طلاق در ایتالیا

طلاق در ایتالیا
در این مقاله قرار است در مورد طلاق در ایتالیا و وکیل طلاق در ایتالیا  توضبح دهیم. طلاق زمانی اتفاق می‌افتد که زن و شوهر تصمیم می‌گیرند دیگر با هم زندگی نکنند و تمایلی به ادامه زندگی مشترک نداشته باشند. آنها موافقت می‌کنند که اسناد قانونی را امضا کنند که در صورت تمایل به آنها اجازه می‌دهد با افراد دیگر ازدواج کنند. ممکن است ساده به نظر برسد، اما تصمیم‌گیری برای پایان دادن به ازدواج، برای زن و شوهر آسان نیست. اغلب آنها قبل از تصمیم به طلاق، مدت زیادی را صرف حل مشکلات می‌کنند. اما گاهی نمی‌توانند مشکلات را برطرف کرده و به این نتیجه می‌رسند که طلاق بهترین راه حل است. تغییر، یک بخش طبیعی از زندگی است، اما وقتی برای خانواده اتفاق می‌افتد، گاهی اوقات مقابله با آن واقعاً دشوار است.

فرم درخواست مشاوره

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

 شرایط طلاق در ایتالیا

در ایتالیا دو نوع تفکیک قانونی وجود دارد. اولین مورد طلاق توافقی است که ناشی از توافق متقابل بین زن و شوهر است و سپس توسط دادگاه تأیید می‌شود. مورد دوم جدایی قضایی است که در آن معمولاً قبل از رسیدن به توافق، جلسات و مباحثی مطرح می‌شود و قاضی تعیین می‌کند که کدام یک از زوجین مسئول شکست ازدواج هستند.

جدایی قبل از طلاق

برای طلاق در ایتالیا باید مرحله اولیه جدایی را پشت سر بگذارید. جدایی رابطه زناشویی را به پایان نمی‌رساند، بلکه آثار آن را کاهش می‌دهد. مهم‌تر از همه، تعهد به زندگی مشترک دیگر قابل اجرا نیست، شما دیگر به وفاداری پایبند نیستید و تقسیم قانونی دارایی‌ها به پایان می‌رسد. سایر وظایف زناشویی نیز متوقف می‌شود. با این حال، تعهدات والدین و تعهدات کمک مادی وجود دارد. طلاق به معنای تجزیه ازدواج یا پایان آثار مدنی است. جدایی اولیه همچنین می‌تواند تنها توسط یکی از همسران درخواست شود. تصویب جدایی به عهده دادگاه است، به عنوان یک جایگزین، این می‌تواند نتیجه توافق‌نامه “مذاکره با کمک” باشد و توسط وکلا ایجاد شده یا قبل از شهردار امضا شود.

جدایی با رضایت متقابل

هنگامی که جدایی با رضایت متقابل اتفاق می‌افتد، همسران درخواست مشترکی را نزد رئیس دادگاه ارائه می‌دهند تا بتوانند تأیید او را دریافت کنند. اگر موافقت‌نامه‌ها برای همسران منطقی و برای فرزندان مناسب تشخیص داده شود، دادگاه می‌تواند آنها را تأیید کند. اگر طلاق بر مبنای جدایی توافقی باشد، تنها پس از شش ماه جدایی مستمر از تاریخی که زوجین برای رسیدگی به جدایی قانونی در دادگاه حاضر شده‌اند، حاصل می‌شود. اگر طلاق بر اساس نظر یکی از زوجین به تنهایی حاصل شده باشد، مدت انتظار ۱۲ ماه است. طلاق در صورت توافق هر دو طرف، به دنبال یک جلسه رسیدگی سریع صورت می‌گیرد. قاضی تصمیم می‌گیرد و تقریباً یک ماه بعد، تصمیم را نهایی می‌کند، اما این مدت زمان ممکن است کمی متفاوت باشد. هیچ تضمین قطعی برای مدت زمان لازم برای هر یک از این مراحل وجود ندارد.

جدایی قضایی

هنگامی که همسران در مورد شرایط جدایی به توافق نرسند، جدایی قضایی یا مشاجره می‌تواند رخ دهد. در صورت عدم توافق، وقتی زندگی مشترک برای ادامه “غیرقابل تحمل” می‌شود، درخواست جدایی می‌تواند توسط یکی از زوجین ارائه شود.این مسیر جداگانه با “کد جدایی قضایی” تعریف می‌شود، زیرا درخواست تأمین نهایی، نتیجه یک فرایند مدنی بحث‌برانگیز است: حکمی که برای جدایی شخصی همسران ترتیب می‌دهد. در این شرایط شما می‌توانید درخواست جدایی از همسری کنید که “رفتار او برخلاف وظایف ناشی از ازدواج است”. (ماده ۱۵۱ Codice Civile) اگر همسران این نوع تفاهم را نداشته باشند، بر عهده دیوان است که در مورد همه اختلافات تصمیم‌گیری کرده و قوانین جدایی را تعیین کند. در این مورد، شخص به دادگاه مدنی متوسل می‌شود. طلاق قضایی بسته به تعداد و انواع سوالاتی که باید در دادگاه مطرح شود، طول می‌کشد. احتمالاً برای هر دو نوع طلاق، حضور وکیل ضروری است.

 قانون طلاق در ایتالیا

قانون طلاق در ایتالیا به میزان زیادی به محل ازدواج بستگی دارد. اگر شما یک زوج با ملیت‌های متفاوت هستید و ازدواج شما در خارج از ایتالیا انجام شده است – و هر دو با هم توافق دارید – می‌توانید در کشوری که ازدواج شما انجام شده است درخواست طلاق کنید و انتخاب کنید که کدام قانون باید طلاق شما را تنظیم کند: به عنوان مثال، طلاق در ایتالیا از قانون تگزاس پیروی می‌کند تا بدون در نظر گرفتن دوره جدایی طلاق را به سرانجام برساند.  

طلاق ایرانیان در ایتالیا

طلاق ایرانیان خارج از کشور در هر یک از کشورهای خارجی از طریق یک دادگاه خانواده در ایران قابل پیشروی و اجرا است. از تاریخ  ۱/۱۲/۱۳۹۱ به بعد قانونی در حمایت از خانواده‌های مقیم خارج از کشور وضع شد که مشکلات حقوقی آنان را کاهش داد. در این قانون یک سری مقررات در حوزه صلاحیت دادگاه‌های ایران وضع شده که می‌توان گفت موفقیت‌آمیز بوده است.
طلاق اتباع ایرانی ساکن در ایتالیا، مطابق با قوانین حمایت خانواده ایران انجام می‌شود. بعنی باید درخواست طلاق توافقی به یک دادگاه خانواده در ایران ارسال شود. برای این کار باید یا شخص اصیل (آقا و خانم) و یا وکیل آنها  دادخواست طلاق را از طریق سامانه ثنا به دادگاه تقدیم کنند. نکته مهم  این است که اقوام فرد متقاضی امکان پیگیری روند طلاق توافق در ایران را ندارند و متقاضیان طلاق باید حتما یک وکیل در ایران داشته باشند، تا به جای آقا و خانم در دادگاه و روال اداری و قضایی پرونده طلاق توافقی حضور داشته باشند. در صورتی که در این زمینه نیاز به راهنمایی دارید، از طریق واتساپ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.
درخواست طلاق و یا هرگونه مورد مربوط به اختلافات در پرونده های خانواده مانند مهریه، حضانت، نفقه و … برای هم‌وطنان خارج از کشور در دادگاه‌های ایران امکان‌پذیر است.

وکیل طلاق ایرانیان مقیم ایتالیا

همانطور که گفته شد، ایرانیان مقیم هر کشوری از جمله ایتالیا برای ثبت طلاق ایرانی خود باید از طریق دادگاه های خانواده داخل کشور اقدام کنند. با توجه به زمانبر بودن روال پرونده طلاق و عدم امکان حضور بلند مدت در کشور برای همطونان مقیم خارج از کشور، بهترین راه حل داشتن وکیل طلاق است.  وکیل طلاق تاثیر بسزایی در روند پرونده شما خواهد داشت و اگر وکیل شما متخصص طلاق باشد، در زمان کوتاه تری روند پرونده طی خواهد شد و خیال شما نسبت به تعهدات مختلف از جمله بخشیده شدن و یا پرداخت مهریه، غیر قابل رجوع بودن طلاق و … راحت خواهد بود. نکته مهم در مورد انتخاب وکیل طلاق توافقی این است که وکیل شما حتما باید پایه یک دادگستری باشد و کارآموزان وکالت با توجه به اینکه اختیار اسقاط حق تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی را ندارند، نمی توانند وکالت پرونده طلاق را انجام دهند و همینطور وکیل شما باید به صورت تخصصی در زمینه خانواده و طلاق فعالیت داشته باشد و با جزئیات مختلف پرونده های خانواه آشنا باشد. در غیر ین صورت امکان تاخیر در روند پرونده و یا اشتباه انجام شدن جزئیات وجود دارد.

وکالت به وکیل در ایران

وکالت دادن به وکیل در ایران از طریق سامانه میخک وزارت امور خارجه امکانپذیر است. برای این کار شخصی که می خواهد به وکیل وکالت بدهد، باید در سایت سامانه تصمیم ثبت نام کند و در بخش وکالتنامه ها، یک وکالتنامه در زمینه طلاق ثبت نماید و اطلاعات هویتی و پستی وکیل خود در ایران را ثبت نماید و بعد از مصاحبه حضوری و یا آنلاین با کنسولگری، وکالتنامه از محل وزرات امور خارجه در تهران قابل دریافت است.

سامانه میخک ایتالیا

سامانه میخک – به معنای سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی – یکی از خدمات وزارت امور خارجه است که برای هم‌وطنان خارج از کشور ارائه داده تا آنان بتوانند امور حقوقی، قضایی، اسنادی و اداری خود را از راه دور و با مراجعه به آدرس “https://mikhak.mfa.gov.ir” انجام دهند. روند کار به این صورت است که در سامانه مورد نظر ثبت نام خود را از طریق کد ملی و آدرس الکترونیکی (ایمیل) انجام می‌دهید. پس از این که پرونده خود را تشکیل دادید، می‌بایست تمامی اطلاعات هویتی خود، اعم از: ” نام و نام خانوادگی، شغل، تحصیلات، محل تولد، محل صدور شناسنامه، آدرس دقیق و کد پستی، طول مدت اقامت در ایتالیا و نوع اقامت” را وارد کنید. سپس گزینه مربوط به وکالت‌نامه را که در سامانه قابل رویت است، انتخاب کنید و از طریق آن به یکی از بستگان خود و یا یک وکیل پایه یک دادگستری در ایران وکالت دهید تا مسئولیت انجام امور قانونی مربوط به طلاق شما را به عهده بگیرند.
طلاق در ایتالیا
طلاق در ایتالیا

درخواست طلاق در ایتالیا

دادخواست برای اخذ فسخ ازدواج، باید در دادگاهی در حوزه قضایی قلمرو محل اقامت خواهان یا در صورت اقامت هر دو همسر در خارج از کشور، در دادگاه جمهوری ایتالیا ثبت شود. پس از طلاق، زن معمولاً نام خانوادگی شوهر سابق را از دست می‌دهد. روند کار به صورت زیر است: ابتدا طرفین باید حکم جدایی را دریافت کنند، این امر اجباری است. جدایی می‌تواند به صورت توافقی یا قضایی انجام شود. (پیش‌تر توضیح داده شده است) پس از حداقل ۶ یا ۱۲ ماه جدایی، یکی از طرفین می‌تواند تقاضای طلاق کند. آنها مجبور نیستند برای این کار پرونده تشکیل دهند، اما بدیهی است که این تنها راهی است که می‌توانند پس از جدایی مجدداً ازدواج کنند. برای طلاق محدودیت زمانی وجود ندارد.

طول روند طلاق در ایتالیا

این یک فرایند دو مرحله‌ای است: جدایی و سپس طلاق. به طور کلی ۶-۸ ماه طول می‌کشد تا حکم جدایی (موقت)، با رضایت متقابل یا به موجب آن، از طریق تصمیم قضایی صادر شود. در صورت عدم وجود اختلاف بر اساس حکم جدایی، تقریباً یک سال دیگر به وضعیت طلاق اضافه کنید. دستور جدایی صرفاً یک توافقنامه حقوقی است که تمام جنبه‌های قانونی ازدواج و هرگونه مالکیت مشترک بر دارایی‌های زناشویی را فسخ می‌کند. برخی از مسائل مربوط به حضانت و نگهداری فرزند ممکن است در این مرحله حل شود. در صورت توافق، این شرایط یک سال بعد در حل و فصل طلاق تکرار می‌شود. در ایتالیا یک سیستم طلاق سریع برقرار است. معمولاً زمانی استفاده می‌شود که زن و شوهر بتوانند در جدایی دوستانه به توافق برسند. این مسیر حدود ۱۰ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد. هزینه‌ها قابل مقایسه با هزینه‌های طلاق تحت دادخواهی نیست. از طرف دیگر، از سال ۲۰۱۵ در ایتالیا، یک راه همکاری وجود دارد که به موجب آن هر دو طرف و وکلای آنها به توافق مشترک می‌رسند. وکلا اسناد و مدارک را پردازش می‌کنند و بدون نیاز به ورود زوجین به سالن دادگاه ظرف چند ماه می‌توان به وضعیت طلاق رسیدگی کرد. منابع مالی نیز ممکن است افشا نشوند. اگر دستیابی متقابل به توافق در جدایی غیر ممکن باشد، میانگین زمان‌بندی طلاق در ایتالیا برای تکمیل این دو مرحله حداقل پنج سال است. اگر یکی از زوجین یا هر دوی آن­ها تمایل به ازدواج مجدد داشته باشند، ممکن است وضعیت طلاق (در حدود ۱۸ ماه) به پایان برسد، حتی اگر نگهداری یا حضانت فرزندان هنوز حل نشده باشد. طلاق بدون حضور زوجین چگونه است؟ بیشتر بخوانید: طلاق بدون حضور زوجین چگونه است؟

نحوه تقسیم دارایی ها

ذکر این نکته حائز اهمیت است که در مورد گزینه‌های مشاجره‌آمیز، طلاق در ایتالیا هرگز به حدی نمی‌رسد که دارایی‌های زناشویی – حتی با مالکیت مشترک دارایی‌ها – را به هر یک از طرفین واگذار کند. طلاق فقط در مورد حضانت و نگهداری فرزندان تصمیم‌گیری می‌کند. در این شرایط، غالباً تنظیم جلسه قضایی جداگانه در مورد “به چه کسی چه دارایی‌هایی تعلق می‌گیرد” ضروری است. این مورد فقط در صورتی که در دادگاه خانواده (بخشی از دادگاه‌های مدنی) اعطا شود، باید در دادگاه مدنی ثبت شود. این دو دادرسی از نظر حقوق ایتالیا کاملاً جدا هستند. اگر ازدواج شما در ایتالیا انجام شده باشد و تصمیم گرفته‌اید که مالکیت مشترک یا جداگانه دارایی‌ها را انتخاب کنید، قانون “Separazione dei beni” تا حدودی شبیه یک قرارداد پیش از ازدواج مادام‌العمر است. بر اساس این گزینه، تمام دارایی‌هایی که هر یک از زوجین قبل و در طول ازدواج به طور مستقل به دست آورده‌اند، فقط به نام همان شخص باقی می‌ماند. برعکس، قانون “مالکیت مشترک دارایی‌ها”، بیشتر دارایی‌هایی را که پس از ازدواج و یا در طول ازدواج به نام هریک از طرفین به دست آمده، پوشش می‌دهد. ایده ازدواج به عنوان مشارکت، همان‌طور که در فرهنگ آمریکایی – انگلیسی درک می‌شود، تقریباً توسط سیستم حقوقی ایتالیا به رسمیت شناخته نمی‌شود. برای مهاجران بین‌المللی اتحادیه اروپا که مقیم ایتالیا هستند و در خارج از کشور ازدواج کرده‌اند، در صورتی که ترتیبات خاصی اتخاذ شده باشد (پیش از ازدواج)، این ازدواج‌ها به طور خودکار تحت سیستم مالکیت دارایی‌های مشترک در ایتالیا قرار می‌گیرند. این امر برای اکثر مهاجران بین‌المللی غربی غیر اتحادیه اروپا مقیم ایتالیا که ازدواج خود را نیز به طور رسمی در ایتالیا به ثبت رسانده‌اند، یکسان است.
نمونه وکالتنامه سامانه میخک
نمونه وکالتنامه سامانه میخک
 

کودکان و محل تولد آنها

کودکان بدون رضایت والدین از اقامتگاه عادی خود خارج نمی‌شوند. صرف نظر از محل تولد کودکان، اگر آنها برای مدت زمان قابل‌ ملاحظه‌ای در ایتالیا زندگی کرده باشند و بدون رضایت شریک از کشور خارج شوند، به احتمال زیاد آنها تحت کنوانسیون لاهه مجبور به بازگشت به ایتالیا خواهند شد و در مقررات اتحادیه اروپا، استثنائات بسیار کمی در خصوص قوانین بین‌المللی در این قاعده وجود دارد. در صورت عدم امکان اخذ رضایت شریک برای خروج از کشور با فرزندان، لازم است برای دریافت مجوز ویژه از دادگاه‌های خانواده اقدام کنید. تنها پس از اعطای مجوز امکان ترک ایتالیا با کودکان وجود دارد. طلاق در انگلیس بیشتر بخوانید: طلاق در انگلیس

حضانت فرزند در طلاق در ایتالیا

قاضی تعیین می‌کند که در صورت وجود فرزند، کدام‌یک از زوجین سرپرستی فرزند – یا فرزندان – را به عهده خواهد گرفت و نوع و میزان حمایت همسر دیگر را تعیین می‌کند. در هر زمان پس از جدایی، هر یک از همسران می‌توانند در مورد شرایط پس از جدایی درخواست تجدیدنظر کنند، به ویژه در مورد اعمال قدرت والدین، ​​میزان و نوع حمایت از فرزند. در صورتی که همسر متقاضی حمایت، در جدایی مقصر نبوده و هیچ وسیله یا امکانات کافی برای نگهداری فرزند خود نداشته باشد، می‌تواند از حمایت همسر نیز استفاده کرد.

وکیل ایرانی طلاق در ایتالیا

حضور زن و شوهر (افراد اصلی) یا وکلای آنها در جلسه دادگاه طلاق توافقی ایرانیان در خارج از کشور الزامی است. به ‌عبارت‌ دیگر، در هریک از جلسات دادرسی، حتی اقوام درجه یک زوجین نیز نمی­توانند به ‌جای آن‌ها حضور یابند. با  توجه به پروسه طولانی مدت طلاق و به منظور کاهش و یا کنترل اثرات منفی ناشی از آن، منطقی به نظر می­رسد که پیشبرد مراحل قانونی، به یک وکیل پایه یک دادگستری محول شود و پس از انتقال وکالت‌نامه به او، حضور زوجین در دادگاه الزامی نخواهد بود. پس از طی مراحل مربوط به طلاق، زوجین می‌توانند دادنامه را از دادگاه دریافت و آن را ثبت کنند. طلاق شرعی را در مراکز اسلامی همان کشور می‌توان ثبت کرد؛ اما می‌بایست آن را به صورت رسمی ثبت کنید و پس از دریافت حکم طلاق از دادگاه، فرم را در اداره ثبت طلاق به اجرا درآورید.    
۵/۵ - (۵ امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

4 دیدگاه برای “طلاق در ایتالیا

 1. پرهام سیری گفته:

  سلام و خسته نباشید
  طلاق در ایتالیا در مقایسه با طلاق در ایران کدوم به صرفه تره از نظر هزینه و مدت زمان؟

  • تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر.
   از لحاظ هزینه قطعا طلاق در ایران برای شما به صرفه تر است.

 2. سیما عبادی گفته:

  سلام. خوبین؟
  من برای طلاق در ایتالیا می خوام اقدام کنم. و شهر بولونیا زندگی می کنم. اصلا شرایط رفتن به سفارت و کنسولگری در ایتالیا رو ندارم. همسرم در ایران هستش. من چطور می تونم به شما وکالت بدم؟

  • Avatar photo
   تیم تحریریه دادسو گفته:

   سلام، وقت بخیر
   شما می توانید از طریق سامانه میخک به وکلای ما وکالت دهید. برای راهنمایی بیشتر لطفا با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای باخبرشدن از آخرین اخبار عضو خبرنامه شوید