قانون مهریه ۱۱۰ سکه

قانون مهریه 110 سکه

مهریه به عنوان یکی از حقوق قانونی و مالی زن پس از ازدواج شناخته می‌شود و زوج می‌تواند هر زمانی که اراده کند مهریه خودش را از همسرش بگیرد. شرایط پرداخت مهریه در سال‌های اخیر تغییرات زیادی داشته و زوجین باید حتماً این قوانین را برای ازدواج و تشکیل زندگی مشترک در نظر داشته باشند.

در این مطلب دادسو، شرایط پرداخت مهریه قانونی را مورد بررسی قرار داده‌ایم. در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره قانون مهریه 110 سکه و نحوه پرداخت مهریه دارید، با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

مهریه قانونی چقدر است؟

طبق ماده 22 قانون حمایت از خانواده، سقفی که برای پرداخت مهریه مشخص شده برابر با 110 سکه است. در صورتی که مهریه بیشتر از 110 سکه باشد، ابتدا شرایط مالی زوج توسط دادگاه بررسی شده و سپس برای نحوه دریافت مهریه حکم صادر خواهد شد.

آیا سقف مطالبه مهریه 110 سکه است؟

بر اساس قانون جدید مهریه، در صورتی که مهریه زن کمتر از 110 سکه باشد، زوج موظف است که کل مهریه را  به صورت یکجا بپردازد و در صورت اجتناب از این موضوع، برابر با قانون محکومیت‌های مالی با او برخورد خواهد شد. برای مهریه برابر با 110 سکه نیز این موضوع صادق است. اگر مبلغ مهریه بیشتر باشد، ابتدا تمکن مالی فرد برای پرداخت مهریه بررسی خواهد شد.

آیا سقف مطالبه مهریه 110 سکه است

طبق ماده 22 قانون محکومیت مالی، در صورتی که فردی محکوم به پرداخت مالی مانند مهریه به دیگری شده باشد، دادگاه مالی که از فرد در دسترس قرار دارد را به جای بدهی او  توقیف خواهد کرد. در صورتی که زوج مالی برای پرداخت دین خودش نداشته باشد، تا زمان تأدیه مهریه یا سایر دیون مالی که دارد در حبس خواهد ماند.

حبس کردن مرد برای گرفتن مهریه بالای صد و ده سکه

در صورتی که زوج توانایی مالی پرداخت 110 سکه همسرش را نداشته باشد، یا اینکه به صورت عمدی از پرداخت مهریه زوجه اجتناب کند، دادگاه این امکان را برای زن در نظر گرفته که حکم حبس را از دادگاه برای همسرش دریافت کند.

در صورتی که مهریه بیشتر از 110 سکه باشد، شرایط حبس مرد طبق رأی دادگاه مشخص خواهد شد. در این مواقع، معمولاً زوجه تنها به شرطی می‌تواند حکم جلب همسرش را بگیرد که توانایی مالی او برای پرداخت مهریه را ثابت کرده باشد.

 قسط بندی مهریه

قسط بندی مهریه مشروط به این خواهد بود که زوج توانایی مالی پرداخت مهریه همسرش را نداشته باشد. در این حالت مرد می‌تواند درخواست اعسار از پرداخت مهریه را به دادگاه ارائه کند، پس از آن دادگاه درباره قسطی پرداخت کردن مهریه تصمیم خواهد گرفت.

مبلغ اقساط مهریه بر اساس درآمد و توانایی مرد برای پرداخت هزینه‌های زندگی‌اش، فاصله بین اقساط، نحوه قسط بندی و میزان هر قسط مشخص می‌شود و رقم دقیق هر قسط و مراحل پرداخت مهریه طبق نظر قاضی مشخص خواهد شد.

مرد موظف است مهریه همسرش را طبق قانون بپردازد، یا اینکه در صورت عدم توانایی مالی برای قسطی کردن مهریه درخواست اعسار دهد.

 نحوه گرفتن مهریه

برای گرفتن مهریه توسط زوجه دو روش وجود دارد. روش اول اقدام از طریق اجرائیات ثبت است. در این حالت، زوج یا نماینده قانونی او به دفترخانه مراجعه کرده و فرم مطالبه مهریه را تکمیل می‌کند. سپس دفترخانه این درخواست را به اداره ثبت‌اسناد و املاک ارجاع می‌دهد. در نهایت اداره ثبت‌اسناد نسبت به توقیف اموال زوج با سند رسمی اقدام کرده و زن می‌تواند با مزایده گذاشتن این اموال، مهریه خودش را از فروش آن‌ها تأمین کند.

در حالت دوم زن می‌تواند دادخواست مطالبه مهریه را تنظیم کرده و آن را از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی ثبت کند. در صورتی که مرد هیچ مالی را با سند رسمی نداشته باشد، دادگاه برای مطالبه مهریه از زوج حکم خواهد داد. طبق این حکم مهریه با تقاضای مرد می‌تواند قسطی شود، یا اینکه زوج تا زمان پرداخت مهریه همسرش در حبس بماند.

 نحوه گرفتن مهریه

وکیل مهریه

با توجه به اینکه فرایند مطالبه مهریه در طلاق یک طرفه یا بدون طلاق با پیچیدگی‌ها و چالش‌های زیادی همراه است، لازم است که زوجین از وکیل مهریه برای پیش بردن پرونده کمک بگیرند. وکلای این حوزه با شرایط پرداخت مهریه قانونی یا 110 سکه و بیشتر از آن آشنا هستند و اجازه نمی‌دهند که مرد با انتقال اموالش به نام غیر از پرداخت حقوق مالی همسرش خودداری کند.

همچنین، زوج نیز با کمک وکیل می‌تواند مراحل پرداخت بدهی مهریه را تسهیل کرده و از مشکلاتی مانند حبس و محکومیت‌های مالی ناشی از آن پیشگیری کند.

سخن پایانی

زن و مرد حق و حقوق خاصی را نسبت به یکدیگر دارند و موظف هستند که این موارد را رعایت کنند. یکی از این حقوق که بر عهده مرد قرار داده شده، پرداخت مهریه زن پس از عقد است. اگر زن مهریه خودش را بدون طلاق یا در طلاق یک طرفه درخواست کند، مرد موظف است طبق توانایی مالی که دارد و شرایط قانونی مهریه را بپردازد.

در صورتی که زوج از پرداخت مهریه اجتناب کند، برابر با قانون با او برخورد خواهد شد. برای حل اختلافات پرونده‌های طلاق توافقی و مهریه می‌توانید از مشاوره وکلای متخصص موسسه حقوقی دادسو بهره‌مند شوید.

سؤالات متداول

آیا گرفتن مهریه بدون طلاق ممکن است؟

زن در هر مرحله‌ای از زندگی مشترک با همسرش می‌تواند برای دریافت مهریه خودش اقدام کند و محدودیتی برای دریافت این حق قانونی‌اش نخواهد داشت.

آیا مهریه زندان دارد؟

در صورتی که مهریه عندالمطالبه باشد و مرد به دلایل شخصی از پرداخت آن خودداری کند، زن می‌تواند حکم حبس همسرش را بگیرد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.8/5 - (17 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *