شرایط طلاق از طرف مرد

شرایط طلاق از طرف مرد
اگر مرد تصمیم بگیرد که از همسرش جدا شود و حق و حقوق قانونی او را به طور کامل بپردازد، زن نمی‌تواند با درخواست واخواهی یا تجدید نظر از اجرای حکم دادگاه پیشگیری کند و مانع از طلاق شود. بنابراین در صورتی که طبق نظر داور و مدارک ارائه شده به دادگاه مشخص شود که زن و مرد با هم سازش ندارند و امکان ادامه زندگی مشترک برای آن‌ها وجود ندارد، دادگاه حکم طلاق را صادر می‌کند و مرد می‌توان طبق این حکم به محضر مراجعه کرده و صیغه طلاق را جاری کند. شرایط اصلی که برای طلاق از طرف مرد در نظر گرفته شده پرداخت حقوق زن در زمان طلاق به طور کامل است. در این مقاله، دادسو به چگونگی طلاق یک‌طرفه مرد و شرایط آن پرداخته است. اگر درباره شرایط طلاق از طرف مرد نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید از طریق واتساپ با وکلای موسسه حقوقی دادسو در تماس باشید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

بررسی شرایط طلاق از طرف مرد

شرایط طلاق از جانب مرد و نحوه پرداخت حقوق زن در طلاق از طرف مرد به صورت زیر است. برای آشنایی با شرایط طلاق غیابی نیز پیشنهاد می‌کنیم مقالات طلاق غیابی از طرف مرد و طلاق غیابی از طرف زن را مطالعه کنید.

پرداخت مهریه زن در طلاق از طرف مرد

برای صادر شدن حکم طلاق از طرف زن ممکن است زن مهریه‌اش را به طور کامل ببخشد تا بتواند از همسرش جدا شود. اما برای طلاق از طرف مرد لازم است که مرد مهریه زوجه را به طور کامل پرداخت کند. اگر مهریه زن عندالمطالبه باشد، مرد موظف است آن را به طور یکجا موقع طلاق بپردازد. البته در شرایطی که مرد توانایی پرداخت مهریه زن را به طور کامل نداشته باشد، امکان مطرح کردن درخواست اعسار برای او وجود دارد. اگر این درخواست توسط دادگاه پذیرفته شود، مرد می‌تواند مهریه زن به صورت قسطی پرداخت کند. در صورتی که مهریه زوجه عند الاستطاعه باشد، پرداخت آن با توجه به استطاعت مالی مرد تعیین می‌شود؛ بنابراین اگر مرد توانایی مالی نداشته باشد زن نمی‌تواند او را برای پرداخت مهریه تحت فشار قرار دهد. در نهایت در صورتی که مرد در دوران عقد درخواست طلاق یک طرفه دهد و زوجه باکره باشد، تنها نیمی از مهریه به زن تعلق خواهد گرفت. برای اطلاع از شرایط مهریه به دختر دوشیزه مقاله مهریه دختر باکره را مطالعه کنید. شرایط طلاق از طرف مرد

پرداخت نفقه زن در طلاق از طرف مرد

طلاق از سمت مرد از نوع طلاق رجعی است و زوج می‌تواند در طول مدت زمان عده دوباره به زوجه رجوع کند. در این دوران زوجه می‌تواند در خانه زوج زندگی کند و مرد وظیفه دارد در طول مدت عده نفقه زن را  به طور کامل بپردازد. در صورتی که زن باردار باشد شرایط پرداخت نفقه تغییر می‌کند و زوج موظف است تا زمان زایمان نفقه را به زن پرداخت کند. مبلغ کلی نفقه توسط دادگاه تعیین می‌شود و عدد مشخصی برای آن تعیین نشده است.

پرداخت اجرت المثل در طلاق از طرف مرد

اگر زن درخواست اجرت المثل کند، باید برای دادگاه محرز شود که زن به درخواست شوهرش و ازای مزد کارهای منزل و… را انجام داده است. همچنین باید کارهایی که زن انجام داده عرفا دارای مزد باشند. اگر زن و مرد قبل طلاق و در طول جلسات دادگاه درباره اجرت المثل به مصالحه نرسیدند، میزان اجرت المثل توسط کارشناس دادگستری مشخص می‌شود. سپس مرد طبق شرایط طلاق از طرف مرد باید این مبلغ را به زن بپردازد.
در طلاق یک طرفه مرد دادگاه درباره حضانت و نگهداری فرزندان و چگونگی پرداخت هزینه‌های حضانت تصمیم‌گیری می‌کند.

پرداخت نحله به زن در طلاق از طرف مرد

در صورتی که مرد درخواست طلاق دهد و برای آن دلیل محکمه‌پسندی مانند سوء رفتار زن نداشته باشد و اجرت المثل به زن تعلق نگرفته باشد، دادگاه مبلغی را به عنوان نحله یا بخشش مشخص می‌کند و مرد باید برای طلاق یک طرفه آن را بپردازد. این مبلغ به خاطر سال‌هایی که زن و شوهر با هم زیر یک سقف زندگی کرده‌اند و شریک زندگی یکدیگر بوده‌اند تعیین می‌شود.

پرداخت نصف دارایی مرد به زن در طلاق از طرف مرد

تصنیف دارایی مرد یکی از شرط‌های ۱۲ گانه طلاق است. در صورتی که مرد این شرط را امضا کرده باشد و بدون دلیل موجه و منطقی بخواهد همسرش را به صورت یک طرفه طلاق دهد، ۵۰ درصد یا نصف دارایی که مرد بعد از ازدواج به دست آورده به همسرش می‌رسد. البته تصنیف اموال فقط در صورتی قابل اجرا است که درخواست طلاق را مرد ارائه کرده باشد و در طلاق از طرف زن یا طلاق توافقی این شرط اجرا نمی‌شود. تنصیف دارایی در طلاق

نکات مهم شرایط طلاق از طرف مرد

برای اینکه دادگاه حکم طلاق را صادر کند و این حکم توسط مرد قابل اجرا باشد باید شرایط زیر را در نظر داشته باشید.
  • طلاق تنها زمانی قابل ثبت است که مرد حقوق مالی زن را پرداخته باشد.
  • اگر مرد توانایی پرداخت حقوق مالی زن را نداشته باشد و درخواست اعسار دهد؛ اما دادگاه با درخواست او موافق نکند تنها در صورت رضایت زن طلاق ثبت خواهد شد. البته حتی پس از اجرای حکم هم امکان مطالبه این حقوق توسط زن از طریق اجرای احکام دادگستری وجود خواهد داشت.
  • پس از تایید عدم سازش زوجین و صدور حکم طلاق توسط دادگاه تنها در بازه زمانی مشخص شده مرد می‌تواند برای ثبت طلاق اقدام کند. در غیر این صورت باید کلیه مراحل فوق دوباره اجرا شود.
  • برای رسیدگی به پرونده طلاق مطرح شده توسط مرد باید زوج بالغ، عاقل، قاصد و مختار باشد. در غیر این صورت به درخواست طلاق یک طرفه مرد رسیدگی نخواهد شد.
  • مرد می‌تواند با پرداخت حقوق زن بعد از طلاق به طور کامل، زوجه را به صورت غیابی طلاق دهد.
  • در صورتی که مرد به دلیل عدم تمکین، سوء رفتار زن، حبس طولانی‌مدت زن یا اعتیاد زن بخواهد همسرش را طلاق دهد، نیازی به پرداخت مهریه و … نخواهد داشت.
  • اگر مرد بخواهد حضانت فرزندان زیر ۷ سالش را بگیرد باید مدارک و مستندات عدم صلاحیت همسرش برای نگهداری و مراقبت از فرزندان را به دادگاه ارائه کند.
جمع‌بندی یکی از شرایط طلاق از طرف مرد پرداخت حقوق مالی و غیرمالی زن به طور کامل است. در صورتی که مرد توانایی پرداخت این حقوق را به صورت قسطی یا یکجا نداشته باشد، موضوع معایب طلاق از طرف مرد مطرح می‌شود و امکان دارد که زمان رسیدگی به پرونده طلاق زوجین طولانی‌تر از بازه تعیین شده شود. برای اینکه درباره مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد، مدت زمان طلاق از طرف مرد اطلاعات به دست بیاورید و مراحل طلاق از طرف مرد را بهتر بشناسید می‌توانید از وبلاگ دادسو استفاده کنید. همچنین وکلای دادسو آماده هستند تا از طریق واتساپ به سوالات شما در این رابطه پاسخ دهند.

سوالات متداول

  1. آیا مرد هر زمانی که بخواهد می‌تواند زنش را طلاق دهد؟
در صورتی که مرد تمام حق و حقوق مالی و غیرمالی زن را بپردازد می‌تواند هر موقع که بخواهد همسرش را طلاق دهد.
  1. آیا مرد برای طلاق همسرش باید به دادگاه دلیل ارائه کند؟
برای طلاق از طرف مرد نیازی به ارائه دلیل نیست و فقط باید تکلیف حقوق زن و عدم سازش زوجین مشخص شود.
  1. آیا طلاق از طرف مرد نیاز به مشاوره دارد؟
برای اینکه پرونده پیچیدگی زیادی پیدا نکند و مرد بتواند سریع‌تر طلاق را اجرا کند، لازم است که از مشاوره حقوقی طلاق وکلای دادسو کمک بگیرید.
۵/۵ - (۲ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید