مدارک لازم برای طلاق از طرف زن

طلاق از طرف زن نسبت به طلاق از طرف مرد با پیچیدگی‌های بیشتری همراه است؛ بنابراین، کسانی که قصد دارند از همسرشان جدا شده و مسیر زندگی جدیدی برای خودشان در نظر بگیرند، لازم است که مدارک طلاق از طرف زن را آماده کرده و با کمک وکیل طلاق از طرف زن مراحل جدایی را انجام دهند.

در این مطلب دادسو، شرایط و مدارکی که برای طلاق یک طرفه زوجه لازم است را مورد بررسی قرار داده‌ایم. در صورتی که برای طلاق از طرف زن نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر دارید، با مشاورین موسسه حقوقی دادسو در ارتباط باشید.

مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف زن

دادگاه به درخواست‌هایی برای جدایی و طلاق رسیدگی می‌کند که مدارک آن‌ها کامل باشد. در صورت وجود نقص در مدارک یا عدم ارائه مدارک کافی، پرونده طلاق برایتان طولانی‌تری خواهد شد و باید بازه زمانی بیشتری را برای به نتیجه رساندن طلاق از طرف زن یا مرد یا حتی طلاق توافقی در نظر داشته باشید. به طور کلی، مدارکی که برای رسیدگی به درخواست طلاق از طرف زن لازم است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی زوجه
 • عقدنامه یا سند ازدواج یا رونوشت سند ازدواج برای طلاق در صورت مفقودی نسخه اصلی
 • وکالتنامه وکیل پایه یک دادگستری جهت وکالت از طرف زن
 • ارائه نتایج مشاوره‌های قبل از طلاق
 • گواهی عدم بارداری زوجه
 • گواهی پزشکی قانونی مبنی بر باکرگی زوجه

شرایط طلاق از طرف زن

برای طلاق یک طرفه زن قوانین و شرایط خاصی در نظر گرفته شده است. با توجه به اینکه حق طلاق با مرد است، زوجه برای جدایی باید دلایل محکمه پسندی را با شواهد و مدارک مورد تأیید ارائه کند. البته در صورتی که زن گواهی وکالت بلاعزل در طلاق یا حق طلاق را داشته باشد، زوجه می‌تواند بدون نیاز به ارائه دلیل و جلب رضایت همسرش از او جدا شود. به طور کلی، شرایط طلاق از طرف زن عبارتند از:

 • عدم پرداخت نفقه و سایر حقوق زوجه ظرف شش ماه و اثبات آن
 • سوء رفتار و یا سوء معاشرت مرد و احراز شرایط عسر و حرج برای زن
 •  عدم تهیه مسکن مناسب برای زندگی توسط مرد
 • ابتلای مرد به امراض صعب‌العلاج
 • در خطر بودن شأن و آبروی زن به دلیل شغل مرد
 • محکومیت قطعی مرد به مجازات پنج سال حبس یا بیشتر
 • ترک زندگی توسط مرد (6 ماه متوالی یا 9 ماه متناوب بدون عذر موجه)
 • عدم فرزند آوری به دلیل عقیم بودن و سایر مشکلات جسمی مرد

مراحل طلاق از طرف زن

مراحل طلاق با داشتن حق طلاق نسبت به شرایطی که زوجه قصد جدایی یک طرفه با ارائه دلیل و مدرک را دارد کوتاه‌تر است و طلاق سریع‌تر انجام می‌شود. در مراحل طلاق از طرف زن، لازم است که زوجه دادخواست طلاق را با کمک وکیل طلاق از طرف زن آماده کرده و آن را با مدارک و شواهد موجود از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی ثبت کند.

پس از ثبت درخواست زوجه، در صورتی که زن حق طلاق داشته باشد قاضی حکم را برای جدایی صادر می‌کند و زوجه می‌تواند برای طلاق یک طرفه اقدام کند. در صورت عدم وجود حق طلاق نیز دادگاه شواهد و مدارک را بررسی کرده و بعد از برگزاری جلسات مشاوره و… حکم نهایی را صادر خواهد کرد.

با توجه به اینکه زوج ممکن است راضی به طلاق همسرش نشود، یا شواهد ارائه شده ناقص باشد، این نوع از طلاق نسبت به سایر نمونه‌های طلاق مانند طلاق از طرف مرد یا طلاق توافقی طولانی‌تر خواهد بود.

زن باید برای جدایی از همسرش دلیل و شواهد منطقی داشته باشد، یا اینکه به واسطه دارا بودن حق طلاق برای طلاق یک طرفه اقدام کند.

در این اپیزود، تمامی سوالات احتمالی شما در زمینه طلاق توافقی و حق طلاق پاسخ داده شده است.

مهریه درخواست طلاق از طرف زن

در صورتی که زن و مرد وارد زندگی مشترک شده باشد و زوجه برای طلاق اقدام کند مهریه او کامل خواهد بود؛ اما در دوران عقد و شرایط که زن باکره است، مهریه‌ای که به زوجه تعلق می‌گیرد برابر نصف مهریه کامل است.

به طور معمول در طلاق یک طرفه زن، زوجه مهریه خودش یا مالی مازاد بر آن را به همسرش می‌بخشد تا او را برای طلاق راضی کند. این نوع طلاق از نوع طلاق خلع و مبارات است و شرایط رجوع در آن‌ با توجه به بازگشت مال بخشیده شده توسط زن به همسرش مشخص خواهد شد.

 وکیل طلاق از طرف زن

حضور وکیل طلاق از طرف زن در پرونده‌های طلاق یک طرفه ضروری خواهد بود. چون حق طلاق در کشور ما با مرد است و زن برای جدایی باید همسرش را راضی کرده یا مدارک و شواهد قانع کننده به دادگاه ارائه کند. وکیل طلاق از طرف زن به زوجه کمک می‌کند تا کلیه مدارک لازم برای طلاق را آماده کرده و مراحل طلاق را در کمترین زمان به سرانجام برساند.

سخن پایانی

جدایی یک طرفه زن و مرد با طلاق توافقی شرایط متفاوتی دارد. اگر زن قصد جدایی از همسرش را داشته باشید باید مدارک لازم را آماده کرده و دادخواست طلاق را از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی ثبت کند. جهت پیش برد سریع‌تر پرونده طلاق، در طول کلیه مراحل طلاق، وکیل موسسه حقوقی دادسو با زوجه همراه خواهد بود و تا به نتیجه رساندن پرونده در کمترین زمان را همراهی می‌کند.

سؤالات متداول

طلاق از طرف زن چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به راضی بودن مرد برای طلاق، مدارک ارائه شده و… مدت زمان طلاق از طرف زن متغیر خواهد بود.

مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد چیست؟

مرد برای طلاق لازم است که حقوق مالی زوجه را پرداخت کرده و سند ازدواج و اسناد هویتی خودش را علاوه بر گواهی عدم سازش به دادگاه ارائه کند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

5/5 - (13 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی
تحریریه دادسو
این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است. اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.
6 پاسخ
 1. سلام من ب اصرار خانواده ازدواج کردم وتقریبا ۱۰ ساله داره میگذره.هییچ علاقه ای ب شوهرم ندارم.حتی تو این ۱۰ سال یه بار اونم بعد۵سال ک از عروسیم گذشت با دعوا و بحث رابطه زناشویی باهاش برقرار کردم و دیگ ازونجا ب بعدش نه…خودشم میبینه که مانع اینکار میشم ولی طلاقم نمیده،از روز اول شکاک و بددل بوده تاالان دلیل اینکه نتونسم یه روز فقط یه روز دلمو بهش بدم همینه.تو هیچ مهمونی از سمت خانواده من نمیره و حتی روی خوش هم نشون نمیده ک کسی از اقوام من بیان خونمون.جرو بحث و دعوا هم زیاد داشتیم ک چندین بار اسم طلاق اوردم ولی طلاق نداد.حالا میخام خودم یه کاریش کنم میخام طلاق بگیرم ولی نمیدونم ازکجا و چجوری و احساس میکنم این دلیل من ک هیچ علاقه ای بهش ندارم دلیل محکمی‌واسه طلاق نیست.خواهش میکنم راهنماییم کنید😞

 2. من هم شوهرم خونه را ترک کرده و خرجی من ودخترم را نمی ده الان ۹ماه شده نمی دانم چه کار کنم به کجا روم به کی بگم قبلا ضرب و شتم و فوش و نا سزا تحدید میکنه تحقیر وتوحین میکنه خیلی اذیت میکنه

 3. سلام ،اگر زوجه هیچ کدوم از این مدارک را نداشته باشد ،یعنی همسرش مشکلی نداشته باشه ،باز هم می‌تواند طلاق بگیرد

  1. سلام، وقت بخیر
   در صورتی که همسر مشکلی برای طلاق نداشته باشند طلاق توافقی است

 4. کارت ملی من قدیمیه. البته رسید کارت ملی هوشمند رو دارم. میشه اقدام کنم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   بله با رسید کارت ملی می تونید اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *