هزینه وکیل برای طلاق یکطرفه چقدر است؟

هزینه وکیل برای طلاق یکطرفه چقدر است؟ اگر در آستانه طلاق و جدایی هستید و همسرتان برای طلاق همکاری لازم را ندارد، به احتمال زیاد بارها این موضوع به ذهنتان خطور کرده است که هزینه طلاق یک طرفه چقدر است؛ و آیا زن یا مرد می‌تواند به تنهایی مراحل طلاق را انجام داده و هزینه‌های آن را بپردازد!

برای جواب دادن به این سؤال لازم است که ابتدا مراحل طلاق از طرف مرد یا طلاق از طرف زن را بررسی کنید، سپس شرایط این طلاق‌ها و میزان دستمزد که وکلا برای قبول آن‌ها درخواست می‌کنند را به هزینه کل پرونده اضافه کنید. در ادامه مواردی که در هزینه نهایی طلاق و قیمت درخواستی وکیل طلاق یک طرفه مؤثر هستند را بررسی کرده‌ایم.

اگر نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر درباره درباره طلاق، هزینه وکیل برای طلاق از طرف مرد یا هزینه وکیل برای طلاق از طرف خانم دارید، از طریق واتساپ با وکلای موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

طلاق یک طرفه مرد

حق طلاق در ایران با زوج است و مرد می‌تواند هر زمان که اراده کند برای جدایی از همسرش درخواست طلاق دهد.

البته برای رسیدگی به پرونده طلاق از طرف مرد تنظیم درخواست طلاق، ثبت درخواست از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی و دریافت گواهی عدم سازش ضروری است.

در تمام این مراحل زوج باید هزینه‌هایی توسط مراجع معتبر اعلام شده برای طلاق بپردازد، و در نهایت نیز هزینه جاری کردن صیغه طلاق در محضر با مرد خواهد بود. در صورتی که زوج از وکیل برای طلاق از طرف مرد کمک گرفته باشد، باید هزینه وکیل را نیز طبق آنچه اعلام شده بپردازد، تا وکیل طلاق بتواند روند رسیدگی به پرونده طلاق را پیگیری کند.

علاوه بر موارد فوق، زوج باید همه چیز درباره مهریه و نحوه پرداخت آن در طلاق از طرف مرد را بداند؛ زیرا در صورتی که طلاق از طرف مرد مطرح شده باشد، زوج موظف است حقوق مالی زن مانند مهریه، نفقه، اجرت‌المثل و نحله را نیز قبل طلاق پرداخت کند.

هزینه وکیل طلاق یک طرفه مرد

با توجه به اینکه حق طلاق با مرد است و پیچیدگی پرونده‌های طلاقی که از طرف زوج مطرح می‌شود نسبت به طلاق از طرف زن کمتر است، مبلغی که به عنوان هزینه وکیل برای طلاق از طرف مرد در نظر گرفته می‌شود نسبت به طلاق از طرف زن کمتر خواهد بود.

از جمله مواردی که مبلغ نهایی دستمزد وکیل را در طلاق از طرف مرد مشخص می‌کند می‌توان به حیطه وظایف وکیل طلاق نیز اشاره کرد. در واقع زمانی که وکیل صرفاً درخواست طلاق را تنظیم کند با مواقعی که وکیل طلاق به عنوان مشاور در پرونده حضور داشته باشد یا اختیار تام برای پیگیری پرونده طلاق را داشته باشد، هزینه‌های متفاوتی باید توسط موکل پرداخت شود.

طلاق یک طرفه زن

در ایران حق طلاق فقط به زوج داده شده و زن تنها در شرایطی می‌تواند برای طلاق یک طرفه اقدام کند که دچار عسر و حرج شده باشد، یکی از شروط 12 گانه عقدنامه برقرار باشد، یا زوجه حق طلاق داشته باشد؛ بنابراین بدون ارائه دلیل دادگاه به پرونده طلاق از طرف زن رسیدگی نمی‌کند.

برای رسیدگی به پرونده طلاق از طرف زن باید زوجه درخواست طلاق را تنظیم کند، شواهد و مدارک مورد تأیید دادگاه برای جدایی را آماده کرده باشد و سپس درخواستش را برای رسیدگی در سامانه الکترونیکی قضایی ثبت کند. در تمام این مراحل باید زن کل هزینه طلاق را بپردازد، و مانند طلاق توافقی هزینه بین زوجین تقسیم نمی‌شود.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

هزینه وکیل طلاق یک طرفه زن

هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن نسبت به هزینه وکیل طلاق توافقی و طلاق یک طرفه مرد بیشتر است. چون پرونده‌هایی که برای جدایی زن تنظیم می‌شوند پیچیده‌تر هستند؛ و زوجه باید دلایلی را برای جدایی به دادگاه ارائه کند که قابل‌قبول باشند.

در این شرایط نیز با توجه به حدود اختیاراتی که وکیل طلاق دارد هزینه‌هایی که باید زوجه برای وکیل طلاق از طرف زن بپردازد مشخص خواهد شد. اگر زن تمام مراحل را خودش انجام دهد و وکیل صرفاً برای تنظیم درخواست طلاق در پرونده خطور داشته باشد، زوجه هزینه کمتری را برای وکیل طلاق می‌پردازد.

اما در شرایطی که زوجه کلیه اختیارات طلاق و پیگیری پرونده را به وکیل واگذار کرده باشد و خودش تنها موقع صدور رأی دادگاه حضور داشته باشد، هزینه‌ای که برای وکیل طلاق باید پرداخت شود بیشتر خواهد بود.

در مواقعی که وکیل طلاق به عنوان مشاور در پرونده حضور دارد نیز هزینه طلاق به صورت توافقی تخمین زده می‌شود؛ و با توجه به تعداد جلسات مشاوره زوجه باید هزینه تعیین شده برای وکیل طلاق را بپردازد.

هزینه طلاق غیابی

طلاق غیابی شرایط مختلفی دارد. برای برآورد هزینه طلاق غیابی باید یک جلسه تخصصی با وکیل طلاق داشته باشید.

هزینه ثبت طلاق غیابی در دفترخانه تفاوت چندانی با ثبت سایر انواع طلاق‌ها در دفترخانه ندارد.

هزینه طلاق غیابی از طرف زن هم بعد از جلسه با وکیل به طور دقیق مشخص می‌شود.

سخن پایانی

طلاق یک طرفه یکی از انواع طلاق است؛ و زن یا مرد می‌توانند بدون جلب رضایت طرف مقابلشان برای جدایی اقدام کنند.

برخلاف هزینه وکیل طلاق توافقی که توسط زن و مرد یا طبق توافق آن‌ها پرداخت می‌شود، همه چیز در طلاق یک طرفه بر عهده فردی است که درخواست طلاق داده.

حتی هزینه وکیل طلاق یک طرفه نیز باید توسط فردی که برای جدایی اقدام کرده پرداخت شود. با توجه به این شرایط، زن یا مردی که برای طلاق یک طرفه اقدام می‌کنند باید قبل از شروع اقدام برای جدایی ابتدا هزینه‌های طلاق را تخمین بزنند، و سپس با کمک وکلای متبحر طلاق برای پیشبرد پرونده خودشان اقدام کنند.

سؤالات متداول

هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن چقدر است؟

برای طلاق از طرف زن باید هزینه بیشتری نسبت به طلاق از طرف مرد بپردازید، چون زن حق طلاق ندارد و این نوع از پرونده‌های طلاق پیچیدگی بیشتری دارند.

هزینه وکیل طلاق یک طرفه چقدر است؟

برای کسب اطلاعات درباره هزینه وکیل طلاق توافقی و طلاق یک طرفه از طریق واتساپ با وکلای حقوقی موسسه دادسو در ارتباط باشید.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

3.9/5 - (35 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *