تنظیم دادخواست طلاق

زوج‌ها زندگی مشترک خودشان را با هدف آرامش پیدا کردن کنار هم شروع می‌کنند؛ و هیچ زن و شوهری با هدف جدایی و طلاق قدم در این راه نمی‌گذارد؛ اما همه افراد علایق و سلایق یکسانی ندارند و بعضی مواقع این اختلاف سلیقه‌ها تا جایی پیش می‌رود که یکی از زوجین دادخواست طلاق می‌دهد.

با توجه به اینکه زوجین برای جدایی سازش کرده‌اند یا نه، دادخواست طلاق ممکن است از طرف هر دو نفر زوجین یا فقط زن یا مرد مطرح شده باشد. برای هر کدام از این دادخواست‌ها مدارک و شرایط خاصی وجود دارد؛ و فردی که می‌خواهد درخواست طلاق را به دادگاه ارائه کند باید این موارد را در نظر بگیرد.

در این مطلب از دادسو اطلاعات کلی که برای ارائه دادخواست طلاق باید بدانید را ارائه کرده‌ایم. اگر نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر در این رابطه دارید، با مشاورین دادسو از طریق واتساپ در ارتباط باشید.

انواع دادخواست طلاق

پیش از هرچیز باید با انواع دادخواست طلاق آشنا شوید و بدانید که برای ثبت دادخواست طلاق کجا باید رفت؟ با توجه به اینکه زن و مرد برای طلاق با هم توافق کرده‌اند یا تنها یکی از زوجین خواستار طلاق است یا نه، دادخواست طلاق در نمونه‌های مختلفی تنظیم و اجرا می‌شود. از جمله انواع نمونه دادخواست طلاق که توسط زن و مرد تنظیم و برای اجرا به دادگاه ارائه می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دادخواست طلاق توافقی
 • دادخواست طلاق یک طرفه مرد
 • دادخواست طلاق یک طرفه زن

شرایط تنظیم دادخواست طلاق

برای اینکه دادخواست طلاق به نتیجه برسد و روند پرونده دچار مشکل نشود، لازم است که زوجین قبل از تنظیم دادخواست شرایطی که برای جدایی لازم است را فراهم کرده باشند. برای طلاق توافقی باید وضعیت حقوق زن توسط مرد مشخص شده باشد و زن و مرد درباره مهریه، نفقه و حضانت فرزند (در صورت وجود) توافق کرده باشند.

در صورتی که طلاق از طرف زن مطرح شده است، باید زوجه دلایل قابل قبول و قابل اثباتی را با کمک وکیل طلاق برای ارائه به دادگاه آماده کند. برای درخواست طلاق از طرف مرد هم باید حقوق مالی زن مانند نفقه، مهریه و … به طور کامل پرداخت شده باشد. همچنین، در صورتی که زن باردار باشد یا حضانت فرزند با زن باشد، باید مرد خرج زندگی زن و فرزندش را بعد از طلاق بپردازد.

اجرای دادخواست طلاق

برای اجرای درخواست طلاق لازم است که ابتدا دادخواست طلاق را تنظیم کرده و در یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی ثبت کنید. پس از ثبت، درخواست به دادگاه ارسال می‌شود. سپس دادگاه طبق قانون دادرسی طلاق و بر اساس نوبت به پرونده‌های ارسالی رسیدگی می‌کند.

با توجه به اینکه زمان زیادی برای بررسی درخواست طلاق نیاز است، توصیه می‌شود که حتماً دادخواست خودتان را کمک یکی از وکلای حوزه طلاق انجام دهید. با این کار بهتر می‌توانید در پرونده طلاق نتیجه بگیرید.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

مراحل ثبت دادخواست طلاق

برای ثبت درخواست انواع طلاق مراحل مشخصی وجود دارد. در ادامه مراحلی که باید زوجین برای مراحل طلاق توافقی و طلاق یک طرفه به طور کلی طی کنند را ارائه کرده‌ایم.

 • ثبت نام در سامانه تصمیم و شرکت در جلسات مشاوره
 • تنظیم دادخواست طلاق با کمک وکیل طلاق
 • ثبت دادخواست طلاق در یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی
 • ارجاع پرونده به دادگاه خانواده برای رسیدگی
 • ارائه گواهی بکارت در صورت طلاق در دوران عقد
 • ارائه گواهی عدم بارداری زوجه
 • ارائه دلیل توسط زن برای جدایی و طلاق از مرد
 • دریافت گواهی عدم سازش برای طلاق در صورت مطرح شدن طلاق از طرف مرد
 • معرفی داور به دادگاه برای طلاق یک طرفه مرد
 • بررسی شرایط پرونده توسط قاضی و صدور حکم طلاق
 • مراجعه به دفتر ازدواج و طلاق جهت جاری شدن صیغه طلاق

هزینه تنظیم دادخواست طلاق

برای آماده کردن، ثبت کردن و رسیدگی به دادخواست طلاق لازم است که این دادخواست توسط وکیل طلاق آماده و در دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی ثبت شود. برای ثبت دادخواست و دادرسی پرونده طلاق باید زوجین یا فردی که درخواست طلاق را مطرح کرده هزینه‌هایی که در ادامه آورده شده است را بپردازد.

 • هزینه نوشتن دادخواست طلاق توسط وکیل
 • هزینه ثبت دادخواست طلاق
 • هزینه‌های کپی کردن مدارک
 • هزینه جلسات مشاوره قبل از طلاق
 • هزینه دادگاه و هزینه دادرسی
 • هزینه اعتراض به رأی دادگاه و تجدید نظر (در صورت نیاز)
 • هزینه جاری شدن خطبه طلاق در محضر

مزایای ثبت دادخواست طلاق به کمک وکیل

آماده کردن ادله و مدارک کافی برای طلاق نیاز به شناخت کامل درباره قوانین حقوقی دارد؛ بنابراین همراهی یک وکیل برای ثبت درخواست طلاق می‌تواند بسیار کمک کننده و تسهیل کننده پرونده طلاق توافقی یا طلاق یک طرفه باشد.

وکیل نحوه تنظیم انواع دادخواست طلاق را می‌شناسد و برای آماده کردن مدارم لازم و انجام دادن مراحل طلاق با موکل همراهی می‌کند. همچنین، با توجه به اینکه در طلاق یک طرفه معمولاً پیچیدگی پرونده بیشتر است و تنظیم دادخواست با طلاق توافقی تفاوت دارد، حضور وکیل می‌تواند برای تنظیم درخواست طلاق به درستی و هدایت پرونده در مسیر درست تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

سوالات متداول

هزینه ثبت دادخواست طلاق بر عهده چه کسی است؟

فردی که درخواست طلاق داده باید هزینه ثبت درخواست طلاق را بپردازد. اگر هر دو نفر زوجین درخواست طلاق داده‌اند، این هزینه بین آن‌ها تقسیم خواهد شد.

تنظیم دادخواست طلاق از طرف زن چگونه است؟

با توجه به اینکه حق طلاق با مرد است، برای تنظیم درخواست از طرف زن حتماً باید دلیل ارائه شود. بهتر است برای تنظیم این دادخواست از وکلای طلاق مشاوره بگیرید.

1.5/5 - (105 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
8 پاسخ
 1. سلام خانواده همسرم مدام در زندگی من دخالت میکنن و من فقط ۶ماهه عقد کردم حق و حقوق شوهرمو نمیدن میخوام جداشم

 2. سلام .وقت بخیر .
  من زنی ۳۳ ساله با ۹ سال زندگی مشترک و دارای ۳ فرزند .
  شوهر من فحش میدهد میزند ۵ ماه است که نعقه نداده میخواهم ازش جدا بشوم

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که طلاق توافقی باشد به توافق بین آقا و خانم بستگی دارد.

 3. سلام خسته نباشید
  برادرم قصد جدایی دارن و دوتا بچه دارن می خواستم بدونم اگر وکیل انجام بده کارشونو چقدر زمان می بره؟مهریه رو به صورت قسطی می تونن پرداخت کنن؟و هزینه وکیل چقدر میشه؟

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که قصد طلاق توافقی داشته باشند ۲۰ تا ۴۰ روز کاری بدون نیاز به حضور ایشان انجام می شود.
   برای طلاق یک طرفه اما به جزئیات پرونده بستگی دارد.
   مهریه رو هم میتونید قسطی کنید بله.
   در رابطه با هزینه وکیل طلاق هم لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

 4. سلام. برای تنظیم دادخواست طلاق میشه رفت دفتر وکیل و اون انجام بده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *