طلاق به دلیل تنفر از شوهر

اگر یکی از زوجین یا هر دو آن‌ها از هم کراهت داشته باشند، قانون این امکان را برای آن‌ها در نظر گرفته که برای طلاق اقدام کنند. در این مطلب طلاق به علت تنفر از شوهر و مراحل و شرایط آن را بررسی کرده‌ایم.

به دلیل این که در ایران حق طلاق با مرد است، زن برای طلاق گرفتن باید وکالت در طلاق داشته باشد و یا شرایط عسر و حرج پیش آمده باشد و خانم به دلیل عسر و حرج برای طلاق اقدام کند. به دلیل این که طلاق از طرف خانم معمولا دشوار است بهتر است از کمک وکیل طلاق از طرف زن استفاده کنید.

در صورتی که به اطلاعات بیش‌تر در این باره نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

آیا طلاق به دلیل تنفر از شوهر امکان‌ پذیر است؟

اگر مرد بدرفتاری کند و از همسرش درخواست‌های غیرمتعارف داشته باشد، یا اینکه زوج درگیر اعتیاد و الکل باشد و خرج زندگی همسر و فرزندانش را نپردازد، زن می‌تواند برای طلاق از طرف خانم اقدام کند. چون در این شرایط زوجه دچار عسر و حرج شده است.

اگر عسر و حرج زن به خاطر کراهت او از همسرش و تنفر از زوج رخ داده باشد، دادگاه این موضوع را به عنوان دلیل قابل قبول برای طلاق و جدایی در نظر نمی‌گیرد. در این شرایط تنها در صورتی زوجه می‌تواند برای طلاق اقدام کند که همسرش را برای طلاق توافقی راضی کرده باشد.

البته در صورتی که زن وکالت بلاعزل طلاق داشته باشد، با داشتن حق طلاق می‌تواند به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و از همسرش جدا شود. برای طلاق با داشتن وکالت در طلاق خانم الزاماً باید وکیل داشته باشند.

اما در شرایطی که زن حق طلاق را نداشته باشد، مرد می‌تواند مانع از جدایی او شود. در این شرایط برای اینکه مانند شرایط طلاق با حق طلاق زوجه بتواند از همسرش جدا شود، لازم است که زن شرایط طلاق خلع را انجام دهد.

 شرایط طلاق به دلیل تنفر از شوهر

در طلاق خلع یا طلاقی که به خاطر تنفر زن مطرح می‌شود، لازم است که زوجین شرایط طلاق خلع را رعایت کنند تا بتوانند بدون مشکل از هم جدا شوند. از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کراهت و نفرت زن از مرد و عدم امکان ادامه زندگی مشترک توسط آن‌ها
 • پرداخت مالی برابر، بیشتر یا کمتر از مهریه توسط زوجه به زوج برای جدایی
 • دریافت مال بخشیده شده توسط مرد و رضایت او به طلاق خلع
 • اقدام برای طلاق و جدایی از طرف زن

 نحوه و مراحل طلاق به دلیل تنفر از شوهر

مراحل طلاق از طرف زن شامل موارد زیر می‌شود.

 • ثبت درخواست طلاق خلع در دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی
 • ارائه رسید بخشش مهریه یا مازاد بر آن به مرد برای طلاق
 • ارسال ابلاغیه طلاق برای زوجین از طریق سامانه ثنا
 • مراجعه به دادگاه جهت اعلام رأی نهایی
 • صدور حکم طلاق
در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

مدارک لازم برای طلاق به دلیل تنفر از شوهر

برای طلاق گرفتن از سمت زن لازم است که با یک وکیل طلاق از طرف زن مشورت کنید. پس از مشاوره گرفتن از وکیل طلاق می‌توانید مدارک زیر را برای طلاق خلع آماده کرده و به دادگاه ارائه دهید.

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی زوجه
 • اصل و کپی سند ازدواج
 • دادخواست طلاق خلع
 • رضایت‌نامه زوج برای طلاق زن

 هزینه طلاق به دلیل تنفر از شوهر

اگر زن دادخواست طلاق خلع را تنظیم و به دادگاه ارائه کرده باشد، هزینه‌هایی که از ابتدای شروع راه تا پایان آن باید توسط زوجه پرداخت شود عبارتند از:

 • هزینه دادرسی
 • هزینه مشاوره اجباری طلاق توافقی در صورت راضی شدن زوجین به طلاق در 5 جلسه
 • هزینه ثبت دادخواست طلاق از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی
 • هزینه داوری در طلاق
 • هزینه ثبت طلاق در محضر

جمع بندی

اگر زن برای طلاق اقدام کند و همسرش راضی به طلاق نباشد، زوجه می‌تواند مبلغ مهریه یا مالی کمتر یا بیشتر از آن را برای راضی کردن همسرش برای جدایی بپردازد. این روش طلاق به عنوان طلاق خلع شناخته می‌شود.

در صورتی که زن و مرد با کمک وکیل طلاق برای جدایی اقدام کنند و از هم متنفر باشند، طلاق بین آن‌ها از نوع طلاق مبارات خواهد بود. در این شرایط زن تنها می‌تواند به اندازه مهریه خودش یا کمتر مالی را به همسرش ببخشد و از او جدا شود.

سوالات متداول

آیا طلاق به دلیل کراهت زوجه امکان دارد؟

اگر زن از همسرش تنفر داشته باشد یا در زندگی مشترک با مرد دچار مشقت و سختی شده باشد، قانون امکان طلاق و جدایی از طرف زن برای زوجه در نظر گرفته است.

نحوه اثبات کراهت زوجه از همسرش چیست؟

اگر زن برای جدایی از همسرش و راضی کردن او مالی برابر با مهریه یا مازاد بر آن را به همسرش بخشیده باشد و از او جدا شود، دادگاه کراهت زوجه از زوج و عدم امکان ادامه زندگی مشترک توسط آن‌ها را می‌پذیرد.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

2.8/5 - (9 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
8 پاسخ
 1. خانم من در خواست مهریه داده ایا با گرفتن مهریه میتواند طلاق بکیره

  1. سلام، وقت بخیر
   مهریه ارتباطی با طلاق ندارد و هر زمان بخواهد می توانند درخواست کنند.
   برای طلاق از طرف زوجه باید شروط عسر و حرج رو داشته باشن

 2. متاسفانه همیشه رای ها به نفع مرد تموم میشه،مرد کجا بود همه شدن نامرد عالم،منم همسرم هزار خیانت بهم کرده هزار خلاف ولی حاضر نیست،چکار کنم که فقط جونم رها بشه چون به اندازه ارزنی برام مهم نیست

 3. من برای این نوع طلاق اقدام کردم کل مهریه و نفقه و اجرت المثل و بچه م هم گفتم می بخشم علت ش هم ضرب و شتم همسرم فحشا به خودم و خانواده م و از همه بدتر که بخاطر اخرین زدن ش و حبس بنده در اتاق منزل من مبتلا به ام اس شدم و دکترها تشخیص به شوک ناگهانی وارد شده دادن الانم تا اذیت می کنه راهی بیمارستان می شم سه روز بستری و بعد دوباره همین خونه جهنم
  حالا برای حفظ سلامتی م حاضرم همه چیز رو بدم اما بدتر نشم
  امیدوارم قاضی رای مناسب بده و بتونم جدا بشم🙏

 4. واقعا انصاف نیست که بدلیل کراهت زن راحت بتونه از شوهرش طلاق بگیره چون من خودم از نظر روحی و روانی هیچ مشکلی ندارم ولی قاضی رای به طلاق بدلیل کراهت شدید زوجه رو صادر کرده منکه راضی به طلاق نیستم و اگرم قاضی فرجام خواهی هم حکم رو ابرام کنه زن بنده از نظر من با هر کسی که ازدواج کنه زنا کار محسوب میشه چون من واقعا همسرم رو دوست دارم از نبودنش دق میکنم
  اگر طلاق دست مرد هست پس چرا قضات سلیقه ای رای میدن

  1. کاش اسم قاضی رو میدونستیم ، میرفتیم پیش ایشون. خدا خیرش بده

   1. خدای باید این اتفاق برای خود قاضی ام پیش میامد تا ببینیم با این رای موافقت می کرد یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *