طلاق به دلیل عقیم بودن مرد

زندگی مشترک زوجین ممکن است به خاطر موارد مختلفی به بن‌بست برسد. یکی از این موارد عقیم بودن مرد است؛ یعنی در صورتی که زن سالم باشد و قدرت باروری داشته باشد، اما مرد عقیم بوده و قدرت بچه‌دار شدن را نداشته باشد، موضوع طلاق از طرف زن به خاطر عسر و حرج مطرح می‌شود.

در این شرایط زن می‌تواند یک طرفه برای طلاق اقدام کرده و از همسرش جدا شود.

در این مطلب دادسو شرایط طلاق به دلیل عقیم بودن مرد را ارائه کرده‌ایم. در صورتی که نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر در این رابطه دارید با کارشناسان موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

شرایط طلاق به علت ناباوری یا عقیم بودن مرد

اگر زن و مرد با هم وارد زندگی مشترک شده باشند و با وجود داشتن رابطه جنسی مداوم پس از 5 سال نتوانند صاحب فرزندی شوند، زوجه می‌تواند برای مصادیق عسر و حرج جهت جدایی از همسرش اقدام کند.

البته این شرایط تنها در صورتی برقرار است که عدم باروری مرد توسط پزشک قانونی تأیید شده باشد و زن بتواند باردار شود؛ بنابراین طلاق زن یائسه یا فردی که خودش مشکل باروری دارد به خاطر عقیم بودن همسرش ممکن نخواهد بود.

 طلاق به خاطر عقیم بودن همسر در دوران نامزدی

بیشتر زوج‌ها پس از آشنایی مدتی را به عنوان دوران نامزدی سپری می‌کنند و سپس برای ازدواج و زندگی زیر یک سقف آماده می‌شوند. اگر زوجه در دوران نامزدی متوجه عقیم بودن همسرش شود می‌تواند برای فسخ نکاح یا طلاق اقدام کند. برای طلاق به خاطر عقیم بودن همسر در دوران نامزدی، لازم است که ابتدا زوجه عدم باروری همسرش را با کمک پزشک معتمد یا پزشک قانونی ثابت کند.

نحوه اثبات قانونی عقیم بودن مرد

اگر زن حق طلاق بلاعزل داشته باشد می‌تواند برای طلاق یک طرفه در هر زمانی اقدام کند؛ اما در صورت عدم دارا بودن این حق لازم است که زوجه به صورت قانونی ناباروری همسرش را برای طلاق ثابت کند.

جهت اثبات نازا بودن زن یا عقیم بودن مرد باید زوجین به پزشک قانونی مراجعه کرده و آزمایش‌های لازم را انجام دهند. سپس زوج یا زوجه می‌تواند با استناد به نظر پزشک قانونی درخواست طلاق دهد و از همسرش به خاطر بچه‌دار نشدن جدا شود.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

مراحل طلاق به دلیل عقیم بودن مرد

مراحل طلاق از طرف زن به خاطر عقیم بودن زوج با سایر مواردی که برای طلاق توافقی و… در نظر گرفته می‌شود متفاوت است. در ادامه این مراحل را جهت شناخت بیشتر ارائه کرده‌ایم.

  • تنظیم کردن دادخواست طلاق به دلیل عقیم بودن مرد
  • ثبت دادخواست از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی
  • آماده کردن مدارک پزشکی جهت اثبات ناباروری مرد
  • حضور در جلسات دادگاه جهت رسیدگی به پرونده
  • ارجاع پرونده به پزشکی قانونی به‌منظور تأیید عقیم بودن زوج
  • تأیید عقیم بودن مرد توسط پزشکی قانونی
  • پرداخت حقوق مالی زن در طلاق به علت عقیم بودن زوج
  • صدور حکم طلاق و جاری کردن طلاق در محضر

مهریه زن در صورت عقیم بودن مرد

 با توجه به اینکه زن به خاطر عسر و حرج و عدم باروری مرد از او جدا می‌شود، زوج موظف است کلیه حقوق مالی زوجه مانند مهریه، نفقه و اجرت‌المثل زوجه را به طور کامل بپردازد؛ بنابراین مهریه زن در صورت عقیم بودن مرد کامل است؛ و مرد نمی‌تواند به خاطر دلایل مختلف از پرداختن حقوق مالی زوجه اجتناب کند.

 آیا برای طلاق به دلیل عقیم بودن مرد نیاز به وکیل است؟

یکی از شروط 12 گانه ضمن عقد که به زوجه امکان جدایی و طلاق یک طرفه را می‌دهد ناباوری و عقیم بودن مرد است؛ یعنی در صورتی که مرد نابارور باشد زن وکالت در طلاق خواهد داشت و می‌تواند با اثبات این موضوع از همسرش جدا شود.

اگر مرد برای اثبات عقیم بودنش با زن همکاری‌های لازم را نداشته باشد و نخواهد همسرش را طلاق دهد، لازم است که زوجه از وکیل طلاق از طرف زن جهت اثبات این موضوع کمک بگیرد.

چون وکلای متخصص این حوزه با قوانین و شرایطی که برای طلاق به خاطر ناباروری زوجین وجود دارند آشنا هستند و به زن کمک می‌کنند تا بتواند پروسه طلاق را سریع‌تر و بدون مشکل انجام دهد.

 آیا برای طلاق به دلیل عقیم بودن مرد نیاز به وکیل است

نمونه دادخواست طلاق به دلیل عقیم بودن زوج

جهت شناخت بهتر نحوه طلاق از طرف زن به خاطر عقیم بودن مرد، یک نمونه دادخواست طلاق را در ادامه ارائه کرده‌ایم.

خواهان: …………..

خوانده: ……….

خواسته: طلاق به درخواست زوجه به دلیل عقیم بودن زوج به استناد بند 10 قسمت ب شروط ضمن عقد نکاح.

ریاست محترم مجتمع قضایی خانواده   

با سلام  و عرض ادب

احتراماً اینجانب ……..  مطابق عقدنامه شماره …. مورخ ……همسر قانونی و شرعی آقای ………… هستم.

مدت 6 سال است از زندگی مشترک ما می‌گذرد و به خاطر عقیم بودن همسرم، صاحب فرزند نشده‌ایم. نظر به تحقق بند 10 قسمت ب از شروط ضمن عقد مندرج در سند نکاحیه، صدور دستور مقتضی مبنی بر ارجاع امر به پزشکی قانونی به منظور احراز تحقق شرط را دارم. در نهایت، تقاضای رسیدگی و صدور حکم مبنی بر الزام زوج به طلاق مورد استدعاست.

جمع بندی

شرایط طلاق با داشتن حق طلاق با مواقعی که زن وکالت در طلاق را ندارد متفاوت است. با توجه به اینکه بچه‌دار شدن حق هر زوجی است، زن و مرد می‌توانند در صورت اثبات ناباروری طرف مقابل از او جدا شده و با فرد جدیدی ازدواج کنند. اگر مرد عقیم باشد، زن وکالت در طلاق یا حق طلاق برای جدایی خواهد داشت و مرد موظف است کلیه حقوق مالی همسرش را بپردازد و از او جدا شود.

برای شناخت بهتر نحوه طلاق یک طرفه زن در صورت عقیم بودن مرد می‌توانید از مشاورین موسسه حقوقی دادسو کمک بگیرید.

سوالات متداول

آیا عقیم بودن مرد دلیل طلاق می‌شود؟

بچه‌دار شدن حق زن است و در صورت عقیم بودن زوج همسرش می‌تواند یک طرفه از او جدا شود.

نحوه اثبات قانونی عقیم بودن مرد چیست؟

برای اثبات ناتوانی مرد در بچه‌دار شدن، لازم است که زوجین به پزشک قانونی مراجعه کرده و آزمایش‌های لازم را انجام دهند.

اگر مرد عقیم بودن خودش را پنهان کرده باشد چه شرایطی برای زوجه وجود خواهد داشت؟

در صورتی که مرد عقیم بودن خودش را بداند و این موضوع را از همسرش پنهان کرده باشد، زوجه می‌تواند به خاطر فریب در ازدواج برای فسخ نکاح اقدام کند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

3.3/5 - (3 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *