در صورت عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث چه باید کرد؟

عدم همکاری ورثه

انجام مراحل طلاق توافقی بدون نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله ای
بین 15 تا 30 روز کاری
توسط وکیل متخصص طلاق و خانواده
مشاوره رایگان در واتساپ
برای انجام کار توسط وکلای متخصص دادسو با تلفن ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید یا روی دکمه های زیر کلیک کنید.

انحصار وراثت پیچیدگی‌های بسیار زیادی دارد که ممکن است مراحل انجام این کار را طولانی کند. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که انحصار وراثت می‌تواند داشته باشد، عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث است. این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه مقاله دلایل مختلف برای عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث و همین‌طور راه‌های پیشنهادی برای حل این موضوع را برررسی می‌کنیم. در این مطلب قصد داریم به صورت مختصر درباره ارث، انحصار وراثت، طبقه بندی وراث و … توضیح دهیم.

ارث چیست؟

به تمامی اموالی که فرد بعد از فوت خود به جا می‌گذارد ارث گفته می‌شود. این اموال می‌تواند شامل آپارتمان، زمین، ماشین، پول نقد و … باشد که بعد از فوت فرد باید با توجه به وصیت نامه و وراث ایشان این ارث تقسیم شود.

وراث شامل چه کسانی می‌شود؟

به هر شخصی که بعد از فوت متوفی از ایشان ارث ببرد، ورثه گفته می‌شود. وراث به صورت قانونی به سه طبقه تقسیم می‌شوند که به ترتیب اولویت دسته اول بیشتر از دو دسته دیگر است.

طبقه اول شامل پدر، مادر، فرزند، همسر و نوه متوفی می‌شود.
طبقه دوم شامل پدر بزرگ، مادر بزرگ، خواهر، برادر و فرزندان آنها می‌باشد.
طبقه سوم را عمه، عمو، دایی، خاله و فرزندان آنها تشکیل می‌دهد.

دلایل عدم همکاری وراث برای تقسیم ارث

حتما تا به حال در اطرافیان خود دیده یا شنیده‌اید زمانی که فردی فوت می‌کند، وراث ایشان برای تقسیم اموال متوفی به مشکل بر می‌خورند. در بعضی از موارد این مشکل پیش آمده برای عدم همکاری یکی از وراث است. برای مثل همه‌ی وراث برای توافق نامه‌ی محضری تقسیم اموال به نتیجه می‌رسند ولی یکی از وراث به هر دلیلی مخالف انجام این کار است.

یا در موارد دیگر ممکن است همه‌ی وراث به توافق برسند که وکالتی به وکیل بدهند که امور انحصار وراثت توسط وکیل انجام شود ولی اگر یکی از وراث سهمش را بخواهد و راضی به گرفتن وکیل نباشد، چالشی برای همه ایجاد خواهد کرد.
[readmore]3278[/readmore]

در صورت عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث چه باید کرد؟

به صورت کلی در حل موضوعات این چنینی که نفرات مختلفی درگیر هستند بهترین راه حل مذاکره‌ی مسالمت آمیز است. یعنی باید همه‌ی وراث با یک دیگر مذاکره کنند تا به نتیجه‌ برسند. پیشنهاد ما به شما این است که در صورت بروز این مشکل و همکاری نکردن یکی از وراث حتما موضوع را با وکیل پایه یکی دادگستری که به صورت تخصصی کار انحصار وراثت را انجام می‌دهد صحبت کنید. تا ایشان با ورثه‌ای که همکاری نمی‌کند حرف بزند. انحصار وراث در صورت وجود نداشتن این مشکلات هم پروسه طولانی و وقت‌گیری است، که با بروز این موضوع طولانی‌تر هم می‌شود.

اگر بعد از مذاکره به نتیجه مثبتی نرسیدید باید دعوای خلع ید از ملک مشاع را طرح کنید. این دعوا برای زمانی کاربرد دارد که ملک خاصی از اموال متوفی به تعدادی از وراث تعلق می‌گیرد. در این صورت وراث برای تقسیم این مال همکاری لازم را نمی‌کنند.

دعوای خلع ید از ملک مشاعی به این صورت است که ملکی که سر آن به نتیجه مشترکی نرسیدند را پلمپ می‌کنند. هدف از پلمپ ملک ورثه‌ای این است که از نظر دادگاه موضوع کارشناسی شود. وقتی این دعوا طرح شود و دادگاه کارشناسی لازم را انجام دهد در نهایت آن وراثی که قرار بود از یک ملک بهره‌ای نبرد یا درصد کمی بهره ببرند با وراث دیگر در شرایط برابر قرار می‌گیرند و به یک اندازه بهره می‌برند.
[readmore]3284[/readmore]

در صورت عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث چه باید کرد؟
در صورت عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث چه باید کرد؟

مواد قانونی مربوط به خلع ید از ملک مشاع:

ماده ۴۳ قانون اجرای احکام مدنی:
در مواردی که حکم خلع ید علیه متصرف ملک مشاع به نفع مالک قسمتی از ملک مشاع صادر شده باشد از تمام ملک خلع ید می‌شود، ‌ولی تصرف محکوم ‌له در ملک خلع ید شده مشمول مقررات املاک مشاعی است.

ماده ۵۷۶ قانون مدنی:
طرز اداره کردن اموال مشترک تابع شرایط مقرره بین شرکاء خواهد برد.

ماده ۵۸۲ قانونی مدنی:
شریکی که بدون اذن یا در خارج از حدود اذن تصرف در اموال شرکت نماید ضامن است. در شرایطی که هیچ کدام از روش‌های بالا کاربردی نداشت دادگاه موظف است جلسه دادرسی را بدون حضور ورثه‌ای که همکاری نمی‌کند تشکیل دهد. در این صورت حکم صادر شده از طرف دادگاه غیابی است و در آن سهم در یکی از وراث مشخص می‌شود.

ماده ۹۵ قانون آیین دادرسی مدنی:

عدم حضور هریک از اصحاب دعوا و یا وکیل ملکی آنان در جلسه دادرسی مانع رسیدگی و اتخاذ تصمیم نیست. در موردی که دادگاه به اخذ توضیح از خواهان نیاز داشته باشد و نامبرده درجلسه تعیین شده حاضر نشود و با اخذ توضیح از خوانده هم دادگاه نتواند رای بدهد، همچنین در صورتی که با دعوت قبلی هیچ یک از اصحاب دعوا حاضر نشوند و دادگاه نتواند در ماهیت دعوا بدون اخذ توضیح، رای صادر کند دادخواست ابطال خواهد شد.

همچنین در صورت عدم همکاری یکی از وراث برای تقسیم ارث، وراث دیگر می‌تواند مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت را انجام دهند و در صورتی که هر کدام از ورثه حاضر به دادن اطلاعات هویتی خود برای ادامه کار نبودند می‌توان با گرفتن استشهادیه انحصار وراثت و با استعلام شورای حل اختلاف، مدارک مورد نیاز را از اداره ثبت احوال دریافت کرد.
[readmore]3405[/readmore]

حضور یکی از ورثه در خارج از کشور و عدم همکاری ایشان برای انحصار وراثت

در حالت عادی که یکی از وراث در خارج از کشور است، باید به شخصی یا وکیل پایه یک دادگستری وکالت بدهد تا به جای ایشان در مراحل انحصار وراثت حضور داشته باشد. ولی در صورتی که ایشان قصد عدم هکاری برای تقسیم ارث را داشتند به روش بالا یعنی استعلام شورای حل اختلاف از ثبت احوال موضوع حل می‌شود.
[readmore]3273[/readmore]

وکیل برای عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث

بهتر است بدانید به دلیل این که این موارد به دفعات تکرار شده است و وکیل پایه یک دادگستری که به صورت تخصصی کار انحصار وراثت را انجام می‌دهد در مواجه با شکایت یکی از وراث قرار گرفته، می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل شما را حل کند. پیشنهاد ما به شما این است که حتما قبل از انجام کاری که مراحل انحصار وراثت شما را طولانی‌تر کند با وکیل متخصص این امر مشورت کنید.

سوالات متداول:

در صورت عدم همکاری وراث، چه باید کرد؟
ابتدا لازم است که بین وراث مذاکرده صورت گیرد، اگر بعد از مذاکره به نتیجه مثبتی نرسیدید باید دعوای خلع ید را مطرح کنید.
گرفتن وکیل برای دعوای عدم همکاری وراث چه مزیتی دارد؟
وکیل در مواجه با شکایت یکی از وراث، می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل شما را حل کند.
۴.۷/۵ - (۱۳ امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به دکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

31 Responses

 1. برادر من برای گرفتن گواهی انحضار وراثت همکاری نمی کنه. آیا می تونیم با گواهی فوت بیاییم پیش شما؟ اصلا قبول نمی کنه

  1. سلام.
   بله. با همراه داشتن گواهی فوت و کارت ملی می توانید از طریق دادسو برای گرفتن انحصار وراثت اقدام نمایید

 2. برادر من همکاری نمی کنه که گواهی رو بگیریم. می تونیم ما به شما وکالت بدیم شما برای ما گواهی انحصار وراثت بگیرین؟

  1. سلام.
   بله.
   می توانید با همراه داشتن کارت ملی و گواهی فوت از طریق دادسو اقدام نمایید

 3. پدر من برای انحصار وراثت مادرم همکاری نمی کنه. من و خواهرم می تونیم اقدام کنیم؟ چه مدارکی نیازه.؟

  1. سلام
   برای گرفتن گواهی انحصار وراثت نیازی به همکاری همه وراث نیست. می توانید با به همراه داشتن کارت ملی و گواهی فوت متوفی نسبت به صدور گواهی انحصار وراثت اقدام نمایید. جهت اطلاعات بیشتر با دادسو تماس بگیرید

 4. سلام ما ۵ ورثه هستیم که ۴ ورثه همکاری نمی کنه برای گرفتن انحصار وراثت .ما گواهی فوت رو از ثبت احوال گرفتیم ایا به صوررت تکی می توان احصار وراثت رو گرفت؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   بله شما میتوانید بدون حضور و رضایت سایر وراث برای انحصار وراثت اقدام کنید.

 5. سلام . نا مادری تو خونه ۲ طبقه نشسته و اجازه نمی ده کارشناس بره رو خونه ارزش بزاره ودر رو باز نمیکنه . طبقه پایین به نام اونه ولی ماشین و طبقع بالا و…. به نام اون نیست بچه هم نداره . چطور می تونم از طریق قانونی زود تر به نتیجه برسیم چجوری میشه شکایت کرد ؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   در این خصوص باید حضورا تشریف بیارید و با وکیل تخصصی جلسه داشته باشید.

 6. سلام.یک خواهر و دو برادر دارم.پدر و متدرم فوت شدن.خواهرم به هر دلیل برای فروش منزل نمیاد.ایا برای شکایت باید هر سه تا پسر بریم شکایت کنیم یا یکنفرمون بره برای شکایت و مزایده کفایت میکنه؟
  ممنون

  1. سلام، وقت بخیر.
   برای تقسیم ارث نیازی به رضایت و همراهی همه وراث ندارید و یک نفر از وراث میتواند برای انحصار وراثت اقدام کرده و سهم ورثه ای که همکاری نمیکند را داخل صندوق دادگستری باقی بگذارد.

 7. با عرض سلام
  رای تقسیم ترکه صادر شده ایا درصورت درخواست اجرا ومزایده ۵درصد یا نیم عشر به آن تعلق می گیرد؟

 8. سلام خسته نباشید ما چند وراث هستیم که می‌خواهیم خانه پدری رو بفروشیم یکی از وراث موافقت نمی‌کند چه باید کرد؟؟

  1. سلام، وقت بخیر
   برای گرفتن گواهی انحصار وراثت و تقسیم ارث نیازی به همکاری همه وراث نیست.

 9. سلام خسته نباشید.پدرم فوت کرده شکایت کردم .اسناد قول نامه هستن ولی دست اوناس .انحصار وراثت گرفتم ولی اونا مدارک رو نمیکنن من چه کنم الان؟

 10. سلام ببخشید بعدازتقسیم نامه ارث برای یک شرکت چ..مراحل بعد را چطور قانونی کنیم …وایا تقسیم ارث رکتی حتما باید رند باشد..مثلا ۳۰درصد بین ۱۲نفر..متشکرم

 11. سلام

  برگه انحصار وراثت گرفته شده ولی خواهرها در خارج از کشور هستن و اقدام به فرستادن وکالتنامه نمیکند چطور پول بانک رو دریافت کنیم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   برای تقسیم ارث نیاز به حضور و همکاری وراث نیست و یکی از وراث قانونی می‌تواند نسبت به وصول سهم الارث خود اقدام نماید و سهم مابقی وراث نزد قوه قضاییه به امانت نگه داشته می شود.

 12. سلام ما دو خواهر و دو برادر هستیم سه خواهر و برادر من بدون مشورت و درخواست همکاری من بدون در نظر گرفتن بنده در حال اقدام برای انحصار وراثت مادرم هستند در اصل در یک تبانی وجود من را نادیدیده گرفتند آیا کاری از من ساخته است؟

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا به طور کامل شما را راهنمایی کنند.

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که سوالی دارید با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ تماس بگیرید کارشناسان حقوقی دادسو پاسخگوی شما خواهند بود.

 13. سلام وقت بخیر
  بنده می‌خوام شکایت کنم ولی تمام مدارک دست خواهر و مادرم هست فقط برگه انحصار وراثت دارم کافیه برای شروع شکایت ؟

  1. سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید

مشاوره مراحل انحصار وراثت به صورت آنلاین و بدون نیاز به جلسه حضوری

مشاوره حقوقی رایگان با کارشناسان حقوقی دادسو

فاطمه شهبازی

محیا بابایی

محیا بابایی

فاطمه شهبازی