هزینه طلاق در دوران عقد

هزینه طلاق در دوران عقد

طلاق در دوران عقد نیز مانند سایر انواع طلاق مراحلی دارد که زوجین برای باید برای انجام هر یک از مراحل طلاق، هزینه‌های خاص آن مراحل را پرداخت نمایند. در ادامه این مقاله از موسسه حقوقی دادسو به بررسی هزینه طلاق در دوران عقد خواهیم پرداخت.

پیشنهاد ما این است که اگر قصد جدایی دارید، حتما از کمک وکیل طلاق استفاده کنید. هزینه های طلاق در دوران عقد به دلیل آشنا نبودن با قوانین ممکن است برای زوجین بیش‌تر شود. وکیل متخصص طلاق دادسو با اطلاع دقیق از قوانین ظرف مدت کوتاهی پرونده طلاق در دوران عقد را برای شما انجام می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قوانین طلاق در دوران عقد و هزینه طلاق در دوران عقد می توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

شرایط طلاق در دوران عقد

شرایط طلاق در دوران عقد با توجه به اینکه طلاق توافقی یا طلاق از طرف مرد یا طلاق از طرف زن باشد، متفاوت است.

 • اگر زن و مرد تصمیم به طلاق توافقی در دوران عقد بگیرند، باید درباره همه موارد مالی و غیرمالی از جمله مهریه، نفقه، هدایا و هزینه طلاق در دوران عقد با یکدیگر به توافق برسند.
 • اگر طلاق در دوران عقد از طرف زن باشد، زن باید برای ارائه درخواست طلاق خود به دادگاه خانواده، دلیل محکمه پسند و قانونی داشته باشد تا قانون گذار با درخواست طلاق وی موافقت نماید.
 • اگر طلاق از طرف مرد در دوران عقد باشد بر طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی «مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.» بنابراین مرد برای طلاق نیاز به دلیلی ندارد و تنها باید تمام حق و حقوق مالی زن از جمله مهریه، نفقه و اجرای شرط تنصیف اموال در صورتی که در عقدنامه ثبت شده باشد را به زن پرداخت نماید.
 • اگر زن در هنگام طلاق از طرف مرد باکره باشد، طلاق رجعی نبوده و طلاق خلع غیرمدخوله به شمار می‌رود.
 • همچنین در این دوران اگر زن باکره باشد، بر اساس قانون مهریه زن نصف می‌شود اما اگر زن در دوران عقد، باکره نباشد، مرد موظف به پرداخت تمام مهریه به زن است.
 • طلاق در شرایط باکره بودن زن به این صورت است که نیمی از مهریه به زن تعلق می‌گیرد.

توجه داشته باشید که اگر زن و مرد منزل مشترکی نداشته باشند، اجرت المثل و استرداد جهیزیه در هنگم طلاق لحاظ نمی‌شود.

طلاق در دوران عقد از طرف زن

طلاق در دوران عقد از طرف زن، تحت شرایط خاصی از نظر قانون حمایت از خانواده امکان پذیر است. به این صورت که زن در برخی از موارد قانونی، بدون اینکه به رضایت مرد نیاز داشته باشد، حق مطالبه درخواست طلاق از دادگاه خانواده را دارد. مواردی که زن بر طبق آن‌ها حق ارائه درخواست طلاق و جدایی خود به دادگاه خانواده را دارد، عبارتند از:

 • عدم پرداخت نفقه زن
 • یکی از موارد عسر و حرج زن
 • یکی از شروط دوازده گانه ضمن عقد نکاح
 • حق طلاق

بنابراین زن با داشتن یکی از موارد فوق، می‌تواند درخواست طلاق خود را بدون رضایت شوهر به دادگاه خانواده تقدیم نماید.

بنابراین زن برای تنظیم دادخواست طلاق در دوران عقد باید به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه و ضمن ارائه دادخواست طلاق، مدارک لازم و قانونی برای اثبات طلاق را نیز ضمیمه دادخواست خود نماید. دادگاه خانواده در ادامه زوجین را به یکی از مراکز مشاوره ارجاع می‌دهد.

قانون گذار بعد از گذراندن جلسات مشاوره و بررسی پرونده زوجین، حکم طلاق را به نفع زن صادر می‌کند. در این نوع طلاق، مرد حق سرپیچی از حکم دادگاه خانواده را نداشته و نمی‌تواند مانع طلاق شود.

همچنین در طلاق از طرف زن در دوران عقد نیز دوشیزه بودن زن، توسط پزشکی قانونی احراز شده و اگر باکره باشد، حکم طلاق بائن غیر مدخوله برای زن صادر می‌شود.

هزینه طلاق در دوران عقد

 • یکی از مهم ترین هزینه‌ها در طلاق در دوران عقد، هزینه‌های مربوط به دادرسی دادگاه، ثبت دادخواست طلاق و هزینه مبلغ رسیدگی به پرونده توسط دادگاه خانواده به شمار می‌روند.
 • از موارد دیگر هزینه طلاق در دوران عقد، هزینه مربوط به جلسات مشاوره و مراحل داوری هستند.
 • اگر زن و مرد، وکیل طلاق برای طلاق در دوران عقد داشته باشد، باید حق الوکاله وکیل را نیز پرداخت نمایند.
 • پس از صدور حکم طلاق، زن و مرد باید به یکی از دفاتر رسمی ثبت ازدواج و طلاق مراجعه کنند و طلاق را در شناسنامه خود ثبت نمایند. بنابراین زن و مرد برای انجام پروسه ثبت طلاق باید هزینه لازم را به دفتردار پرداخت نمایند.
شرایط طلاق در دوران عقد

طلاق توافقی در دوران عقد

یکی از انواع طلاق بر طبق قانون مدنی ایران، طلاق توافقی بوده که در این نوع طلاق زن و مرد با اختیار و رضایت خود تصمیم به جدایی و طلاق می‌گیرند. زوجین همچنین در طلاق توافقی در دوران عقد بر سر همه مواردی مالی و غیرمالی نظیر مهریه، نفقه، تنصیف اموال مرد و هزینه طلاق در دوران عقد به توافق می‌رسند.

سؤالات متداول

هزینه طلاق در دوران عقد شامل چه مواردی می‌شود؟

هزینه طلاق در دوران عقد شامل مواردی نظیر هزینه دادرسی، هزینه پرداختی به دفاتر خدمات قضایی، حق الوکاله وکیل طلاق، هزینه مشاوره، داوری و هزینه ثبت طلاق می‌شود.

طلاق در دوران عقد از طرف زن امکان پذیر است؟

بله، بر طبق قانون حمایت از خانواده، زن با دارا بودن حق طلاق، یکی از موارد عسر و حرج و شروط دوازده گانه ضمن عقد، می‌تواند درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده تقدیم نماید.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

۴.۲/۵ - (۱۲ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید