صفر تا صد دیه قطع شدن بینی

دیه قطع شدن بینی

برای نفس کشیدن نیاز به بینی سالم دارید. اگر در اثر درگیری یا تصادف مشکلی برای این عضو از بدن رخ دهد، ممکن است زندگی طبیعی فرد با اختلال مواجه شود. مخصوصاً در مواقعی که صدمه وارده منجر به از بین رفتن بینی شده باشد، تنفس طبیعی فردی که آسیب دیده دچار مشکل خواهد شد.

قطع شدن بینی مشمول دیه است و فردی که مرتکب این موضوع شده باید مبلغی که به عنوان دیه قطع شدن بینی در قانون در نظر گرفته شده را به فرد آسیب دیده بپردازد. در این مطلب از دادسو نحوه محاسبه دیه صدمه دیدن بینی و قطع شدن آن را ارائه کرده‌ایم.

اگر برای محاسبه سایر دیه‌ها مانند دیه لاله گوش یا دیه شکستن بینی نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید برای مشاوره حقوقی رایگان با کارشناسان حقوقی دادسو از طریق واتساپ در ارتباط باشید.

دیه قطع شدن بینی

اگر آسیب وارد شده به بینی غیر عمدی باشد و فردی که مرتکب این موضوع شده به عمد بینی طرف مقابل را قطع نکرده باشد، طبق قانون باید دیه قطع شدن بینی به فردی که آسیب دیده است پرداخت شود. مبلغی که برای قطع کردن بینی در نظر گرفته شده با توجه به شدت حادثه و تکرار آن متغیر است.

اگر فردی که مرتکب این حادثه شده به یکباره صدمه‌ای به بینی وارد کرده باشد؛ و در اثر این صدمه بینی طرف مقابل قطع شود یا نرمه پایینی استخوان بینی از بین برود، مبلغی که باید به عنوان دیه بپردازد برابر با یک دیه کامل است؛ بنابراین از بین بردن بینی طبق قانون مشمول دریافت یک دیه کامل خواهد بود؛ زیرا یکی از اعضای مهم و حیاتی فرد تحت تأثیر قرار گرفته و از بین رفته است.

دیه قطع شدن بینی

دیه شکستن بینی

در مواقعی که آسیب وارد شده به بینی خفیف‌تر است و موجب شکستن یا کج شدن بینی می‌شود، قانون‌گذار مبلغ متفاوتی را برای دیه کج شدن بینی یا دیه شکستن بینی در نظر می‌گیرد.

با توجه به اینکه شدت شکستگی بینی چقدر است، مبلغی که برای دیه اعلام می‌شود متغیر است. در شرایطی که شکستگی بینی شدید باشد و آسیب وارد شده به بینی موجب فساد کامل و از بین رفتن بینی شود، فردی که مرتکب این موضوع شده باید یک دیه کامل را به طرف مقابلش بپردازد؛ زیرا در این شرایط دیه قطع شدن بینی به فرد آسیب دیده تعلق می‌گیرد.

اما در شرایطی که امکان ترمیم شکستگی بینی بدون عیب و نقص وجود داشته باشد، میزان دیه‌ای که به فرد آسیب دیده تعلق می‌گیرد برابر با یک دهم دیه کامل خواهد بود. البته در مواقعی که ‌ترمیم آسیب‌دیدگی بینی به طور کامل امکان‌پذیر نباشد و ترمیم انجام شده همراه با عیب و نقص باشد، مبلغی که برای دیه در نظر گرفته می‌شود بر اساس ارش اعلام شده توسط قاضی خواهد بود.

اگر فردی به خاطر شکستگی بینی بویایی خودش را از دست داده باشد، مشمول دریافت ارش بویایی هم خواهد شد. مبلغ این دیه باید به دیه شکستگی بینی اضافه شده و به فرد آسیب دیده پرداخت شود.

دیه از بین بردن نرمه بینی در دفعات مکرر

بعضی مواقع ممکن است درگیری بین دو نفر به یک باره به پایان نرسد و صدماتی که به بینی وارد می‌شود مکرر باشد. در این مواقع اگر صدمه وارد شده موجب از بین رفتن بینی در مرتبه اول درگیری شده باشد؛ و فرد مورد نظر در دفعات بعدی درگیری با مشکل از بین رفتن استخوان بینی به طور کامل یا بخشی از این قسمت مواجه شده باشد، دیه باید طبق دفعات درگیری تعیین شود.

برای دفعه اول قطع شدن نرمه بینی یک دیه کامل در نظر گرفته می‌شود. سپس دیه از بین رفتن همه استخوان بینی یا بخشی از آن بر اساس ارش تعیین شده توسط قاضی و کارشناس پرونده مشخص خواهد شد.

دیه از بین بردن نرمه بینی

دیه از بین بردن نوک بینی

نرمه بینی قسمت نوک بینی و محل چکیدن خون است.اگر آسیب وارد شده به بینی منجر به از بین رفتن نوک بینی شود، میزان دیه‌ای که طبق قانون مجازات اسلامی برای صدمه دیدن بینی باید پرداخت شود برابر با نصف دیه کامل خواهد بود.  البته در صورتی که میزان صدمه بینی بیشتر باشد، دیه قطع شدن بینی یا از بین رفتن بینی به فرد تعلق خواهد گرفت.

برای رفع ابهامات و سوالات خود در این زمینه، می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی رایگان با کارشناسان حقوقی دادسو از طریق واتساپ استفاده کنید.

سوالات متداول

مبلغ دیه تعیین شده برای قطع شدن بینی چقدر است؟

اگر نرمه بینی از بین رفته باشد یا بینی فرد قطع شده باید یک دیه کامل برای او در نظر گرفته می‌شود.

آیا دیه شکستن بینی با از بین رفتن بینی برابر است؟

اگر شکستن بینی موجب از بین رفتن بینی شده باشد باید دیه کامل برای این آسیب پرداخت شود.

5/5 - (8 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *