خانه / خانواده (طلاق) / طلاق در صورت خیانت مرد چیست؟

طلاق در صورت خیانت مرد چیست؟

حتی اگر اختلاف بین زوجین شدید باشد، زن یا مرد می‌توانند برای طلاق یک طرفه یا طلاق توافقی اقدام کنند؛ بنابراین در هیچ شرایطی خیانت یکی از زوجین به دیگری طبق عرف و قانون پذیرفته نیست؛ و فردی که مرتکب این موضوع شده باید پیامدهای آن را بپذیرد.

در این مطلب دادسو شرایط طلاق در صورت خیانت مرد را مورد بررسی قرار داده‌ است. در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات و راهنمایی بیشتر در این باره دارید، از طریق واتساپ می‌توانید با وکلای موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق از مرد خیانتکار

مرد حق طلاق دارد و هر زمانی که اراده کند می‌تواند حقوق مالی زن را بپردازد و از او جدا شود؛ اما قانون مدنی برای پرهیز از سوءاستفاده از این قانون، حقوقی را نیز برای زن در نظر گرفته است؛ و تحت این شرایط زوجه می‌تواند درخواست طلاق از مرد را به دادگاه ارائه دهد و از همسرش جدا شود.

یکی از روش‌های مورد تأیید قانون برای طلاق و جدایی اثبات خیانت مرد است. در واقع اگر زوجه ثابت کند به خاطر خیانت همسرش دچار عسر و حرج شده و زندگی زناشویی برای او سخت و مشقت‌بار است، دادگاه به پرونده ارائه شده رسیدگی می‌کند و حکم طلاق یک طرفه زن را صادر خواهد کرد.

از جمله مواردی که برای طلاق در صورت خیانت مرد توسط دادگاه پذیرفته می‌شود می‌توان به ازدواج مجدد زوج بدون اطلاع و اجازه همسرش اشاره کرد. در واقع اگر مرد مجدداً ازدواج کرده باشد و همسرش از این موضوع بی‌اطلاع باشد، دادگاه امکان طلاق از طرف زن را برای زوجه در نظر گرفته است.

همچنین در صورتی که مرد با فرد دیگری به جز همسرش رابطه نامشروع داشته باشد، زوجه می‌تواند با کمک وکیل طلاق از طرف زن درخواست طلاق را تنظیم کرده و به همراه مدارک و شواهد نشان دهنده این موضوع به دادگاه ارائه کند. قاضی پس از بررسی و تأیید موارد ارائه شده حق طلاق را به زن می‌دهد و زوجه می‌تواند یک طرفه از همسرش جدا شود.

راه‌های اثبات خیانت شوهر برای طلاق

برای طلاق در صورت خیانت مرد باید ابتدا این موضوع را ثابت کنید. چون دادگاه برای جدایی یک طرفه زن نیاز به ارائه دلیل و مدرک دارد. در صورتی که مرد بدون اجازه همسرش مجدداً با فرد دیگری ازدواج کرده باشد و این عقد از نوع نکاح دائم باشد، زن با استعلام از سازمان ثبت‌احوال می‌تواند این موضوع را ثابت کند و از همسرش جدا شود.

اما در شرایطی که مرد با فرد دیگری ازدواج موقت کرده باشد، تنها در صورت وجود صیغه نامه زن می‌تواند این موضوع را ثابت کند؛ و اثبات عقد موقت مرد نسبت به نکاح دائم سخت‌تر است.

در مواقعی که مرد به زن خیانت کرده باشد و با فرد دیگری رابطه نامشروع داشته باشد؛ زن تنها در صورت اثبات این رابطه می‌تواند از همسرش طلاق بگیرد. یکی از روش‌های اثبات رابطه نامشروع مرد با فرد دیگر شهادت 4 مرد عاقل و بالغ است. اگر زن نتواند دلایل یا شهود کافی را برای خیانت همسرش ثابت کند، زوجه مرتکب جرم قذف شده و با توجه به این جرم مرد می‌تواند از همسرش شکایت کند.

نحوه طلاق به دلیل خیانت مرد

برای جدا شدن از مرد به خاطر خیانت لازم است که زوجه شواهد و مدارکی که نشان دهنده این موضوع هستند را جمع‌آوری کرده و به دادگاه ارائه کند. این مدارک می‌تواند اقرار فرد، فیلم و عکس نشان دهنده این موضوع، استعلام از ثبت‌احوال برای نکاح مجدد مرد، کپی صیغه نامه زوج یا شهادت 4 مرد بالغ و عاقل باشد.

پس از تکمیل مدارک و مستندات، زوجه باید طبق مراحل طلاق از طرف زن درخواست طلاق را تنظیم کند. اگر زوجه قصد دریافت مهریه را داشته باشد، لازم است که زن از یک وکیل مهریه برای این موضوع مشورت بگیرد. در مرحله بعدی باید زوجه درخواست طلاق را برای رسیدگی در دادگاه ثبت کند و منتظر جلسه دادرسی بماند.

در این مواقع، زن می‌تواند سایر حقوق مالی خودش مانند نفقه و… را نیز از همسرش درخواست کند؛ و زوج موظف است این موارد را به صورت نقدی یا قسط‌بندی شده طبق رأی دادگاه بپردازد.

پس از بررسی دادخواست طلاق زن و شواهد و مدارک ارائه شده، دادگاه رأی نهایی را صادر می‌کند. البته زوج می‌تواند درخواست فرجام‌خواهی یا تجدد نظر برای رأی صادر شده را نیز ارائه کند. اگر پس از بررسی پرونده مجدداً رأی طلاق از طرف زن صادر شد، زوجین می‌توانند به محضر مراجعه کرده و از هم جدا شوند.

سخن پایانی

اگر مرد به همسرش خیانت کرده باشد و زوجین برای جدایی توافق کنند، زن و مرد می‌توانند برای طلاق توافقی که سریع‌ترین نوع طلاق است اقدام کنند. در غیر این صورت زوجه باید با کمک وکلای متخصص این حوزه برای تنظیم درخواست طلاق یک طرفه اقدام کرده و از همسرش جدا شود. برای دریافت راهنمایی درباره نحوه تنظیم دادخواست طلاق یک طرفه با وکلای دادسو در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

آیا خیانت مرد می‌تواند دلیل موجه برای طلاق زن باشد؟

در صورت اثبات خیانت زوج، زن می‌تواند به خاطر عسر و حرج یک طرفه از او طلاق بگیرد.

آیا در عقد موقت نیز زن می‌تواند برای خیانت از همسرش جدا شود؟

اگر زوجین با عقد موقت کنار هم باشند و مرد خیانت کند نیز امکان جدایی توسط زن وجود دارد.

حکم خیانت مرد به زن چیست؟

حکمی که برای خیانت مرد در نظر گرفته می‌شود با توجه به اینکه مرد ازدواج مجدد کرده یا با فرد دیگری رابطه نامشروع داشته مشخص خواهد شد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *