مزایای حق طلاق برای زن

بر اساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی و قوانین شرعی اسلام، حق طلاق با مرد است اما مرد با اراده و اختیار خود می‌تواند وکالت در طلاق را به همسر خود واگذار کند. اما مرد نیز با دادن حق طلاق به همسر خود، همچنان برای طلاق، حق ارائه درخواست طلاق به دادگاه خانواده را دارد.

یکی از مهم‌ترین مزایای وکالت در طلاق برای زن این است که بدون نیاز به اجازه شوهر می‌تواند برای طلاق اقدام کند. همچنین طلاق از طرف زن فرآیند بسیار طولانی و زمان‌بری دارد که بهتر است از کمک وکیل طلاق از طرف زن نیز کمک بگیرید.

طلاق با داشتن حق طلاق در صورتی که دادسو پرونده شما را به عهده داشته باشد در مدت زمان بسیار کم‌تری انجام می‌شود. برای راهنمایی بیش‌تر می‌توانید از طریق تلگرام، واتساپ، تماس و یا فرم پایین با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

مزیت داشتن حق طلاق

همان‌طور که گفتیم، بزرگ ترین مزیت حق طلاق برای زن این است که زن با داشتن، وکالت در طلاق، بدون نیاز به حضور مرد در هر زمانی که بخواهد از طریق وکیل پایه یک دادگستری برای طلاق اقدام کند.

در قانون ایران حق طلاق با مرد است و زن بدون داشتن شرایط عسر و حرج نمی‌تواند برای طلاق یک طرفه اقدام کند. همچنین معمولاً طلاق از طرف زن دشوار بوده و بسیاری از خانم‌ها برای جدایی مهریه خود را می‌بخشند. اما طلاق با داشتن حق طلاق بسیار آسان‌تر خواهد بود.

بخشش مهریه برای حق طلاق

مهریه یکی از اصلی ترین حقوق زن در زمان طلاق است که از زمان عقد ازدواج زن مالک آن بوده و هر زمان که بخواهد حق مطالبه مهریه خود را دارد.

مرد نیز طبق قانون حمایت از خانواده موظف به پرداخت مهریه همسر خود است. بنابراین بخشش مهریه برای حق طلاق مانند مطالبه مهریه حق قانونی زن بوده و می‌تواند مهریه خود را به همسرش بذل و بخشش کند.

ما برای شما چه کار می کنیم؟

طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق؟

در پاسخ به این سؤال که طلاق توافقی بهتر است یا حق طلاق، می‌توان گفت که در طلاق توافقی، به نتیجه رسیدن پرونده، تا حدودی کوتاه تر از طلاق با داشتن حق طلاق است زیرا زوجین برای طلاق راضی هستند. بنابراین در طلاق توافقی زوجین برای طلاق نیازی به گذراندن پروسه طولانی مدت و زمان ‌بر نبوده و بدون استرس و آسیب روحی و روانی از یکدیگر جدا می‌شوند.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

قانون جدید حق طلاق

طبق قانون جدید حق طلاق، اگر ادامه زندگی مشترک برای هر یک از زوجین به علت سوء اخلاق (موارد عسر و حرج) غیر قابل تحمل و طاقت فرسا باشد، طرف مقابل «بر اساس ماده 8 قانون حمایت از خانواده می‌تواند از دادگاه خانواده تقاضای صدور گواهی عدم سازش کند.»

همچنین اگر درخواست طلاق از طرف زن باشد، بر طبق قانون جدید حق طلاق، دادگاه خانواده حکم الزام مرد به طلاق را صادر می‌کند. بر طبق این حکم دادگاه، مرد باید در دفتر رسمی ثبت ازدواج و طلاق حاضر شده تا صیغه طلاق جاری شود. اما اگر مرد در دفترخانه حضور پیدا نکند، دفتردار به نیابت از مرد، صیغه طلاق را جاری کرده و طلاق را به صورت رسمی ثبت می‌کند.

فرم درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

معایب حق طلاق برای زن

حق طلاق علاوه بر اینکه دارای مزایایی مهمی برای زن است، همچنین معایبی به همراه دارد. یکی از معایب حق طلاق برای زن این است که زن با داشتن حق طلاق هر زمانی که بخواهد، حق تقاضای طلاق از همسر خود را دارد. بنابراین مرد در ازای ارائه حق طلاق به همسر خود می‌تواند حدود اختیارات تعیین کند.

برای نمونه، مرد برای دادن وکالت در طلاق به همسر خود، می‌تواند شرط بذل و بخشش مهریه را از همسرش درخواست کند. به این صورت که زن با بخشیدن مهریه خود، حق طلاق را دریافت کند.

جمع بندی

بنابر آنچه در این مقاله از مجله حقوقی دادسو بیان کردیم، زن با داشتن حق طلاق، بدون حضور همسر خود می‌تواند درخواست طلاق و جدایی از همسرش را به دادگاه خانواده ارائه دهد.

اما از آنجایی که پروسه طلاق امری بسیار پیچیده، استرس زا و دشوار است، داشتن وکیل طلاق به روند پرونده کمک زیادی می‌کند. مؤسسه حقوقی دادسو با بهره گیری از وکلا و مشاوران حقوقی به کاربران خود در زمینه گرفتن حق طلاق و تنظیم متن وکالت حق طلاق به زن بهترین خدمات را ارائه می‌کند.

سوالات متداول

مزیت حق طلاق برای زن چیست؟

بزرگ ترین مزایای حق طلاق برای زن این است که زن با داشتن، وکالت در طلاق، بدون نیاز به حضور مرد در هر زمانی که بخواهد از طریق وکیل پایه یک دادگستری برای طلاق اقدام کند.

حقوق زن بعد از طلاق شامل چه مواردی است؟

حقوق زن بعد از طلاق شامل مهریه، نفقه، اجرت المثل، نحله و تصنیف اموال مرد می‌شود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.9/5 - (9 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *