تکلیف حقوق مادر بعد از فوت

تکلیف حقوق مادر بعد از فوت

هنگام تقسیم ارث مادر در صورتی که مادر شاغل بوده باشد، در شرکتی مشغول بوده و یا برای فردی کار می‌کرده است، سوالی که مطرح می‌شود این است که تکلیف حقوق مادر بعد از فوت چه می شود؟ حقوق مادر بعد از فوت به همسر، فرزندان یا پدر و مادر وی تعلق می گیرد.

در ادامه قصد داریم به طور کامل توضیح دهیم که حقوق مادر بعد از فوت به چه کسانی می‌رسد؟

حقوق مادر پس از فوت به چه کسانی می ‌رسد؟

بر اساس ماده 82 قانون مدنی، حقوقی که مادر می‌گرفته است به صورت کلی بین 2 دسته از افراد وابسته به وی تقسیم می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

در صورتی‌ که مادر فوت شده بازنشسته و تحت پوشش قانون تامین اجتماعی بوده است.

  • شوهر (در صورت عقد دائمی)
  • فرزندان
  • پدر و مادر متوفی

در صورتی که مادر فوت شده تحت پوشش قانون استخدام کشوری بوده است.

  • شوهر (در صورت عقد دائمی)
  • فرزندان
  • پدر و مادر متوفی
  • نوادگان متوفی (در صورتی که پدر و مادر آن‌ها فوت شده باشد)

سهم وارث از حقوق مادر بعد از فوت

در زمان تحریر ترکه، برای تعیین سهم وارثین، 2 دسته بندی کلی وجود دارد که پیش‌تر نیز مطرح شد و باید طبق آن سهم‌ الارث را به آن‌ها پرداخت کرد. اما باید بدانید که به هر وارث در زمان انحصار وراثت میزانی از سهم الارث تعلق می‌گیرد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

سهم الارث وارثین متوفی در صورت بازنشستگی و تحت پوشش قانون تامین اجتماعی بودن

طبق ماده 83 قانون مدنی، به هر کدام از بازماندگان متوفی، میزانی از حقوق وی در صورتی که بازنشسته و تحت پوشش قانون تامین اجتماعی بوده باشد؛ به ارث خواهد رسید.

به این صورت که سهم الارث شوهر متوفی 50 درصد است و ارثیه فرزندان وی از حقوقش به میزان 25 درصد خواهد بود. همچنین باید اشاره کنیم که اگر هر یک از وارثین متوفی نیز فوت کرده و یا این‌که دیگر شرایط دریافت مستمری را نداشته باشد، سهم‌ الارثی که دارد؛ میان سایر بازماندگان تقسیم خواهد شد.

سهم الارث وارثین متوفی در صورت تحت پوشش قانون استخدام کشوری بودن

اگر متوفی تحت استخدام شرکت یا ارگانی بوده و فوت کند، طبق ماده 87 قانون مدنی باید حقوقی که داشته است میان وارثینش به تساوی تقسیم ‌شود. اما قابل توجه است که اگر یکی از وارثین وی نیز فوت کند، سهم الارثی که باید او می‌رسیده، بین دیگر بازماندگان تقسیم نمی‌شود و به نفع صندوق بازنشستگی کشوری ضبط خواهد شد.

شرایط دریافت حقوق مادر فوت شده

برای این‌که وارثین بتوانند حقوق مادر را پس از فوت و در زمان تقسیم ترکه دریافت کنند شرایطی وجود دارد. از این رو در ادامه به شرایط دریافت حقوق مادر فوت شده، پرداخته‌ایم.

شرایط دریافت حقوق متوفی در صورتی بازنشستگی و تحت پوشش قانون تامین اجتماعی بودن

برای دریافت حقوق مادر فوت شده که بازنشسته و در عین حال تحت پوشش قانون تامین اجتماعی بوده است، شرایطی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

  • شوهر: برای این‌که شوهر بتواند از حقوق متوفی ارث ببرد باید تحت تکفل وی بوده، بیش از 60 سال سن داشته باشد و همچنین از سازمان تامین اجتماعی نیز مستمری دریافت نکند. البته باید در نظر داشته باشید که فقط 60 ساله بودن شوهری که قصد دریافت سهم الارث خود از حقوق همسرش را دارد، کافی نیست و باید از کار افتادگی وی نیز در کمیسیون پزشکی تشخیص داده شده تا شامل تخصیص میزانی از ارثیه شود.
  • فرزندان: فرزند دختر این امکان را دارد که تا هر سنی از حقوق بازنشستگی مادر فوت شده بهره ببرد، اما باید اشاره کنیم که وی نباید شاغل باشد و تحت پوشش بیمه‌ای نیز نباشد. اما اوضاع برای فرزند پسر کمی پیچیده‌تر است و وی فقط می‌تواند تا  سن 20 سالگی از حقوق بازنشستگی مادر فوت شده خود استفاده کند. البته در صورتی که ادامه تحصیل دهد و نامه اشتغال به تحصیلش را از دانشگاه ارائه کند و یا اگر معلول باشد، امکان دریافت سهم الارث خود از مستمری مادر فوت شده را تا سن 25 سالگی خواهد داشت.
  • مادر و پدر: اگر پدر و مادر متوفی تحت تکفل وی بوده باشند و در عین حال هیچ‌گونه مستمری از سازمان‌هایی هم‌چون تامین اجتماعی نگیرند، این امکان را خواهند داشت که با تشخیص کمیسیون پزشکی و اثبات از کار افتادگی‌شان، میزان سهم الارث خود را از حقوق بازنشستگی متوفی، دریافت کنند. البته شرایط دیگری هم‌چون بالاتر از 60 سال بودن سن پدر و بالاتر از 55 سال بودن سن مادر نیز در این‌جا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

شرایط دریافت حقوق متوفی در صورت تحت پوشش قانون استخدام کشوری بودن

شرایط دریافت سهم الارث، وارثین متوفی در صورتی که وی تحت پوشش قانون استخدام کشوری بوده، هم‌چون زمانی می‌باشد که وی تحت پوشش قانون تامین اجتماعی و بازنشسته بوده است.

وکیل انحصار وراثت

وقتی موضوع انحصار پیش می‌آید، ممکن است وارثین اطلاعات کافی را در این خصوص نداشته باشند و نتوانند به درستی از حق و حقوق خود دفاع کنند. در این حالت یک وکیل ارث می‌تواند شما را در این مسیر همراهی کند تا بتوانید سهم‌ الارث خود را به طور کامل دریافت کنید. در واقع وکیل انحصار وراثت سعی دارد با توجه به تجربه و تبحر خود در این زمینه، مسیر رسیدن به خواسته‌هایتان را برای شما هموار کند.

جمع بندی

پس از این‌که مادری فوت می‌کند، مسائلی هم‌چون انحصار وراثت پیش می‌آید. در صورتی که متوفی حقوق بگیر بوده باشد و یا این‌که حقوقی را از طریق بازنشستگی دریافت می‌کرده است، برای وارثین وی چنین موضوعی مطرح می‌شود که تکلیف حقوق مادر بعد از فوت چه خواهد شد.

در نظر داشته باشید که مراحل انحصار وراثت با تخصص و تجربه وکیل بسیار کوتاه تر انجام می شوند و نیازی به حضور شما در هیچ مرحله ای نیست. در صورتی که به وکیل انحصار وراثت نیاز داشتید، با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

حقوق مادر بعد از فوت به چه کسانی خواهد رسید؟

اگر مادر تحت پوشش تامین اجتماعی بوده باشد، حقوق وی بین شوهر، فرزندان و همچنین پدر و مادر وی تقسیم می‌شود. اما اگر تحت پوشش استخدام کشوری بوده باشد، به جز موارد گفته شد، نوادگان وی در صورت فوت پدر و مادرشان، از متوفی ارث خواهند برد.

سهم الارث وارثین پس از فوت مادر چقدر است؟

در صورتی که متوفی تحت پوشش تامین اجتماعی بوده باشد، سهم شوهر 50 درصد، سهم فرزند 25 درصد و مابقی ترکه به جا مانده میان پدر و مادر وی تقسیم می‌شود. اما اگر متوفی تحت پوشش استخدام کشوری بوده باشد، حقوق وی به صورت مساوی بین وارثینش تقسیم خواهد شد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.6/5 - (14 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *