خانه / پزشکی و دیه / دیه فلج شدن پلک چقدر است؟

دیه فلج شدن پلک چقدر است؟

دیه فلج شدن پلک چقدر است؟

پلک نقش مهمی در محافظ از چشم‌ها دارد و اجازه ورود ذرات گرد و غبار و آلودگی را به درون چشم نمی‌دهد. همچنین برای خوابیدن این پلک‌ها هستند که فضای تاریکی را برای چشم‌ها فراهم می‌کنند؛ تا بتوانید در آرامش کامل و به دور از نور و دیدن عناصر تحریک کننده استراحت کنید.

با توجه به اینکه پلک‌ها از اجزای بدن هستند و مانند سایر قسمت‌های بدن مانند لب، دست، پا و… در برابر صدمات و جراحات آسیب‌پذیرند، در صورتی که به پلک‌های فردی صدمه وارد شود باید کسی که مرتکب این اتفاق شده دیه جراحت وارد شده را بپردازد.

در این مطلب دادسو دیه فلج شدن پلک و شرایط پرداخت دیه در ازای صدماتی که به پلک‌ها وارد می‌شود را مورد بررسی قرار داده‌ایم. برای کسب اطلاعات درباره دیه می‌توانید از طریق واتساپ با وکلای حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

دیه از بین بردن هر پلک

آسیب‌ها و جراحاتی که به اعضای بدن وارد می‌شوند درجات مختلفی دارند. بعضی مواقع این جراحات می‌توانند باعث صدمه وارد شدن به یکی از اعضای بدن و قطع عضو شوند، یا اینکه صدمه وارد شده صرفاً جراحت خفیفی در حد خراشیدگی را به همراه داشته باشد.

در آسیب‌های نسبتاً شدیدی که متوجه یک فرد می‌شود، امکان دارد که هر چهار پلک هر دو چشم او آسیب ببیند. در شرایطی که پلک بالا و پایین هر دو چشم دچار صدمه جدی شده باشند، فردی که باعث این صدمه شده باید بر اساس ماده 590 قانون مجازات اسلامی مبلغ دیه کامل یا 600 میلیون تومان در سال 1401 را به طرف مقابل بپردازد.

اگر صدمه وارد شده تنها متوجه یک چشم شده باشد و پلک بالا از بین برود، مبلغی که برای دیه در نظر گرفته می‌شود برابر یک ششم دیه کامل یا 100 میلیون تومان است. در شرایطی که این صدمه به قسمت زیرین چشم وارد شده باشد و پلک پایین از بین رفته باشد، مبلغی که برای دیه پلک پایین در نظر گرفته می‌شود برابر یک چهارم دیه کامل یا 150 میلیون تومان خواهد بود.

دیه از بین بردن هر پلک

دیه شکافتن پلک‌ها

جراحاتی که به ناحیه صورت مخصوصاً اطراف چشم‌ها وارد می‌شود ممکن است باعث شکافتن پلک شود. در صورتی که پلک بالا یا پایین یک چشم یا هر دو چشم در اثر صدمات وارد آسیب دیده باشند نیز مشمول پرداخت دیه خواهند بود.

مبلغی که برای شکافتن هر یک از پلک‌های بالا در نظر گرفته شده برابر یک ششم دیه کامل یا 100 میلیون تومان در سال 1401 است. همچنین، در صورتی که آسیب فقط به ناحیه زیر چشم وارد شده باشد و شکافتن پلک پایین رخ داده باشد، برای شکافتن هر کدام از پلک‌های پایین مبلغ یک ششم دیه کامل یا 150 میلیون تومان باید پرداخت شود.

برای تعیین دیه صدمه وارد شده به پلک باید میزان آسیب مشخص شود؛ و سپس دیه طبق قانون مجازات اسلامی و حد ارش تعیین شده توسط قاضی تعیین خواهد شد.

از بین رفتن پلک و چشم با هم

گاهی مواقع ممکن است جسم سختی به چشم فرد اصابت کند و با وجود این حادثه چشم و پلک با هم از بین برود. در این شرایط باید دیه پلک‌ها و دیه چشم به صورت جداگانه محاسبه شود. سپس فردی که موجب این جراحت یا آسیب شده موظف است کل مبلغی که به عنوان دیه از بین بردن چشم و پلک در نظر گرفته شده را بپردازد.

دیه فلج شدن پلک

میزان آسیبی که به پلک‌ها و چشم‌ها وارده شده می‌تواند فلجی پلک را نیز به همراه داشته باشد. طبق قانون مجازات اسلامی، مبلغی که به عنوان دیه فلج کردن اعضای بدن در نظر گرفته می‌شود برابر با دو سوم دیه آن عضو است. اگر فلج کردن خفیف‌تر باشد و درصدی از کارایی عضو مورد نظر از بین رفته باشد، دیه‌ای که برای فلج شدن عضو در نظر گرفته می‌شود برابر با حد ارش تعیین شده توسط قاضی خواهد بود.

دیه فلج شدن پلک

در فلج شدن پلک باید دیه پلک بالا و پلک پایین به صورت جداگانه محاسبه شود. سپس با توجه به اینکه فلجی پلک بالا یا فلجی پلک پایین رخ داده، دو سوم دیه کامل پلک به عنوان دیه فلجی پلک در نظر گرفته خواهد شد. با توجه به اینکه پلک عضلات متعددی دارد و امکان دارد صدمات وارده به چشم موجب فلجی موقتی پلک یا فلجی محدود آن شده باشد،  در صورت فلجی محدود پلک دیه بر اساس حد ارش تعیین شده توسط قاضی مشخص خواهد شد.

سخن پایانی

هر صدمه‌ای که به طور عمد یا غیر عمد به اعضای بدن یک فرد توسط دیگری وارد شود مشمول پرداخت دیه خواهد بود. اگر عضوی که صدمه دیده پلک باشد، مبلغ دیه بر اساس اینکه پلک از بین رفته، شکاف برداشته یا دچار فلجی شده تعیین می‌شود.

پس از تعیین دیه پلک، لازم است که فردی که مرتکب این اتفاق شده طبق رأی دادگاه دیه مشخص شده را به فرد مقابل بپردازد. جهت دریافت راهنمایی بیشتر برای محاسبه مبالغ دیه اعضای بدن با وکلای دادسو در ارتباط باشید. همچنین درباره دیه سایر اعضای بدن مانند دیه بینی یا دیه لب نیز می‌توانید از وبلاگ دادسو استفاده کنید.

سؤالات متداول

آیا فلجی پلک مشمول پرداخت دیه می‌شود؟

فلجی پلک می‌تواند در بینایی و کارکرد این عضو بدن اختلال ایجاد کند و طبق قانون مجازات اسلامی صدمات آن مشمول پرداخت دیه است.

دیه فلج شدن پلک راست چقدر است؟

مبلغی که برای دیه فلج شدن پلک راست در نظر گرفته می‌شود برابر با دو سوم دیه پلک راست خواهد بود.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *