حق ملاقات فرزند قبل از طلاق

ملاقات با فرزند قبل از طلاق در چه شرایطی امکان پذیر است؟ این سؤال را زوج‌هایی مطرح می‌کنند که به انتهای مسیر زندگی مشترک خودشان رسیده‌اند و تا تعیین تکلیف نهایی طلاق از یکدیگر جدا زندگی می‌کنند. در صورتی که زن و مرد فرزندی داشته باشند، لازم است که وضعیت زندگی فرزند با زن یا مرد قبل از طلاق مشخص شود.

در این مطلب دادسو درباره شرایط ملاقات پدر یا مادر با فرزند قبل از طلاق نکاتی که باید بدانید را ارائه کرده‌ایم. در صورتی که نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر درباره طلاق و حضانت فرزند دارید، با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

حضانت فرزند قبل از طلاق

حضانت در قانون به معنی نگه‌داری از فرزندان تا رسیدن به سن بلوغ است. در قانون مدنی به مسئله حضانت فرزندان توجه ویژه‌ای شده و طبق این قانون باید وضعیت حضانت فرزند دختر و پسر قبل و بعد از طلاق مشخص شود.

حضانت فرزندان بر اساس قانون تا سن 7 سالگی با مادر است. سپس حضانت فرزند پسر تا 15 سالگی و حضانت فرزند دختر تا 9 سالگی با پدر خواهد بود. پس از این بازه زمانی و به بلوغ رسیدن دختر و پسر، خود فرزند درباره زندگی با پدر یا مادر تصمیم خواهد گرفت.

حق ملاقات فرزند قبل از طلاق

اگر حضانت فرزند دختر یا پسر به پدر یا مادر داده شده باشد، طرف مقابل حق ملاقات فرزند قبل از طلاق را خواهد داشت؛ بنابراین حق ملاقات فرزند برای پدر یا مادر محفوظ است و کسی نمی‌تواند والدین را از این حق قانونی محروم کند.البته در شرایط خاص با توجه به مصلحت کودک ممکن است مدت زمان ملاقات تغییر کرده و افزایش یا کاهش پیدا کند.

در صورتی که یکی از والدین حضانت فرزند را داشته باشد و مانع از ملاقات طرف مقابل با فرزندشان شود، زوج یا زوجه می‌تواند از طریق دادگاه برای دریافت حق ملاقات فرزندش اقدام کند.

نحوه ملاقات با فرزند قبل از طلاق

ماده 1174 قانون مدنی، تعیین مکان ملاقات فرزند و سایر جزئیات مربوط به آن در صورت اختلاف میان والدین با دادگاه است؛ بنابراین، در صورتی که والدین درباره نحوه ملاقات با فرزند قبل از طلاق مانند زمان و مکان آن به اختلاف برسند، باید جهت تعیین تکلیف این موضوع به دادگاه مراجعه کنند.

پس از  مراجعه والدین، دادگاه خانواده زمان و مکان ملاقات با کودک را تعیین می‌کند. اگر والدین برای زمان ملاقات به توافق برسند می‌توانند فرزندشان را در آن موقع ملاقات کنند؛ اما در صورت بروز اختلاف در تعین زمان نیز دادگاه ورود کرده و بازه‌های زمانی مشخصی  را برای حق ملاقات فرزند قبل از طلاق در نظر می‌گیرد.

تنها در شرایط خاصی که مصلحت طفل به خطر افتاده باشد می‌توان از دادگاه درخواست کرد که مدت زمان این ملاقات با والدین قبل یا بعد از طلاق محدودتر شود.

جمع بندی

زندگی زناشویی با توافق زوجین شروع شده و ادامه پیدا می‌کند. اگر در طول مسیر زندگی مشترک زن و مرد به بن‌بست برسند، لازم است که مراحل طلاق و تعیین تکلیف حضانت فرزند و… انجام شود. تا قبل از این موضوع فرزند می‌تواند کنار یکی از والدین بماند و طرف مقابل طبق قانون حق ملاقات با کودک را خواهد داشت.

در صورتی که درباره حق ملاقات فرزندان قبل از طلاق به راهنمایی بیشتر نیاز دارید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

ممانعت از ملاقات فرزند چه حکمی دارد؟

طبق ماده 54 قانون حمایت از خانواده، در صورتی که مسئول حضانت از انجام تکالیف مقرر شده خودداری کرده یا مانع ملاقات طفل با اشخاص ذی‌حق شود، برای بار اول، به پرداخت جزای نقدی درجه 8 و در صورت تکرار به حداکثر مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

حضانت فرزند دختر بعد از طلاق با کیست؟

حضانت فرزند دختر تا 7 سالگی با مادر و از 7 تا 9 سالگی با پدر است.

قانون جدید ملاقات فرزند چیست؟

در صورتی که به علت طلاق یا به هر علت دیگری والدین فرزند در یک منزل ساکن نباشند، هر کدام از والدین که فرزند تحت حضانت او نیست حق ملاقات فرزند خود را دارد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.9/5 - (14 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *