شرایط طلاق دادن زن بدون مهریه

شرایط طلاق دادن زن بدون مهریه

طلاق دادن زن بدون مهریه ممکن است یا خیر؟ اغلب زوج‌هایی که بعد از عقد نکاح یا شروع زندگی مشترک دچار اختلاف شده‌اند و قصد جدایی دارند این سوال را مطرح می‌کنند. چون در طلاق یک طرفه یا طلاق توافقی و… تنها در صورتی مرد می‌تواند از همسرش جدا شود که حقوق مالی زوجه تعیین تکلیف شده باشد.

در این مطلب شرایطی که برای بخشیدن مهریه و نپرداختن این دین از سمت مرد وجود دارد را ارائه کرده‌ایم. در صورتی که درباره شرایط طلاق دادن زن بدون مهریه به راهنمایی بیش‌تری نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

راه‌های قانونی طلاق دادن زن بدون پرداخت مهریه

برای طلاق دادن زن بدون مهریه لازم است که عقد نکاح به درستی و طبق تشریفات قانونی بین زوجین جاری شده و شرایط طلاق دادن زن بدون پرداخت مهریه برقرار باشد.

بخشیدن مهریه توسط زوجه

اگر زن و مرد برای طلاق توافقی اقدام کرده باشند، یا به خاطر تنفر زن از مرد یا هر دو زوجین طلاق خلع و مبارات رخ دهد، زوجه می‌تواند مهریه خودش را به همسرش ببخشد.

فسخ نکاح یا بطان عقد

اگر عقد یا نکاح بین زوجین به درستی انجام نشده باشد، یا اینکه زن و مرد به خاطر تدلیس در ازدواج، بیماری‌های خاص طرف مقابل و… برای فسخ نکاح اقدام کنند، نیازی به پرداخت بدهی توسط مرد در طلاق از طرف مرد وجود نخواهد داشت. البته در صورتی که زن و مرد قبل از فسخ نکاح رابطه زناشویی داشته باشد، مرد باید مهریه همسرش را به طور کامل بپردازد.

فسخ نکاح یا بطان عقد

عندالستطاعه بودن مهریه

اگر طبق توافق طرفین، مهریه به صورت عندالستطاعه تعیین شده باشد، مرد تنها در صورت داشتن تمکن مالی موظف به پرداخت مهریه همسرش خواهد بود. البته در صورت عندالمطالبه بودن مهریه نیز زوج می‌تواند با ارائه درخواست اعسار به دادگاه مهریه را به صورت قسطی بپردازد.

 نحوه طلاق دادن بدون مهریه

نحوه طلاق دادن زن بدون مهریه نیز باید توسط زوج بررسی شود، تا مرد بتواند موقع اقدام برای جدایی مراحل طلاق را به درستی انجام دهد. مواردی که در ادامه ارائه شده نحوه جدایی زوجین بدون پرداخت مهریه را نشان می‌دهد.

  • وجود اسباب بطلان عقد نکاح و اثبات این موضوع توسط مرد در دادگاه خانواده
  • ارائه سند بخشش مهریه توسط زن
  • فسخ نکاح در دوران بکارت به هر دلیلی به جز عنن یا ناتوانی جنسی زوج
  • ارائه سند توافقنامه بین زوجین برای طلاق توافقی

پس از جاری شدن صیغه نکاح، زن به عنوان مالک مهریه شناخته می‌شود و زوج تنها در شرایطی می‌تواند مهریه را نپردازد که یکی از شرایط خاص طلاق مانند طلاق خلع و مبارات وجود داشته باشد.

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چست؟

با توجه به اینکه مهریه دین یا بدهی ممتاز بر عهده مرد است و زوج پس از جاری شدن نکاح باید آن را پرداخت کنند، افراد زیادی این سوال را مطرح می‌کنند که روش‌های فرار از مهریه کدامند؟ چون در بعضی مواقع مهریه زن بسیار زیاد است و مرد برای پرداخت آن باید تمام دارایی خودش را بدهد، یا مدت زیادی به همسرش مقروض باشد.

برای فرار از پرداخت مهریه روش‌های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش‌ها جدایی در دوران عقد و باکره بودن زوجه است. در این شرایط زن تنها می‌تواند برای دریافت نیمی از مهریه خودش اقدام کند.

روش دیگر این است که مرد در ازای دادن حق طلاق از همسرش درخواست بخشش مهریه رو داشته باشد. یا اینکه در طلاق توافقی زوجین بر اساس بخشیدن مهریه و دریافت حق حضانت فرزند یا … با هم به سازش رسیده باشند.

عندالاستطاعه بودن مهریه یا بخشیدن مهریه در صورت برقراری شرایط فسخ نکاح از دیگر روش‌هایی است که دین پرداخت مهریه را از دوش زوج برمی‌دارد.

مزایای داشتن وکیل مهریه

افراد زیادی موقع جدایی به خاطر پرداخت مهریه تحت‌فشار هستند. به همین خاطر است که مردان به دنبال روش‌هایی هستند که بتوانند بخشی از مهریه را بپردازند، یا اینکه از پرداخت مهریه به طور کامل معاف شوند. در این مطلب نکاتی که برای فرار از پرداخت مهریه و طلاق دادن خانم بدون پرداخت مهریه وجود دارد را ارائه کردیم.

وکیل مهریه با کلیه قوانین و مقرراتی که درباره حقوق مالی زن مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل و نحله وجود دارد آشنا است. در صورتی که درباره شرایط مهریه و یا طلاق دادن زن بدون مهریه به راهنمایی بیش‌تر نیاز دارید پیشنهاد می‌کنیم با یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید.

سوالات متداول

آیا مرد می‌تواند بدون پرداخت مهریه زن را طلاق دهد؟

در صورت باطل بودن عقد، فسخ نکاح یا برقراری شرایطی مانند طلاق خلع مرد می‌تواند مهریه همسرش را موقع طلاق نپردازد.

آیا مرد می‌تواند با واگذاری صوری اموال به آشنایان و نزدیکانش از پرداخت مهریه فرار کند؟

با توجه به اینکه معامله صوری باطل است، مرد نمی‌تواند با کمک این روش از پرداخت مهریه همسرش معاف شود.

اگر زن درخواست طلاق کند مهریه به او تعلق می‌گیرد؟

اگر دلایل زن برای جدایی قابل قبول باشد، زوج باید مهریه همسرش را بپردازد. همچنین در صورتی که زوجه حق طلاق داشته باشد می‌تواند مهریه را موقع طلاق از همسرش دریافت کند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.7/5 - (19 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *