مهریه در طلاق از طرف زن

مهریه در طلاق از طرف زن

مهریه بر طبق قانون مدنی و قانون حمایت از خانواده مهم ترین حقوق زن بوده که از زمان عقد نکاح، زن مالک آن شده و حق هرگونه تصرفی در مهریه خود را دارد. همچنین طلاق بر اساس قانون و موازین شرعی اسلام، حق مرد بوده و در هر زمانی می‌تواند درخواست طلاق همسرش را به دادگاه خانواده تقدیم نماید.

طلاق از طرف زن نیز با توجه به شرایطی از نظر قانون امکان پذیر بوده و زن حق ارائه درخواست طلاق با ارائه دلایل محکمه پسند به دادگاه خانواده را دارد.

سپس قانون گذار بعد از بررسی دلایل قانونی زن برای طلاق، با حکم طلاق از طرف زن موافقت می‌کند. در این مقاله از مجله حقوقی دادسو قصد داریم به بررسی مهریه در طلاق از طرف زن بپردازیم. با همراه باشید و برای دریافت مشاوره در زمینه مهریه و پرداخت نکردن مهریه با وکیل مهریه دادسو ارتباط برقرار نمایید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

شرایط درخواست طلاق از طرف زن

همانطور که در مقدمه بیان کردیم، بر اساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی «مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.» زن نیز با اختیاراتی مشخص از سوی قانون، می‌تواند درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده تقدیم نماید. شرایط طلاق از طرف زن، عبارتند از:

 • داشتن وکالت در طلاق
 • عدم پرداخت نفقه زن به مدت ۶ ماه یا بیشتر
 • سوء رفتار مرد
 • بیماری لاعلاج مرد
 • جنون مرد
 • اشتغال مرد به شغل ناپسند (شغلی که موجب آسیب به حیثیت زن و مصالح خانواده شود.)
 • اعتیاد مرد
 • محکوم شدن مرد به حبس  5 سال یا بیشتر از آن
 • ترک زندگی از سوی مرد بدون هیچ دلیل موجهی به مدت ۶ ماه یا بیشتر
 • بچه دار نشدن مرد بعد از ۵ سال از زندگی مشترک (ناباروری مرد)
 • ارتکاب مرد به جرم دارای مجازات حد یا تعزیری
 • ازدواج مجدد مرد بدون اجازه از زن
 • مفقودالاثر شدن مرد بعد از ۶ ماه از مراجعه زن به دادگاه خانواده
شرایط درخواست طلاق از طرف زن

همچنین مطابق با ماده ۱۰۲۹ قانون مدنی «هرگاه شخصی چهار سال تمام غایب مفقودالاثر باشد، زن او می‌تواند تقاضای طلاق کند، در این صورت با رعایت ماده ۱۰۲۳ حاکم او‌ را طلاق می‌دهد.»

داشتن یکی از موارد عسر و حرج، به گونه ای که ادامه زندگی مشترک برای زن طاقت فرسا و غیر قابل تحمل باشد، نیز از شرایط طلاق از طرف زن به شمار می‌رود. برخی از موارد عسر و حرج زن به شرح زیر است:

 • اثبات خیانت مرد
 • عدم برقراری رابطه برای مدت طولانی از طرف مرد
 • داشتن روابط جنسی نامتعارف
 • دور بودن زن وشوهر برای مدت طولانی
 • عدم تهیه مسکن مناسب برای زن در مدت زمان نامتعارف
 • بلاتکلیف رها کردن زن از سمت مرد

شرایط تعلق مهریه در طلاق از طرف زن چیست؟

بر اساس ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی «به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.» بنابراین مهریه حق قانونی زن بوده و با جاری شدن صیغه عقد ازدواج، به تملک زن در می‌آید و هر زمانی که بخواهد حق مطالبه آن را دارد.

اگر درخواست طلاق از طرف زن باشد و با توجه به شرایط فوق بتواند دلیل درخواست طلاق خود را در دادگاه خانواده اثبات نماید، قانون گذار علاوه بر درخواست طلاق از طرف زن، همچنین به مسئله مهریه زن نیز رسیدگی کرده و حکم نهایی را صادر می‌نماید. اگر برای شما سوال است که در صورت فوت همسر و داشتن بچه صغیر تکلیف مهریه چیه میتوانید مقاله لینک شده را مطالعه نمایید.

بنابراین زن با ارائه دلایل قانونی و منطقی به دادگاه خانواده برای طلاق، حق مطالبه مهریه خود را از همسرش نیز دارد. مرد نیز موظف به پرداخت مهریه زن خواهد بود.

شرایط تعلق مهریه در طلاق از طرف زن چیست؟

شرایط عدم تعلق مهریه در طلاق از طرف زن

مهریه حق قانونی زن بوده و تحت هر شرایطی از جمله ارتکاب زن به خیانت و روابط نامشروع یا ناشزه بودن، زن نیز مستحق دریافت مهریه است. اما به طور کلی موارد عدم تعلق مهریه به زن عبارت است از:

 • مطابق ماده ۱۰۸۹ قانون مدنی «ممکن است اختیار تعیین مهر به شوهر یا شخص ثالثی داده شود، در این صورت شوهر یا شخص ثالث، می‌تواند مهر را هر قدر بخواهد، ‌معین کند.»
 • همچنین در مواردی که عقد فسخ شود و رابطه نزدیکی نیز بین زوجین انجام نشده باشد، مهریه ای به زن تعلق نمی‌گیرد. مگر اینکه مرد دچار بیماری عنن (ناتوانی جنسی) باشد، که در این صورت، نیمی از مهریه به زن تعلق خواهد گرفت.
 • در شرایطی که عقد ازدواج زن و مرد به لحاظ قانونی باطل باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شرایط مهریه در طلاق از طرف زن با کارشناسان حقوقی و وکیل مهریه مجموعه حقوقی دادسو ارتباط برقرار نمایید.

سؤالات متداول

شرایط طلاق از طرف زن چیست؟

زن با توجه به مواردی نظیر شروط دوازده گانه ضمن عقد ازدواج، یکی از موارد عسر و حرج، حق طلاق و غیره می‌تواند درخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده ارائه دهد.

شرایط تعلق مهریه در طلاق از طرف زن چیست؟

مهریه بر طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی، از مهم ترین حقوق قانونی زن بوده و از زمان عقد نکاح، زن مالک مهریه خود می‌شود و حق هر گونه تصرفی در مهریه خود را دارد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

۴.۹/۵ - (۸ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید