توافقات طلاق توافقی چگونه است

توافقات طلاق توافقی

طلاق انواع گوناگونی دارد. طلاق توافقی یکی از این نمونه‌ها محسوب می‌شود که زوجین برای تسریع روند طلاق و بدون هیچ دعوا و مشاجره ای از آن استفاده می‌کنند. در این روند، توافقات طلاق توافقی از اهمیت زیادی برخوردار هستند. بسیاری از افراد با تصور اینکه در این شکل از طلاق تمام شرایط از پیش تعیین شده است، برای طلاق توافقی اقدام می‌کنند.

برخی از مردها هم چنین تصوری دارند که در این طلاق زوجه باید تمام حق و حقوق خود را ببخشد. البته که هیچ یک از این تصورات صحیح نیست و متن توافقنامه طلاق می‌تواند بر اساس خواسته‌های هر یک از زوجین تنظیم شود.

در این مطلب قصد داریم درباره توافقنامه طلاق توافقی، نمونه متن تفاهم نامه طلاق توافقی و اعتبار آن صحبت کنیم. برای مشاوره رایگان در این زمینه می‌توانید از طریق شماره‌های ذکر شده در سایت و یا از طریق واتس اپ با وکلای دادسو در ارتباط باشید.

فرم درخواست مشاوره

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی به نوعی از طلاق گفته می‌شود که در آن زوجین بدون هیچ گونه درگیری و مشاجره ای از یکدیگر جدا می‌شوند. در این شکل طلاق زوجین می‌توانند از قبل در مورد خواسته‌های خود به توافق برسند تا خیلی سریع روند جدایی آن‌ها انجام شود. نوع توافقات طلاق توافقی و نحوه ثبت آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

توافقنامه طلاق شامل چه مواردی می‌ شود؟

زوجینی که قصد طلاق توافقی دارند، باید با تنظیم یک تفاهم‌ نامه نسبت به برخی از مسائل به توافق برسند. در ادامه به معرفی این موارد می‌پردازیم.

نمونه متن توافقات طلاق توافقی

برای نوشتن یک متن توافق نامه باید تا حدودی به آنچه نوشته می‌شود، آگاهی داشته باشید. در ادامه به صورت بخش به بخش یک نمونه متن تفاهم نامه بین زوجین را برای شما قرار داده ایم. اما برای اطمینان بیشتر می‌توانید از مشاورین دادسو به صورت تخصصی مشاوره بگیرید.

 • در اولین بخش محتوا اطلاعات هویتی خود را ثبت کنید:
 • در بخش دوم متن توافقات طلاق توافقی به بخش مهریه اشاره کنید. این بخش می‌تواند به چند شکل زیر نوشته شود:
 • در بخش سوم در مورد حضانت فرزندان صحبت شود:
 • در بخش چهارم در مورد نفقه به توافق برسید:

توافق نامه موجود مابین آقای….. فرزند…. به شماره شناسنامه….. و سرکار خانم….. فرزند…. به شماره شناسنامه….. با ذکر شرح منعقد می‌شود. توافق گردید آقای…. جمعاً مبلغ….. (یا ذکر موارد دیگر) را به عنوان مهریه در طلاق توافقی به زوجه خود به نام….. پرداخت نماید.

توافق گردید سرکار خانم…. مهریه خود را به مبلغ….. از آقای….. دریافت کند. توافق گردید سرکار خانم…. تعداد…. سکه (می‌توان مبلغ را جایگزین کرد) را به ازای اجرای صیغه طلاق به آقای…. ببخشد.

بین آقای….. و سرکار خانم….. توافق گردید که حضانت فرزند (یا فرزندان) با نام…… (یا نام‌های) به شماره شناسنامه….. تا تاریخ…… بر عهده زوج یعنی آقای….. (یا بالعکس) باشد. بین زوجین توافق گردید که آقای…. مبلغ …. را به عنوان نفقه به سرکار خانم…. پرداخت نماید.

طلاق توافقی چیست؟

نکات مهم در نوشتن متن توافق نامه طلاق توافقی

هنگام نوشتن متن توافقات طلاق توافقی باید به موارد متعددی توجه کنید. یک اشتباه کوچک در این زمینه می‌تواند منجر به بروز مشکلات ناخوشایندی پس از طلاق شود. به همین دلیل توصیه می‌شود از یک وکیل طلاق توافقی ماهر در این زمینه مشورت بگیرید. برخی از نکات مهم در زمینه طلاق توافقی به شرح زیر هستند:

 • بذل یا بخشش مهریه در طلاق توافقی می‌تواند به صورت کامل و یا تنها برای قسمتی از آن باشد.
 • زوجه هیچ الزامی برای بخشش مهریه خود برای اجرای صیغه طلاق ندارد و طرفین باید در مورد پرداخت کردن یا نکردن آن فارغ از بحث طلاق به توافق برسند.
 • در بحث بذل مهریه باید در بخش‌های مختلف تأکید شود که زوجه حق رجوع به مهریه بخشیده شده را ندارد.
 • علاوه بر موارد ذکر شده باید در متن توافق نامه به ذکر موارد دیگر از جمله اجرت المثل و جهیزیه نیز پرداخت.
 • زوجین می‌توانند شخصی را به عنوان داور پرداخت نفقه معرفی و نام آن را در توافق نامه ثبت کنند.
 • بخشش مهریه در طلاق توافقی بدون ثبت محضری فاقد اعتبار خواهد بود و زوجه هر زمان که بخواهد می‌توان مهریه خود را درخواست کند.
 • توافقات طلاق توافقی باید حتماً در دفتر اسناد رسمی به ثبت برسند.

جدا شدن به صورت توافقی یکی از انواع طلاق است که زوجین برای جاری شدن سریع و بدون دردسر صیغه طلاق از آن استفاده می‌کنند. برای طلاق توافقی باید یک تفاهم نامه بین زوجین منعقد شود و درباره تمامی مسائل مهم از قبیل مهریه، حضانت فرزندان، نفقه و موارد دیگر صحبت کرد.

برای دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می‌توانید با کارشناسان حقوقی دادسو تماس تلفنی بگیرید و یا با بهترین وکیل طلاق توافقی دادسو مشورت کنید.

سوالات متداول

توافقنامه طلاق شامل چه مواردی می‌شود؟

این توافق شامل موارد مهمی مثل مهریه، نفقه، حضانت فرزندان، جهیزیه و اجرت المثل می‌شود که باید عیناً در متن توافق نامه به آن پرداخته شود.

آیا طلاق توافقی بدون ایجاد تفاهم نامه امکان پذیر است؟

خیر. طلاق توافقی بدون تعیین تکلیف موارد مهم فی مابین زوجین امکان پذیر نخواهد بود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

3.8/5 - (42 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

3 پاسخ

 1. من و همسرم توافقق کردیم که به جای مهریه، سند ماشین رو به من منتثل کننن. میشه این رو در توافقنامه طلاق توافقی نوشت؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله می توانید هرگونه توافقی در خصوص مهریه را در توافقنامه ذکر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *