تبدیل قولنامه به سند تک برگی

تبدیل قولنامه به سند تک برگی

مجمع تشخیص مصلحت نظام به تازگی قانونی را مبنی بر الزامی شدن ثبت معاملات اموال غیرمنقول به تصویب رسانده است. به این معنا که تمامی اموال ملکی باید در دفتر ثبت اسناد به ثبت برسند. بنابراین تبدیل قولنامه به سند تک برگی به امری اجباری تبدیل شده است.

این فرآیند جدید ممکن است دردسرهایی را برای صاحبان املاک داشته باشند. به خصوص که باید در طی 2 سال انجام شود. اما باید توجه داشت که وکیل ملکی می‌تواند انجام این فرآیند را بر عهده بگیرد.

مؤسسه حقوقی دادسو با تماس تلفنی و یا واتساپی رایگان اطلاعات لازم درباره این قانون جدید را در اختیار شما قرار می‌دهد. در ضمن وکلای ما می‌توانند تمام مراحل تبدیل کردن قولنامه و مبایعه نامه را به سند رسمی انجام دهند.

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

قانون جدید سند تک برگی

مجمع تشخیص مصلحت نظام در 16 آذرماه 1402 قانون الزامی شدن ثبت معاملات اموال غیرمنقول را به تصویب رساند. با تصویب این قانون، قولنامه دیگر اعتبار قانونی ندارد. در حقیقت تمامی معاملات ملکی غیرمنقول باید در دفتر ثبت اسناد رسمی ثبت بشوند.

قانون جدید سند تک برگی

افرادی که ملک قولنامه ‌ای دارند نیز، باید در طی 2 سال قولنامه‌های خود را به سند رسمی تبدیل کنند. برای این تبدیل قولنامه به سند تک برگی، سامانه ای راه اندازی خواهد شد که ثبت اطلاعات در آن الزامی خواهد بود.

باید توجه داشته باشید که معاملات ملکی زیر مشمول این قانون خواهند شد:

 • تمامی معاملات خرید و فروش املاک از جمله ملک مسکونی، اداری، تجاری و کشاورزی
 • قراردادهای مشارکت در ساخت
 • قراردادهای پیش فروش و پیش خرید ساختمان
 • قراردادهای مرتبط با انتقال، حق سرقفلی، حق کسب و پیشه و سایر قراردادها
 • قراردادهای اجاره املاک مسکونی، تجاری و اداری (البته به شرط اینکه که قرارداد مورد نظر حداقل 2 سال اعتبار داشته باشد.)

چگونه املاک قولنامه ای را به سند تک برگی تبدیل کنیم؟

با توجه به اینکه تبدیل سند قولنامه ای به ششدانگ یا حتی مشاع به تازگی الزامی شده است، باید صبر کرد تا شیوه نامه اجرایی صدور سند مالکیت جدید (تک برگ) ابلاغ شود. در کنار آن باید سامانه تبدیل قولنامه به سند که مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن اشاره کرده، راه اندازی شود.

انجام این فرآیند در دفتر ثبت اسناد رسمی انجام می‌شود. اما پیچیدگی‌هایی دارد که وکلای مجرب و حرفه ای می‌توانند از عهده آن به سهولت برآیند. به خصوص که تازگی این قانون ممکن است برای صاحبان املاک قولنامه ای ابهام آمیز باشد.

وکلای مؤسسه حقوقی دادسو در این زمینه شما را راهنمایی خواهند کرد. در ضمن می‌توانید انجام صفر تا صد این فرآیند را به این وکلا بسپارید.

چگونه املاک قولنامه ای را به سند تک برگی تبدیل کنیم؟

قانون تبدیل سند عادی به رسمی

پیش از این افراد با در اختیار داشتن قولنامه این حق را داشتند که شکایت خود را به محاکم قضایی برده و اعتراض خود را ثبت کنند. اما اکنون وجود سند عادی کاری را از پیش نخواهد برد. طی قانونی که به تازگی تصویب شده است، افرادی که سند عادی یا همان قولنامه ملک خود را در اختیار دارند، باید در طی دو سال، از طریق مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی و ثبت آن در سامانه مربوط، سند عادی را به سند رسمی تبدیل کنند.

جالب است بدانید که سازمان ثبت اسناد تصمیم دارد برای افرادی که مدارک عادی دارند و هنوز نتوانسته اند برای ملک خود سند مالکیت بگیرند، سامانه ‌‌‌ای را ایجاد کند. سامانه مذکور به این افراد اجازه می‌دهد که ادعاهای خود را همراه مدارک و مستنداتی که در اختیار دارند به ثبت برسانند. پس از آن امکان رسمی کردن سند عادی خود را خواهند داشت.

شما در انجام این فرآیند می‌‌توانید از مشاوره وکلای مؤسسه حقوقی دادسو بهره مند شوید. علاوه بر این می‌توانید انجام و پیگیری تمام مراحل را به آنها بسپارید و بدون دردسر در طی مدت زمان معین آن سند را دریافت کنید.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه پرونده های ملکی پاسخ داده شده است.

مدت زمان تبدیل سند منگوله دار به تک برگی

تبدیل قولنامه به سند تک برگی مراحلی داشته و زمانی را به خود اختصاص می‌دهد، بنابراین بهتر است بدانید که مدت زمان گرفتن سند برای زمین قولنامه ای از قبل معین شده است.

به این معنی که شما تنها 2 سال فرصت دارید که اطلاعات سند عادی خود را در سامانه ای که در آینده راه اندازی خواهد شد، به ثبت برسانید. پس از آن 2 سال مهلت دارید که برای دریافت سند رسمی تک برگی خود را تحویل بگیرید. بنابراین در چهار سال آینده هیچ ملکی بدون سند رسمی نخواهد بود.

در ضمن باید بدانید که اگر صاحبان املاک به هر دلیلی نتوانند طی مدت چهار سالی تعیین شده برای تعیین تکلیف و همچنین دریافت سند رسمی ملک خود اقدام کنند، قانون تعیین ‌تکلیف همچنان پابرجاست. این قانون وضعیت ثبت اراضی و املاک بدون سند را بررسی کرده و دریافت اسناد رسمی را تسهیل می‌کند.

با این حال نباید نگران مدت زمان باشید. اگر هم با خود می‌پرسید: «برای گرفتن سند تک برگی به کجا مراجعه کنیم؟» باید بگوییم که دفتر ثبت اسناد رسمی انجام این فرآیند را بر عهده دارد.

مدت زمان تبدیل سند منگوله دار به تک برگی

مراحل گرفتن سند تک برگ با قولنامه

آنچه در قولنامه نوشته می‌شود، تعهد فروشنده و خریدار ملک به حاضر شدنشان در زمان معین در دفتر ثبت اسناد رسمی است. آنها با حضور در دفتر ثبت اسناد رسمی، معامله ملک را بر اساس شروطی که در قولنامه به آنها اشاره شده، انجام خواهند داد. در صورت عدم حضور یکی از طرفین مبلغ وجه التزام به طرف دیگر پرداخت خواهد شد

مراحل تبدیل قولنامه به سند تک برگی

نحوه گرفتن سند برای زمین قولنامه ای در روستا مانند انواع باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی و حتی ساختمان‌های با سابقه ثبتی یا املاک وقفی به شرح زیر است:

 1. جستجوی آدرس سامانه تبدیل قولنامه به سند (sabtemelk.ssaa.ir)
 2. انتخاب گزینه «حائز شرایط درج شده می‌باشم»
 3. ورود اطلاعات هویتی مانند نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه، تاریخ تولد و سایر اطلاعات
 4. ثبت اطلاعات ملک برای دریافت سند رسمی
 5. تأیید اطلاعات برای ثبت نهایی درخواست صدور سند مالکیت
 6. ثبت مشخصات دفتر اسناد رسمی برای دریافت سند رسمی
 7. بارگذاری فایل مدارک اثبات مالکیت خود در سامانه
 8. پرداخت هزینه تبدیل قولنامه به سند از درگاه پرداخت اینترنتی
 9. حاضر شدن در اداره ثبت اسناد همراه با مدارک و فرم چاپ شده پذیرش درخواست صدور سند مالکیت
 10. دریافت شماره مرسوله برای اخذ شماره پرونده اختصاصی از سامانه تبدیل قولنامه به سند

توجه داشته باشید که مدت زمان گرفتن سند برای زمین قولنامه ای 1 تا 2 ماه طول می‌کشد. شما می‌توانید تبدیل قولنامه به سند تک برگی را به وکلای مؤسسه حقوقی دادسو سپرده و به سهولت سند رسمی خود را تحویل بگیرید.

تبدیل مبایعه نامه به سند رسمی

مبایعه نامه نیز سندی است که بین طرفین معامله تنظیم می‌شود و در آن اطلاعاتی مانند قیمت، زمان و مکان تحویل مال و شیوه پرداخت وجه ذکر می‌شوند. افرادی که برای املاک خود مبایعه نامه دارند، باید برای تبدیل آن به سند رسمی اقدام کنند. آنها نیز مانند دارندگان قولنامه ملک باید در سایتی که در آینده فعال می‌شود، اطلاعات ملک خود را ثبت کنند.

شما برای انجام این فرآیند می‌توانید از مشاوره رایگان وکلای مؤسسه حقوقی دادسو بهره مند شوید. در ضمن می‌توانید صفر تا صد تبدیل مبایعه نامه به سند رسمی را به این وکلا بسپارید و بدون هیچ دردسری سند رسمی خود تحویل بگیرید.

هزینه تبدیل مبایعه نامه به سند رسمی

هزینه تبدیل قولنامه به سند تک برگی نکته مهمی است که نباید از آن غفلت کرد. هزینه‌ها شامل هزینه تبدیل سند عادی به رسمی نیز می‌شوند. این هزینه‌ها به شرح زیر هستند:

جدول حق التحریر دفاتر اسناد رسمی در خصوص تنظیم اسناد مال منقول
مبلغ سندتعرفه
تا مبلغ 10 میلیون ریال مقطوع350 هزار ریال
تا مبلغ 200 میلیون ریال نسبت به مازاد 10 میلیون ریال6 در هزار
تا مبلغ یک میلیارد ریال نسبت به مازاد 200 میلیون ریال4 در هزار
بیش از یک میلیارد ریال نسبت به مازاد یک میلیارد ریال1 در هزار
حق التحریر دفاتر اسناد رسمی در خصوص تنظیم اسناد مال غیر منقول
مبلغ سندتعرفه
تا مبلغ ده میلیون ریال مقطوع800 هزار ریال
تا مبلغ 50 میلیون ریال نسبت به مازاد 10 میلیون ریال120 در هزار
تا مبلغ 100 میلیون ریال نسبت به مازاد 50 میلیون ریال40 در هزار
تا مبلغ 200 میلیون ریال نسبت به مازاد 100 میلیون ریال20 در هزار
تا مبلغ 500 میلیون ریال نسبت به مازاد 200 میلیون ریال12 در هزار
تا مبلغ 1 میلیارد ریال نسبت به مازاد 500 میلیون ریال6 در هزار
بیش از یک میلیارد ریال نسبت به مازاد یک میلیارد ریال3 در هزار

فراموش نکنید که هزینه‌های عوارض شهرداری و اخذ گواهی پایان کار ثابت نیستند و 5 درصد از ارزش معامله را به خود اختصاص می‌دهند.

در این مطلب شما را با قانون جدید تبدیل قولنامه به سند تک برگی آشنا کردیم. این موضوع پیچیدگی‌هایی دارد که برای پشت سر نهادن آنها می‌توانید از راهنمایی و خدمات حقوقی وکلای ملکی بهره مند شوید.

در این زمینه وکلای مؤسسه حقوقی دادسو، خدمات مرتبط را ارائه داده و شما را راهنمایی می‌کنند.

سؤالات متداول

مدت زمان تبدیل منگوله دار به تک برگی چقدر است؟

در طی دو سال پس از ثبت سند منگوله دار به سند تک برگی، دریافت آن امکان پذیر است.

آیا باید تمام مراحل تبدیل قولنامه به سند رسمی را خودم انجام دهم؟

شما می‌توانید خودتان با کسب راهنمایی از وکلا، پیگیر تبدیل قولنامه به سند تک برگی باشید. اما وکلای مؤسسه حقوقی دادسو، صفر تا صد این کار را برای شما انجام خواهد داد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

3.9/5 - (7 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *