طلاق در گرجستان

طلاق در گرجستان
در این مقاله قرار است  طلاق در گرجستان و طلاق ایرانیان مقیم گرجستان را بررسی کنیم. بر اساس قوانین گرجستان، تنها شرط درخواست طلاق این است که هر دو طرف باید روابط زناشویی خود را به قصد طلاق متوقف کنند؛ بنابراین هیچ زمان مشخصی برای جدایی در گرجستان برای طلاق لازم نیست.
فرم درخواست مشاوره

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

قوانین طلاق گرجستان

قوانین طلاق گرجستان حداقل یک همسر را ملزم می‌کند که به مدت 6 ماه مقیم این کشور باشد. دادگاه‌های گرجستان پس از تقاضای طلاق به مدت 30 روز فرصت دارند تا به زوجین امکان آشتی داده شود. شما باید حداقل شش ماه قبل از تنظیم پرونده طلاق در گرجستان زندگی کرده باشید تا بتوانید درخواست طلاق دهید.

طلاق ایرانیان در گرجستان

در قوانین مربوط به حمایت خانواده که تا پیش از سال 1391 در ایران وجود داشته، توجه چندانی به زوجین ایرانی مقیم خارج از کشور نشده و اغلب مشکلاتی برای این قبیل هم‌وطنان پیش می‌آمد. از این رو قانون حمایت از خانواده جهت رعایت حال اتباع ایرانی مقیم در کشورهای خارجی تصویب شد. این قانون در جهت توسعه بخشیدن به صلاحیت دادگاه‌های ایران، مقررات خاصی را وضع نموده است که با قوانین دادرسی مدنی تفاوت‌هایی دارد به طوری که می‌توان گفت قانون ­گذار در این خصوص در دو منظوری که بیان شد، موفق بوده است. ازدواج و طلاق ایرانیان خارج از کشور، با رعایت شرایط قانونی ایران، می‌تواند در سفارت‌خانه‌های ایران ثبت شود یا در دادگاه‌های خانواده ایران تنظیم شود. ازدواج و طلاق ایرانیان خارج از کشور، در صورت داشتن تابعیت خارجی، می‌تواند مطابق قوانین ایران یا کشوری باشد که در آن اقامت دارند. در هر صورت، هر ایرانی در هرکجای جهان تحت حمایت قوانین ایران و حاکمیت ایران است. اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور، تابع قوانین ازدواج و طلاق ایرانیان خارج از کشور هستند و می‌توانند یکی از مراحل زیر را برای طلاق توافقی انجام دهند.

درخواست طلاق ایرانیان خارج از کشور در کشور محل اقامت

امکان درخواست طلاق یا درخواست مهریه و هرگونه اختلاف خانوادگی برای مردم ایران در خارج از کشور در دادگاه محل اقامت وجود دارد؛ اما اگر یکی از طرفین بخواهد در مورد ایرانیان حکم طلاق برای یک دادگاه خارجی صادر کند، لازم است پرونده به دادگاه برود. در صورت تایید طلاق، طلاق در دادگاه خانواده ایران، قابلیت اجرا را دارد. در این مورد، گواهی طلاق دادگاه خارجی از سفارت یا دفاتر حمایت از منافع ایران برای ارائه ادعای تأیید طلاق دادگاه خارجی مورد نیاز است. پس از صدور حکم طلاق در دادگاه خارجی و عدم اجرای آن توسط دفاتر دینی، هریک از زوجین با انتخاب وکیل در ایران، اقدام به تشکیل دادخواست تأیید طلاق دادگاه می‌کنند. اگر طلاق توسط دادگاه صالح و مطابق قوانین و مقررات ایران به شرط تعامل قضایی بین ایران و آن کشور صادر شده باشد­، حکم دادگاه تأیید می‌شود و اجازه اجرای طلاق و ثبت آن صادر می‌شود در صورت مخالفت با قوانین­، دادگاه خانواده ایران به رد درخواست طلاق حکم می‌دهد.

انتخاب وکیل خانواده برای طلاق ایرانیان خارج از کشور

طلاق در گرجستانازدواج و طلاق ایرانیان خارج از کشور، مانند ایرانیان داخل کشور، مستلزم داشتن یک وکیل طلاق توافقی است. هر یک از طرفین می‌توانند از خدمات یک وکیل ارشد وکالت برای ازدواج یا طلاق­، مراقبت از کودک­، مهریه­، ملاقات با فرزند­، محرومیت از فرزند­، بازپرداخت مهریه و هرگونه دعوای خانوادگی استفاده کنند. ایرانیان مقیم خارج از کشور می­توانند با مراجعه به سامانه میخک (https://mikhak.mfa.gov.ir)، امور مربوط به طلاق خود را به وکیل پایه یک دادگستری محول کنند.

سامانه میخک گرجستان

سامانه یکپارچه خدمات کنسولگری است (میخک) و بستری را برای هم­وطنان مقیم خارج از کشور فراهم کرده تا بتوانند از طریق آن و با تشکیل پرونده الکترونیک، امور قضایی و قانونی خود را از راه دور انجام دهند. هم­وطنان می­توانند با وارد کردن ایمیل و کد ملی خود در سامانه ثبت‌نام کرده و با دادن مربوط به اطلاعات هویتی خود (نام و نام خانوادگی، کشور محل تولد، محل صدور شناسنامه، تحصیلات، شغل، نوع و مدت زمان اقامت در گرجستان، آدرس و کد پستی دقیق)، در قسمت وکالت‌نامه‌های سامانه، به یکی از آشنایان خود در ایران و یا یک وکیل پایه یک دادگستری، وکالت بدهند. پس از تایید اسناد توسط کارکنان سامانه، روند قانونی امور محول شده، آغاز می‌شود.

هزینه ثبت درخواست طلاق در گرجستان

هیچ راهی برای پیش‌­بینی کل هزینه طلاق وجود ندارد. بهترین راه برای کنترل هزینه‌ها این است که مطمئن شوید یک طرح دعوی محکم دارید. یک برنامه بر اساس ارتباط واضح بین مشتری و وکیل آن‌ها است.

نفقه در گرجستان

نفقه حمایت از یک همسر است که توسط دیگری پرداخت می‌شود. طبق ماهیت خود­، نفقه به یک طرف به گونه­ای پرداخت می‌شود که گویی «درآمد ماهانه» دریافت می‌کند. مشمول مالیات طرفی است که نفقه دریافت می­کند و از طرفی که نفقه را پرداخت می‌کند کسر می‌شود. در موارد طلاق­، نفقه ممکن است به طور موقت یا دائم برای حمایت هر یک از همسران تعلق گیرد. میزان و مدت نفقه عموماً بر اساس نیازهای همسر دریافت کننده نفقه و توانایی همسر دیگر در پرداخت است. سایر عواملی که ممکن است دادگاه در تعیین نفقه مناسب به آن توجه کند عبارت‌اند از: سطح زندگی در طول ازدواج، مدت ازدواج، سن و سلامت هر یک از طرفین، منابع مالی هر یک از طرفین، سهم هر یک از طرفین در ازدواج (شامل خانه‌داری و مراقبت از کودک)، املاک جداگانه و ظرفیت درآمد هر یک از طرفین، زمان مورد نیاز برای تحصیل یا آموزش هریک از طرفین برای یافتن شغل و سایر عوامل مربوطه که دادگاه آن‌ها را عادلانه می‌داند؛ و مناسب در نظر گرفتن نفقه ممکن است به صورت نقدی یا دارایی اعطا شود و ممکن است به صورت دوره­ای (ماهانه، سه ماهه یا سالانه) یا به صورت یکجا پرداخت شود. طلاق در گرجستان

قانون گرجستان برای تعیین نفقه

قانون گرجستان برای تعیین نفقه یک فرمول ریاضی استاندارد برای تعیین مقدار یا طول مناسب برای پرداخت نفقه ارائه نمی‌دهد. از آنجا که هیچ استانداردی وجود ندارد­، قاضی یا هیئت‌ منصفه از اختیارات قابل ‌توجهی برای تعیین میزان جایزه نفقه برخوردار هستند. بر این اساس، در هر مواردی که نفقه یک عامل است، داشتن وکیل که می‌تواند مشاوره و دفاع از اموال را ارائه دهد­، ممکن است بر نتیجه یک حکم نفقه تاثیر زیادی بگذارد. نفقه، در گرجستان به صورت موردی تعیین می‌شود. عواملی برای تعیین اینکه آیا نفقه تعلق می‌گیرد و چه میزان خواهد بود وجود دارد؛ که عبارت‌اند تفاوت درآمد قابل توجه بین طرفین و اینکه آیا یکی از طرفین برای مدت زمان قابل‌توجهی از نیروی کار خارج شده است یا خیر.

مدت ازدواج برای دریافت نفقه در گرجستان

این پاسخ بین موارد مختلف، متفاوت خواهد بود. با این حال، ازدواج با طول مدت کمتر از سه سال به ندرت در گرجستان نفقه تعلق می‌گیرد. برای ازدواج‌های کمتر از یک دهه می­توان نفقه تعیین کرد؛ اما میزان و مدت نفقه معمولاً با یک سوم طول مدت ازدواج مرتبط است.

حمایت از کودک در گرجستان

در سال 2007، گرجستان نحوه حمایت از کودکان را مورد تجدید نظر قرار داد. قانون گرجستان اکنون هر دو والدین را مسئول حمایت مالی فرزندان خود می‌داند و نه‌تنها درآمد و/یا توانایی درآمد هر یک از طرفین را در نظر می‌گیرد­، بلکه هزینه‌هایی را که والدین از طرف فرزندان خود پرداخت می‌کنند­، شامل بیمه درمانی،­ فعالیت‌های فوق برنامه،­ هزینه‌های آموزشی و هزینه‌های مراقبت از کودک را هم در نظر می‌گیرد. گرجستان یک ایالت با توزیع عادلانه است­، بدین معنا که قاضی به جای تقسیم دارایی زناشویی به طور مساوی، اموال را بر اساس کمک­های مالی و غیر مالی هر یک از همسران در ازدواج تقسیم می‌کند.

تغییر نام در گرجستان در هنگام طلاق

همسر ممکن است نام خانوادگی خود را با ذکر زبان در حکم نهایی و حکم طلاق که نشان می­دهد نام خانوادگی او بازیابی شده است­، برگرداند.

مدت زمان پروسه کلی پرونده طلاق در گرجستان

مدت زمانی که پرونده طلاق در گرجستان طول می‌کشد تا به نتیجه برسد کاملاً به واقعیت­ها و شرایط موجود در آن پرونده بستگی دارد. موارد غیرقابل اعتراض، مواردی که در آن‌ها مطلقاً هیچ گونه اختلاف‌نظر در مورد مسائل مربوط به طلاق وجود ندارد می‌تواند به سرعت حل شود؛ اما حل و فصل دعاوی مربوط به حضانت یا تقسیم دارایی­های مهم می‌تواند زمان بیشتری طول بکشد.

وکیل ایرانی طلاق در گرجستان

قوانین داخلی پیچیده است. هرگز سعی نکنید خودکفا عمل کنید. شما با مواردی موافقت می‌کنید که شاید مجبور نباشید با آن‌ها موافقت کنید. اگر بدون وکیل به دادگاه مراجعه کنید، باید از تمام قوانین آیین دادرسی مدنی مطلع باشید، درست مانند وکیل دارای مجوز. چه از طریق محاکمه و چه از طریق حل و فصل توافقی، هدف وکلای پایه یک دادگستری این است که از مشتریان خود به طور جامع و مستقیم حمایت کنند تا آن‌ها بتوانند در روند طلاق پیش رفته و با اطمینان خاطر به بهترین نتیجه ممکن برسند. وکلا نماینده مشتریان در هر دو مورد طلاق (توافقی یا با مشاجره) هستند. در موارد طلاق غیر توافقی، مشتریان خود را از طریق روند پیچیده‌تر طلاق، با هدف به حداقل رساندن تاثیرات مالی و احساسی که این موارد اغلب بر افراد می‌گذارد راهنمایی می‌کنند. وکلای دادگستری به موکلین کمک می‌کنند تا در صورت قطعی شدن تصمیم طلاق­، گزینه‌های موجود را در اختیار آن‌ها قرار دهند؛ با مهارت مورد نیاز برای مذاکره و حل و فصل مسائل و اطمینان از اینکه توافقنامه طلاق مشتریان، از نظر حقوقی لازم‌الاجرا است، خدامت و کمک‌های خود را ارائه می‌دهند. قابل درک است که طلاق­های با مشاجره اغلب استرس‌زاترین دوره زندگی را برای مشتریان ایجاد می‌کند. برخی از موکلین می‌دانند که می‌توانند در صورت طلاق بدون مشاجره­، مراجعه به دادگاه را به طور کامل حذف کنند. در حالی که این طلاق­ها خارج از دادگاه حل و فصل می‌شود­، هنوز ممکن است حضانت فرزند یا مسائل دیگری برای حل و فصل وجود داشته باشد. در مورد دارایی­ها، طلاق­های بدون مشاجره هنوز نیاز به همان میزان تلاش دارد تا اطمینان حاصل شود که همه مسائل جاری و آینده کشف می‌شوند. وکلا درک می‌کنند که حتی طلاق‌های بدون مشاجره می‌تواند تأثیرات مالی و احساسی قابل ‌توجهی بر طرفین آسیب‌دیده بگذارد. برای گرفتن مشاوره از بهترین وکلای طلاق با ما تماس بگیرید.
5/5 - (5 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

3 پاسخ

 1. سلام
  من شهر باتومی هستم و همسرم شهر زوگدیدی زندگی می کنه. ما نمی تونیم ثنا ثبت نام کنیم. میشه از طریق سامانه میخک گرجستان اقدام کنیم و به شما وکالت بدیم؟ مدارک رو باید ئست کنیم براتون؟

 2. سلام
  میخواستم بدونم اگه دختر خالم که توی گرجستانه بخواد به من که توی ایرانم وکالت بده چجوریه؟

  1. سلام، وقت بخیر.
   وکالت دادن از خارج از کشور از طریق سامانه میخک انجام می شود. در صورتی که پرونده طلاق ایرانیان خارج از کشور است، بهتر است، به یک وکیل در ایران وکالت دهند.
   گرچه شما هم می توانید وکالت را به صورت مع الواسطه به یک وکیل طلاق توافقی توکیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *