مراحل طلاق در کانادا

مراحل طلاق در کانادا

ازدواج می‌تواند یک انتخاب برای هر فردی باشد، انتخابی که تا آخر عمر همراه انسان باشد، یا به جدایی ختم شود. طلاق تجربه‌ای است که افراد زیادی ممکن است آن را تجربه کنند. اما اگر خارج از ایران بخواهیم طلاق بگیریم شرایط آن چگونه است؟

کانادا یکی از کشورهای مهاجرپذیر است که سالانه افراد زیادی به آنجا مهاجرت می‌کنند. در این نوشته می‌خواهیم با هم بررسی کنیم که طلاق در کانادا چگونه است و چطور باید مراحل آن را انجام داد؟ تا انتهای این مطلب با موسسه حقوقی دادسو همراه باشید تا مراحل طلاق در کانادا را توضیح دهیم.

ایرانیان خارج از کشور به این دلیل این که نمی‌توانند مدت زیادی در ایران باشند، بهتر است پرونده خود را به وکیل طلاق بسپرند. در صورتی که پرونده شما با دادسو باشد بدون نیاز به حضور شما در هیچ مرحله‌ای و در مدت کوتاهی طلاقتان انجام می‌شود. برای اطلاعات بیش‌تر با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

فرم درخواست مشاوره

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

ازدواج در ایران، طلاق در کانادا

اگر شما در ایران ازدواج کرده باشید و در کانادا می‌خواهید جدا شوید، مشکلی برای شما پیش نمی‌آید. چرا که اهمیتی ندارد که شما در ایران ازدواج کرده‌اید یا کانادا؛ زمانی که شما قصد مهاجرت به کانادا را داشته باشید وضعیت تأهل شما در کانادا ثبت می‌شود. اما به هنگام طلاق هم باید هم بر اساس قوانین طلاق در کانادا و هم بر اساس قوانین ایران این کار را انجام دهید.

طلاق توافقی در کشور کانادا

اگر شما قصد پایان زندگی مشترک با همسر خود دارید، باید بدانید که برای انجام این کار باید هم طبق مراحل طلاق در کانادا و هم ایران اقدام کنید. برای انجام طلاق توافقی باید آقا و خانم بر سر مسائلی مثل نفقه، مهریه و حضانت فرزند به توافق برسید و بعد از توافق برای انجام طلاق اقدام ‌کنید.

در صورتی که شرایط حضور در ایران را ندارید باید به یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور خانواده وکالت دهید. وکلای موسسه حقوقی دادسو پرونده طلاق شما را بدون این که نیازی به حضور شما در ایران باشد در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه میرسانند.

وکیل طلاق در کانادا

این‌که قوانین کشور ایران برای طلاق پیچیده و سخت است بسیار واضح است. خیلی مهم است که شما از وکیلی استفاده کنید که در کار خود حرفه‌ای باشد و بتواند به‌درستی این مراحل را پیش ببرد. وکیلی که انتخاب می‌کنید باید بتواند شما را به حق‌ و حقوق خود برساند.

برای انجام مراحل طلاق در کانادا، در ابتدا باید یک وکیل برای خود انتخاب کنید و به وی وکالت بدهید. بعد از آن نوبت به ثبت‌نام در سامانه میخک می‌رسد. بعد از ثبت‌نام در سامانه میخک شما به وکیل وکالت می‌دهید و سپس کد رهگیری دریافت می‌کنید احراز هویت انجام می‌شود. بعد از انجام این مراحل وکیل طلاق در کانادا می‌تواند از وزارت امور خارجه وکالت را دریافت کند. بعد از دریافت، می‌تواند مراحل طلاق را به انجام برساند. اگر کارت ملی شما، هوشمند است می‌توانید از طریق سامانه ثنا به وکیل خود وکالت دهید.

وکیل طلاق در کانادا

مراحل طلاق در کانادا چگونه انجام می‌ شود؟

قوانین در هر کشور یا شهری ممکن است متفاوت باشد. در این قسمت ما به طور مختصر توضیح می‌دهیم که مراحل طلاق در کانادا چگونه است؟

  • مرحله اول که فرقی نمی‌کند شما در چه کشوری باشید این است که شما از تصمیم خود اطمینان داشته باشید و مطمئن باشید که می‌خواهید طلاق بگیرید.
  • در مرحله دوم باید فرم درخواست طلاق را پر کنید.
  • این فرم‌ها را می‌توانید از دادگاه، وکیل با مراکز اطلاع‌رسانی خانواده تهیه کنید.
  • در مرحله سوم زمینه طلاق بر اساس نوع طلاق باید مشخص شود. در کانادا دو نوع طلاق وجود دارد که در ادامه آن توضیح می‌دهیم.
  • در مرحله چهارم باید نوع طلاق خود را مشخص کنید. اگر هر دو فرد موافق طلاق باشند یک فرم برای طلاق باید پر شود؛ اما اگر یک نفر بخواهد این کار را انجام دهد، نیاز به اثبات است.
  • مرحله پنجم به حضانت فرزند در طلاق در کانادا می‌رسیم. اگر فرزندی داشته باشید باید بر سر نگهداری و سرپرستی کودک به توافق برسید. عوامل مختلفی مثل علاقه کودک، مصلحت کودک و رابطه فرزند با والدین مشخص می‌کند که سرپرستی را چه کسی به عهده بگیرد.
  • درخواست طلاق خود را در دادگاه استانی که در آن هستید از طرق وکیل یا منشی دادگاه ثبت کنید.
  • در مرحله هفتم باید منتظر گرفتن برگه‌های موافقت‌نامه طلاق خود باشید. بعد از دریافت باید فرم‌ها را در بازه زمانی یک‌ماهه به همسر خود تحویل دهید.
  • مرحله هشتم مرحله تنظیم طلاق است. در این مرحله باید برای تنظیم طلاق خود به دادگاه بروید.

پس از بررسی پرونده شما توسط قاضی، حکم طلاق صادر شده و  بعد از ۳۰ روز گواهی طلاق شما صادر می‌شود. شما در این مدت فردی مطلقه به‌حساب می‌آیید و می‌توانید مجدد ازدواج کنید.

انواع طلاق در کانادا

در کشور کانادا دو نوع طلاق وجود دارد که شما می‌توانید بر اساس آن‌‌ها اقدام کنید. این دو نوع طلاق عبارت‌اند از طلاق بر مبنای عدم تقصیر و طلاق بر مبنای وجود تقصیر که در ادامه به شما توضیح می‌دهیم.

طلاق بر مبنای عدم تقصیر

در این نوع طلاق نیاز است که زن و شوهر یک سال به‌صورت جدا از یکدیگر زندگی کنند. در طلاق بر مبنای عدم تقصیر نه زن، نه مرد دچار اشتباهی نشده است. بعد از اینکه خانم و آقا یک سال به صورت جدا زندگی کردند مراحل طلاق در کانادا انجام می‌شود.

طلاق بر مبنای وجود تقصیر

در این نوع طلاق فردی که می‌خواهد طلاق بگیرد باید بتواند کوتاهی همسرش را ثابت کند یا به عبارتی برای صدور حکم طلاق باید در دادگاه موضوع تقصیر یا کوتاهی فرد مقابل ثابت شود.

مهریه در کانادا

سؤال مهمی که باید به آن پاسخ بدهیم این است که ادعای مهریه مربوط به امور خانواده است یا یک تعهد مدنی است؟ اگر مهریه و درخواست طلاق همراه با هم باشد مربوط به دعاوی خانواده است. اما اگر درخواست مهریه بدون درخواست طلاق باشد کار کمی سخت می‌شود. در این حالت تعیین نوع دعوا بسیار اهمیت دارد. اگر درخواست مهریه مربوط به دعاوی خانوادگی باشد، دادگاه عالی کبک مسئول رسیدگی می‌شود.

در هنگام اجرای حکم مهریه در کانادا می‌توانید از امکانات قانونی برای اجرای نفقه نیز استفاده کنید. در دادگاه قانون خانواده شما می‌توانید ممنوع‌الخروجی و حتی ابطال جواز همسرتان را نیز دریافت کنید. اما در دعاوی مدنی این کار امکان‌پذیر نیست.

حضانت فرزند در کانادا

اگر شما با همسرتان در مورد حضانت فرزند، هزینه‌های مربوط به فرزند بتوانید با یکدیگر به توافق برسید، طلاق  توافقی انجام می‌شود. اما اگر نتوانید با هم به توافق برسید، با تحویل شواهد و مدارک به قاضی این تصمیم را او می‌گیرد. برای آشنایی بیش‌تر با مسئله حضانت پیشنهاد می‌کنیم مقالات حضانت فرزند دختر و حضانت فرزند پسر را مطالعه کنید.

حضانت فرزند در کانادا

تقسیم اموال در کانادا بعد از طلاق

هنگام طلاق در کانادا اموال و دارایی‌ها باید به‌صورت مساوی بین طرفین تقسیم شود. البته باید در نظر داشته باشید که این مسئله فقط مربوط به دارایی و اموال نیست؛ بلکه اگر بدهی وجود داشته باشد، باید به‌صورت مساوی افراد آن را بپردازند.

اعتبار طلاق ایرانی در کانادا

در هر کشوری که طلاق‌ گرفته باشید، باید طلاق شما در کشور کانادا به رسمیت شناخته شود. برای این کار باید اقداماتی انجام شود. شما باید حداقل به مدت یک سال در کشوری که طلاق گرفته‌اید زندگی کرده باشید. اگر در هر کشوری درخواست طلاق کرده باشید، باید ثابت کنید که اهل آن کشور هستید یا اموال یا ملکی در آن کشور دارید. در هر کشوری که طلاق می‌گیرید قوانین مربوط به نفقه و این مسائل را همان کشور تعیین می‌کند. حتماً بهترین پیشنهاد ما برای شما این است که قبل از جدایی با یک مشاور حقوقی مشورت کنید.

سامانه میخک کانادا

یکی از مهم‌ترین شرایط طلاق در کانادا، مراجعه به سامانه میخک کانادا است. این سامانه زیر نظر امور خارجه ایران فعالیت می‌کند و شما می‌توانید از طریق آن به وکیل خود وکالت بدهید.

اگر ایمیل و شماره ملی شما معتبر است می‌توانید از طریق این سایت اقدام کنید. در این سایت اطلاعات شخصی شما گرفته می‌شود و سپس می‌توانید به وکیل موردنظر خود وکالت بدهید. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که هنگام پرکردن اطلاعات باید به‌درستی وارد کنید تا بعداً با مشکل روبه‌رو نشوید.

کلام پایانی

در این مطلب در مورد شرایط لازم جهت ارائه دادخواست طلاق در کشور کانادا صحبت کردیم. قبل از مراجعه به دادگاه حتماً با یک وکیل یا مشاور حقوقی مشورت کنید. اگر هنوز درباره مراحل طلاق در کانادا سوالی دارید آن را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

انواع طلاق در کانادا چیست؟

طلاق در کانادا شامل دو نوع است؛ طلاق بر مبنای عدم تقصیر و طلاق بر مبنای وجود تقصیر که در این مطلب هردو نوع را توضیح دادیم.

از چه طریق می توانم به وکیل در ایران وکالت دهم؟

در صورتی که در کانادا زندگی می کنید و قصد طلاق دارید می‌توانید از طریق سامانه میخک و یا سامانه ثنا به وکیل خود در ایران وکالت دهید.

۴.۶/۵ - (۸ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید