طلاق در دوران عقد چگونه است؟

طلاق در دوران عقد چگونه است؟

با توجه به آمار بسیار زیاد طلاق در دوران عقد لازم دانستیم که شرایط و دلایل مختلف آن را بررسی کنیم تا بتوانیم کمکتان کنیم که در این موقعیت بهترین تصمیم را بگیرید. مسائل مختلفی مثل استرداد هدایا در دوران نامزدی، اجرای شرط تنصیف دارایی و باطل کردن صیغه محرمیت بین زوجین در این دوران مطرح است که زوجین باید نسبت به این مسائل اطلاعات کافی داشته باشند تا منطقی و درست تصمیم بگیرند و در آینده بعد از طلاق متضرر نشوند.

اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که منظورمان از دوره عقد زمانی است که خانم و آقا صیغه عقد بینشان جاری شده ولی هنوز جشن ازدواج نگرفتند و با هم در یک خانه زندگی نمیکنند. از نظر قانون خانم و آقا بعد از ثبت عقد زن و شوهر تلقی می‌شوند. طلاق در دوران عقد دلایل بسیاری دارد که در این مطلب درباره آن توضیح می‌دهیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا توضیح دهیم طلاق در دوران عقد چگونه است و چقدر طول می‌کشد؟

در صورتی که مایل به گفتگو با مشاور طلاق در این موضوع هستید و یا نیاز به وکیل طلاق توافقی دارید می توانید از طریق تماس و واتس اپ با کارشناسان حقوقی دادسو رایگان صحبت کنید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

دلایل طلاق در دوره عقد

یکی از مهم‌ترین دلایل طلاق در عقد می‌تواند تغییر رفتار خانم یا آقا بعد از عقد باشد. یعنی تا قبل از آن در زمان خواستگاری و نامزدی خانم و آقا شخصیت واقعی خود را نشان ندادند و بعد از عقد تغییر رفتار دادند به طوری که باعث شوکه شدن فرد از شرایط پیش آمده و اقدامش به طلاق را میشود.

علت دیگر طلاق میتواند بلند پروازی یکی از طرفین باشد. یعنی قبل از عقد و در زمان آشنایی خانم و آقا بدون توجه به ایده آل ها و استاندارد هایشان و بدون فکر در رفتار های طرف مقابل تن به عقد می‌دهند و بعد از مدتی که متوجه می شوند که رفتار های طرف مقابل یا ظاهر ایشان را دوست ندارند و اقدام به جدایی می‌کنند. در ادامه دلایل اصلی طلاق در دوران عقد را توضیح می‌دهیم.

دلایل خانوادگی

دلیل دیگر طلاق در دوران عقد می‌تواند عقد در سن پایین باشد. این سبک از عقد معمولا در خانواده‌هایی که پایبند به سنت های قدیم استند بیشتر اتفاق میافتد که دختر یا پسر را قبل از رسیدن به بلوغ فکری عقد می‌کنند. قبل از رسیدن به سن بلوغ فکری و جسمی فرد هنوز شناخت کاملی از خودش ندارد و وقتی به این سن رسید باید علاوه بر شناخت خود به شناخت فرد مقابلش که به اسم همسر در کنارش است نیز بپردازد.

در این مواقع فرد معمولا به این نتیجه میرسد که ویژگی های ظاهری یا رفتاری طرف مقابل را دوست ندارد و قبل از ازدواج طلاق میگیرد. مدت زمان عقد طولانی از علت های دیگر طلاق در دوره عقد است که معمولا جنبه های اقتصادی مطرح میشود.

یعنی به دلیل هزینه‌ها سنگین امکان گرفتن مراسم عروسی و خرید لوازم خانه سخت‌تر میشود و این پروسه زمانبر میشود که ممکن است خانم و آقا به دلیل طولانی شدن عقد و فشار های اقتصادی دچار بی انگیزگی و دلسردی میشوند و طلاق میگیرند.

مدارک لازم برای طلاق در دوران عقد

مدارک طلاق در دوران عقد شامل موارد است:

 • شناسنامه طرفین
 • کارت ملی
 • سند ازدواج
 • گواهی عدم امکان سازش بهزیستی ( در صورتی که وکلای دادسو پرونده شما را به عهده داشته باشند نیازی به این گواهی نیست.)

طلاق در دوران عقد چقدر طول می کشد؟

طلاق در هر نوعی که باشد و در هر زمانی که انجام شود، به زمان زیادی نیاز دارد. حتی اگر زوجین در دوران عقد تصمیم به طلاق بگیرند، بیش از شش ماه درگیر پروسه طلاق خواهند بود. در برخی موارد زوجین تنها چند روز بعد از گذشت از ثبت عقد متوجه تغییرات عمده ای در طرف مقابل می شوند و برای درست کردن این تصمیم اشتباه که فقط چند روز از آن گذشته باید ماه ها پیگیری کنند.

در صورتی که برای انجام و ثبت طلاق در دوران عقد عجله دارید و یا نمی خواهید خودتان در هیچ مرحله ای حاضر باشید، با همکاران ما در واحد مشاوره های رایگان تلفنی دادسو تماس بگیرید تا شمار ا به صورت کامل راهنمایی کنند.

انواع طلاق در دوران عقد

طلاق از طرف خانم در دوران عقد

طلاق در این دوره تفاوت چندانی با طلاق بعد از ازدواج ندارد. یعنی هم خانم می‌تواند اقدام به طلاق کند هم آقا و با توافق از یکدیگر جدا شوند. فقط در مسائل مالی ممکن است تفاوت داشته باشد. مثلا در اجرت المثل و میزان مهریه یا نفقه زن که در صورت دوشیزه بودن و نبودن خانم شرایط فرق می‌کند.

اگر طلاق از طرف خانم باشد و وکالت در طلاق نداشته باشد باید یکی از شروط دوازده گانه ی ضمن عقد علت اقدام به طلاقش باشد مثل اعتیاد همسر، داشتن شغلی که با آبروی خانم و تصمیم دادگاه منافات دارد، نپرداختن مهریه، داشتن بیماری صعب العلاج مرد، ازدواج مجدد بدون اجازه همسر و … در این صورت خانم اگر دوشیزه بود با مطالبه نصف مبلغ مهریه اش میتواند اقدام به طلاق کند.

اگر خانم وکالت در طلاق را در زمان عقد نگرفته باشد، می‌تواند همراه همسر خود به دفتر اسناد مراجعه کند و یک وکالت در طلاق تنظیم کنند.

یکی دیگر از دلایل طلاق از طرف خانم در دوره عقد می‌تواند عدم تهیه مسکن از جانب آقا باشد. یعنی در دوره عقد آقا باید برای بعد از مراسم ازدواج مسکنی مناسب تهیه کند که در صورت تهیه نکردن و بلاتکلیف گذاشتن خانم، ایشان می‌توانند برای طلاق اقدام کنند.

نکات مهم وکالت در طلاق

 • وکالت در طلاق باید حتما به صورت بلاعزل باشد تا آقا نتواند حق طلاق را پس بگیرد.
 • حق توکیل به غیر داشته باشد تا در صورت عدم موافقت آقا برای حضور در مراحل طلاق به جای ایشان وکیل بگیرد.
 • حق اسقاط در تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی داشته باشد تا بعد از صدور حکم طلاق توسط دادگاه خانم بتواند بلافاصله برای رفتن به دفتر طلاق و جاری شدن صیغه طلاق اقدام کند.
نکات مهم در وکالت طلاق

طلاق از طرف مرد در دوران عقد

طلاق از طرف مرد هم فرقی با شرایط عادی ندارد. یعنی اگر آقا در خواست طلاق داد و خانم راضی نبود آقا میتواند با پرداخت نفقه و مهریه خانم را طلاق دهد و به هر دلیلی میتواند اینکار را بکند. فقط در صورت باکره بودن خانم مهریه نصف پرداخت میشود و اجرت المثل به ایشان تعلق نمیگیرد. برای اطلاع از مهریه دختر باکره پیشنهاد می‌کنیم مقاله “طلاق در شرایط باکره بودن” را مطالعه کنید.

حالتی وجود دارد که ممکن است خانم قبل از ازدواج با این آقا، قبلا با شخص دیگر ازدواج کرده باشد و طلاق گرفته باشد. منظور این است که خانم باکره نباشد. اگر هر دونفر خانم و آقا ادعای نزدیکی داشته باشند که مهریه نصف محسوب میشود ولی اگر آقا ادعا داشتند که رابطه نزدیکی بینشان صورت نگرفته و خانم ادعای دارند که نزدیکی بینشان صورت گرفته است دادگاه حرف خانم را مقدم می‌شمارد.

تنصیف دارایی در طلاق از طرف مرد در دوران عقد

قانونی وجود دارد به نام تنصیف اموال در زمان طلاق به این معنی که هر مالی که آقا بعد از جاری شدن صیغه عقد و ازدواج بدست میآورد به صورت نصف نصف بین خانم و آقا تقسیم میشود که این قانون شامل اموالی که آقا از قبل از عقد داشته، نمیشود. تنصیف اموال یا نصف کردن اموال در دوره عقد معمولا صورت نمی گیرد مگر اینکه بعد از عقد آقا صاحب مال شده باشد.

همچنین در مورد شرط تنصیف دارایی باید توجه داشت که اموالی که به صورت ارث به اشخاص رسیده باشد، شامل شرط تنصیف دارایی نمی شود و زوجین نمی توانند نسبت به آن ادعایی بکنند. همینطور شرط تنصیف دارایی باید در سند ازدواج و یا یک سند رسمی ثبت شده باشد تا زوجین بتوانند نسبت به ان ادعایی بکنند، در غیر این صورت امکان تنصیف دارایی وجود ندارد.

طلاق توافقی در دوران عقد

طلاق توافقی حتی در دوره عقد هم از راحتترین و سریع ترین راه های طلاق است. فقط باید خانم و آقا بر سر مسائل مربوط به طلاق مثل مهریه، نفقه و … به توافق کامل برسند. تعیین و تکلیف مهریه در طلاق توافقی در دوران عقد به زوجین سپرده شده است. یعنی زوجین هر توافقی که روی مهریه داشته باشند، قانون به احترام می گذارد.

به طور مثال زوجین می توانند توافق کنند که کل مهریه بخشیده شود، یا کل مهریه گرفته شود و یا بخشی از مهریه توسط آقا به خانم پرداخت شود و مابقی بخشیده شود. پس هر توافقی که زوجین رو بروی مهریه داشته باشند و به وکیل خود اعلام کنند، قابلیت اجرایی دارد.

پیشنهاد ما به شما این است که قبل از اقدام برای هر کدام از انواع طلاق با کارشناسان حقوقی متخصص ما در زمینه طلاق تماس بگیرید تا به صورت رایگان راهنمایی دریافت کنید. چون کوچک ترین اقدام اشتباه می تواند پروسه طلاق را طولانی کند.

وکیل برای طلاق در عقد

بعضی از دوستان به اشتباه فکر می‌کنند که چون کسانی که می‌خواهند در دوره عقد طلاق بگیرند درگیر هزینه های عروسی و خرید جهیزیه نشدند پس نیازی به داشتن وکیل نیست. ولی بهتر است بدانید که مطالبات در دوره عقد برای هر دو طرف بسیار مهم و غیر قابل گذشت است.

همینطور خانم و آقایی که قصد طلاق در دوره عقد دارند دچار احساسات می‌شوند و سعی میکنند با گرفتن جشن عروسی و اصطلاحا رفتن زیر یک سقف فرصت مجدد به طرف مقابل خود بدهند. پس بهترین راه این است که در صورت بروز هرنوع مشکل غیر قابل گذشت در این دوره حتما با یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید تا بصورت کامل و قانونی راهنمایی بشید.

توصیه آخر ما به شما این است که قبل از عقد هم حتما با وکیل در خصوص مسائل مختلف مثل مهریه و وکالت در طلاق و حق و حقوق های دیگر صحبت کنید تا بعدا در صورت بروز مشکل حق و حقوقتان ضایع نشود.

استرداد هدایا در دوران نامزدی

پس دادن کادوها در دوره نامزدی و عقد شرایط خاص خودش را دارد. ولی منطقی است که بعد از جدا شدن دوطرف یا هدایا را پس بدهند یا پس ندهند که مشکلات بعدی پیش نیاید. معمولا هدیه هایی که در نامزدی رد و بدل میشوند طلا، سکه، ساعت و … هستند. در ادامه به چند مورد از شرایط استرداد هدایا در نامزدی میپردازیم.

 • هدیه به حالت اول خود مانده باشد و به شخص دیگر واگذار نشده باشد.

برای مثال اگر گردنبد طلا هدیه دادیم هنوز برای خود شخص باشد و نفروخته باشد یا اگر گردنبند را به چیز دیگر تغییر نداده باشد.

 • هدیه هنوز وجود داشته باشد

برای مثال اگر ماشین هدیه دادیم در اثر آتش سوزی یا دزدی از بین نرفته باشد.

فسخ صیغه محرمیت در دوران نامزدی

معمولا در خانواده های سنتی که دختر و پسر بدون شناخت قبلی تصمیم به ازدواج میگیرند مدتی را قبل از عقد دائم به صورت صیغه موقت برای شناخت بیشتر با یک دیگر رابطه دارند. صیغه موقت را خود دختر و پسر می‌توانند بخوانند یا فردی که عاقل و بالغ باشد.

همچنین در صیغه موقت، طلاق وجود ندارد و با تمام شدن مدت آن یا بخشیدن مهریه اعتبار آن تمام می‌شود. ولی معمولا این پروسه تاثیر خوبی ندارد چرا که اگر به هر دلیلی خانم و آقا تصمیم به جدایی بگیرند با توجه به مهریه پایین هم از نظر جنبه های مالی مورد ضرر قرار می گیرند و هم از نظر احساسی ممکن است این نوع جدایی اذیتشان بکند.

مشکلات و تبعات طلاق در دوران عقد

 • طلاق در دوران عقد طلاق بائن محسوب می‌شود. بنابراین مرد پس از طلاق زن باکره نمی‌تواند در دوران عده طلاق با مجددا با همسر وی زندگی کند. البته اگر در هنگام طلاق زن باکره نباشد، مرد می‌تواند در عده طلاق رجعی به همسر خود بازگردد.
 • مهریه دختر باکره در طلاق در دوران عقد، نصف مهریه ای است که حین ازدواج مشخص شده است.
 • از لحاظ روحی و روانی نیز ممکن است دو طرف دچار مشکلاتی شوند.

جمع بندی

همان‌طور که دیدید، در این مطلب درباره انواع طلاق در دوران عقد و شرایط آن توضیح دادیم. در صورتی که درباره مدت زمان طلاق در دوران عقد و یا دلایل آن به راهنمایی نیاز دارید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا به طور کامل متوجه شوید طلاق در دوران عقد چگونه است؟

سوالات متداول

نفقه همسر در صورت باکره بودن هنگام طلاق چگونه است؟

نفقه همسر ارتباطی به باکره بودن او نداشته و زن می‌تواند نفقه خود را درخواست کند.

مهریه همسر در صورت باکره بودن هنگام طلاق چگونه است؟

در صورتی که هنگام طلاق خانم باکره باشد بر اساس قانون نصف مهریه به وی تعلق می‌گیرد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

آیا دادسو مجوز دارد؟

دادسو تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. امکان رؤیت این مجوزها قبل از عقد قرارداد با دادسو وجود دارد.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

۴.۴/۵ - (۱۳۵ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

160 دیدگاه برای “طلاق در دوران عقد چگونه است؟

 1. زهرا گفته:

  سلام.دخترم عقدکرده بعداز عقد آقا بد دهنی و توهین را شروع کرد در دادگاه کیفری برای توهین محکوم شده.امکانش هست با همین مدرک درخواست طلاق کنه و دادگاه به عنوان یکی از شرایط عقد نامه قبول کنه؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   جزو شروط ضمن عقد محسوب نمی شود توهین اما می توانید به این مورد هم استناد کنید. بستگی به نظر قاضی دارد.

 2. فاطمه صالحی فشمی گفته:

  درودبرکارشناسان سایت دادکو.مطالب مفید وکاربردی و واضحی رابه ماارایه دادید متاسفانه پسر۲۰ ساله ی من درسال ۹۸ عقدکرد ودرسال ۹۹ جداشد ومقاربت هم داشت وبدلیل خیانت ودزدیهای عروس ازاوجداشد. هیچیک ازهدایای پسرمن دردوران طلاق عقدبه من مادرشوهر که تمام هزینه هارامتقبل شدم بازپس داده نشدولپ تاپ وحسابهای چندکارتمان راهم خالی کردند و طلاها وتمام هدایای من ومیهمانان راهم درسال ۹۹ بردند. وام ازدواج راهم به ضمانت من پرداخت نکردند.!!!!خانواده ی عروس ۱۴ ساله دزدبودندوازآنهاشکایت دادگاهی چندساله وفعلا راکدتاطلاق قطعی داریم. آیا می توانیم بامدارک موجود وبعضی که موجودنیست وفاکتورطلاهادست عروس مطلقه هست طلاها راپس گرفت؟ کارتون لپ تاب دست من هست که عروس بامرد خیانت کاربردند. لطفا راهنمایی امان می کنید.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   در صورتی که طلاها به دلیل هدیه به خانم داده شده باشند خیر امکان بازپسگیری نیست و یا بسیار سخت است.

 3. شیرین گفته:

  من در دوران عقد هستم. ولی همسرم میگه خودت اقدام کن برای طلاق. موافق هستا.و لی نمی دونم جرا اینو میگه

 4. هانیه گفته:

  سلام
  من دختر ۱۴ساله هستم چیه این که ازدواج کنم راضی نبودم ما دو ماه باهم نامزد بودیم پسر فقدر به حرف پدر مادرش گوش میده روم دست بلند کرد بهم تحمت خیانت زد بعد در دور نامزدی بهم خیانت کرد بهم و می‌گفت که این خیانت نیست به پدر مادرم گفتم اوناهم طرف پیرسون بودن بعد این پسر اخلاق درستی ندارع مدادم درحال قهر کردن با من در دوران نامزدی یه جور دیگه بود الان که عقد کردیم یه جور دیگه هست وقتی که نامزد بودیم به پدر مادرم گفتم که من نمیخوام ازدواج کنم و به زور منو سر سفرعقد نشوندن من هم می‌خوام طلاق بگیرم ولی پدرم میگه که با این کارت آبروی مارو میبری و الان نمیدونم چیکار کنم من باکره هستم و یه روز که از مدرسه نیومدم مادرم گفت که واست خواستگار اومد ماهم قبول کردیم و خود من راضی نبودم به ازدواج الان من چیکار کنم

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   متاسفم بابت اتفاقات پیش آمده 🙁
   در صورتی که تحمل زندگی برای شما غیر ممکن است تنها راه شما طلاق است.

 5. 🥲🥲 گفته:

  سلام خسته نباشید
  من ع ماه عقد کردم و هنوز با کره ام
  خانواده همسرم همش جر بحث دارن و سر این موضوع و دست خالی بودن همسرم راحت میتونم طلاق بگیرم و اینک. طلا هایی ک خودم با پولی ک همسرم بهم میداده ک. من جدا طلا گرفتم میتونم ایا بگیرم و اینک هدایا حتما باید برگشت بخوره

 6. زینب گفته:

  طلاق از طرف زن در دوران عقد من دوشیزه ام اگر من مهریه نخواهم ولی مرد طلاق ندهد من برم اقدام کنم مرد هرچی خرج کرده بخواهد میتواند بگیرد حتا اگر من مهریه نخواهم و ۱۷ سالمه.شوهرم بهم محبت نمیکنه و به زبونم نمیاره که تورو دوست ندارم کم محلی می‌کنه بمن توری رفتار می‌کنه ک انگار بزور ازدواج کرده بامن

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   در صورتی که حق طلاق ندارید یا باید به صورت توافقی جدا شوید و یا یکی از شروط عسر و حرج را اثبات کنید برای طلاق یک طرفه در دوران عقد از طرف زن.

 7. عزیز گفته:

  سلام بنده بازن بیوه ای عقدکردم بصورت غیابی وبه علت دوری هنوز یکدیگررالمس هم نکردیم وحالا اخلاق طرف تغییرکرده اگردرخواست طلاق بدهم مهریه به ایشان تعلق میگیردیاخیر

 8. محمد رضا گفته:

  تو دوران عقد هستیم من ۲۰ ساله خانم ۱۸ ساله و بیشتر مشکلاتمون دخالت خانواده ها(بیشتر خانم) حتی خانم دلیل قانع کننده ای هم ندارن که طلاق بگیرن.ایا دادگاه اهمیتی به خانواده ها میده؟یا فقط به مشکلات ما کار داره؟(چون میخوام زندگی کنم)
  و میخواستم بدونم پرداخت مهریه برای کسی که هیچ اموالی نداره و درحال خدمت وظیفه هستش با حقوق پایین معمولا قسط بندی ها چطور میشه؟ یعنی چند وقت باید یک سکه بدم؟ مهریه ام ۷۲ تا و خانم دوشیزه هستن یعنی نصف
  و سوال دیگه اینکه هدایایی مثل طلا رو که فاکتورش موجود هست رو میتونم پس بگیرم؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   در خصوص سوال اول؛ خانم فقط در صورتی که حق طلاق داشته باشند و یا در صورت عسر و حرج می توانند برای طلاق اقدام کنند.

 9. محمد رضا مصلحی گفته:

  سلام : در صورتی که پدر و مادر دختر مریضی خاصی از دخترشان را هنگام عقد از خانواده پسر مخفی کنند و به دلایل مالی خانوادخ دختر درخواست طلاق بدن آیا می توانند طلاق خودرا به سراجام برسانند؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   خانم فقط در صورت داشتن حق طلاق و یا در صورتی که شرایط عسر و حرج باشد می تواند برای طلاق اقدام کند.

 10. محمد رضا مصلحی گفته:

  سلام پسر یکی از اقوام اواسط امسال دختر همسایه خودش که خیلی کم سن و سال هستش رو عقد کرده . پسر دارای شغل دواتی ،بسیار مؤدب و با احترام ولی متاسفانه مادر دختر علاوه بر سلطه ای که بر دخترش داره بعد از دوماه از عقد کردن در خواست طلاق داده به دلایل واهی مثل کم توجه بودن خانواده پسر به دختر ، خرج نکردن پسر برای دختر و ….که بیشتر جنبه مالی داره. متاسفانه مادر دختر نسبت به مسدود کردن حساب حقوق و امتیاز ثبت نام خودرو ی پسر اقدام نموده که بر سطح اختلافات فی مابین افزوده. ضمنا پسر به هیچ عنوان تمایلی به طلاق دادن نداره. آیا با این شرایط خانواده دختر می تواند اموال و دارایی پسر را مسدود و درخواست طلاق بدهد.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   برای طلاق از طرف زن حتما یا باید حق طلاق داشته باشند و یا به خاطر شرایط عسر و حرج اقدام کنند.

 11. محمد رضا مصلحی گفته:

  سلام پسر یکی از اقوام اواسط امسال دختر همسایه خودش که خیلی کم سن و سال هستش رو عقد کرده . پسر دارای شغل دواتی ،بسیار مؤدب و با احترام ولی متاسفانه مادر دختر علاوه بر سلطه ای که بر دخترش داره بعد از دوماه از عقد کردن در خواست طلاق داده به دلایل واهی مثل کم توجه بودن خانواده پسر به دختر ، خرج نکردن پسر برای دختر و ….که بیشتر جنبه مالی داره. متاسفانه مادر دختر نسبت به انسداد حقوق و امتیاز ثبت نام خودرو ی پسر اقدام نموده که بر سطح اختلافات فی مابین افزوده. ضمنا پسر به هیچ عنوان تمایلی به طلاق دادن نداره. آیا با این شرایط خانواده دختر می تواند اموال و دارایی پسر را مسدود و درخواست طلاق بدهد.

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 12. حسن گفته:

  سلام من دوسال عقد کردم قبل از عقد هم خانه هم ماشین داشتم نامزدم هم باکره هست بهش مهریه .خانه ماشین تعلق میگیره

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   مهریه یکی از حقوق خانم است و در هرصورت به ایشان تعلق می گیرد. فقط در صورت باکره بودن نصف مهریه به ایشان تعلق می گیرد

 13. هادی گفته:

  سلام در دوران عقد هستیم همسرم طلاق میخواد ولی من راضی نیستم درخواست مهریه داده . سوالم اینه بعد قسط بندی مهریه میتونم جشن بگیرم یا باید مهریه تموم بشه

 14. ترانه گفته:

  سلام من ۱۷ سالمه و چون شوهرمو دوس ندارم میخام جدا بشم و اختلافات زیادی داریم مثلا من از اخلاقو رفتارش خوشم نمیاد و.. از هر کی پرسیدم میگه چون تو میخای جدا بشی و شوهرت میگه من زنمو میخام مهریه بهت تعلق نمیگیره میشه بگین درست میگن یا نع یا راهی هست که بتونم مهریمو بگیرم

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   مهریه در هر صورت به شما تعلق می گیرد.
   تنها در صورتی که در ازای حق طلاق مهریه را ببخشید.

 15. Omid گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  ما دوران عقد هستیم و پدرم در قباله ازدواج ۱ دانگ منزل مسکونی رو تقبل کرده آیا برای طلاق این ۱ دانگ نصف خواهد شد ؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   سوالتون گویا نیست. چرا یک دانگ باید نصف بشه؟
   به همان میزانی که که در سند ازدواج آمده تقبل می شود.

 16. مهلا گفته:

  خسته نباشید.
  اگر خانم تصمیم بر جدایی داشته باشه و کسی موافقت نکنه باهاش از لحاظ قانون چه اقدامی میتونه بکنه؟

 17. سمیه گفته:

  من نمیدانستم که باکره نیستم بعدازشش ماه نامزدی توافقی جدامیشویم،دادگاه بنده روبه پزشک قانونی فرستاده،اگر مشخص شودباکره نیستم درصورتی که هیچ ارتباطی هم نداشتیم،آیاتاثیری روی نظر قاضی دارد.؟

 18. فاطمه گفته:

  سلام بنده الان یکساله عقدم و مراسم عروسی نگرفته و باکره نیستم و میخام طلاق مهریه چجور تعلق میگیره ؟

  • Avatar photo
   احسان دهداری گفته:

   سلام، وقت بخیر
   در صورتی که دوشیزه نباشید مهریه کامل به شما تعلق می گیرد.

 19. قلیپور گفته:

  سلام من دوسال ونیم که نامزدم محصری وفرصتی ک برای جشنو عروس خواست ۳ماه بود الان کلا میخواد طلاق بده ومنم به تلاق توافقی رضایت دارم منتهی میتونم نفقه ومهریه هام بگیرم ؟ وهدیه گوشی موبایل و…دست منه پس باید بدم

  • Avatar photo
   احسان دهداری گفته:

   سلام، وقت بخیر
   در طلاق توافقی مواردی مانند نفقه، مهریه و تنصیف اموال بستگی به توافق طرفین دارد.

 20. ناشناس گفته:

  سلام من و همسرم در دوران عقد هستیم و توافق کردیم باهم ایا پزشک قانونی هم لازم‌ک بریم من حتی مهریه ام بخشیدم

  • Avatar photo
   احسان دهداری گفته:

   سلام؛ وقت بخیر
   در صورتی که ادعای دوشیزگی نداشته باشید فقط برای آزمایش عدم بارداری باید مراجعه کنید.

 21. ناشناس گفته:

  سلام خسته نباشیدمیشه یه خانم عقددائم کنه بعدسه روزآقادرخواست طلاق بده وخانم دوشیزه بوده نصف مهریه رو ۱۳ساله میگیره بعدازدواج دوم داشته الان ازهمسردوم هم داره جدامیشه میتونه ازدوتااقادوتامهریه بگیره،بعدالان ۴۳تاسکه گرفته ۷۰تامونده الان ۱۰۰میلیون پول نقدمیخوادتا۷۰تاروببخشه بنظرتون راه خوبیه؟بعدسه روزعقدباطل یافسخ محسوب نمیشه؟یالان داره ازهمسردوم جدامیشه درخواست۱۰۰تومن کرده دلیلی داره؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 22. ناشناس گفته:

  سلام. ماعقدکردیم دوسال هست
  اما یه مدت بعداز عقدمون فهمیدم ازلحاظ دینی بهم نمیخوریم واین مسئله برای من وخانواده خیلی مهمه وایشون قبول میکرد وبعداز مدتی دوباره کارخودشو انجام می‌داد میخواستم بدونم برای طلاقدلیل من قانع کننده هست یانه چون دیگه تحمل ادامه دادن ندارم. منون

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 23. علی گفته:

  سلام خسته نباشید ما دو ماهه عقد کردیم بخاطر دخالت پدر خانومم داریم جدا میشم چنبارم خواهرم بردارم رفتن دنبالش نیومد میگه بابام نمیزار قرصم مصرف میکرد تا دو هفته پیش الانم حسابی دعوامون شده بهم شک دار پیش همه ابرمو برده اومد میاد در مغازم زد شیشه مغازرو‌ دستگاه کارتخوانمو شکسته همسایها شاهدن الانم میگم بیا بریم جدا شیم توافقی میگه نمیام چیکار کنم باباش یکسال انداخته بود بیرون پیش من میموند نامه مشاورم دارم که قرص مصرف میکرد چنبارم همدیگرو زدیم چیکار کنم جداشیم توافقی

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 24. مریم گفته:

  سلام من در دوران عقد هستم با نامزدم به مشکل خوردیم و دوشیزه هستم الان دوسال هست من قرار ۱۸ ساله بشم میتونم خودم برا طلاقم اقدام کنم

   • Mh گفته:

    با سلام منو همسرم در دوران عقد هستیم میخواهیم طلاق توافقی بگیریم راهی هست برای اثبات اینکه ایشون قبل از عقد با من دوشیزه نبودن و باکریگیشونو بعد عقد از دست ندادن

    • Avatar photo
     احسان دهداری گفته:

     سلام، وقت بخیر
     با توجه به این که طلاق شما توافقی است نیاز به اثبات این موضوع نیست.

 25. سروناز .ح گفته:

  ۶ سال هستش که عقدیم و برای طلاق در دوران عقد همکاری نمی کنه اصلا. خسته شدم دیگه. هیچی هم نداره که برای مهریه اقدام کنم.

 26. میرزایی گفته:

  من و همسرم عقدکردیم. ولی هوز نرفتیم سر خونه زندگی مشترک. بنا به شرایطی هر دو موافق طلاق هستیم. این میشهه طلاق در دوران عقد. درسته؟

   • سمانه گفته:

    سلام شوهرم منو او دوران عقد ترک کرده نه نفقه میده نه سراغم میاد پیغامم فرستاده که توافقی طلاق بگیریم ولی من مهریمو میخوام بگیرم و همینطور طلاقمو بداشونم افدام کردم ولی هموز هیچ نتیجه ای نداده تکلیف من چیه چطور طلاق میتونم بگیرم که مهریه هم بهم تعلق بگیره

    • Avatar photo
     احسان دهداری گفته:

     سلام، وقت بخیر
     چون همسرتان هم موافق طلاق هستند می‌توانید اقدام به طلاق توافقی بکنید.
     درمورد مهریه نیز می‌توانید با همسرتان به توافق برسید. هرگونه توافقی قابل اجراست.

 27. سمیه گفته:

  سلام من الان پنج سال نامزدم دوشیزه هم نیستم،در دوران نامزدی خونه رهن کردم باپول خودم اما به اسم شوهرم ولی شوهرم خونه رو فسق کرده ویه مبلغ پولی هم پدرم قرض داده به شوهرم ،وشوهری طلاهای که پدرم برام خریده اونا روهم فروخته شوهرم ،شوهرم هم بیکاره میتونم درخواست طلاق بدم به غیر از مهریه ام اونا پول هایی روهم دادم بگیرم؟؟؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

   • ناشناس گفته:

    سلام وقت بخیر من یک سال است عقد کردم و از سوی شوهرم هیچ محبت و احترامی دریافت نکردم وهمسرم هیچ نفقه ای به من نداده اس ایا مشاور با شنیدن این موضوع چه تصمیمی میگیرد منون میشوم نظرتان را بشنوم

    • Avatar photo
     تیم تحریریه دادسو گفته:

     سلام، وقت بخیر
     در خصوص نفقه می توانید هم کیفری و هم حقوقی اقدام کنید

 28. ناشناس گفته:

  سلام وقت بخیر
  برای عوض کردن شناسنامه
  بعد ازطلاق در دوران عقد وقتی باهم رابطه ای نداشتیم بازم لازمه حتما تست دوشیزگی بدم؟

 29. .... گفته:

  سلام
  ببخشید من نامزدم تعادل روانی ندارن و اعصاب هستن اینو بعده یک سال فهمیدم ایشون به من تجاوز کردن و باکرگیم رو گرفتن ولی من هیچگونه اقدام یا شکایتی نکردم الان من رو تهدید به مرگ کردن و من میخوام اقدام به طلاق کنم میخواستم ببینم اگر هیچگونه مهریه نخوام توی دادگاه باکرگیم معاینه میشه یا نه

 30. من گفته:

  باسلام وخسته نباشیدایادردوران عقدبادوربودن ازهمدیگربه مدت زمان شش ماه حق طلاق به خانم تعلق میگیردیاخیر؟؟

 31. غلامرضا حاج حیدری گفته:

  سلام خسته نباشید من یک سال با خانم ازدواج کردم و هیچ علاقه به من نشان نداده و یک عزیزم دوست دارم به من نگفت و میخوام طلاق بدم باید چه کاری بکنم مرسی

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   برای طلاق دادن خانم باید حق و حقوق او را پرداخت کنید.
   میتوانید برای آگاهی از جزئیات با کارشناسان موسسه تماس بگیرید.

 32. فاطمه گفته:

  سلام ببخشید ما یه ساله نامزدیم والان بنا به دلایلی میخواییم جداشیم درخواست طلاقو من دادم و توافقی نیست دوشیزه نیستم
  مهریه نمیخوام ولی توی دادگاه الزامی که برگه بکارت داشته باشیم یا نه؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   الزامی به داشتن برگه بکارت در دادگاه نیست
   فقط باید اثبات کنید که آقا یکی از شروط ۱۲ گانه عقد را دارا است.

 33. فاطی گفته:

  سلام اگه مرد حق طلاق به زن داده باشه و زن درخواست طلاق بده در دوران عقد نصف مهریه به زن تعلق میگیره؟

   • سمانه گفته:

    سلام من بعد از یک سال عقد عروسیمون بهم خورد و من مهریمو گذاشتم اجرا و اون آقا توی این یک سال نه نفقه ای به من پرداخت کرده نه سراغم اومده منو ترک کرده حاضر به طلاق هم نیست چون مهریه رو نمیخواد بده الان تکلیف من جیه چطور میتونم طلاق بگیرم که مهریه هم بهم تطلق بگیره؟درضمن دوشیزه هستم

    • Avatar photo
     احسان دهداری گفته:

     سلام، وقت بخیر
     برای نفقه می‌توانید دادخواست اقدام به پرداخت نفقه تنظیم بفرمایید.
     برای وصول مهریه از طریق اداره اجرایی مهریه می‌توانید اقدام کنید.
     درصورتی که همسرتان حاضر به زندگی مشترک نیستند می‌توانید شکایت ترک انفاق بکنید.

 34. مهدیه گفته:

  سلام وقت بخیر مرسی از مطالب مفیدی که در اختیارمون گذاشتید
  من و همسرم نامزد هستیم و عقد کردیم الان ی سری

  مسائل پیش اوده که ادامه رابطه خوشایند نیست توی این

  دوران مهریه نصف میشه ،آیا راهی وجود داره که نخوان مهریه منو بدن؟؟

  و اینکه دریافت نفقه ب چه صورت هست ؟لطفا راهنماییم کنید🙏

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   در خصوص مهریه اگر آقا اموالی به نامشان باشد شما میتوانید به عنوان مهریه توقیف کنید و اگر مال نداشته باشند مهریه اقساط میشود.
   برای دریافت نفقه نیز باید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام کنید.

 35. حسن گفته:

  با سلام ما دوساله نامزدیم طرف دختر بخاطر تاریخ عروسی لج کردن الانم جواب نمیدن میگیم برین درخواست طلاق بدین جواب نمیدن تکلیف چیه

 36. دخترفارس گفته:

  سلام من تودوران عقدم هستم ولی چون باهمسرم رابطه داشتم دوشیزه نیستم امکانش هست بعدعقد اسم همسرم پاک بشه؟یا میتونم قبل ازازدواج دوم اسم شونوپاک کنم؟ایاهمسرم ازدواج مجددبافرددیگری جزمن داشته باشدمیتواند ویامیشه اسم ایشان ازشناسنامه من پاک شود؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   فقط در صورتی که شما دوشیزه باشید، امکان حذف اسم همسر سابق از شناسنامه وجود داره، در غیر اینصورت نمی توانید این کار را بدون اطلاع همسر دوم انجام دهید.

 37. خسرو اعتمادی گفته:

  سلام
  من دو ماه میشه عقد کردم به دلیل نرمال نبودن اخلاق خانمم و توهین کردن میخوام طلاقش بدم و عقدنامه فعلا دستی هست و ثبت قانونی نشده آیا میتونم بدون رفتن دادگاه کار را تمام کنم؟

 38. رضا گفته:

  با سلام در ۹۵ با خانمم عقد دایم کردیم و بنابه دلایلی بعد از سه ماه از شروع عقد اظهارنامه ای مبنی بر طلاق فرستادم اما بعد از مدتی پشیمان شده و دادخواست تمکین دادم جهت شروع زندگی مشترک و از آن تارخ تا الان دوبار اظهارنامه و سه بار دادخواست تمکین دادم که هر سه بار به خاطر استفاده از حق حبس رد شدند حالا خانمم دادخواست طلاق مبنی بر عسر و حرج دادند که در دادگاه بدوی دادخواستشون رد گردید و از رای صادره تجدیدنظرخواهی کردند آیا امکان نقص رای و صدور حکم طلاق به خانمم وجود دارد یا ن؟
  و اینکه باید در این مدت ادرس منزلآماده شده رو هم میفرستادم یا ن؟
  ضمناا تمامی حق و حقوق ایشان رو تا این تاریخ طبق حکم دادگاه بی کم و کاست پرداخت کردم و ایشون در قبال دادخواست طلاق به قاضی میگه نصف مهریمو میبخشم ولی من اصلا راضی به طلاق نیستم

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   پرونده شما دارای پیچیدگی های حقوقی است و بررسی بیشتری نیاز دارد. برای مشاوره تلفنی رایگان با ما تماس بگیرید.

 39. بلوچی گفته:

  سلام من ۱ سال نمزادی هستم الان می خواهم طلاق بگیرم نمزادم رفتارش خیلی تغییر کرده نمزادم خیلی دوستم داره ولی مشروب می خوره پیش یقیع ابروم میبرع همیشع باهام بحث داریم می خواهم در خواست طلاق بدم ایا مهریه بهم تلعق میگیره ؟ می گن اگه دختر در خواست بده مهریه بهش طعلق نمیگیره ؟ میگن حتی هدیه ها مثل گوشی ، طلا ، همه چیز باید بر گردونی درسته ؟؟
  اگه در خواست بدم می تونم طلاق بگیرم

  • رقیه گفته:

   سلام خسته نباشید ممنون میشم راهنمایی کنید .ما سه ساله عقد کردیم چند تا زمین و مغازه و ماشین داشتم دقیق چند ساعت قبل عقد خانمم گفت باید همه چی زده بشه به نامم زدم بنامش الانم اخلاقش کلن عوض شده بد اخلاقه خونه جدا داشتیم اصلا سر خونه زندگی نمیاد بیشتر همراه خانواده خودش هست .الانم میخواد طلاق بگیره همه سند ها رو برده میخواد جلوشون بگیره این ملاک و ماشین ها ارثی پدرم بود بهم داده .آیا میتونم پس بگیرمشون چکار کنم .

   • Avatar photo
    تیم تحریریه دادسو گفته:

    سلام، وقت بخیر
    لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 40. Arvin گفته:

  سلام

  خسته نباشید من یک ماه نامزدم ولی عقد نکردیم و فقط یه صیغه خونده شده وبخاطر دلایل اخلاقی میخوام نامزدم رو طلاق بدهم باهم اصلا تفاهم نداریم

  بهش مهریه اینا تعلق میگیره یا نه؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   در صورتی که عقد نکرده باشید، نیازی برای اقدام برای طلاق نیست. می توانید صیغه محرمیت را باطل کنید.

   • الناز گفته:

    سلام ، ما ۳ ماهه نامزد کردیم یعنی صیغه عقد و جشن عقد داشتیم ، خونه مونم درحال تکمیل شدنه ، ی سری وسیله هم گرفتیم ، یکی دوبارم رابطه داشتیم . ولی الان باهم تفاهم نداریم من دوسش ندارم ، چطور میتونیم طلاق بگیریم ؟ و آیا مهریه بمن تعلق میگیره ؟

    • تحریریه دادسو گفته:

     سلام، وقت بخیر.
     پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام به طلاق از مشاوران خانواده کمک بگیرید.

 41. عباس گفته:

  با سلام در ۹۵ با خانمم عقد دایم کردیم و بنابه دلایلی بعد از سه ماه از شروع عقد اظهارنامه ای مبنی بر طلاق فرستادم اما بعد از مدتی پشیمان شده و دادخواست تمکین دادم جهت شروع زندگی مشترک و از آن تارخ تا الان دوبار اظهارنامه و سه بار دادخواست تمکین دادم که هر سه بار به خاطر استفاده از حق حبس رد شدند حالا خانمم دادخواست طلاق مبنی بر عسر و حرج دادند که در دادگاه بدوی دادخواستشون رد گردید و از رای صادره تجدیدنظرخواهی کردند آیا امکان نقص رای و صدور حکم طلاق به خانمم وجود دارد یا ن؟
  و اینکه باید در این مدت ادرس منزلآماده شده رو هم میفرستادم یا ن؟
  ضمناا تمامی حق و حقوق ایشان رو تا این تاریخ طبق حکم دادگاه بی کم و کاست پرداخت کردم و ایشون در قبال دادخواست طلاق به قاضی میگه نصف مهریمو میبخشم ولی من اصلا راضی به طلاق نیستم

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   زمانیکه خانم درخواست طلاق رو مطرح کند باید بتواند یکی از شروط ۱۲گانه عقدنامه را به دادگاه اثبات کند.

 42. Yalda گفته:

  سلام خسته نباشید

  برای حذف نام همسر در صورتی که در دوران عقد طلاق صورت گرفته باشد،نیازمند چه پروسه ایست؟!

  • mahdimemari گفته:

   برای حذف نام همسر از شناسنامه خانم باید دوشیزه باشند. بعد از ثبت طلاق می توانید با آژمایش تست دوشیزگی درخواست تعویض شناسنامه بدهید.
   در غیر این صورت بعد از ازدواج مجدد هر کدام از طرفین، بعداز ثبت ازدواج دوم، ازدواج اول و طلاق از شناسنامه پاک می شوند

 43. مرضیه گفته:

  سلام وقت بخیر و خسته نباشین خدمت شما و گروه خوبتون… من در دوران عقد هستم و همسرم ادعای طلاق کرده بدون رضایت من… ایشون در همین دوران عقد گوشی من رو شکوند و در عوضش یه گوشی جدید گرفت آیا ایشون میتونن با ارائه فاکتور گوشی رو از من بگیرن؟

 44. ککک گفته:

  سلام من ۴ساله عقد کردم الان میخام طلاق بگیرم . شک دارم به باکره بودن چیکار کنم ؟ جلو همه آبروم می‌ره مشخص میشه اونجا ؟؟؟ همسرم در حق من خیانت کرده
  من برم درخواست طلاق بدم یا اون بره؟

 45. . گفته:

  سلام ببخشید من و شوهرم یکسال عقدیم ولی بخاطر مشکلاتی میخاییم جدا شیم. دوشیزه نیستم. و نمیخوام از این موضوع داخل دادگاه هم کسی خبر دار بشه. امکان داره؟

 46. شیرین گفته:

  سلام اگر با اجبار خانواده عقد کرده باشم و دوشیزه باشم دلیل کافی برای طلاق گرفتن هست؟

 47. بی نام گفته:

  سلام وقت بخیر
  اگر دختری باکره باشد با ۳۱۴ تا سکه
  و زوج بخواهد طلاق بدهد
  مهریه به چه صورت پرداخت می‌گردد؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام
   مهریه خانم در صورتی که دوشیزه باشند، به صورت نصف تعلق می گیرد.
   در مثال شما ۱۵۷ سکه به عنوان مهریه به خانم تعلق می گیرد و آگر آقا مایل به طلاق باشند باید وضعیت ۱۵۷ سکه را تعیین و تکلیف کنند.

 48. امیر گفته:

  سلام مدت زمان طلاق توافقی چقدر است فقط عقد کردیم و هیچ رابطه ای باهم نداشتیم مشاوره رفتیم تو کلینیک خصوصی بعد گفتن نامه میزنیم برای بهزیستی چقدر طول میکشه

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام.
   مدت زمان طلاق توافقی و مشاوره های بهزیستی بنا بر شهرستان محل زندگی زوجین متفاوت است. در صورتی که وکلای دادسو مسئول انجام پرونده طلاق توافقی شما باشند، در کوتاه ترین زمان این کار انجام خواهد شد.

 49. ز.ط گفته:

  سلام
  من در دوران عقد هستم و دوشیزه. یه مطلبی خونده بودم درمورد کراهت زوجه از زوج، دلیل قانع کننده ای برای درخواست طلاق هست؟ و اینکه جریان هدایا مثل گوشی چی میشه؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام
   وقت بخیر.
   خیر دلیل قانع کننده ای نیست. هدایایی مثل گوشی با ارائه فاکتور رسمی قابل برگشت هستش.

    • Avatar photo
     تیم تحریریه دادسو گفته:

     سلام، وقت بخیر
     در صورتی که دادسو پرونده شما را به عهده داشته باشد ۱۰ الی ۲۰ روز کاری زمان می برد.
     اما در صورتی که وکیل نداشته باشید ۶ الی ۹ ماه

 50. ش ف گفته:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید ما یک ساله نامزد هستیم من الان میخوام طلاق بدم اگه طلا و گوشی و… رو بخوام و اونا بگن چیزی ندادی چجوری میشه ثابت کرد؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام
   می توانید با ارائه فاکتور از دادگاه درخواست استرداد هدایا را داشته باشید

 51. علی گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما:

  یکی از شرط های ازدواج من که تو سند ازدواج ذکر شده اینه که بابام یه تیکه زمین به اسم من کرده.

  حالا من این تیکه زمین دوباره به بابام برگردوندم حالا خانم من میتونه ادعا بکنه و نصف زمین از من بگیره چون زمین دیگه به اسم من نیس و من بعد عقد زمین به بابام برگردوندم

  ممنون میشم برا توضیح بدین

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام. وقت بخیر
   سوالتون متاسفانه گویا نبود. ولی اموالی را که قبل از عقد کسب کرده اید شامل شرط تنصیف دارایی نمی شود

   • دارا گفته:

    سلام وقت بخیر .
    من زنی گرفتم که قبلا ازدواج کرده بود . و باکره نبود .
    با اطلاع از وضعیت ایشان با او عقد کردم . ولی هیچ رابطه‌ای در کار نبود . آیا در صورت طلاق امکان حذف اسم ایشان از شناسنامه من وجود دارد

    • Avatar photo
     تیم تحریریه دادسو گفته:

     سلام، وقت بخیر
     بعد از ازدواج مجدد می توانید اسم همسر قبلی را از شناسنامه خود پاک کنید.

  • شایان گفته:

   با سلام
   در دوران نامزدی هستیم و به اختلاف خوردیم رابطه هم نداشتیم
   خواستم بدونم اگه بخواد مهریه اجرا بزاره اموال اقا رو تا چند وقت قبل شکایت به نامش بوده میشه پس گرفت و توقیف کرد
   ممنون

   • Avatar photo
    تیم تحریریه دادسو گفته:

    سلام، وقت بخیر
    لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 52. حمزه گفته:

  سلام . ممنونم بابت مطالبتون. من میخوام از خانومم جدا بشم و در دوران عقد هستیم . یک دانگ از ملک پدری ب من ارث رسیده ک قبل از عقد سندیت نداشت ولی بعد از عقد سندش صادر شد. الان تنصیف اموال تعلق میگیره یا ن؟؟؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام
   ملاک تنصیف دارایی زمان صدور سند تک برگ است. ولی در دادگاه اعلام کنید که این ملک دارایی شما به عنوان ارث بوده است

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام.
   بله
   از زمان جاری شدن صیغه عقد، آقا و خانم از لحاظ قانونی زن و شوهر محسوب می شوند

  • ** گفته:

   سلام من دوماهه ازدواج کردم عقد محضری الان شوهرمو نمیخام متنفرم ازش هروقت میبینمش بدنم لرز میگیره و میترسم اعتمادمم ازش از بین رفته هرجا میشینه دهن لقی میکنه از شب که با من میخوابه صحبت میکنه با پسر داییشو هرکسی باز خودش میاد بهم میگه دروغگوعه جلو من یه چی میگه جلوبابام یه چی دیگه قسم الکی میخوره الان یه ماهه قهریم چون منو ترسونده میگه تو فقط آشتی کن من باهات نمیخابم میرم پول میدم خودمو خالی میکنم اصن نمیفهمع چی میگه من طلاق میخام دیگه نمیخامش و مهریم رو هم نمیخام خوانوادمم میگن خوب میشه اما ادمی ک ذاتش خرابه درس نمیشه اونم میگه طلاقت نمیدم منم میگم هستم همینجور تا خودت راضی ب طلاق شی به نظرتون حکم دادگاه چیه اگه درخواست بدم برا طلاق چون واقعا نمیخامش

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام
   خیر. برای اینکه طلاق در دوران عقد به صورت طلاق توافقی انجام بشه، باید هر دو نفر موافق طلاق باشند

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام
   بله. از زمانی که صیغه عقد بین زوجین جاری میشه دوران عقد شروع میشه

   • حمزه گفته:

    سلام . ممنونم بابت مطالبتون. من میخوام از خانومم جدا بشم و در دوران عقد هستیم . یک دانگ از ملک پدری ب من ارث رسیده ک قبل از عقد سندیت نداشت ولی بعد از عقد سندش صادر شد. الان تنصیف اموال تعلق میگیره یا ن؟؟؟

 53. مهدی گفته:

  سلام از تمامی مطالبی که قرار دادید ممنونیم برای اینکه ثابت کنیم زوج معتاد هست و در کمپ ترک اعتیاد بستری شده هست میتوان درخواست استعلام کرد که زوج در زمان نامزدی مصرف مواد مخدر داشته و در کمپ برای ترک برده شده ؟؟ آیا میشه این در خواست رو در دادگاه کرد ؟؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام
   ممنون از لطف شما
   برای اثبات اعتیاد باید از محصر دادگاه درخواست آزمایش پزشک قانونی بکنید

   • زهرا گفته:

    سلام من میخوام ازهمسرم جدا بشم اما اون نمی‌خواد دیگه بهش علاقه ندارم مشکلات خانوادگی بهش اعتماد ندارم عقد هستیم من باکره ام چه حق به من میرسه ؟

    • Avatar photo
     احسان دهداری گفته:

     سلام، وقت بخیر
     مهریه به دلیل این که باکره هستید نصف می شود.
     نفقه نیز به شما تعلق می گیرد.

    • محمد گفته:

     بهترین راه حل برای پروسه زمان کمتر طلاق توافقی هستش،در حالت شما زوج راضی نیست بهترین راه راضی کردن زوج هست

 54. فرید گفته:

  منو وهمسرم میخوایم جداشیم. مهم مهریه و هم نفقه و هم اجرت المثل بهشون تعلق میگیره؟

 55. شقایق گفته:

  طلاق در دوران عقد از تاریخ جاری شدن عقد محاسبه میشه؟ ما هنوز عقد نکردیم و نامزدیم نیازی به طلاق داریم؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   از منظر قانون آقا و خانم بعد از جاری شدن صیغه عقد زن و شوهر تلقی می شوند و در حال حاضر شما نیازی به ثبت طلاق ندارید

 56. ن.ق گفته:

  ما ۶ ساله عقدیم. رابطه هم نداشتیم اصلا با هم و من دوشیزه هستم. بعد طلاق میشه اسم همسرم از شناسنامه پاک بشه؟

   • علی گفته:

    سلام زیباتون.
    ما در دوران نامزدی هسیم و خانومم اخلاقش کلا عوض شده خودسر هرجا میره همیشه هم گوشی دستشه دلیل کارشم میپرسم جواب سر بالا میدع بهم
    ایا من اگه بخوام طلاق بدم کل مهریه رو باید بدم شرایط پرداختش چجوریه ممنون میشم راهنمایم کنید نباشید ممنون از مطالب

   • آرش گفته:

    سلام ما رفتیم محضر خطبه عقد دائم خونده شد و مهریه خانم نقدا پرداخت شد ولی چون سیستم قطع بود ثبت نشد و یک هفته بعد خانم با مراجعه به محضر مدارک و برگه آزمایش رو میگیره در یک محضر دیگه به راحتی طلاق نامه دریافت میکنه بدون اطلاع من

 57. والامنش گفته:

  ببخشید یه سوال دارم. الان ما تو دوران عقد بخوایم توافقی جدا بشیم. نفقه و اجرت المثل و مهریه بهم تعلق
  میگیره؟ از هر کی تو فامیل میپرسم میگن باید همه رو ببخشی.

  • تحریریه دادسو گفته:

   در دوران عقد مهریه و نفقه به شما تعلق میگیره. و هر توافقی که با همسرتون بکنید قابل اجرا هستش

   • ساحل گفته:

    سلام من الان ۱۰ ماه هست که نامزد هستیم، دوشیزه هستم و ۱۷ سالمه.شوهرم بهم محبت نمیکنه و به زبونم نمیاره که تورو دوست ندارم،چون باید مهریه بده..من باید چیکار کنم تا بتونم مهریه رو بگیرم؟ اگه خودم مهریه رو اجرت بزارم میشه گرفت مهریه رو؟

    • تحریریه دادسو گفته:

     سلام، وقت بخیر.
     بله میتوانید از طریق دفترخانه ای که عقد کردید، مهریه را به اجرا بگذارید.

    • مهدی گفته:

     دقیقا منم همین مشکل رو دارم،ولی برعکس،زنم بهم محبت نمیکنه،تازه نه قیافه داره نه استایل خوبی

  • فیروزه گفته:

   سلام من عقد کردم فقد نامزدیم و در حال طلاق گرفتن هستیم مهریه داده میشه؟ یا اگه ازدواج کرده باشیم مهریه داده میشه..

 58. سمیه گفته:

  سلام. ممنونم از مطالبی که میذارید. وقتی دلایل طلاق رو خوندم خیلی گریه م گرفت چون دقیقا نامزد من بعد عقد رفتارش عوض شد و واقعا اذیتم کرد. من گول نامزدم رو خوردم و الان در حال طلاق گرفتن هستیم.

  هنوز به خانواده م نگفتم. اجازه پدرم لازمه ؟ باید برای بخشیدن مهریه م پدرم اجازه بده؟

 59. معصومه ساقی گفته:

  ما عقد کردیم ولی سر خونه زندگی نرفتیم هنوز. برای ثبت طلاق باید روال زن و شوهر ها رو طی کنیم؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   بله. از لحاظ قانونی بعد از جاری شدن صیغه ازدواج آقا و خانم زن و شوهر تلقی می شوند

 60. ر.ف گفته:

  ما شرط تنصیف دارایی رو امضا کردیم. و در دوران عقد هستیم. الان که داریم جدا میشیم همسرم یه خونه به نامشه. که قبل از ازدواج ما به نامش بود. یعنی من نمی تونم نصف اونو بخوام؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید