وکیل اثبات مالکیت با سند عادی

وکیل اثبات مالکیت با سند عادی

هر فردی در طول حیاتش دارای مال و اموالی است که می‌تواند با توجه به حق مالکیتی که دارد، نسبت به دخل و تصرف در یا فروش آن‌ها اقدام کند. در صورتی که مالکیت زمین یا ملک برای فرد باشد و در عرف طبق شهادت شهود این موضوع قابل اثبات باشد، صاحب ملک می‌تواند برای اثبات مالکیت خودش اقدام کند.

در صورتی که برای اثبات مالکیت با سند عادی نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید، با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

اثبات مالکیت با سند عادی

مالی که متعلق به یک فرد است معمولاً از دو طریق پرداخت ثمن و خرید ملک یا انحصار وراثت به او منتقل شده. در هر دو حالت لازم است که دارنده ملک بتواند مالکیت خودش را روی ملکی که در اختیار او قرار دارد ثابت کند.

اثبات مالکیت طبق قانون معمولاً به دو روش انجام می‌شود. در حالت اول، مالک می‌تواند سند رسمی خودش را جهت اثبات در اختیار داشتن تملک مال به صورت قانونی ارائه کند. در حالت دوم مالک سند عادی ملک را دارد و باید با کمک وکیل ملکی در جهت اثبات مالکیت زمین یا ملک اقدام کند.

دلایل اثبات مالکیت دعاوی املاک با سند عادی

چرا باید فردی که سند عادی دارد مالکیت زمین یا ملک را ثابت کند؟ برای اینکه جواب این سؤال را پیدا کنید، لازم است که دلایل مهم و اصلی اقدام برای اثبات مالکیت املاکی که دارای سند عادی هستند را بشناسید. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • ادعای جعل و اثبات مالکیت با سند عادی
  • سند نزدن زمین در صورت پرداخت ثمن معامله
  • ادعای انکار و اعلام بی‌اطلاعی از معامله توسط طرف اول
  • ادعای تردید در پرونده‌های حقوقی مطرح شده در زمینه مالکیت زمین ارثی و…
دلایل اثبات مالکیت دعاوی املاک با سند عادی

روش‌های اثبات مالکیت با سند عادی

برای اثبات مالکیت با سند عادی لازم است که فرد دادخواست خودش را تنظیم کرده و به دادگاه ارائه کند. سپس طبق مدارکی مانند سند عادی، اقرار به تصرف مال توسط فرد متجاوز، شهادت شهوت، قسم یا سوگند خوردن به مالکیت مال یا تصرف اماره یا عرف حدود مالکیت تعیین شده و در نهایت رأی اثبات مالکیت صادر خواهد شد.

دادگاه برای تأیید سند عادی ابتدا مدارک ارائه شده را بررسی می‌کند. سپس با تأیید مدارک و شواهد، سند عادی را با سند اصلی تطبیق می‌دهد. از دیگر روش‌هایی که برای اثبات مالکیت یک ملک یا زمین و خلع ید توسط مراکز قانونی انجام می‌شود می‌توان به تحقیق توسط دادگاه و ارجاع کارشناس متخصص اشاره کرد.

در صورتی که ملک یا زمینی را با قولنامه خریداری کرده‌اید، یا ملکی که دارید دارای سند عادی است، اثبات مالکیت آن برایتان با سختی‌ها و پیچیدگی‌های بیشتری همراه خواهد بود.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه پرونده های ملکی پاسخ داده شده است.

وکیل اثبات مالکیت با سند عادی

طرح دعوی اثبات مالکیت با سند عادی نسبت به شرایطی که فرد دارای سند رسمی ملک است دشوارتر خواهد بود. چون سند عادی یا قولنامه در دفاتر ثبت اسناد رسمی و مراکز معتبر به ثبت نرسیده‌اند و احتمال قلم‌خوردگی و تغییر آن‌ها وجود دارد.

برای اثبات مالکیت ملک یا زمینی که سند عادی دارد و ثابت کردن پرداخت ثمن معامله و خرید آن و…، لازم است که از وکیل ملکی که در این زمینه تخصص و تجربه دارد کمک بگیرید. وکیل اثبات مالکیت با سند عادی با کمک دلایل و شواهد معتبر و اطلاعات قانونی که در این زمینه دارد، به مالکان کمک می‌کند تا بتوانند مالکیت خودشان را در مراجع قانونی ثابت کنند.

سخن پایانی

برای اینکه مالکیت ملک یا زمینی را که دارای سند عادی است را ثابت کنید، باید از قوانین این حوزه مطلع باشید. وکلای متخصص ملکی درباره قوانین این حوزه شناخت کافی دارند. با کمک این وکلا می‌توانید دادخواست رسیدگی به این دعوی را تنظیم کرده و به مراجع قانونی ارائه کنید. و

کلای متخصص دادسو به افرادی که سند عادی دارند کمک می‌کنند تا بتوانند مالکیت خودشان را در کمترین زمان برای ملک ثابت کنند و ملک خودشان را از فردی که آن را غصب کرده یا با وجود پرداخت ثمن حاضر به سند زدن ملک نیست پس بگیرند.

سؤالات متداول

مدارک لازم برای اثبات مالکیت زمین بدون سند چیست؟

مدارکی از جمله کارت ملی و شناسنامه، شهادت‌نامه کتبی، مبایعه‌نامه عادی، تحقیقات محلی، تصویر رسید پرداخت وجه در قبال این زمین یا ارائه وصیت‌نامه و گواهی انحصار ورثه برای اثبات مالکیت زمین‌های ارثی و… ضروری خواهد بود.

دعوی اثبات وقوع بیع چیست؟

دعوی اثبات وقوع بیع در خصوص مال معین و مشخصی عقد بیع فی‌مابین خواهان و خوانده دعوی محقق شده و مالکیت مبیع به خواهان دعوی منتقل خواهد داشت.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *