد هم به ترتیب گفته شده انجام می‌شود.
 • اگر خانم فوت شده، پدر، مادر و فرزند دختر داشته باشد، یک ششم پدر، یک ششم مادر و سه ششم به فرزند می‌رسد و یک ششم باقی مانده طبق دستور بالا بر پنج تقسیم می‌شود.
 • اگر متوفی خانم، مادر، پدر، دختر و یک پسر داشته باشد؛ طبق دستور بالا یک ششم به پدر، یک ششم به مادر و چهار ششم باقی مانده به نسبت دو به یک بین فرزند دختر و پسر تقسیم می‌شود.
 • سهم الارث جنین که زنده به دنیا آید مساوی با دیگر فرزندان خواهد بود.

سهم الارث فرزند پسر از مادر

سهم الارث فرزندان از مادر (پسر) به صورت زیر است:

 • در صورتی که وارث متوفی فقط فرزند پسر ایشان باشد ارث فرزند از مادر شامل تمام اموال خواهد بود.
 • اگر وراث متوفی پدر، مادر و فرزند پسر باشد، یک سوم اموال بین والدین و دو سوم دیگر به فرزند پسر می‌رسد.
 • در شرایطی که متوفی همسر و فرزند پسر داشته باشد، یک چهار به آقا و بقیه اموال به فرزند پسر می‌رسد.

تقسیم ارث زن بدون فرزند

در صورتی که خانمی فوت کند و فرزندی نداشته باشد تقسیم ارث زن بدون فرزند به صورت زیر است:

 • اگر همسر داشته باشد یک دوم اموال ایشان به همسرش می‌رسد و بقیه اموال بین وراث دیگر تقسیم می‌شود.
 • اگر فرزند نداشته باشد بسته به وراثی که دارند و طبقه‌ای که وراث در آن هستند، اموال بین‌شان تقسیم می‌شود.

تقسیم ارث طلای مادر

تقسیم ارث مادر به نوع اموال ایشان ارتباطی ندارد ولی در شرایطی که طلا بین اموال به جا مانده از مادر باشد ممکن است شرایط متفاوتی ایجاد شود. تقسیم ارث طلا به صورت عرفی بین دختران متوفی انجام می‌شود ولی به صورت قانونی هیچ فرقی با اموال دیگر ندارد.

اگر همه‌ی وراث با این موضوع موافق باشند که طلای مادر بین دختران تقسیم شود، ایرادی ندارد. اگر راضی نباشند باید بر اساس قانون انحصار وراثت انجام شود. در صورتی که مادر در وصیت نامه خود قید کرده باشد که همه‌ی طلا به دختر برسد ولی وراث دیگر راضی نباشند، یک سوم طلا طبق وصیت بین ورثه نام برده تقسیم می‌شود.

طبقات ارث

همان طور که اشاره شد، تقسیم ارث مادر با افراد دیگر تفاوتی ندارد و براساس طبقات ارث انجام می‌شود. بر طبق قانون، وراث در سه طبقه تقسیم می‌شوند. که به ترتیب اولویت طبقه اول از طبقات دیگر بالاتر است و در صورت حضور هر ورثه از طبقه اول طبقات دیگر ارث نمی‌برند.

 • در طبقه اول پدر، مادر، فرزند و نوه قرار دارند.
 • در طبقه دوم پدر بزرگ، مادر بزرگ، خواهر، برادر و فرزندان آن‌ها هستند.
 • طبقه سوم شامل خاله، عمه، عمو، دایی و فرزندان آن‌ها می‌شود.

هر طبقه به دو درجه تقسیم می‌شود که اولویت درجه اول از درجه دوم بالاتر است. برای مثال اگر هیچ وارثی در طبقه اول نباشد و در طبقه دوم خواهر و برادر باشد و فرزندان آن‌ها هم باشد، دیگر فرزندان آن‌ها ارث نمی‌برند. بر این اساس سهم الارث طبقه اول‌، سهم الارث طبقه دوم و سهم الارث طبقه سوم برحسب قانون مشخص خواهد شد.

قوانین انحصار وراثت

هر گاه پدر یا مادر متوفی یا هر دو ابوین او موجود باشند با یک دختر فرض هر یک از پدر و مادر سدس ترکه و فرض دختر نصف آن‌ خواهد بود و مابقی باید بین تمام وراث به نسبت فرض آن‌ها تقسیم شود مگر اینکه مادر حاجب داشته باشد که در این صورت مادر از مابقی چیزی ‌نمیبرد. (ماده ۹۰۸ قانون مدنی)

هر گاه پدر یا مادر متوفی یا هر دو ابوین او موجود باشند یا چند دختر فرض تمام دخترها دو ثلث ترکه خواهد بود که بالسویه بین آن‌ها ‌تقسیم میشود و فرض هر یک از پدر و مادر یک سدس و مابقی اگر باشد بین تمام ورثه به نسبت فرض آن‌ها تقسیم میشود مگر اینکه مادر حاجب ‌داشته باشد در این صورت مادر از باقی چیزی نمیبرد. (ماده ۹۰۹ قانون مدنی)

همچنین شما می‌توانید برای اطلاعات بیش‌تر مقاله “قانون جدید تقسیم ترکه” را نیز مطالعه کنید.

جمع بندی

ارث مادر چگونه تقسیم میشود؟ تقسیم ارث مادر همانند پدر انجام می‌شود. در صورتی که مادر، تنها یک فرزند داشته باشد، تمام ارث به او می‌رسد. همچنین چنانچه فرزندان جنسیتی مشابه داشته باشند، تقسیم ارث به‌صورت مساوی خواهد بود.

اما چنانچه دو یا چند فرزند از دو جنس متفاوت وجود داشته باشند، سهم پسر، دوبرابر دختر ارزیابی می‌شود. قانون جدید ارث مادر به فرزندان تنها مختص فرزندان نیست و به خانواده و دیگر اعضای فامیل او نیز تعلق دارد. در این باره یک وکیل انحصار وراثت کمک شایانی خواهد کرد.

سوالات متداول

تقسیم ارث مادر بین فرزندان با تقسیم ارث پدر بین آنان تفاوتی دارد؟

خیر، قوانین انحصار وراثت مادر با پدر تفاوتی نداشته و قانونی کلی دارد.

طلای مادر چگونه بین فرزندان تقسیم می‌شود؟

طلا نیز مانند دیگر اموال تقسیم می‌شود.

تقسیم ارث مادر نیاز به وکیل دارد؟

این کار نیز مانند دیگر کارهای حقوقی خیلی راحت توسط وکلا انجام شده و در وقت صرفه جویی می‌شود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

153 پاسخ
 1. سلام چرا اینجوریه همه چی که شد واسه پسر دختر آدم نیست ازنظر من ارث مادر باید کاملاً واسه دختر باشه یعنی چه

 2. سلام خسته نباشید عموم وقتی فوت کرد مادر بزرگم زنده بود از عموم ارث میبرد الان مادر بزرگم چند ساله فوت کردن وراث مادر بزرگم از ارثی که از عموم می‌برده ارث میبرن
  الان حقوق عموم که زن عمو میگیره رو نصف بهش میدن و گفتن ما باید بریم امضا کنیم چون وراث مادر بزرگم هستیم تا حقوقش و کامل بدن

 3. سلام وقتتون بخیر
  اگر دختر قبل از مادر فوت شود و مادر ارث داشته باشد به فرزندان اون دختر که فوت شده است ارث میرسد؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   اگر قبل از مادر فوت کرده باشند خیر به فرزندانشان ارث نمی رسد.

 4. با سلام و احترام
  پدر بنده۵سال پیش فوت کردن ودر برگه انحصار وراثت مادرم بزرگم هم جزو وراث پدرم بود. الان که مادربزرگم فوت کردن آیا فرزندان او(عمو یا عمه) می‌توانند ادعای ارث داشته باشند؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. سلام، وقت بخیر
   اگر مادربزرگ شما بعد از پدرتان فوت کرده باشند، بله سهم الارث ایشان به وارثینشون منتقل میشه

 5. سلام.پدرشدهرم زنده هست وبه زبانی میگه ارث بین دختر وپسر مساوی تقسیم شود .به زبانی میگه این خودش مدرک حساب میشه.

 6. پدربزرگم سالها پیش فوت کرده و یک خانه از او بجا مانده که بین پنج دختر و سه پسر تقسیم شده. حالا پدر من که یکی از پسرها است فوت کرده‌. وراث پدر من شامل یک پسر و یک همسر و یک مادر هست. سهم الارث پدر من از خانه پدربزرگم چگونه بین وراث پدرم تقسیم میشه؟

 7. اینگونه تقسیم ارث تبعیض بین پسر ودختر کاملا مشهود است.

 8. سلام خسته نباشید من یک خانم هستم مادرم درقید حیاط هست و یک سوم از ارث خودش که از پدرم به او رسیده را بخشیده ووصیت کرده الان اگر برادران من قبول نکنند چکار کنم پدر ضمن مادرم چند سال پیش بخشیده ولی الان آلزایمر دارد تشکر می کنم راهنمای کنید

 9. سلام خوبی بچه من تصادف کرده فوت شده الان پدرش می خواهد دیه پسرمو بگیرد ومن مادر بچه هستم راضی نیستم دیه بگیرم پدرش می تونه دیه بگیره من راضی نباشم

 10. یه زن از شوهر اولش طلاق گرفته دو تا بچه پسر داره که با شوهر زندگی میکنند و زن ازدواج مجدد کرده و از شوهر دوم هم دوتا بچه یک پسر و یه دختر داره حالا شوهر دوم مرحوم شده و ارث گذاشته برای زن که برسه به دوتا بچه خودش آیا اون بچها که از شوهر اول هستند میتونند از مادر ارث ببرن

  1. سلام، وقت بخیر
   اون فرزندان از شوهر دوم ارثی نمیبرند.

   1. شوهر مرحوم شده اموال دست زن هست که از شوهر دوم مونده اون بچها که از شوهر اول هستند ارث میرسه بهشون

    1. وقت بخیر
     اون ارث مادرشون هست که بهشون تعلق میگیره. هنگام انحصار وراثت شوهر دوم خانم، فرزندان اول خانم جزو ورثه محسوب نمی شوند.

    1. سلام، وقت بخیر
     فرزندان از مادر ارث می برند بله اما هنگام انحصار وراثت شوهر دوم که پدرشان نیست جزو ورثه محسوب نمی شوند.

 11. سلام
  من ۳ تا عمه دارم یک عمه ام که پنج فرزند داره بعد از فوت مادر بزرگ و پدر بزرگم فوت کرده اند پدر بزرگم تو روستا یه خونه یه تعداد زمین داره میخواستم بدونم این املاک چور بین پرس عمه هام که مادرشون فوت کرده تقسیم میشه
  ایا هر یک از اونها میتونه انصار وراثت کنه
  لطفا مراحلش رو شردهید ممنون می شم
  با تشکر

 12. اگر مادر فوت کرده باشد وچند سال بعد زمینی پیدا شود وبعد دختر فوت کند درحالی که چند فرزند دیگر به غیر از دختر که فوت شده (دختر یا پسر)داشته باشد با وجود دختر و پسر دیگر به فرزند دختر که فوت شده‌ هم ارث میرسد؟

  1. سلام، وقت بخیر
   به طبقات اول ارث می رسد. در صورتی که زمین بعد از فوت دختر پیدا شود فرزندان وی ارث نمی برند خیر

 13. سلام
  از همسرم جدا شدم و یک دختر دارم که پیش پدرش زندگی میکنه
  پدر و مادر و دوبرادر هم دارم اگر من فوت کنم خانه ای که به نام دارم چگونه بین آن ها تقسیم میشود آیا کامل به دخترم میرسد یا خانواده خودم هم سهمی دارند ممنون میشم راهنمایی کنید

 14. سلام وقت بخیر
  پدر بزرگ پدری بنده فوت شدن ولی قبل از تقسیم ارث ایشون پدرم فوت شدن
  سوالی که دارم از حضورتون آیا مادرپدرم از سهم ارث پدرم ، ارث میبرند؟؟؟
  یعنی از اموال پدربزرگم که به پدرم ارث رسیده هم مادرشون ارث میبرند؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که پدرتان قبل از پدربزرگ فوت کرده باشند اصلا ارثی به ایشان تعلق نمیگیرد که به مادرشان برسد یا خیر
   اما در صورتی پدرتان بعد از پدربزرگ فوت کرده باشند بله، از سهم الارث پدرتان به مادر ایشان ارث می رسد.

 15. سلام
  مادرم ۳۰ سال پیش بعد از پدر و مادرش فوت شده
  پدرم ام بعد مادرم و بعد از اون دو برادرم یکی ۲ سال پیش یکی ۱۰ سال پیش. تازه میخواییم ارثیه ای که از پدر مادرم بهش میرسه رو تقسیم کنیم. خواهرو برادر دیگه هم داریم که از پدر یکی هستیم. ایا باید سهم ارث برای برادر های فوت شدم قائل بشیم

 16. سلام ببخشید اگر مادر فوت کنه و اموال غیر منقول داشته باشه یک پسر و یک دختر داشته باشه چند سهم به پسر و چند سهم به دختر میرسه؟آیا پسر دو برابر سهم میبره؟

  1. سلام، وقت بخیر
   فقط در خصوص یک سوم اموال می توان وصیت کرد.

 17. سلام وقت بخیر
  مادربزرگ من از ازدواج قبلیشون یک دختر دارند پدر بزرگم سال ۸۴ و مادربزرگم ۹۸ فوت کردن یک باب ساختمان از پدربزرگم بجا مونده آیا اون دختر مادربزرگم هم از این خونه ارث میبره؟
  ممنون از پاسخگوییتون

  1. سلام، وقت بخیر
   ایشان از اموال مادربزرگ شما ارث می برند.

 18. با سلام پدر شوهرم قبل از مادرخودش فوت کرده همه ارث به اسم مادرش بود الان هم مادرش فوت کرده ایا ما از مادر پدر شوهرم حق میبریم

  1. سلام، وقت بخیر
   خیر در صورتی که همسرتان زودتر از مادرشان فوت کرده باشند ارث به شما تعلق نمیگیرد.

 19. آیا کسی که مریض باشد و آلزایمر شدید داشته باشد می تواند ارث خود را به یکی از فرزندانش بدهد یا خیر لطفاً راهنمای کنید

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که بقیه وراث بتوانند ثابت کنند که بر اثر بیماری این اتفاق افتاده است، باطل می‌شود.
   به طور کلی به نظر قاضی بستگی دارد.

 20. سلام پدرم چندین سال پیش فوت کردن من تک پسر هستم و ۲تا خواهر دارم میتوانم ارثمو بگیرم؟ و اینک چقدر طول میکشد؟

  1. سلام، وقت بخیر
   ارث بر اساس طبقات ارث تقسیم می شود و هم شما و هم خواهران سهم خود را می برند.
   در خصوص مدت زمان انحصار وراثت لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید شما را راهنمایی می کنند.

 21. سلام ایا مادر اجازه دارد اموالی که از همسر به او ارث رسیده را فقط به یک یا دو فرزند بدهد

  1. سلام، وقت بخیر
   بله اموال ایشان محسوب می شود و اختیار تام دارند در این خصوص.

 22. من مخالف اینکه پسر دوسهم میبره چون چه دختر وپسر زاده یک پدر ومادر هستن. ارزش زن با لا تر از این ها هست چه بسا این قانون اختلافات زیادی در خانواده ها ایجاد کرد گرچه می‌بینیم درک خانواده ها بالا رفته بیشتر برادرها وخواهر ها با همدیگر به صلح رسیدن پسر ودختر مساوی. باید قانون دانان. این مشکل و که بسیار هم اختلاف انداز هست تغییر بدن

 23. باسلام برادرم قبل از پدرم فوت کرده وپدرم یک زن دارد که بچه ندارد ایافرزندان برادرم ازاین اموال ارث می برند یا خیر ممنونم

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که برادر شما قبل از پدر فوت کرده باشند، خیر فرزندان ایشان ارث نمی برند.

 24. شاید مادری با حاشیه سازی و اعللم نوشته نخواهد پسر یا دخترش سهم قانونی ببرد تکلیف چیست

  1. سلام، وقت بخیر
   متوفی فقط در خصوص یک سوم ارث خود می تواند وصیت کند، مابقی طبق قانون انحصار وراثت بین ورثا تقسیم میشود.

 25. سلام
  دایی هام زمینهای پدرشون رو برای خودشون بردن و سهم مادر منو هم ندادن الان مادرم هم تازه فوت شده آیا من میتونم پیگیری کنم ؟چیزی بهم میرسه؟

 26. سلام .ما ۴ تا خواهر یک برادر داریم .از سهم خودمان ۴ تا به مادرمان دادیم تا با یک هشتم ارث پدرمان بتواند خانه بخرد .حالا مادرمان مریض شده ،بردارم می‌گوید سهم من ۲ برابر سهم شماست از ارث مادری درصورتی که ما از سهم ارث خودمان به مادرمان دادیم .حالا اگر مادرم فوت کند آیا قانون می تواند به دختر وپسر از سهم ارث مادر به طور مساوی بده یا بردارم که هیچ حقی ندارد ۲ سهم ارث می برد؟

  1. سلام، وقت بخیر
   ارث متوفی بر اساس قانون انحصار وراثت تقسیم می شود و فرزند پسر ۲ برابر فرزند دختر ارث می برد.

 27. سلام مادرم چهل سال پیش فوت شده وپدرم برج ۷/ ۱۴۰۱فوت شده دایی مون ادعا میکنه ازطرف خواهرش به او ارث میرسه ممنونم راهنمایم کنید

 28. سلام روزتون بخیر
  زمانی که مادرم زنده بوده ارثیه پدرب تقسیم شده و به مادرم هم از ارثیه پدرم که شوهرش میشه ارث رسیده…
  الان که مادرم فوت شده، خواهرم میگه که سهم ارث مادرمو خریده در زمان زنده بودن مادرم،ولی ما در جریان نبودیم واطلاعی نداشتیم، مادرم طوریه بوده که سنسشون ۷۰ سال بوده و اون موقع مریض بودن،
  ویه برگه ای دارن که خودش خریدار بوده، خواهرم امضا کرده یکی از برادر و خواهرام امضا کردن ولی ما اطلاعی نداشتیم

  الان قانونی ما میتونیم شکایت کنیم

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 29. سلام پدرم ۶سال پیش فوت کردن ..انحصاروراثت کردیم ..پول بانکی طبق قانون بین وراث تقسیم شد
  مادرم بادرامدبعدازفوت پدرم خانه ایی ساخت وطلاهای خودش رونیزبه گفته خودش برای دخترهامیدانست برای ساخت خانه هزینه کردسپس خانه روبه طورمساوی بین ۲پسرو۵دخترحبه کرده‌است وهمه امضاکردن
  ۱_آیاپسرهامیتوانن درموردخانه دوم که مادرم اقدام کرده شاکی باشندیانه؟
  ۲_حکم مهریه مادم وسایل قیمتی خانه چیه؟
  ۳_هزینه مراسم با چه نسبتی بین فرزندان برای پرداخت بایدتقسیم بشه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   شخص زنده، می تواند در خصوص اموال خود هر اقدامی انجام دهد و دخل و تصرف کند.
   مادرتان از بابت مهریه، می تواند اگر از اموال پدر چیزی مانده باشد توقیف کند.
   و در خصوص سوال سوم، به صورت مساوی از سهم الارث همه کسر می شود.

 30. من پدر بزرگم دو همسر داشته
  از همسر اول ۳ فرزند داشته
  زمانی ک همسر اولشون فوت یکنه دوباره ازدواج میکنه
  و از همسر دوم ۱ فرزند داشته ک پدر من هستش
  از مادر بزرگم به پدرم ارث رسیده ولی پدربزرگم فوت شده
  سوالم اینه ک زمانی ک پدربزرگم فوت شده به فرزندانش (ک از اونیکی زنش بودن) ارث میرسه؟
  داخل انحصار وراث ذکر شده ک یک چهارم ارث به پدر بزرگم میرسه ولی پدربزرگم الان فوت شده
  جایی شنیدم چون مادربزرگم با اون بچها ارتباط خونی و نسبی نداشته از طرف اون ارثی به اونا نمیرسه درسته

  1. سلام، وقت بخیر
   بله به فرزندان همسر اول نیز ارث می رسد.
   ارث پدر بزرگ به سایز ورثه می رسد.

 31. سلام
  مادر بزگ من۶فرزند داردویکی از فرزندان پسرش فوت شده وازارث پسرش چیزی نمی خواهد.
  ومیخواهد ازارث خود به فرزندان فرزند فوته شده خود بدهد.ایا میتواند؟اگربخواهدچه مقدارمیتواند؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بعد از اینکه انحصار وراثت انجام شد، می توانند سهم الارث خود را در دفتر ثبت اسناد رسمی به دیگری ببخشند.

 32. سلام وقت بخیرپدربنده ۲۰سالپیش فوت کرده و مادر۶ماه پیش اموال ب نام پدربنده است ۵خواهرودوبرادرمجرد دوبرادروسه خواهرمخالف تقسیم ارت هستندمادوتاخواهربایدچکارکنیم

  1. سلام، وقت بخیر
   هر یک از وراث به تنهایی می توانند برای انحصار وراثت اقدام کنند و نیازی به رضایت باقی وراث نیست.

 33. سلام خسته نباشیدپدرم ۲۰سال پیش فوت کرده.ومادرم ۶ماه پیش فوت کرد اموال ب نام پدرم بودو۵خواهرهستیم دوبرادرمجردپنج خواهربرادرراضی نیستن.ولی دوخواهرراضی هستن بایدچکارکنم

  1. سلام، وقت بخیر
   هر یک از وراث به تنهایی می توانند برای انحصار وراثت اقدام کنند.

   1. با سلام مادر من زنده است و سه دختر هستیم از قبل همیشه میگفت ارث را بین سه دختر به طور مساوی تقسیم خواهد کرد مدتی است تحت تاثیر حرفهای خواهر کوچکم بوده و او مرتب ایشان را وادار کرد تا تمام اموال خود را بع اسم او بکند مادر من الزایمر دارد اما تاریخ ان را نمیدانیم ایا امکان این هست سند برگشته بشود و ما هم ارث خودمان را ببریم

    1. سلام، وقت بخیر
     بله در صورتی که آلزایمر دارند می‌توانید اقدام کنید.

 34. سلام .سوالی دارم .
  ایا مادری که از فرزند مرحوم خود ارث برده و خود نیز مرحوم شده ارث مادر بین فرزندان پسر بادختر باز همان دو به یک است یا خیر .
  ممنون

  1. سلام، وقت بخیر
   بله در هر صورت ارث پسر دوبرابر ارث دختر است.

 35. با سلام پدر بزرگم فوت شده مادرمم فوت شده داییمم فوت شده ارث مادریم پیش پسر داییم هست چگونه از پسر داییم سهمم را بگیرم

  1. سلام، وقت بخیر
   هر یک از وراث به تنهایی می توانند برای انحصار وراثت اقدام کنند.

 36. سلام و عرض ادب وقت بخیر
  بنده سال ۹۵ با همسر اول جدا شدم. و هر سه ماه ۱ سکه کامل باید پرداخت میکردم. به علت گران شدن سکه از سال ۹۷ نتوانستم پرداخت کنم، در این بین خودرو خریدم و فروختم که دوسال از آن میگذردو سند هم بنام دیگری زده ام.زمینی خریدم که هنوز متآسفانه بنام من هست. بنده سال ۹۶ ازدواج مجدد داشته و فرزندی هم دارم. آیا در این بین میتوانم زمین را بنام شخص دیگری بنام کنم قبل از توقیف؟ و همچنین خط تلفن خودم را…

  1. سلام، وقت بخیر
   خانم می توانند شکایت فرار از دین بکنند.

 37. سلام،سوالی داشتم.
  پدر بزرگ من خیلی سالها پیش فوت شدن، شش دختر داشتن. یک خونه داشتن که مادربزرگ توش زندگی میکرد . و قاعدتا تقسیم ارثی هم اون موقع صورت نگرفت.
  مادر من قبل از مادر بزرگ فوت شدن.
  حالا بعد از سالها که میخوان اون خونه رو تقسیم ارث کنن میگن به مادر من و بچه هاش ارثی نمیرسه،چون قبل از مادرش از دنیا رفته.
  آیا قانونا به ما ارث میرسه یا نه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   مادر شما از پدر و مادر ارث نمی برند.

 38. سلام پدر بنده فوت شدن چند سال پیش مادر هم به تازگی ولی مادربزرگ مادری در قید حیات هستن و خونه به نام مادرم بوده آیا با وجود داشتن چهار فرزند که مادرم داشته به مادربزرگم ارث میرسد؟؟یک ملک دیگه هم به نام پدر بوده آیا عمه هم ارثی میبرد اگر پیگیری کنند؟؟خواهش میکنم جواب بدین لطفا🙏🙏🙏

  1. سلام، وقت بخیر
   بله مادر جزو طبقه اول ارث محسوب می شود و از فرزند خود ارث می برد.

 39. سلام کرمانشاهی شهین
  پدرم ۳۲است فوت شده ومادرپدرم چند سال
  ل بعدفوت شد آیا اا
  ثی به عمه .عمو می‌رسد و خانه پدرم تو مزایده بفروش رفته زیر قیمت از طریق. دادگاه باز از سهم مادربزرگم به عمها ‌و
  عمو یا فرزندانشان ارث می سد

  1. سلام، وقت بخیر
   سوالتون گویا نیست. لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما رو راهنمایی کنند.

 40. سلام جناب ی سوال داشتم
  در صورتیکه مادر فوت کنه
  و دو فرزند داره
  پسر بالای ۱۸
  و دختر زیر ۱۸
  و پدر فرزندان
  ارث برا دختری ک ب سن ۱۸ نرسیده
  چجوره؟؟
  ایا برادر خواهر. متوفی ارث میبرند تا دختر ۱۸ سالع شود.؟

  1. سلام، وقت بخیر
   پدر به عنوان ولی قهری مدیریت اموال صغیر را انجام می دهد.

 41. سلام خسته نباشید یه سوال دارم من پدرم فوت شده چندین سال پیش و مادرم ازدواج مجدد داشته و الان مادر در بستر بیماری هستن مدت خیلی زیادی میخواستم ببینم شوهر مادرم هم در ارث تعلق میگیرد؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله به عنوان همسر ارث به ایشان تعلق می گیرد.

 42. سلام،پدر من سالها پیش فوت کرده اند،مادر ایشان یعنی مادربزرگم چندسال بعد فوت کردند.
  مادرم نیز به تازگی فوت شدند. میخواستم بدانم ایا بچه‌های مادر بزرگم یعنی عمو و عمه هنوز ارث میبرند. و چه میزان.

  1. سلام، وقت بخیر
   فرزندان از مادر ارث می برند. میزان ارث به میزان اموال متوفی بستگی دارد دوست عزیز چطور بگیم به چه میزان ؟ 🙂

 43. سلام یک سوال داشتم ، اگر مادری دو فرزند دختر و یک فرزند پسر داشته باشد . ارث چگونه میان آنها تقسیم میشود ؟

  ممنون از راهنماییتون.

  1. سلام؛ وقت بخیر
   فرزند پسر دو برابر فرزند دختر از مادر ارث می برد.

  2. سلام تا اونجایی که به ما گفتن مال مادر به پسر قانونن اصلا نمیرسه مگر این که خود مادر قبل فوت گفته باشه راسته یا نه

   1. سلام، وقت بخیر
    سوالتون واضح نیست، لطفا بیشتر توضیح دهید.

    1. باسلام من از ازدواج دوم یک دختر دارم و۴۵روزش بوده باباش بردش رفت وامد هم نداریم من میتونم ازاموالم به او ندهم وبین بچهای دیگرم تقسیم کنم یا نه او ارث میبرد؟ممنون میشم راهنمایی کنید

     1. سلام، وقت بخیر
      به تمام فرزندان ارث تعلق می گیرد.

 44. سلام وقت بخیر
  اگر متوفی همسر و فرزند نداشته باشد و ارث او به طبقه دوم یعنی خواهران و برادران برسد، درصورتیکه یکی از خواهران فوت کرده باشد حق او به فرزندش میرسد؟

  1. سلام؛ وقت بخیر
   در صورتی که خواهر بعد از فرد متوفی، فوت شده باشند؛ بله ارث به فرزندان می‌رسد. در غیر این صورت خیر! ارثی به فرزندان وی نمی رسد.

  2. سلام مادر پدرم طلاق گرفت ومادرم مجددا ازدواج کردن والان هم مادرم وهم شوهرش فوت شده ایابه من ارث تعلق میگردیانه

 45. با سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم اگر مادر بنده الان که زنده هستن میخوان سهم الارث خودشون از اموال پدریشون رو که هنوز تقسیم نشده رو قانونی به من بدن چیکار باید بکنیم. ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 46. سلام وقت بخیر مادر من شش ماه پیش فوت کرده برای گرفتن ارث پدربزرگم (پدرمادرم) و اموال خودمادرم چه باید کرد

  1. سلام، وقت بخیر
   در اولین مرحله باید اقدام به اخذ گواهی انحصار وراثت کنید.

   1. سلام مادرم فوت شده پدرم اوراقبل ازفوتطلاق داده ودوتازن گرفته ایاازارث. مادرم میبرم به پدرم میرسه

    1. سلام، وقت بخیر
     در صورتی که قبل از فوت طلاق گرفته باشند خیر، پدر ارث نمی برد.

 47. سلام.موقعی که برادرمان فوت کرد مادرم هشتاد سال داشت وزنده بودارثی که ازبرادرم به اش می‌رسید نگرفت خودش هم امضا نداده .حالا مادرماهم فوت شده ایا ما میتوانیم بگیریم.چقدرهزینه دارددنبالش رابگیرم

 48. سلام مادرمن فوت شده آیابعدازفوت پدر بزرگ ومادر بزرگ از طرف مادرم میتونم ارث ببرم

  1. سلام، وقت بخیر
   اگر مادر شما قبل از پدر و مادرشان فوت کرده باشند به شما ارث تعلق نمی گیرد.

  2. سلام مادر شوهرم ۶پسر دارد دختر ندارد یک باب مغازه از ارث پدری خودش به مادرشوهرم رسید اما برادرهای مادر شوهرم با پول این مغازه را دادن به مادرشوهرم پول راهم۵پسر پرداخت کردن مغازه هم به اسم مادرشوهرم اما پسر کوچیکه هیچی پولی نداده اما مادر شوهر میخواد این مغازه را بدهد به پسر کوچکش حتی ساخت مغازه هم با پول ۵پسرش ساخته شده این مادر میتواند به اسم اون پسرش بزند قانونی میتوان کاری کرد

   1. سلام، وقت بخیر
    لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 49. مادرم فوت شده آیااز ارث باقیمانده پدری که ماالان میخایم تقسیم کنیم سهمی به پسر مجرد خونه میرسد یانه.یک باب مغازه هست.ممنونم اگه پاسخ بدید.

 50. با درود.بعد از فوت زوج درصورت زنده بودن مادر زوج برای مهریه زوجه باید اقدام قانونی انجام دهد؟
  فرزند به جا مانده پسر وزیر ۱۸ سال دارد قیمومیت آن فرزند پسر چگونه است؟مادر متوفی سنش بین ۸۰ تا ۹۰ سال است.
  اگر این مادر زوجه فوت کند ودو دختر ویک پسر دیگر داشته باشد به این پسر که نوه پسری است ارثی تعلق میگیرد؟
  قبلا از راهنمایی شما متشکرم.

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 51. سلام
  مادرم فوت شده وچیزی بنامش نیست
  پدرم زنده س وهمه اموال رو به مرور وتیکه تیکه در مقابل وجه اندک به پسرش میبخشه
  مابه چه طریق میتونیم حق مادرمان را بگیریم؟
  ممنون ازتون

  1. سلام، وقت بخیر
   هر یک از وراث به تنهایی می توانند برای انحصار وراثت اقدام کنند.

 52. سلام بنده چند سال پیش با تهدید به مرگ داییم رفتم محضر امضا کردم که ارثمو گرفتم و دیگه حقی ندارم و بعد از آن داییم از ارث میلیاردی فقط ۲ میلیون به بنده دادند آیا کاری میشه کرد؟در ضمن ارث خاله هام و دایی هامو کامل ما بین هم تقسیم کردند. در ضمن پدر و دو تا خواهر بنده اصلا ارث نگرفتند.

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 53. سلام .من مادرم سال ۹۵ فوت کرده ما کلا سه خواهر و یک بردار هستیم ،اگه دو خواهر و بردار مایل ب تفسیم ارث نباشند ایا خواهر سوم میتواند برای تقسیم ارث اقدام کند ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله هر یک از وراث می توانند برای انحصار وراثت اقدام کنند.

 54. سلام.پدر و مادرم هر دو زنده هستند.
  مادرم تلاش میکنه سه دستگاه خونه به نام خودش بزنه(یکی زده) تا بعد مرگ پدرم به نام پسرهاش بزنه که چیزی گیر دخترهاش نیاد.پدرم رازی نیست ولی پیر شده و زمینگیر.چیکار میشه کرد که مادرم حق دختر هاشو ضایع نکنه.
  خانم من این مشکل داره

  1. سلام، وقت بخیر.
   پدر شما در قید حیات هستن و اختیار اموال خود را دارند و ایراد قانونی بر آن نیست؛ مگر اینکه ثابت شود پدر شما محسور بوده و با اجبار این کار را انجام داده که در این صورت اسناد باطل میشود.

  2. سلام من مشکل خانوادگی دارم پدرم از مادرم جدا شده همه چیز ب اسم مادرمه بعد الان منم با مادرم یکم مشکل دارم میخوام بهش بگم ک ارثمو بهم بده برم اینطوری شرایطش چطوری چقد چند درصد ب من میرسه خواهر دیگم دارم
   ممنون از پاسخ

 55. سلام خسته نباشید پدر من فوت شده ومادرم برای بار دوم ازدواج کرده وفرزند دختر از همسر دوم بدنیا اورده ایا این بچه از ارث مادرم هم چیزی گیرش میاد ؟ ممنون میشم جواب بدین ؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   بله به واسطه رابطه خونی فرزندان از مادر ارث میبرند.

 56. سلام اگر مادر قبل از فوت بخواهد ارث فرزندانش را دهد با ۳ فرزند دختر و ۱ فرزند پسر بازهم پسر دو برابر دختر ارث می برد؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   اگر مادر خودش بخواهد اقدام کند که به میل خود می تواند این کار را انجام دهد و اجباری به تبعیت از قانون نیست.

   1. سلام .مادرم فوت کرده میخام مالش تقسیم همه چیزم به نام مادرمه .ولی پدرم زندس ایا میتونیم .تقسیم کنیم. ممنونم.

     1. سلام
      ۲ برادر و ۲خواهر هستیم مقداری زمین ارث مادری بهمان رسیده
      شرایط تقسیم فی مابین ۴ فرزند مذکور چگونه است ؟

     2. سلام، وقت بخیر
      بر حسب طبقات ارث انحصار وراثت انجام می شود.

   2. سلام عرض ادب. ما هشت خواهر و برادر هستیم و ارث مادری داریم ولی مادران مریض هست وتهد شیمی درمانی می‌باشد و سنش هم ۶۴ سال می‌باشد آیا میتواند تصمیم بگیرد

    1. سلام، وقت بخیر
     سوالتون گویا نیست. درباره چه موضوعی تصمیم بگیرند؟

 57. سلام خسته نباشید
  اگر زنی بمیرد و دو ماه بعد مادرش بمیرد
  به خواهر برادر های زن از اموالش به جای مادرش ارثی خواهد رسید؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   بله اگر همسر و فرزند نداشته باشند در طبقه دوم به خواهرها و برادرها ارث میرسد.

 58. سلام
  مادر اینجانب فوت شده و پدرم زنده است و سه پسردارد و چهار دختر ، تقسیم ارث چکونه است؟ ( یک پدر ، سه پسر و چهار دختر) با تشکر

  1. سلام، وقت بخیر.
   همسر متوفی یک چهارم ارث میبرد و در خصوص فرزندان پسر دو برابر دختر ارث خواهد برد.

 59. سلام من مادرم سه ساله فوت کرده و به ضمه او قباله زن داداشم مبلغ ۵۰۰هزار تومان است که مبلغ ۴۰۰هزار تومان پرداخت شده و مبلغ صد هزار تومان پرداخت نشده ولی برادرم میگه نه هیچی پرداخت نشده و ماهم فقط شاهد داریم آیا راهی هست برای اثبات این موضوع و موضوع بعد برادرم راضی به تقسیم ارث نیست باید چکار کنیم پدرم ز نده است آیا اون میتونه مال رو تقسیم و فروش کنه با رضایت ما و بدون رضایت برادرم ممنون از راهنماییتون

  1. سلام، وقت بخیر.
   در خصوص دینی که متوفی داشتند، شما برای اثبات علاوه بر شاهد نیاز به فیش واریزی دارید و درخصوص انحصار وراثت بله هر کدام از ورثه میتوانند به صورت مستقلا برای انحصار وراثت اقدام کنند.

   1. پدر و مادر من د عرض دو ماه هر دو با ضربه مغزی به قتل رسیدن مادرم یک قطعه زمین ۵۰۰ متر خودش داشت و خانه و حیاط پدر صلح عمرا بود که بعد پدر به مادرم رسید بچه ها بعد پدر انحصار وراثت نکردن و مادر زو هم از بین بردن پدر و مادرم میخواستن که املاک مساوی بین پسر و دختر تقسیم بشه البته چند قطعه زمین دیگه پدرم داشت . اون بنده خدا ها فدای ما دخترا شدن که سهم ما مساوی بشه . من مطلقه هستم سرپرست با این اوضاع سهم من به چه صورت میشه؟

    1. سلام، وقت بخیر
     لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

     1. سلام . مادر فوت کنه علیا فرزندان میتونن از پدر خود شکایت کنند و ارث خود رو بگیرند . منظورم ب غیر از ارث مادر خود هست .

     2. سلام، وقت بخیر
      هر یک از وراث می توانند برای ارث به تنهایی اقدام کنند.

    2. سلام پدرم ۱۵ساله فوت شده مادرم اموال رو تقسیم نکرده و چیزی به نام خودش نداره ۸پسر و ۲دختر هستیم یکی از برادرانم سهمش رو ۸سال پیش گرفته حالا مادرم میگه بعد مرگم این برادرم که سهمش رو گرفته از یک هشتم اموال که مال منه سهم می‌بره درسته یا نه
     البته همون اول که پدرم فوت شد انحصار وراثت شد و همه ما سندی از سهم خودمون داریم ولی دست مادرمونه

     1. سلام، وقت بخیر
      سوالتون گویا نیست.
      بعد از فوت مادرتان اموال ایشان بین وراث تقسیم می شود. ایشان در خصوص یک سوم اموال خود می توانند وصیت کنند.

     2. سلام بله ۸برادر و ۲خواهر ومادر میشود ۱۰سهم که ۱دهم مال مادر و ۱دهم دیگر مال دوخواهر و ۸تاباقی مانده بین پسران حالا بعد فوت مادر اون ۱سهم رو ۹قسمت میشود که هر برادر ۱سهم ودوخواهرباهم ۱سهم ارث مانده مادری ازارث پدر

 60. مادر من ۶ ماه پیش فوت شدن. و دو تا خونه . یکی تو تهران . یکی تو شهرستان به نامشون بود. تقسیم ارث مادرم رو شما چند روزه انجام میدین؟ ممنون از مطالب خیلی خوبتون

  1. سلام
   در صورتی که در استان تهران فوت شدن ما در دادسو گواهی انحصار وراثت مادر مرحوم شما رو در ۴۰ روز کاری دریافت می کنیم

 61. سلام وقت بخیر

  سوالی که داشتم اینه که آیا به فرزند خوانده هم ارث تعلق می گیرد یا خیر ؟

  با تشکر

  1. فرزند خوانده حتی اگر در شناسنامه هم ثبت شده باشد ارث نمی‌برد

  2. پدر ما زودتراز مادرش فوت کرده آیا بعداز فوت مادر بزرگم ارث مادر بزرگمون به ما نوه ها میرسد یا نه

   1. سلام، وقت بخیر
    خیر در صورتی که پدر شما زودتر از مادربزرگ فوت کرده باشند به شما ارثی تعلق نمیگیرد.

    1. سلام مادر پدرم طلاق گرفت ومادرم مجددا ازدواج کردن والان هم مادرم وهم شوهرش فوت شده ایابه من ارث تعلق میگردیانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *