عوارض طلاق برای زنان چیست؟

عوارض طلاق برای زنان

مراحل طلاق همیشه برای افراد با چالش همراه بوده است. طرفین یعنی زن و مرد برای انجام طلاق نیاز به مشاوره قانونی دارند تا بتوانند به بهترین شکل از حقوق خود دفاع کنند و از آن به درستی مطلع باشند. در این مطلب قصد داریم به عوارض طلاق برای زنان بپردازیم.

اگر تصمیم دارید اطلاعات کاملی در این باره به دست آورید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. شما همیشه می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره رایگان دادسو بهره مند شوید.

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

حق طلاق چیست؟ قوانین حق طلاق

حق طلاق یکی از حقوقی است که طبق قانون مدنی و مقررات فقهی در اختیار مرد قرار دارد. به این معنی که مرد هر زمانی که اراده کند می‌تواند با پرداخت حق و حقوق زن، او را طلاق بدهد. همچنین او برای درخواست طلاق مجبور به اثبات موردی درباره زن نیست.

اما در صورتی که زن در مسیر زندگی با مشکلی مواجه شود و قصد جدایی داشته باشد، احتمالاً با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد. مهم ترین مشکل او می‌تواند عدم دریافت مهریه باشد. مهریه پشتوانه زن در زندگی است. با توجه به آنچه گفته شد، حق طلاق از اهمیت زیادی برخوردار است.

حق طلاق را می‌توان جزء شرایط ضمن عقد در نظر گرفت. به این معنی که اگر زن و مرد پیش از ازدواج درباره حق طلاق به توافق رسیده باشند، می‌توانند حق طلاق زن را نیز در شروط عقد ذکر کنند. اما اگر این شرط در عقدنامه عنوان نشده باشد، مرد می‌تواند با حضور در دفتر اسناد رسمی و طی مراحلی مشخص حق طلاق را به زن بدهد. در این حالت در ادامه زندگی مشترک، در زمینه حق طلاق کسی بر دیگری برتری نخواهد داشت.

حق طلاق چیست؟

معایب طلاق از طرف مرد

طبق قانون مدنی کشور، حق طلاق در ایران با مرد است. به این معنی که اگر زن درخواست طلاق کند، مهریه و باقی حقوق زوجه به او تعلق نمی‌گیرد. اما در صورتی که درخواست طلاق از طرف مرد باشد، زوج باید تمام حقوق زن را که مهم ترین آنها مهریه است به طور کامل پرداخت کند.

از مهم ترین معایب طلاق از طرف مرد می‌توان به پرداخت مهریه و باقی حقوق زن از جمله نفقه اشاره کرد.

در مورد معایب طلاق از طرف زن می‌توان به وقت گیر و دشوار بودن آن اشاره کرد. همچنین زن باید دلایل محکمه پسندی برای جدایی از مرد مطرح کند.

معایب طلاق از طرف زن

همانطور که خواندید، حق طلاق در ایران با مرد است. اما زن نیز می‌تواند درخواست طلاق خود را ثبت کند. زوجه می‌تواند با مراجعه به وکیل از حقوق خود و برخی قوانین آگاه شود و اقدام به طلاق کند.

توجه داشته باشید در صورتی که طلاق از طرف زن باشد و حق طلاق زن در شرایط ضمن عقد نیز مطرح نشده باشد، زن نمی‌تواند ادعای مهریه داشته باشد. اما قانون شرایطی را در نظر گرفته که در صورت اثبات آنها، دادگاه حکم را به نفع زن صادر خواهد کرد.

یکی از عوارض طلاق برای زنان آن است که اگر طلاق از طرف خودشان باشد، مهریه ‌ای به آنها پرداخت نخواهد شد. در همین راستا ممکن است ادامه زندگی برای زن دشوار باشد.

در مورد دیگر معایب طلاق از طرف زن می‌توان به وقت گیر و دشوار بودن آن اشاره کرد. همچنین زن باید دلایل محکمه پسندی برای جدایی از مرد مطرح کند. علاوه بر این، دلایل زن باید در دادگاه با مدرک به اثبات برسد. همه این موارد مراحل طلاق را برای زن پیچیده، خسته کننده و طولانی می‌کند. البته باید بدانید که قانون شرایطی را در نظر گرفته که در صورت اثبات آنها، دادگاه حکم را به نفع زن صادر خواهد کرد.

زمان اقدام تا انجام طلاق غیر توافقی مخصوصاً از طرف زن ممکن است تا دو سال نیز طول بکشد. در طی این دو سال نیز زن بدون شک تحت فشار قرار خواهد گرفت. به همین منظور طلاق توافقی می‌تواند بهترین و راحت ترین گزینه طلاق باشد که در زمان کم نیز انجام می‌شود.

معایب طلاق از طرف زن

شرایط طلاق از طرف زن

همانطور که اشاره شد قانون شرایطی را در نظر گرفته که اگر زن بتواند آنها را اثبات کند می‌تواند درخواست طلاق بدهد و دادگاه رأی را به نام او صادر کند. این شرایط شامل موارد زیر هستند.

  • عقیم بودن مرد
  • جنون مرد
  • ترک زندگی بدون دلیل
  • مفقودالاثر شدن مرد
  • اعتیاد مخل زندگی
  • بیماری صعب العلاج
  • عدم پرداخت نفقه
  • محکومیت زوج در مورد جرمی مغایر شئون خانوادگی

در این مطلب به طور کامل با عوارض طلاق برای زنان آشنا شدید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن پاسخ سؤال‌های خود از مشاوره رایگان دادسو بهره مند شوید. مشاوران ما در این زمینه به شما کمک خواهند کرد.

سوالات متداول

عوارض طلاق برای زنان چیست؟

یکی از عوارض طلاق برای زنان آن است که اگر طلاق با داشتن حق طلاق از طرف زن باشد، مهریه‌ای به آنها پرداخت نخواهد شد.

حق طلاق چیست؟

حق طلاق یکی از حقوقی است طبق قانون مدنی و مقررات فقهی در اختیار مرد قرار دارد. به این معنی که مرد هر زمانی که اراده کند می‌تواند با پرداخت حق و حقوق زن از او طلاق بگیرد.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی به این معنی است که زن و مرد بر سر هر موضوعی از جمله مهریه، نفقه، اموال، حضانت فرزند و موارد دیگر به توافق رسیده باشند.

دادسو چیست؟

دادسو یک موسسه حقوقی است که تمامی مجوزهای لازم را از کانون وکلای دادگستری مرکز، قوه قضاییه و اداره ثبت اسناد اخذ کرده است. دادسو کلیه خدمات حقوقی، وکالتی و کنسولی را به ایرانیان داخل و خارج از کشور ارائه می‌کند.

چگونه می‌توانم با دادسو در ارتباط باشم؟

شما می‌توانید از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۷۹۱۰۳ با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید. همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند.

چگونه می توانم با وکلای دادسو جلسه داشته باشم؟

جلسات مشاوره وکلای دادسو به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. برای برگزاری جلسه با وکلای دادسو با کارشناسان حقوقی دادسو در ارتباط باشید تا برای شما وقت ملاقات تنظیم کنند.

4.9/5 - (10 امتیاز)

طلاق آخرین راه حل برای حل مشکلات زندگی مشترک است. لطفا قبل از اینکه به صورت جدی به طلاق فکر کنید با مشاور خانواده مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم شما قطعی است، همکاران ما در دادسو راهنماییتان می کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در تلگرام دنبال کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار دادسو را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی

تحریریه دادسو

این مقاله توسط تیم تحریریه دادسو گردآوری، تنظیم و تحریر شده است.
اعضای تحریریه در جهت افزایش آگاهی و اطلاعات کاربران سایت، همه روزه مقالات کاربردی در حوزه فعالیت‌های دادسو منتشر و بروز رسانی می نمایند. لازم به ذکر است که این مقالات هیچ وقت جای مشاوره با وکیل متخصص را نخواهد گرفت. در صورت تمایل برای مشاوره با وکیل با دادسو در ارتباط باشید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *